Badanie na boreliozę - jaki test należy wykonać w kierunku boreliozy?

Borelioza, to choroba przenoszona przez kleszcze. Trudno ją zdiagnozować, ponieważ daje wiele zróżnicowanych objawów, które mogą sugerować inne choroby. Sprawdź jakie badania i testy należy wykonać w kierunku boreliozy?

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest rumień, który powstaje wokół miejsca po ugryzieniu. Niestety nie pojawia się on we wszystkich przypadkach. Czasem pomimo zachorowania rumień nie powstaje i jest to najłatwiejsza sytuacja do przegapienia ugryzienia.

Podstawą w diagnozowaniu boreliozy jest obserwowanie objawów klinicznych występujących u pacjenta. Jednak w postawieniu prawidłowej diagnozy pomocnych jest kilka testów. Są to:

 • test ELISA
 • test Western blot
 • test PCR

Badanie na boreliozę - test ELISA

Test ELISA jest jednym z najpopularniejszych w diagnozowaniu boreliozy.

 • Jego wyniki dają pewność w 70%.
 • Ze skierowaniem od lekarza test jest bezpłatny, jednak czas oczekiwania na jego wykonanie może sięgnąć nawet do czterech miesięcy.
 • Test prywatnie można wykonać od ręki, a jego koszt to około 60zł.
 • Od pacjenta pobiera się materiał genetyczny, w którym bada się zawartość antygenu, któremu towarzyszy specyficzny enzym (ich poziom wzrasta, jeśli doszło do kontaktu z krętkami Bonelii). Kolejnym etapem jest sprawdzenie ich poziomy, na tej podstawie określa się możliwość zachorowania.

Badanie na boreliozę - test Western blot

Podczas wykonywania tego testu serologicznego bada się obecność przeciwciał IgM i IgG, charakterystycznych dla boreliozy.

 • Wyniki tego testu dają pewność rzędu 95%.
 • Obecność przeciwciał sprawdza się w surowicy.
 • Najbardziej wiarygodne wyniki z tego testu otrzymuje się około sześciu tygodni po ukąszeniu.
 • Popularność tego testu jest niewielka, ze względu na pojawiające się wyniki fałszywie dodatnie, związane z możliwością zajścia reakcji krzyżowej na pewne wirusy obecne w organizmie.

Badanie na boreliozę - test PCR

Jest to test genetyczny. Ten rodzaj testu pomaga wykryć istnienie DNA krętka w moczu lub krwi osoby badanej. Podobnie jak w teście Wester blot, tu również zdarzają się wyniki fałszywie dodatnie.

Test na boreliozę - czy badanie na boreliozę jest wiarygodne?

Niestety, żaden z testów nie daje w 100% prawidłowej odpowiedzi o obecności boreliozy w organizmie lub jej braku. Zaleca się dla podniesienia pewności wyniku badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, a także badanie przepływów mózgowych SPECT. Stosuje się je głównie w celu wyeliminowania innych chorób i potwierdzenia pozytywnych testów Western blot lub PCR.

Badania na boreliozę - ceny

Test ELISA można wykonać bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza. Reszta testów jest odpłatna. Ich ceny są zróżnicowane w zależności od laboratorium, wahają się od 50zł do 200zł.

Autor: Agata Siejka

Powiązane artykuły
 1. Babeszjoza - groźna nie tylko dla zwierząt
 2. Bezwzględne riketsjozy
 3. Borelioza IgG - norma badania (wysokie, ujemne IgG)
 4. Borelioza – liczba chorych wzrasta
 5. Erlichioza – mistrzostwo kamuflażu
Oglądaj w MedMeTV
 1. Ćwiczenia terapeutyczne przy zawrotach głowy
 2. Alergia: czy powiększony migdałek może być wynikiem alergii?