Najzdrowsze miejsce w internecie

Czy bób jest zdrowy? - zalety i wady bobu

Bób ma szereg cenionych wartości odżywczych, jednak nie wszyscy mogą z nich korzystać. Sprawdź, jakie właściwości lecznicze i odżywcze ma bób oraz kto powinien unikać go w swojej diecie.
Bób
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Bób i jego właściwości lecznicze

Bób jest polecany osobom, które chorują na anemię, a to ze względu na wysoką zawartość witaminy B i kwasu foliowego, które są niezbędne do syntezy czerwonych ciałek krwi. Kwas foliowy to nieodzowny składnik diety kobiet w ciąży i matek karmiących - zapobiega wadom rozwojowym płodu i wspomaga pracę mózgu.

Co więcej, bób jest idealną alternatywą dla mięsa. Powinny to wiedzieć osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, ale również cierpiące z powodu chorób układu krążenia i starające się przez to ograniczyć spożycie białka zwierzęcego. Bób wiąże kwasy żółciowe znajdujące się w jelicie grubym, przez co wyraźnie obniża stężenie cholesterolu LDL ("złego" cholesterolu) we krwi.

Bób - jakie witaminy i minerały zawiera?

Bób jest szczególnie cennym źródłem witaminy K (niezbędnej aby utrzymać prawidłową krzepliwość krwi) oraz kwasu foliowego (szczególnie polecanego kobietom w ciąży i matkom karmiącym). Dodatkowo zawiera stosunkowo dużo witaminy C i witaminy A, która wspomaga organizm w walce z wolnymi rodnikami.

Bób zawiera szczególnie dużo potasu (ok. 268 mg na 100 g produktu!), a także fosforu (125 mg), wapnia (36 mg) i cynku (1 mg). Do swojej diety powinny go koniecznie włączyć zatem osoby unikające spożywania produktów odzwierzęcych, osoby pracujące umysłowo i pary marzące o zostaniu rodzicami.

Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:

Jak jeść bób i kto powinien z niego zrezygnować?

Młody bób można jeść na surowo, jak i gotowany na parze lub w wodzie. Z tym, że poddawanie obróbce termicznej tego strączka powoduje utratę blisko 40% jego wartości odżywczych. Warto pamiętać, że wiele z dobroczynnych składników zawartych w bobie znajduje się w jego skórce.

Młody bób może być jedzony w całości, jednak nie zaleca się tego w przypadku starszych strączków. Bobu powinny unikać osoby mające bardzo silne tendencje do wzdęć oraz chorzy na chorobę Parkinsona, zażywający tabletki z lewodopą. Badania wykazują, że bób uniemożliwia prawidłowe wchłanianie tego leku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Czy cukinię można jeść na surowo?
Surowca cukinia
Przeczytaj artykuł
Ile czosnku dziennie?
Dzienna dawka czosnku
Przeczytaj artykuł
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
Buraki w słoikach w czasie kiszenia
Podobne artykuły
Czy cukinię można jeść na surowo?
Ile czosnku dziennie?
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
Sok z buraka - jak go zrobić? Przepis i właściwości
Sok z selera naciowego - jak zrobić i na co pomaga?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama