Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Naturalne serum do twarzy - ekologiczne. Skład i działanie

Naturalne serum do twarzy redukuje zmarszczki, nawilża, chroni. A wszystko to za sprawą składników przede wszystkim roślinnych. Zobacz, jak działa i co może zawierać w swoim składzie naturalne serum do twarzy, czym różni się od kremu i jak należy go używać?
Pipetka z naturalnym serum do twarzy
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Naturalne serum do twarzy 

Naturalne serum do twarzy jest preparatem w przeważającej części skomponowanym z roślinnych ekstraktów, a także składników pochodzenia zwierzęcego i mineralnego. Brak jest wyraźnej cezury znaczeniowej, ale zazwyczaj mianem naturalnych określa się te kosmetyki, w składzie których tego typu elementy stanowią przynajmniej 90 procent.

Ponadto zwraca się baczną uwagę na metody pozyskiwania surowców. Oznacza to, że rośliny muszą pochodzić z ekologicznych upraw, a surowiec pozyskiwać powinno się takimi metodami, jak tłoczenie na zimno czy ekstrakcja.

W przypadku komponentów zwierzęcych, naturalne serum do twarzy powinno zawierać jedynie te, które wyprodukowane zostały bez narażania istot żywych na cierpienie (np. mleko, miód etc.).

Choć konsumenci nie mają większych możliwości kontroli, coraz więcej osób interesuje się też tym, gdzie i w jakich warunkach został wytworzony dany kosmetyk – chodzi m.in. o poszanowanie praw pracowniczych i ludzkich.

Tym natomiast, czego nie powinno zawierać naturalne serum do twarzy, są większe ilości konserwantów, stabilizatorów, silikonów, syntetycznych barwników i substancji zapachowych oraz innych związków chemicznych. Dlatego warto czytać składy i pamiętać, że nie każdy kosmetyk nazywany przez producenta naturalnym, w istocie na takie miano zasługuje. 

Reklama

Co może zawierać naturalne serum do twarzy? 

Naturalne serum do twarzy w swoim składzie zawierać może dziesiątki składników o zróżnicowanych właściwościach. Należą do nich między innymi: 

  • olej z kiełków pszenicy, kokosowy, lniany, marula, arganowy, jojoba, winogronowy, z drzewa herbacianego, ze słodkich migdałów, z pestek śliwek, 
  • oliwa z oliwek,
  • śluz ze ślimaków, 
  • algi morskie, 
  • ekstrakty z dzikiej róży, gorzkiej pomarańczy, lawendy, aloesu, ogórka, kiwi, aceroli, 
  • wyciągi z zielonej herbaty, rumianku, nagietka, babki lancetowatej, męczennicy lekarskiej, szałwii, 
  • kora wierzby, kora brzozy. 

Problematyczna jest natomiast kwestia, na ile naturalnym składnikiem można nazywać kwas hialuronowy, który jest głównym komponentem niejednego serum o działaniu przeciwzmarszczkowym. Jest to wprawdzie związek naturalnie występujący w organizmie człowieka, lecz z oczywistych względów do celów kosmetycznych pozyskiwany jest w inny sposób.

W przeszłości jego źródło stanowiły tkanki zwierzęce (na przykład skóra rekina). Metoda ta jednak została zakazana w Unii Europejskiej nie tylko ze względu na dobrostan zwierząt, ale też liczne rekcje alergiczne u ludzi. Obecnie więc kwas hialuronowy wytwarza się w warunkach hodowlanych, z wykorzystaniem bakterii paciorkowca. 

Reklama

Do czego służy naturalne serum? 

Naturalne serum, w zależności od składu, znajduje rozliczne zastosowania, takie jak: 

  • redukcja zmarszczek, wygładzanie, napinanie, zwiększanie elastyczności skóry, 
  • działanie antyoksydacyjne, zwalczanie wolnych rodników, spowalnianie procesów starzenia się skóry, 
  • nawilżanie i odżywianie skóry, w szczególności cery suchej, 
  • rozjaśnianie plam pigmentacyjnych, 
  • wzmacnianie naczyń krwionośnych, likwidacja nieestetycznych pajączków i plam charakterystycznych dla cery naczynkowej
  • regulacja pracy gruczołów łojowych, zmniejszanie wydzielania sebum, poprawa kondycji cery tłustej
  • ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym pochodzenia słonecznego, a także innymi czynnikami środowiskowymi – zanieczyszczeniem powierza, kurzem, ciepłym i zimnym powietrzem, wiatrem, wilgocią. 

Reklama

Naturalne serum przeciwzmarszczkowe 

Kosmetyki takie, jak serum, najczęściej stosuje się w celu eliminacji zmarszczek. Idealnie do tego nadaje się kwas hialuronowy, ale nie tylko. Naturalne serum przeciwzmarszczkowe może być skomponowane w oparciu o zupełnie inne składniki. Przykładowo – dzika róża zawiera ogromne ilości witaminy C, która wśród licznych właściwości ma i taką, że stymuluje syntezę kolagenu, uelastyczniając i zwiększając napięcie skóry.

Ma też silne działanie antyoksydacyjne. Podobnie gorzka pomarańcza, która powala zwalczać wolne rodniki, redukując zmarszczki i inne efekty starzenia. Jednym z przebojów ostatnich lat jest też wyciąg ze śluzu ślimaka, w składzie którego znajdują się kolagen i elastyna. 

Reklama

Ekologiczne serum do twarzy, a krem 

Ekologiczne serum do twarzy jest kosmetykiem, które mimo roślinnego pochodzenia większości składników, wykazuje się bardzo silnym działaniem. Ma to związek z wysoką koncentracją substancji czynnych – zazwyczaj jest ich dużo i w dużych stężeniach.

To jedna z najważniejszych różnic miedzy serum, a kremem. Inna też jest konsystencja obu preparatów. Serum jest cieczą – dzięki wodnistej konsystencji łatwiej penetruje głębsze warstwy skóry. Co istotne, ekologiczne serum do twarzy powinno być używane nie zamiennie, lecz razem z kremem. Zwłaszcza, jeśli jest to preparat o właściwościach nawilżających, z zawartością substancji zaliczanych do grupy humektantów, takich jak między innymi aloes.

Pamiętajmy – serum stosujemy w pierwszej kolejności, krem w drugiej, nigdy odwrotnie. Przed użyciem serum twarz powinna też być dokładnie oczyszczona. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Katarzyna Korzeniowska, Mariola Pawlaczyk, Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna 2014; 7
  • Mariola Pawlaczyk, Katarzyna Korzeniowska, Anita Rokowska-Waluch, Witamina C i skóra, Farmacja Współczesna 2012; 5
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Zmarszczki wokół ust – jak się ich pozbyć?
Zabieg na zmarszczki wokół ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Malowanie ust permanentne
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?

Reklama