Zmarszczki wokół ust w młodym wieku
Zmarszczki wokół ust należą do grupy zmarszczek mimicznych, czyli takich, które powstają na twarzy w wyniku poruszania nią podczas mówienia, jedzenia, picia, palenia papierosów, itp. czynności.
Zazwyczaj pojawiają się około 30. roku życia, jednak pierwsze bruzdy na twarzy można zauważyć już w okolicy dwudziestu kilku lat, ponieważ już wówczas rozpoczyna się proces starzenia się skóry w tym rejonie ciała.
Należy jednak podkreślić, iż zmarszczki przy ustach powstaną szybciej, kiedy skóra twarzy będzie wystawiana na działanie takich czynników jak:
- palenie papierosów (stąd nierzadko określa się je zmarszczkami palacza),
- niezdrowa dieta (brak witamin takich jak np. A, C i E oraz ważnych mikroelementów),
- niewłaściwe kosmetyki do twarzy lub ich brak,
- częsta ekspozycja na słońce, zwłaszcza jeśli nie stosuje się przy tym ochronnych preparatów z filtrami UVA i UVB,
- zbyt małe nawodnienie organizmu (za mało płynów wypijanych w ciągu dnia).
Zmarszczki mimiczne wokół ust mogą także wynikać z dziedziczenia genów odpowiadających za szybsze starzenie się skóry. Z wiekiem proces ten w sposób naturalny się pogłębia, w wyniku czego skóra traci kolagen i elastynę, co przyczynia się do coraz mniejszej elastyczności, jędrności i ładnego wyglądu skóry.
Reklama
Jak zatuszować zmarszczki wokół ust?
Zmarszczki koło ust najczęściej położone są nad górną wargą, często też rozkładają się promieniście wokół ust. Inną postacią tego rodzaju bruzd są pionowe kreski ciągnące się od nozdrzy do brody z jednej i drugiej strony ust (tzw. bruzdy nosowo-wargowe).
Jak zakryć bruzdy wokół ust? Służą do tego tzw. kolorowe kosmetyki, czyli głównie podkład, czy też silikonowa baza, którą należy delikatnie wklepać w skórę wokół ust, użyć także na same wargi oraz pozostałe rejony twarzy. Zanim fluid zostanie nałożony na skórę, trzeba dobrać odpowiedni odcień, by jak najbardziej współgrał z naturalnym kolorem skóry.
Takie kosmetyki powinny również wyróżniać się dobrym składem. Ponadto wybór preparatów powinien paść na takie, które jak najmniej zapychają pory skóry a jednocześnie intensywnie wygładzają oraz wypełniają zagłębienia na skórze.
Drugą grupą specyfików, które mogą pomóc odwrócić uwagę od zmarszczek są szminki, błyszczyki itp. preparaty, mające zadanie optycznego powiększenia ust.
Dobrze jest też takie maskujące produkty używać tylko w szczególnych przypadkach, nie stosować ich rutynowo każdego dnia.
Reklama
Domowe sposoby na zmarszczki wokół ust
W codziennej domowej pielęgnacji skóry bardzo ważny jest odpowiedni krem na zmarszczki wokół ust. Powinien on mieć w swoim składzie takie substancje jak kwas hialuronowy, retinol, peptydy, antyoksydanty, witaminy (głównie E, C i A), koenzym Q10, kolagen.
Bardzo korzystnie na skórę wpływają także naturalne preparaty, takie jak olej z kiełków pszenicy, z wiesiołka, arganowy oraz kokosowy. Wymienione specyfiki odżywiają, intensywnie nawilżają, wypełniają skórę czyniąc ją jędrną, elastyczną, a co z tym związane -odporniejszą na powstawanie bruzd.
W drogeriach i aptekach bez trudu można dobrać dla swojego typu cery krem na głębokie zmarszczki wokół ustczy serum o jeszcze wnikliwszym oddziaływaniu na skórę. Można też spróbować domowych metod pielęgnacyjnych, takich jak peeling wykonany z fusów po kawie lub ze zmielonego cynamonu oraz maseczka na zmarszczki wokół ust z żelatyny.
Wykonuje się ją w ten sposób, że do dwóch łyżek przegotowanej wody dodaje się jedną łyżkę żelatyny, jak stężeją – dorzuca się 2 łyżki rozgniecionego banana. Taką mieszankę nakłada się na oczyszczoną twarz, a po około 20 minutach dokładnie zmywa pod ciepłą wodą. Zabieg można robić 1-2 w tygodniu.
Reklama
Jak zlikwidować zmarszczki wokół ust?
Zmarszczki mimiczne przy ustach są skutecznie likwidowane oraz spłycane w gabinetach medycyny estetycznej oraz w profesjonalnych pracowniach dermatologicznych i kosmetologicznych.
Jak zatem pozbyć się zmarszczek wokół ust stosując zabiegi upiększające ciało? Warto zwrócić się do specjalisty, który pomoże w odpowiednim doborze zabiegu. Jednym z nich jest działanie kwasem hialuronowym na charakterystyczne wgłębienia na twarzy.
Ten drogocenny składnik stanowi naturalny wypełniacz zmarszczek wokół ust, dzięki któremu zostaje pobudzona produkcja włókien kolagenowych, a działanie wolnych rodników – zniwelowane. Takie postępowanie trwa niespełna godzinę, a jego efekty utrzymują się nawet do około 18 miesięcy w zależności od m.in. głębokości i ilości zmian poddanych zabiegowi. Trzeba się jednak naszykować na wydatek rzędu ok 1000 zł oraz na to, że by rezultaty się utrzymywały, należy powtarzać wstrzykiwanie substancji z kwasem hialuronowym.
Nieco tańszą metodą (koszt wynosi ok 400 zł) jest termolifting frakcyjny, wywołujący efekt ujędrnienia i zagęszczenia skóry. Polega on na wytwarzaniu dających ciepło fal radiowych oraz wykonywaniu mikronakłuć, dzięki którym pod skórę wprowadzane są substancje odżywcze i odbudowujące. Z korzyści po tej procedurze można się cieszyć nawet do 3 lat.
Jeszcze w jaki sposób usunąć zmarszczki wokół ust? Decydując się na botoks. Toksyna botulinowa jest wprowadzana do mięśni wokół ust, dzięki czemu skóra przy wargach staje się bardziej gładka. Dla lepszego wrażenia wizualnego zabieg kosztujący około 700 zł powinno się powtarzać co około pół roku.
Reklama
Masaż na zmarszczki wokół ust
Bardzo dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem, który można wykonywać samemu w domu jest masaż na zmarszczki wokół ust. Spowalnia on proces pojawiania się zmarszczek, o ile jest wykonywany regularnie, najlepiej każdego dnia. Idealnie byłoby stosować masowanie rejonu wokół ust za każdym razem gdy jest aplikowany krem na twarz.
Jak go wykonać? Prostym sposobem jest delikatne ostukiwanie opuszkami palców skóry okalającej usta, po lekkim dociśnięciu palców do skóry rysowanie wokół nich kółeczek, nie za mocne podszczypywanie tych okolic, oklepywanie, a na koniec gładzenie. Najlepiej taki kilkuminutowy masaż robić podczas nakładania kosmetyku na twarz. Wtedy palce będą miały lepszy poślizg, a preparat lepiej się wchłonie.
Oprócz masowania warto też ćwiczyć ten obszar twarzy. Można robić następujące ćwiczenia:
- Zawinąć wargi do wnętrza ust na około sekundę, następnie rozluźnić się i powtórzyć jeszcze kilka-kilkanaście razy;
- Szybko wypowiadać samogłoski: a, e, i, o, u (kilkanaście-kilkadziesiąt razy);
- Napełnić policzki i przestrzenie pod wargami powietrzem (niczym balon) pilnując by wargi były bez fałdek na 1-2 sekundy i powtórzyć jeszcze kilka razy.