Reklama
Niepokojące zmiany w jamie ustnej powinny być konsultowane ze stomatologiem, który zaleci odpowiednie leczenie. Poza nieodpowiednią higieną do różnorakich infekcji, jak np. grzybica jamy ustnej, może dojść na skutek niskiej odporności organizmu, spowodowanego:
Choroby jamy ustnej nie powinny być lekceważone, gdyż mogą prowadzić do niechcianych powikłań i rozwoju infekcji. Jedną z gałęzi stomatologii jest periodontologia, czyli dziedzina specjalizująca się w chorobach przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, dlatego w przypadku takich schorzeń, konsultację i leczenie powinien przeprowadzić periodontolog.
Paradontoza jest to schorzenie, które należy scharakteryzować mianem choroby przyzębia
o podłożu bakteryjnym. Zajmuje ona tkanki przyzębia, a atakuje głównie po 40. roku życia.
Najczęstsze objawy paradontozy to:
Leczenie paradontozy zależne jest od jego stopnia zaawansowania. W początkowej fazie zwykle wystarczająca jest odpowiednia higiena jamy ustnej, natomiast w zaawansowanym stadium najczęściej wykonywana jest laseroterapia, a także przyjmowane są leki na paradontozę w postaci antybiotyków.
By zapobiegać wystąpieniu paradontozy, zaleca się regularne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.
Stan zapalny dziąsła może być spowodowany wieloma czynnikami, a po zauważeniu pierwszych symptomów, warto udać się do specjalisty, gdyż ważne jest rozpoczęcie leczenia na jak najwcześniejszym etapie. Zapalenie dziąseł oraz inne stany zapalne jamy ustnej mogą przerodzić się w zapalenie przyzębia, czyli właśnie paradontozę.
Za ból dziąsła często odpowiadają takie czynniki, jak:
Kandydoza jamy ustnej występuje na skutek obecności w organizmie drożdżaka o nazwie candida albicans. Do głównych przyczyn schorzenia, jakim jest drożdżyca jamy ustnej zaliczyć należy:
Grzybica jamy ustnej może zlokalizować się w różnych miejscach, a dokładniej może być to:
Objawy w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz rodzaju (ostra lub przewlekła), mogą się nieco różnić, natomiast jej główne dolegliwości to:
Leczenie grzybicy jamy ustnej, zwykle polega na przyjmowaniu leków miejscowych, których zadaniem jest wyeliminowanie drożdżaka, a tym samym zredukowanie nieprzyjemnych dolegliwości.
Zapalenie jamy ustnej to schorzenie, za które najczęściej odpowiedzialne są wirusy lub afty, czyli niewielkie owrzodzenia. W pierwszym przypadku jest to opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, a w drugim – aftowe.
Objawami zapalenia jamy ustnej są najczęściej:
Do schorzeń jamy ustnej należy zaliczyć również choroby języka, a jedną z nich jest zapalenie języka. Głównymi symptomami są ból i pieczenie, a dolegliwości bardzo często występują w czasie innych chorób ogólnoustrojowych, jako jedno z powikłań.
Kamień na zębach to widoczny osad, który z reguły usuwany jest podczas codziennego mycia zębów. Jeśli jednak dojdzie do jego zmineralizowania, zwykłe szczotkowanie zębów nie będzie w stanie go usunąć. W takiej sytuacji niezbędna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym, w którym specjalista wykona zabieg, tzw. skaling.
Płytka nazębna to nalot, osad, który praktycznie jest bezbarwny i każdego dnia powstaje na uzębieniu, dlatego niezwykle ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, a tym samym pozbywanie się osadu. Zaniedbywanie może doprowadzić do stanu, jakim jest próchnica zębów lub przebarwienie na zębach.
Halitoza definiowana jest, jako nieprzyjemny zapach z ust, odczuwalny zwłaszcza rano, bądź wieczorem. Dysfunkcja ta może utrudniać nawiązywanie kontaktów, zmniejszać samoocenę,
a także być powodem kompleksów.
Nieświeży oddech często świadczy również o stanie zapalnym organizmu lub chorobach, dlatego nie jest to jedynie niegroźny dyskomfort, ale głównie kwestia zdrowia.
Do najczęściej występujących rodzajów nieprzyjemnego zapachu z ust należą:
Jakie są pozostałe przyczyny nieświeżego zapachu z ust?
Jedną z metod leczenia halitozy są tabletki na nieświeży oddech, ale w zależności od przyczyny takiego stanu niekiedy konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych, zwiększona higiena jamy ustnej czy antybiotykoterapia.