Rak języka – objawy, przyczyny oraz przebieg choroby

Starszy niż rok
Rak języka należy do najczęściej występujących złośliwych nowotworów jamy ustnej. Początkowo może przypominać zakażenie i rozwijać się na całej powierzchni języka. Jakie są jego przyczyny?

Najczęstszy nowotwór jamy ustnej

Rak języka jest jednym z najczęściej występujących nowotworów jamy ustnej. Ma charakter złośliwy i pierwotny – co oznacza, że z reguły nie jest wynikiem przerzutów, lecz to język stanowi ognisko rozwoju choroby. Początkowo rak języka może przypominać zakażenie jamy ustnej, na przykład aftę. Wraz z rozwojem doprowadza jednak do nieodwracalnych zmian narządu.

Sprawdź: Rak jamy ustnej

Czynniki ryzyka

Przyczyny rozwoju nowotworu nie są do końca znane. Istotną rolę odgrywają jednak czynniki ryzyka. Rak języka dotyka głównie starszych mężczyzn, którzy nadużywają alkoholu lub nałogowo palą papierosy. W ostatnim czasie nowotwór zaczął się jednak rozwijać również u wolnych od nałogów kobiet.

Choroba częściej dotyka te osoby, które często żują czarny tytoń. Czynnik ryzyka wzmacnia również wirus brodawczaka ludzkiego, nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy niedobór żelaza w organizmie.

Czytaj też: Szpiczak mnogi

Objawy nowotworu języka

Objawy zależą od miejsca rozwoju. Najczęściej rak języka rozwija się u nasady lub z boku języka. Do głównych symptomów choroby zalicza się znaczne zaczerwienienie języka oraz zmiany przedrakowe: leukoplakię, czyli wystąpienie białych plam na powierzchni języka oraz  erytroplakię, czyli krwawiące i czerwone zmiany na języku.

Oprócz tego możliwy jest ból podczas mówienia, trudności z artykulacją, ślinotok, zaciskanie szczęki, krwawienie z języka, a także nieprzyjemny zapach z ust. Nowotworowi języka towarzyszą trudności związane z przełykaniem. Pojawia się chrypka, ból gardła, a w konsekwencji spadek masy ciała. Rakowi języka towarzyszą przerzuty do gardła oraz węzłów chłonnych, powodując ból oraz obrzęk.

Zobacz też: Rak krtani

Diagnoza oraz leczenie

Rozwój choroby może doprowadzić do poważnych zmian wewnątrz jamy ustnej, między innymi unieruchomienia języka, stanów zapalnych gardła i policzków, owrzodzenia języka, bólu podczas mówienia i przyswajania pokarmów.

W leczeniu ważna jest szybka i trafna diagnoza. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów konieczna jest wizyta u laryngologa. Przy wczesnym rozpoznaniu i niewielkich rozmiarach możliwe jest usunięcie chirurgiczne. Jeśli doszło jednak do przerzutów lub nowotwór jest dość zaawansowany, konieczne jest podjęcie chemioterapii lub radioterapii.

Genetycznie śmierć komórki. Sprawdź, co to jest: Apoptoza

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA