Badania na choroby zakaźne i pasożytnicze

Jakie badania na pasożyty? Na czym polega diagnostyka chorób zakaźnych? Kiedy należy wykonać badanie kału na pasożyty, a kiedy krwi? Odpowiedzi na te i inne nurtujące pytania znajdziesz właśnie w tej zakładce.

Badania na choroby zakaźne i pasożytnicze – rodzaje, wskazania

Badania na choroby zakaźne i pasożytnicze to szerokie zagadnienie, w którym mieści się wiele rodzajów badań. Jakich? Które należy wykonać i kiedy? Jakie są ich najpopularniejsze rodzaje? Sprawdź.

Badanie na pasożyty

Badanie na obecność pasożytów bardzo często wykonywane jest u dzieci. A to dlatego, że często borykają się one z takimi dolegliwościami, jak owsiki czy glista ludzka. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest zweryfikowanie konkretnego rodzaju pasożyta, by móc wprowadzić odpowiednią formę leczenia.

Test na pasożyty należy wykonać, gdy u siebie lub u maluszka zaobserwuje się objawy ze strony układu pokarmowego, zwłaszcza takie jak: brak apetytu lub nadmierne łaknienie. Dodatkowo niekiedy występują też objawy skórne – pokrzywka czy świąd skóry.

Jakie badania na pasożyty?

Dzielą się one na dwa rodzaje, a mianowicie:

  • badanie kału na pasożyty – w pierwszej kolejności należy zakupić specjalny pojemnik i za pomocą szpatułki z wyparzonego naczynia (np. nocnika), pobrać niewielką ilość kału do badania. Jeśli kał ma płynną konsystencję będą to ok 2-3 ml. Gdy w stolcu obecne są pasożyty również należy je pobrać, ale do oddzielnego pojemnika napełnionego niewielką ilością wody.
  • badanie krwi na pasożyty – to druga, również popularna metoda weryfikowania obecności pasożytów w organizmie. Dzięki niej wykryć można m.in. pierwotniaki, tasiemce, nicienie, a także przywry. Specjalista wykonuje test ELISA lub IHA.

Badanie na choroby zakaźne

To szerokie pojęcie, w skład którego wchodzi wiele różnych badań. Są one zalecane w zależności od odczuwanych objawów.

Do najpopularniejszych badań na choroby zakaźne oraz obecność wirusów należą:

  • przeciwciała HIV (anty-Hiv 1,2) – zalecane jest zwłaszcza kobietom planującym ciążę, by sprawdzić czy kobieta jest nosicielką wirusa HIV, ponieważ istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia na płód,
  • HBs AG, Anty-HBc, Anty-HCV-Ab – ich zadaniem jest wykrycie zachorowań na zapalenie wątroby typu B i C (wirusowe),
  • wymaz z kanału szyjki macicy (Chlamydia trachomatis PCR) – pozwala na rozpoznanie chlamydiozy.

Ponadto do tego rodzaju badań należy również wykonywanie przeciwciał przeciwko cytomegalii, różyczce, toksoplazmozie, a także VDRL, czyli badanie, które pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie obecności bakterii odpowiedzialnej za rozwój kiły.