Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Cera naczynkowa – krem, tonik. Czym jest zamykanie naczynek?

Jednym z problemów, z którym mają do czynienia liczne kobiety jest właśnie cera naczynkowa. Idealnie gładka skóra bez żadnych skaz i zaczerwień to cel większości kobiet dbających o swoją urodę. Jednak osiągnięcie tego ideału jest dla niektórych osób bardzo trudne, ponieważ na ich skórze występują różnorodne defekty kosmetyczne wymagające szczególnej troski i pielęgnacji.
kobieta z cerą naczynkową
Spis treści

Reklama

Co to jest cera naczynkowa?

Skóra jest jednym z najlepiej unaczynionych narządów naszego organizmu. Układ naczyń tętniczych skóry ma budowę trzypiętrową, będącą odzwierciedleniem warstwowej budowy skóry, która obejmuje tkankę podskórną, skórę właściwą i naskórek. Stąd w unaczynieniu skóry wyróżniamy:

 1. tętniczą sieć głęboką skórną znajdującą się na granicy skóry i tkanki podskórnej,
 2. tętniczą sieć podbrodawkową odchodzącą od tętniczej sieci głębokiej skórnej i zaopatrującą powierzchowne warstwy skóry tzw. brodawki,
 3. sieć najdrobniejszych tętniczek odchodzących od sieci podbrodawkowej i wnikających do brodawek skóry wpuklających się do warstwy naskórka, tworząc sieć naczyń włosowatych, których stan czynnościowy wpływa na wygląd skóry.

Fizjologicznie tylko część naczyń włosowatych brodawek skóry jest wypełniona krwią, podczas, gdy reszta jest okresowo zamknięta, jako tzw. naczynia włosowate spoczynkowe. W wyniku zaburzenia tzw. gry naczyń podbrodawkowych może dochodzić do ich nadmiernego rozszerzania się, a w dalszej kolejności do utrwalania się tych rozszerzeń nazywanych teleangiektazjami przybierającym wygląd czerwonych, drobnych naczynek widocznych na skórze twarzy. Skórę taką często nazywamy skórą naczynkową.

W stanach zaawansowanych może być ich na skórze tak dużo, że dają obraz trwałego zaczerwienia skóry. O tym, jak obfita jest sieć naczyń krwionośnych w skórze niech świadczy fakt, że rozszerzone naczynia samej skóry właściwej mogą pomieścić około 1 litra krwi. Cera naczynkowa występuje przede wszystkim u kobiet, ponieważ kobiece estrogeny oddziaływują na mięśniówkę naczyń rozluźniająco ułatwiając ich rozszerzanie.

Reklama

Przyczyny cery naczynkowej

Cera naczyniowa, cera wrażliwa to taki rodzaj, który wymaga szczególnej pielęgnacji. Do czynników, które mogą wywoływać pojawianie się naczynek w skórze zaliczamy:

 • wspomniane już estrogeny,
 • okres menopauzy w związku z zaburzeniami hormonalnymi,
 • nadwrażliwość skóry i związane z tym nadmierne pobudzenie gry naczyniowej skóry,
 • silne emocje, które również wpływają na grę naczyniową skóry,
 • zaburzenia krążenia w obrębie skóry,
 • choroby wątroby,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • nadmierne ciepło działające na skórę związane z: upałami, opalaniem się, solarium, przebywaniem w saunie lub w pobliżu innych źródeł ciepła, spożywaniem gorących posiłków i napojów,
 • zimno (mróz i wiatr) oraz duże różnice temperatury oddziaływujące zimą na skórę.

Jak wygląda cera naczynkowa? Początkowo zaczerwienie skóry spowodowane rozszerzaniem się naczyń krwionośnych skóry przez w/w czynniki ustępuje samoistnie. W dalszym etapie rozwoju zmian naczynkowych rozszerzenie naczyń utrwala się dając defekt kosmetyczny cery, jakim jest widoczna, czerwona siateczka naczynek.

Cera naczynkowa – kosmetyki

Wiele firm kosmetycznych produkuje specjalne serie kosmetyków pielęgnacyjnych dla cery naczynkowej, w których skład wchodzą liczne substancje wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne skóry i zapobiegające ich rozszerzaniu. Pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna, dlatego wybierając kosmetyki warto zapoznać się z ich składem, żeby upewnić się, iż są właściwe dla cery naczynkowej.

Kosmetyki do cery naczynkowej wzbogaca się o:

 • ginkgo biloba, czyli ekstrakt z miłorzębu japońskiego zawierający biflawonoidy, które uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają ich kruchość oraz zapobiegają ich rozszerzaniu;
 • hamamelis, czyli wyciąg z oczaru wirginijskiego mający właściwości ściągające i przeciwzapalne;
 • rutynę, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych włosowatych i wzmacnia ich ścianki;
 • witaminę C, która ma działanie uszczelniające i wzmacniające naczynka krwionośne;
 • witaminę K działającą przeciwkrwotocznie i zapobiegającą wylewom podskórnym;
 • witaminę PP, która od-grywa ważną rolę w prze-mianie materii skóry i wzmacnia naczynia krwio-nośne;
 • wyciąg z arniki górskiej zawierający wiele czynnych substancji, które łatwo wchłaniają się przez na-skórek i wzmacniają ścianki naczyń włosowatych oraz działają lekko przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo;
 • wyciąg z kasztanowca zwierający escynę oraz eskulinę, które działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i zmniejszają kruchość ścian naczyń krwionośnych;
 • wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu wzmacniający ścianki naczyń krwionośnych.

Reklama

Pielęgnacja cery naczynkowej 

Jak dbać o cerę naczynkową? Warto stawiać na naturalne kosmetyki do cery naczynkowej, których skład oparty jest głównie na różnorakich witaminach oraz wyciągach roślinnych.

Na rynku dostępne są różnorakie produkty, które w swoich składzie posiadają wyżej wymienione ekstrakty i witaminy. Warto sięgnąć po takie kosmetyki, jak:

 • krem do cery naczynkowej,
 • olejek do cery naczynkowej,
 • tonik do cery naczynkowej,
 • serum do cery naczynkowej,
 • maseczka na cerę naczynkową.

Wybierając kosmetyki kolorowe również warto zwrócić uwagę na ich rodzaj. Warto zdecydować się na podkład do cery naczynkowej, który nawilży skórę, ale także zakryje niedoskonałości bez nadmiernego obciążania skóry. W ofercie wielu drogerii nabyć można również puder do cery naczynkowej oraz bazę, która zwykle będzie miała zielony odcień, gdyż najlepiej maskuje on tzw. „pajączki”.

Osoby, które chciałby ocenić rodzaj swojej cery przede wszystkim powinny udać się do dermatologa. Przeprowadzi on dokładny wywiad, badania, a następnie dobierze kosmetyki przeznaczone dla danej cery.

Reklama

Domowe sposoby na cerę naczynkową

Jakie są domowe sposoby na cerę naczynkową? Taki rodzaj cery wymaga szczególnej troski, co przejawia się w sposobie jej pielęgnacji.

Przede wszystkim warto pamiętać o takich aspektach, jak:

 • mycie skóry - do mycia skóry stosujemy letnią wodę, która wywiera działanie łagodzące na naczynia skóry. O wodzie ciepłej należy zapomnieć, gdyż rozszerza naczynia krwionośne skóry,
 •  peeling do cery naczynkowej -  czyli złuszczanie martwych komórek naskórka. W przypadku cery naczynkowej można go wykonywać jedynie jako tzw. peeling enzymatyczny, który jest delikatniejszy dla skóry niż klasyczny, szorstki peeling ze zmielonych pestek owoców,
 • ochrona przed słońcem - jest ono dużym wrogiem cery naczynkowej, dlatego należy ją nieustająco chronić przed promieniami słonecznymi. Doskonale do tego nadają się kremy z filtrem anty-UV, które blokują dostęp słońca do skóry poprzez odbijanie lub pochłanianie jego promieni. W warunkach miejskich wystarczający jest filtr anty-UV o faktorze 8-10, natomiast na urlopie wskazane jest codzienne stosowanie faktora 25-30, a nawet do 50, szczególnie jeśli planowany jest wyjazd na południe Europy,
 • ochrona przed zimnem - zima to pora roku nieprzyjazna dla cery naczynkowej, gdyż poddawana jest ona wówczas dużym wahaniom temperatury otoczenia. W tym okresie skórę należy dodatkowo chronić kremami ochronnymi, a także pod-kładem (czyli fluidem) oraz pudrem, które stanowią dodatkową warstwę izolującą cerę kobiety od wpływów środowiska.

Reklama

Zabiegi na cerę naczynkową

Gabinety kosmetyczne oferują różnorodne zabiegi, które mają za zadanie poprawiać kondycję skóry twarzy i dekoltu poprzez stosowanie profesjonalnych kosmetyków wzmacniających drobne naczynia skórne. Rodzaj zabiegu i rodzaj preparatu kosmetyczka dobiera indywidualnie dla każdej osoby po dokładnej ocenie stanu cery naczynkowej.

Dla kobiet, które chciałyby pozbyć się szpecących, czerwonych „pajączków” na twarzy medycyna dysponuje metodami zamykania rozszerzonych naczynek na twarzy, do których należą:

 • elektrokoagulacja, gdzie naczynka zamykane są przy pomocy prądu stałego,
 • laser argonowy, którego światło działa kurcząco na naczynka. Ważne jest, żeby zabiegi te były wykonywane w porze jesiennej, kiedy nie ma jeszcze zbyt dużych wahań temperatury otoczenia.

Popularne jest także oczyszczanie cery naczynkowej, poprzez zastosowanie takich technik, jak:

 • peeling enzymatyczny do cery naczynkowej – jego zadaniem jest złuszczanie naskórka oraz oczyszczanie twarzy, jednak jest on delikatniejszy od klasycznego peelingu,
 • kwasy do cery naczynkowej – kosmetyczka dobierze odpowiedni rodzaj kwasu, który będzie najlepszy dla danej cery. W przypadku rumienia i „pajączków” zaleca się kwas fitowy, którego rolą jest zmniejszenie rozszerzonych naczynek.

Reklama

Leczenie cery naczynkowej

Osobom z cerą naczynkową można polecać również farmakologiczne wzmacnianie krążenia w skórze, a dokładniej doustne zażywanie preparatów wzmacniających i uszczelniających ściany naczyń krwionośnych opartych na wyciągu z kasztanowca, trokserutynie, diosminie. Żeby jednak taka terapia skutkowała zmniejszeniem ilości pojawiających się naczynek, musi być długotrwała.

Czytaj również:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Usta u kobiety
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!