Rak języka – objawy, przyczyny oraz przebieg choroby

Rak języka należy do najczęściej występujących złośliwych nowotworów jamy ustnej. Początkowo może przypominać zakażenie i rozwijać się na całej powierzchni języka. Jakie są jego przyczyny?
Mężczyzna podczas badania języka
Źródło: 123RF

Spis treści

Rak języka

Niektóre nowotwory jamy ustnej, w tym rak języka, mają charakter złośliwy i pierwotny – co oznacza, że z reguły nie jest wynikiem przerzutów, lecz to język stanowi ognisko rozwoju choroby. Początkowo rak języka może przypominać zakażenie jamy ustnej, na przykład aftę. Wraz z rozwojem doprowadza jednak do nieodwracalnych zmian narządu.

Przyczyny raka języka

Przyczyny rozwoju nowotworu w jamie ustnej nie są do końca znane. Istotną rolę odgrywają jednak czynniki ryzyka. Rak języka dotyka głównie starszych mężczyzn, którzy nadużywają alkoholu lub nałogowo palą papierosy. W ostatnim czasie nowotwór zaczął się jednak rozwijać również u wolnych od nałogów kobiet.

Choroba częściej dotyka te osoby, które często żują czarny tytoń. Czynnik ryzyka wzmacnia również wirus brodawczaka ludzkiego, nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy niedobór żelaza w organizmie.

Czytaj też: Szpiczak mnogi

Objawy raka języka

Objawy raka języka zależą od miejsca rozwoju. Najczęściej rak języka rozwija się u nasady lub z boku języka. Do głównych symptomów choroby zalicza się znaczne zaczerwienienie języka oraz zmiany przedrakowe: leukoplakię, czyli wystąpienie białych plam na powierzchni języka oraz erytroplakię, czyli krwawiące i czerwone zmiany na języku.

Oprócz tego możliwy jest ból podczas mówienia, trudności z artykulacją, ślinotok, zaciskanie szczęki, krwawienie z języka, a także nieprzyjemny zapach z ust. Nowotworowi języka towarzyszą trudności związane z przełykaniem. Pojawia się chrypka, ból gardła, a w konsekwencji spadek masy ciała. Rakowi języka towarzyszą przerzuty do gardła oraz węzłów chłonnych, powodując ból oraz obrzęk.

Zobacz też: Rak krtani

Diagnoza oraz leczenie raka języka

Nowotwór jamy ustnej może doprowadzić do poważnych zmian wewnątrz jamy ustnej, między innymi unieruchomienia języka, stanów zapalnych gardła i policzków, owrzodzenia języka, bólu podczas mówienia i przyswajania pokarmów.

Czy rak języka jest wyleczalny? W leczeniu ważna jest szybka i trafna diagnoza. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów konieczna jest wizyta u laryngologa. Przy wczesnym rozpoznaniu i niewielkich rozmiarach możliwe jest usunięcie chirurgiczne. Jeśli doszło jednak do przerzutów lub nowotwór jest dość zaawansowany, konieczne jest podjęcie chemioterapii lub radioterapii.

Genetycznie śmierć komórki. Sprawdź, co to jest: Apoptoz

Oceń artykuł

(liczba ocen 37)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!