Vitaminum E Synteza

Reklama

Działanie

Witamina E wykazuje silne właściwości oksydoredukcyjne, dzięki czemu zapobiega utlenianiu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i fosfolipidów błon komórkowych. Chroni krwinki czerwone przed hemolizą oraz bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Niedobór witaminy E występuje m.in. w zespołach z biegunką tłuszczową, u dzieci z zarośnięciem dróg żółciowych. Przewlekły niedobór witaminy E może prowadzić do zaburzeń neurologicznych. Octan tokoferolu wchłania się z przewodu pokarmowego w 50-80%. Jest częściowo metabolizowana w wątrobie i w postaci metabolitów wydalana z moczem, większość witaminy jest powoli wydalana z żółcią.

Wskazania

Stany niedoboru witaminy E oraz zapobieganie im. Pomocniczo w profilaktyce przeciwmiażdżycowej, zawałowej i niedokrwiennej chorobie serca. Ochrona krwinek czerwonych. Dodatek do diety u pacjentów z hiperlipoproteinemią.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na witaminę E lub inne składniki preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią. Nie zaleca się podawania dużych dawek witaminy E ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z niedoborem witaminy K.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Długotrwałe stosowanie dawek powyżej 1 g na dobę może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe (m.in. biegunkę, bóle brzucha), uczucie zmęczenia i osłabienia, zaburzenia widzenia oraz ból głowy.

Interakcje

Witamina E może działać anatagonistycznie do witaminy K. Preparaty żelaza osłabiają działanie witaminy E. Należy zachować kilkugodzinną przerwę w podawaniu tych leków. Witamina E nasila działanie i magazynowanie witaminy A.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 kaps. raz na dobę.

Reklama

Uwagi

Pharmindex