Hova

Spis treści

Hova - Skład

1 tabl. powl. zawiera: 220 mg suchego wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego i 65 mg suchego wyciągu z szyszek chmielu. Preparat zawiera glukozę i laktozę.

Hova - Działanie

Preparat roślinny o działaniu ułatwiającym zasypianie, łagodnie poprawiającym parametry snu i uspokajającym. Przyjmuje się, że mechanizm działania składników preparatu polega na oddziaływaniu na kompleks receptorów GABA-A i kanału chlorkowego, którego integralną częścią są receptory benzodiazepinowe. Składniki leku nie wywołują efektu przyzwyczajenia a w konsekwencji konieczności podwyższania dawki, kumulacji substancji czynnych, złego samopoczucia po śnie wywołanym lekiem oraz przejściowego obniżenia zdolności intelektualnych i manualnych w następnym dniu po przyjęciu leku. Wyciąg z kozłka lekarskiego obniża napięcie mięśni gładkich, zwłaszcza narządów wewnętrznych oraz może nieznacznie obniżać ciśnienie krwi.

Reklama

Hova - Wskazania

Łagodne stany napięcia nerwowego i  zaburzenia snu. Zaleca sie przyjmowanie preparatów z kozłkiem lekarskim w żołądkowo-jelitowych nerwicach wegetatywnych oraz w stanach spastycznych żołądka i jelit wywołanych przyczynami neurowegetatywnymi.

Hova - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Hova - Ostrzeżenia

Osoby z niewielką niewydolnością nerek lub wątroby, chorzy dializowani oraz diabetycy nie wymagają specjalnego sposobu dawkowania leku. Lek nie ma wpływu na wyniki podstawowych badań laboratoryjnych. Podczas przyjmowania preparatu należy unikać spożywania napojów alkoholowych. Nie zaleca się podawania preparatu dzieciom w wieku poniżej 12 lat. Ponieważ skuteczność działania składników leku rozwija się stopniowo, lek nie jest wskazany w ostrym zabiegowym leczeniu łagodnego napięcia nerwowego i zaburzeń snu. Jeśli podczas stosowania leku objawy utrzymują się, nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Hova - Ciąża

Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Hova - Efekty uboczne

Częstość nieznana: objawy ze strony przewodu pokarmowego (takie jak: nudności i skurcze brzucha).

Hova - Interakcje

Nie zaleca się przyjmowania łącznie z innymi lekami o działaniu nasennym i uspokajającym.

Hova - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli oraz młodzież w wieku powyżej 12 lat: <u>w zaburzeniach snu o podłożu neurowegetatywnym</u>: 2 tabl. 30 min. przed snem. <u>W stanach napięcia i niepokoju</u>: 1 tabl. 1-3 razy na dobę. Dzieci poniżej 12 lat: nie zaleca się podawania. <u>Sposób podania:</u> tabl. należy połykać w całości popijając niewielką ilością płynu. W celu osiągnięcia optymalnego efektu terapeutycznego zaleca się stosowanie leku w okresie ponad 4 tyg.

Hova - Uwagi

Ze względu na zwiększenie skłonności do zasypiania nie zaleca się stosowania preparatu w godzinach wieczornych przez osoby kierujące pojazdami. Podczas stosowania preparatu w stanach niepokoju, w zalecanej dawce 1 tabl., nie stwierdzono ujemnego wpływu na zdolność kierowania pojazdami i urządzeniami mechanicznymi.

Pharmindex