Reklama
Upragnionym i niekiedy długo wyczekiwanym momentem dla wielu osób planujących potomstwo jest ciąża. To stan organizmu kobiety, do którego dochodzi w wyniku zapłodnienia komórki jajowej i jej implantacji w jamie macicy. Jak przygotować się do ciąży i jakie badania należy wykonać? Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży i jak je rozpoznać? Jak działa kalkulator ciąży, czyli jak obliczyć datę porodu? To tylko część pytań pojawiających się na etapie planowania dziecka, a przede wszystkim w przypadku pozytywnego wyniku testu ciążowego.
Odpowiedzi na wiele z nich odnaleźć można studiując lekturę tzw. kalendarzy ciąży, objaśniających poszczególne etapy ciąży i związane z nimi objawy. Jednak z większością pytań warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza, który w odpowiedni sposób rozwieje wszelkie wątpliwości i wyjaśni przebieg ciąży krok po kroku.
Tuż po zapłodnieniu organizm kobiety dopiero zaczyna przygotowywać się do zmian związanych z odmiennym stanem, dlatego pierwsze objawy ciąży zazwyczaj nie są zauważalne. Symptomy na wczesnym etapie ciąży przypominają często dolegliwości związane z niektórymi stanami chorobowymi, takimi jak zatrucie pokarmowe, czy grypa. Dlatego też nie zawsze zostaną od razu zidentyfikowane i przypisane do skutków zapłodnienia. Należy również pamiętać o tym, że początek ciąży u każdej kobiety może przebiegać nieco inaczej, tym samym, oznaki ciąży są kwestią indywidualną i mogą się od siebie różnić. Jak w takim razie rozpoznać ciążę?
Do najbardziej charakterystycznych objawów ciąży zalicza się:
Objawy ciąży można również podzielić na prawdopodobne i pewne. Do prawdopodobnych objawów można zaliczyć powiększenie i rozpulchnienie macicy oraz zmiany w obrębie śluzówek pochwy i szyjki macicy, powiększenie obwodu brzucha, czy dodatni wyniki testu ciążowego. Z kolei pewne objawy ciąży, które można stwierdzić podczas badań lekarskich, to m.in. wysłuchanie czynności serca płodu, wyczucie ruchów płodu, czy obecność pęcherzyka ciążowego w jamie macicy potwierdzona badaniem USG.
Zaraz po tym, jak przyszła mama potwierdzi informację o ciąży i jej prawidłowym przebiegu, chce wiedzieć, jak może obliczyć termin porodu, w którym jest tygodniu, czy miesiącu ciąży. Kalkulator ciąży to nic innego, jak mechanizm, który pozwala na mniej lub bardziej precyzyjne obliczanie wieku ciąży oraz oszacowanie daty porodu.
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, w którym tygodniu ciąży jestem, należy zastosować wzór wykorzystywany do obliczenia przybliżonego terminu porodu, czyli tzw. regułę Naegelego. Reguła ta zakłada, że przeciętna ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 280 dni, a do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj ok. 14 dnia cyklu – wtedy następuje owulacja. Według wzoru, aby obliczyć datę porodu należy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, odjąć 3 miesiące i dodać rok. Reguła Naegelego nie bierze pod uwagę faktu, że tak naprawdę początek ciąży liczy się od zapłodnienia, a nie od daty ostatniej miesiączki, dlatego wiek ciąży obliczany zgodnie z tą regułą jest zawsze o 2 tygodnie starszy niż wiek prawdziwy.
Jednak oszacowany w ten sposób czas trwania ciąży to tzw. wiek ciążowy, którym posługuje się lekarz prowadzący kartę ciąży.
Kiedy kobieta zaczyna podejrzewać, że może być w ciąży, w pierwszej kolejności może wykonać test ciążowy w domu, który bez problemu zakupi w każdej aptece, czy drogerii. Bez względu na wynik takiego testu, warto dla pewności pokusić się o badanie krwi w laboratorium określające poziom hormonu beta-hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa).
Chociaż zarówno domowe testy ciążowe, jak i te wykonywane w laboratorium, mają za zadanie wykryć poziom wspomnianego hormonu ciążowego beta-hCG, to różnią się one przede wszystkim sposobem oznaczenia (z moczu lub krwi) oraz co ważniejsze - czułością na obecność gonadotropiny kosmówkowej, przez co ich skuteczność może być różna.
Błędne wyniki testów ciążowych występują zazwyczaj na wczesnym etapie ciąży, gdyż hormon beta-hCG jest wytwarzany przez kobietę około 8 dnia po zapłodnieniu. Wydziela się on przez łożysko i zapłodnioną komórkę jajową w momencie, gdy jajo przyczepi się do ściany macicy. Poziom beta-hCG rośnie od 8 dnia ciąży i osiąga swój szczyt między 8 tygodniem a 10 tygodniem jej trwania. Następnie obniża się i utrzymuje na tym samym poziomie aż do rozwiązania.
Zastanawiając się nad tym „czy jestem w ciąży” można również pokusić się o wykonanie testu ciążowego online, który polega na udzielaniu odpowiedzi na szereg pytań dotyczących klasycznych objawów pojawiających w wyniki zapłodnienia. Jednak wynik takiego testu może okazać się błędny, więc dla potwierdzenia lub wykluczenia ciąży najlepiej wykonać bardziej miarodajne testy ciążowe, a najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Kalendarz ciąży pozwala na śledzenie etapów ciąży tydzień po tygodniu, obserwowanie przebiegu ciąży i związanych z tym zmian zachodzących w organizmie kobiety, postępów i rozwoju płodu, konkretnych objawów i dolegliwości występujących w poszczególnych tygodniach i trymestrach ciąży.
Korzystanie z kalendarza ciąży opiera się na wynikach obliczeń wspomnianych przy okazji kalkulatora ciąży. Wykorzystywanie kalkulatora i kalendarza ciąży pomaga nie tylko przygotować się do porodu, ale również zaplanować konkretne badania, kontrolować objawy, czy pozwala lekarzom w niesieniu odpowiedniej pomocy w przypadku ciąż o nieprawidłowym przebiegu, czy dzieciom urodzonym zbyt wcześnie.
Ciąża trwa 40 tygodni, a okres ten dzieli się na trymestry ciąży, z których każdy liczy 3 miesiące. Podział ten jest w dużej mierze umowny i ma za zadanie bardziej wskazywać na ważne etapy ciąży, niż służyć jako precyzyjny kalendarz.
Pierwszy trymestr ciąży rozpoczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki i trwa do 13 tygodnia.
Każdy trymestr różni się od siebie postępami na różnych etapach ciąży i poszczególnymi fazami rozwoju płodu.
Termin porodu, a w zasadzie tzw. PTP, czyli przewidywany termin porodu, ustala się na podstawie wspomnianego wcześniej kalkulatora ciąży działającego w oparciu o regułę Naegelego. Jednak gotowość do przyjścia na świat to kwestia indywidualna i ponad dwie trzecie dzieci rodzi się w obrębie dwóch tygodni od wskazanego terminu. Jeśli poród opóźnia się, wówczas mówi się o błędzie w obliczeniach daty porodu.
Pomimo wstępnego określenia przewidywanego terminu porodu, przyszłe mamy często zastanawiają się, jak rozpoznają ten właściwy moment, czyli jakie są objawy porodu. Niektóre kobiety wyczuwają moment rozpoczęcia porodu niemalże intuicyjnie, inne mogą być bardziej zaskoczone, ale nie aż tak, żeby nie zdążyć się przygotować.
Jedne symptomy nadchodzącego rozwiązania mogą być bardziej subtelne, inne dość sile i nie sposób ich nie odnotować. Jednak odczuwalność konkretnych objawów zbliżającego się porodu to kwestia indywidualna.
Przed porodem mogą pojawić się:
Kilkanaście dni przed porodem mogą wystąpić skurcze zwane „przepowiadającymi”, mylone niekiedy z właściwymi bólami pojawiającymi się tuż przed porodem. Dość charakterystycznym symptomem (ale nie występującym w każdym przypadku) zbliżającego się rozwiązania jest widoczne obniżenie brzucha, wskutek schodzenia dziecka do kanału rodnego. Kilka dni przed porodem może wystąpić odejście czopu śluzowego, dolegliwości bólowe w dole brzucha, które mogą promieniować w okolice krzyża, na uda i pachwiny.
Jak rozpoznać dokładny moment porodu i kiedy jechać do szpitala? Przede wszystkim kiedy skurcze stają się coraz bardziej regularne (pojawiają się co 5-7 minut i trwają 60 sekund), coraz silniejsze, wydłużają się, a dolegliwości bólowych nie łagodzi zmiana pozycji, czy kąpiel. Ewidentnym sygnałem rozpoczęcia się właściwego porodu jest również odejście wód płodowych.
Ciąża pozamaciczna, czyli tzw. ciąża ekotopowa to powikłanie ciąży, w którym zarodek rozwija się poza jamą macicy. Powstaje na skutek upośledzonego transportu zapłodnionej komórki jajowej do jamy macicy.
Spowodowane może to być:
Ciąża pozamaciczna najczęściej lokalizuje się w jajowodzie, w jamie brzusznej, czy w jajniku.