Wymaz z pochwy - wyniki i interpretacja badania

Wymaz z pochwy to badanie mikroskopowe wydzieliny pobranej z pochwy w celu określenia mikroorganizmów w niej występujących. Wymaz z pochwy często określa się jako badanie czystości pochwy. Zastanawiasz się jak pobrać wymaz z pochwy? A może czym różni się wymaz bakteriologiczny z pochwy od wymazu z pochwy w kierunku GBS? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Badanie wydzieliny z pochwy
Źródło: 123RF

Spis treści

Wymaz z pochwy

Wymaz z pochwy, inaczej biocenoza, to najprościej rzecz ujmując badanie czystości pochwy. Dzięki badaniu wymazu z pochwy dowiemy się czy w obrębie pochwy występuje stan zapalny, a także jaki jest rodzaj tego zapalenia - bakteryjny czy grzybiczy.

W waginie występują pałeczki Lactobacillus, które stanowią jej naturalną barierę biologiczną i pozwalają zachować odpowiednie pH. Pałeczki Lactobacillus powinny stanowić 99 procent bakterii obecnych w pochwie, a pozostały 1 procent to bakterie chorobotwórcze, takie jak np.:

 • gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus),
 • paciorkowiec bezmleczności (Streptocoocus agalactiae),
 • Enterococcus species,
 • bakterie kałowe - m.in. pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), paciorkowiec kałowy (Enterococcus faecalis).

Jeżeli bakterii chorobowych jest więcej niż 1 procent, oznacza to, że w pochwie wystąpił stan zapalny. Aby dokładnie określić ilość bakterii „dobrych i złych”, trzeba wykonać wymaz bakteriologiczny z pochwy.

Pamiętajmy, by nie mylić wymazu z pochwy z badaniem cytologicznym. Badanie cytologiczne jest wykonywane w celu wykrycia raka szyjki macicy i różni się od wymazu z pochwy, który jest badaniem stanu mikrobiologicznego waginy.

Jak pobrać wymaz z pochwy?

Zastanawiasz się jak pobrać wymaz z pochwy? Badanie wymazu z pochwy wykonuje się w gabinecie ginekologicznym lub w szpitalu, gdzie znajduje się laboratorium mikrobiologiczne.

Badanie wymazu z pochwy

Wymaz z pochwy powinna wykonać kobieta, która odczuwa:

 • pieczenie lub swędzenie w obrębie pochwy,
 • ból pochwy przy oddawaniu moczu,
 • bolesne parcie na pęcherz moczowy,
 • a także jeśli pojawiły się upławy.

Często po zastosowaniu antybiotykoterapii zmienia się flora bakteryjna w pochwie. Więc jeśli po kuracji antybiotykiem, zauważyłaś niepokojące objawy, udaj się do lekarza ginekologa.

Wymaz z pochwy powinny także wykonać kobiety w ciąży, ponieważ pod wpływem zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele ciężarnej, również zmienia się flora bakteryjna waginy. Bakterie, które są niegroźne dla kobiety i stanowią jej fizjologiczną florę bakteryjną, mogą być groźne dla płodu.

Wymaz z pochwy bakteriologiczny, a wymaz z pochwy w kierunku GBS

Oprócz wymazu bakteriologicznego z pochwy, pobiera się także wymaz z pochwy w kierunku GBS. Jaka jest różnica? Wymaz bakteriologiczny z pochwy to biocenoza, o której pisaliśmy powyżej, natomiast wymaz z pochwy w kierunku GBS powinny wykonywać kobiety w ciąży. Badanie GBS da odpowiedź na pytanie, czy w pochwie ciężarnej występują paciorkowce z grupy B, które mogą być niebezpieczne dla płodu, zwłaszcza w czasie porodu. Zakażenie dziecka tym paciorkowcem w czasie porodu może doprowadzić do zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych lub posocznicy.

Zaleca się kobietom wykonanie wymazu z pochwy w kierunku GBS pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Jeśli wynik będzie dodatni, kobiecie zostanie podana śródporodowa antybiotykoterapia, by nie dopuścić do zakażenia dziecka paciorkowcem.

Wymaz z pochwy wyniki

Wydzielina pobrana podczas badania wymazu z pochwy jest badana pod mikroskopem. Następnie obraz mikroskopowy opisuje się według czterostopniowej skali:

 • stopień I – oznacza, że obraz mikroskopowy jest prawidłowy, a w polu widzenia występują przede wszystkim pałeczki Lactobacillus, czyli „dobre” bakterie;
 • stopień II – oznacza, że w polu widzenia widoczne są pałeczki Lactobacillus z pojedynczymi innymi bakteriami oraz leukocytami;
 • stopień III – oznacza, że fizjologiczna flora bakteryjna waginy została zachwiana, w polu widzenia występuje duża liczba bakterii chorobotwórczych i leukocytów, a znacznie mniej jest pałeczek Lactobacillus;
 • stopień IV – oznacza, że w polu widzenia nie występują pałeczki Lactobacillus, zamiast nich widoczne są liczne bakterie chorobotwórcze, leucyty, a także grzyby (drożdżaki) lub rzęsistek pochwowy

Oceń artykuł

(liczba ocen 33)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!