Dla Ciebie, na zdrowie!

Borelioza IgG - co to za badanie i czemu służy? Wskazania do badania i normy wyników

Badanie w kierunku boreliozy IgG ma wykryć przeciwciała dla antygenów krętków Borrelia burgdorferi w klasie IgG. Ich obecność w surowicy pacjenta oznacza zakażenie tą bakterią, a w konsekwencji tzw. starą boreliozę. Badanie w klasie borelioza IgG zleca się u osób, które wiedzą, że zostały ukłute przez kleszcza lub mają objawy typowe dla zakażenia bakterią Borrelia burgdorferi.
Kleszcz chodzący po ciele człowieka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Borelioza IgG to jedno z badań pozwalających wykryć zakażenie bakterią Borrelia burgdorferi. Bakteria przedostaje się go organizmu człowieka poprzez ugryzienie kleszcza i powoduje rozwój choroby zwanej boreliozą.
 • Borelioza to choroba, która we wczesnej fazie cechuje się objawami grypopodobnymi, a niekiedy także rumieniem na skórze. Bez antybiotykoterapii przechodzi w drugą fazę, z którą wiąże się zapalenie stawów czy zaburzenia neurologiczne.
 • Badanie borelioza IgG pozwala wykryć przeciwciała anty-Borrelia burgdorferi klasy IgG. Wysoka wartość wyniku boreliozy IgG świadczy o ukąszeniu przez kleszcza w przedziale czasowym od kilku miesięcy do kilkunastu lat.
SPRAWDŹ TEŻ: Babeszjoza – odkleszczowa choroba psa niebezpieczna także dla człowieka
Spis treści

Reklama

Borelioza IgG - co to takiego?

Borelioza to choroba przenoszona przez wszystkie kleszcze. Długo uważano, że przyczyną zakażenia są ukąszenia wyłącznie przez samice dorosłego kleszcza. Udowodniono jednak, że atakują nas wszystkie postacie tzn. larwy, nimfy i dorosłe osobniki.

Te niewielkie pasożyty (stawonogi/pajęczaki) coraz liczniej zamieszkują lasy, ale też parki miejskie, czy przydomowe trawniki, stanowiąc coraz większe zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt.

Badanie w kierunku boreliozy IgG to coraz częściej wykonywane badanie laboratoryjne. Z roku na rok wzrasta bowiem liczba osób, które zetknęły się z kleszczami, czyli zostały ukłute lub mają objawy mogące wskazywać na kontakt z tymi pajęczakami. Badanie na obecność przeciwciał przeciwko bakterii Borrelia IgG to jedno z kryteriów diagnostycznych, stosowane przy wykrywaniu chorób odkleszczowych. Organizm ludzki wytwarza te przeciwciała wówczas, gdy dojdzie do kontaktu z bakterią.

Reklama

Borelioza IgG a antygen p 41 - co oznacza wynik badania?

Boreliozę można wykryć wykonując badanie serologiczne, na przykład test Western Blot. Polega on na wyszukaniu w surowicy przeciwciał przy użyciu fragmentów (prążków) krętka boreliozy. Prążki te mają oznaczenia takie jak p 41, Vise, OspC.

Dodatni wynik boreliozy IgG antygenu p 41 jest potwierdzeniem obecności przeciwciał anty-Borrelia burgdorferi, a więc świadczy o infekcji. Gdy więc otrzymujemy dodatni wynik badania ELISA IgG musimy go potwierdzić testem Western Blot.

Reklama

Borelioza IgG a borelioza IgM - czym się różnią?

Wytwarzane przez zakażony organizm przeciwciała zalicza się do dwóch klas. Przeciwciała IgM pojawiają się dopiero po 6-8 tygodniach od ukłucia. Ich obecność świadczy o świeżym zakażeniu. Po około 3-4 miesiącach przeciwciała IgM zanikają, choć obecnie w pracach naukowych coraz częściej pojawiają się informacje, że mogą one przetrwać nawet 2-3 lata.

Przeciwciała IgG pojawiają się później. Ich wysoki poziom utrzymuje się przez lata. Zatem wysoki wynik boreliozy IgG świadczy o starym zakażeniu.

Reklama

Borelioza IgG - wysokie wartości w wyniku

Gdy wynik przeciwciał boreliozy IgG jest wysoki, świadczy to o ukąszeniu przez kleszcza kilka miesięcy lub kilka-kilkanaście lat temu. Osoby, które nie miały kontaktu z tą bakterią wywołującą boreliozę, nie mają w krwi przeciwciał IgG czy IgM. Jeśli stwierdzono wysokie IgG, konieczna jest wizyta u lekarza i podjęcie przez niego decyzji o  ewentualnym leczeniu.

Reklama

Jaka jest norma dla badania borelioza IgG?

Norma dla badania na obecność przeciwciał zależna jest od metody, jaką posłużyło się laboratorium do ich wykrycia. Jeśli jesteśmy „świeżo” po ukąszeniu, a wynik znajduje się w normie wskazanej przez placówkę analityczną, badanie należy powtórzyć po około 2-3 miesiącach.

Na początku choroby organizm wytwarza niewielką ilość przeciwciał i może być ona trudna do dostrzeżenia, zwłaszcza że testy je wykrywające nie są doskonałym narzędziem do wykrywania boreliozy. Dlatego też lekarz przy stawianiu diagnozy przede wszystkim bierze pod uwagę dolegliwości, na jakie skarży się pacjent.

Reklama

Wynik dodatki boreliozy IgG - fazy choroby

Przy IgG dodatnim konieczne będzie podjęcie leczenia, które może zależeć od fazy choroby. Wyróżniane są dwie fazy boreliozy:

 • wczesna,
 • późna.

W fazie wczesnej, czyli pierwszych trzech tygodniach od ukąszenia, pojawia się rumień wędrujący wielkości od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. W jego miejscu skóra jest ciepła, lekko wypukła i boli przy dotyku. Charakterystyczny dla tej zmiany skórnej jest jaśniejszy środek.

Rumień pojawia się jednak u co trzeciego zarażonego. Ponadto chory ma objawy grypopodobne. Jeśli w tym stadium nie otrzyma antybiotyku, przejdzie w drugą fazę i zaczną pojawiać się kolejne problemy zdrowotne, w tym zapalenie stawów czy zaburzenia neurologiczne.

Reklama

Wynik dodatni boreliozy IgG a zapalenie opon mózgowych

Konsekwencją ukłucia przez kleszcza może być również zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Nie jest ono wywoływane bezpośrednio przez kleszcza, lecz drobnoustroje, którymi sam jest zainfekowany.

Objawy zapalenia opon mózgowych to:

 • gorączka;
 • dreszcze;
 • bóle: głowy, mięśni, stawów i brzucha;
 • katar;
 • infekcja gardła;
 • wymioty;
 • nudności.

U większości chorych po około tygodniu od wystąpienia, dolegliwości samoistnie znikają. Jedynie u około 30 procent pacjentów choroba będzie miała dalszy rozwój i zaatakuje układ nerwowy oraz krążeniowo-sercowy. Może dojść do porażenia mięśni czy zaburzenia czucia. Leczenie chorego prowadzone jest wówczas w warunkach szpitalnych i może polega m.in. na podaniu dożylnych postaci antybiotyku, leków przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych i uśmierzających ból. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Gąsiorowski, J., Witecka-Knysz, E., Knysz, B., Gerber, H., & Gładysz, A. (2007). Diagnostyka boreliozy. Med. Pr, 58(5), 439-447.
 • Kondrusik, N., Daniluk, J., & Hermanowska-Szpakowicz, T. (1995). Porównanie testów serologicznych ELISA firmy Biomedica GES. mbH i Viro-Immun Labor Diagnostica GmbH w diagnostyce boreliozy (doniesienie wstępne). Przegl Epid, 49, 257-260.
 • Matuszek, P., Herbst, V., & Woźniak, M. (2013). Diagnostyka laboratoryjna boreliozy w środowisku pracowników leśnych. Medycyna Środowiskowa-Environmental Medicine, 4(16), 16-25.
 • Zajkowska, J. M., Pancewicz, S. A., Grygorczuk, S. A. M. B. O. R., Kondrasiuk, M., Moniuszko, A., & Lakwa, K. (2008). Neuroborelioza–wybrane aspekty patogenezy, diagnostyki i leczenia. Pol Merkur Lekarski, 24(143), 453-457.
 • Tokarska-Rodak, M., Panczuk, A., & Koziol-Montewka, M. (2007). Dwustopniowa diagnostyka serologiczna boreliozy-weryfikacja metod. Rozprawy Naukowe. Państwowa Wyższa Szkoła Naukowa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 1.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie ASO - co oznacza podwyższone ASO?
Badanie surowicy krwi
Przeczytaj artykuł
Badanie HCV - co to za badanie krwi i ile kosztuje?
Pozytywny wynik testu w kierunku wirusowego zapalenia wątroby
Przeczytaj artykuł
Test ELISA - co wykrywa i na czym polega to badanie?
Próbka do badania Elisa
Podobne artykuły
Patyczki do wymazu z odbytu
Wymaz z odbytu - jak jest pobierany i w jakim celu?
Kobieta trzyma w dłoni próbówkę do badania
Badanie na gronkowca – jakie i ile kosztuje? Diagnostyka
Badanie diagnostyczne na pasożyty
Badanie na pasożyty - krwi, kału
Kobieta w bieliźnie zakrywa miejsca intymne
Wymaz z pochwy - jak pobrać samemu i gdzie zrobić? Cena
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!