Badanie na boreliozę - jaki test należy wykonać w kierunku boreliozy?

Borelioza, to choroba przenoszona przez kleszcze. Trudno ją zdiagnozować, ponieważ daje wiele zróżnicowanych objawów, które mogą sugerować inne choroby. Sprawdź jakie badania i testy należy wykonać w kierunku boreliozy?
Diagnostyka boreliozy
Źródło: 123RF

Spis treści

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest rumień, który może pojawić się zarówno wokół miejsca po ukłuciu, jak i w znacznej odległości od miejsca ukąszenia. Niestety nie pojawia się on we wszystkich przypadkach. Czasem pomimo zachorowania rumień nie powstaje i jest to najłatwiejsza sytuacja do przegapienia kontaktu z kleszczem. Aż 45 proc. zakażonych pacjentów nie pamięta ukłucia.

Badanie na boreliozę

Borelioza należy do chorób zakaźnych trudnych do rozpoznania. W pierwszym stadium choroba przebiega często bezobjawowo. Same objawy są też różnorodne i mogą być mylone z innymi chorobami. W diagnostyce boreliozy wykorzystuje się zarówno badania serologiczne, jak i bezpośrednie pacjenta, który został przez kleszcza ukąszony.

Na rynku komercyjnym dostępne są również badania samego kleszcza, które pacjenci często wykonują tuż po ukąszeniu przez pajęczaka. Badanie kleszcza nie wymaga bowiem skierowania od lekarza i jest możliwe do wykonania w wielu Punktach Pobrań w laboratoriach przy szpitalach i przychodniach. Badanie kleszcza możemy przeprowadzić tuż po ukąszeniu i usunięciu kleszcza pod warunkiem zabezpieczenia pajęczaka i dostarczeniu go do punktu pobrań. To badanie nie przesądza o zakażeniu człowieka, dlatego nie stanowi podstawy do rozpoczęcia leczenia. W większym odstępie czasu, przy podejrzeniu boreliozy, po około 6-8 tygodniach  przeprowadza się badania laboratoryjne krwi człowieka.

Do wyboru mamy testy serologiczne. Na czym polegając? W przypadku testów serologicznych w badaniu analizujemy obecność przeciwciał, a nie samych bakterii we krwi. Pojawienie się przeciwciał może świadczyć o zakażeniu i jest reakcją obronną organizmu na obecność drobnoustrojów. Do tego rodzaju badań należą m.in. badanie przesiewowe Elisa i badanie testem potwierdzenia Western Blot.

Testy serologiczne przeprowadza się dopiero od 6 do 8 tygodni po ukąszeniu, kiedy nasz układ immunologiczny zdąży wytworzyć przeciwciała.

Test na boreliozę

Podstawą w diagnozowaniu boreliozy jest obserwowanie objawów klinicznych występujących u pacjenta. Jednak w postawieniu prawidłowej diagnozy pomocnych jest kilka testów. Są to:

Test ELISA – badanie na boreliozę

Test ELISA jest jednym z najpopularniejszych w diagnozowaniu boreliozy. Podczas wykonywania tego testu serologicznego bada się obecność przeciwciał IgM i IgG, charakterystycznych dla boreliozy.

  • Testy ELISA mają wysoką czułość ( > 90%), ale niską swoistość – co oznacza, że mogą dawać wyniki fałszywie pozytywne. Dlatego pozytywne wyniki testu ELISA trzeba potwierdzać testem Western blot, który ma niską czułość, ale swoistość wysoką
  • Ze skierowaniem od lekarza test jest bezpłatny, ale czas oczekiwania na badanie może przekroczyć osiem tygodni
  • Test prywatnie można wykonać od ręki, a jego koszt to około 80zł.

Test Western blot - badanie na boreliozę

Tak zwany test potwierdzenia

  • Wyniki tego testu dają pewność rzędu 95%.
  • Obecność przeciwciał sprawdza się w surowicy. Bada się obecność specyficznych dla Borrelia białek np. OspC, Osp A
  • Najbardziej wiarygodne wyniki z tego testu otrzymuje się około sześciu tygodni po ukąszeniu.
  • Wykonanie testu Western blot jest konieczne,  wyniki badań ELISA są dodatnie, celem wykluczenia wyników fałszywie dodatnich

Test na boreliozę - czy badanie na boreliozę jest wiarygodne?

Niestety, żaden z testów nie daje w 100% pewnej odpowiedzi na pytanie o obecność boreliozy w organizmie lub jej braku. W  przypadku podejrzenia neuroboreliozy zaleca się badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, a także badanie przepływów mózgowych SPECT.

Badania na boreliozę - ceny

Test ELISA można wykonać bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza. Reszta testów jest odpłatna. Ich ceny są zróżnicowane w zależności od laboratorium, wahają się od 50zł do 200zł.

Oceń artykuł

(liczba ocen 36)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!