Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?

Maść na zajady: z odżywiającą witaminą B2, wysuszającym cynkiem, a może kojącą alantoiną? Zobacz, co wybrać. Sprawdź, czym jest antybiotyk na zajady? Przeczytaj, co można podawać małym dzieciom.
Kobieta ma zajady
źródło:123RF
 • Maść na zajady pozwala zwalczyć objawy kątowego zapalenia ust: wysuszenie naskórka, bolesne, pękające i krwawiące nadżerki, rumień oraz stan zapalny.
 • Na zajady stosuje się maści z witaminą B2, cynkiem i tlenkiem cynku, alantoiną, D-pantenolem, szałwią, nagietkiem.
 • W leczeniu zajadów najlepiej sprawdza się terapia kompleksowa. Oprócz przeznaczonych do stosowania miejscowego maści w wielu przypadkach lekarz zaleca podanie antybiotyku przeciwgrzybiczego.
SPRAWDŹ TEŻ: Zajady - domowe sposoby leczenia i zapobieganie
Spis treści

Jaka maść na zajady?

Maść z witaminą B, a także A, to najczęściej polecane środki na zajady, dostępne bez recepty. Inne tego typu składniki, które może zawierać dobra maść na zajady, to między innymi: ichtiol, cynk, tlenek cynku, drożdże, D-pantenol, alantoina, a także naturalne ekstrakty z nagietka, szałwii, oczaru wirginijskiego czy kłącza pięciornika. 

Pod pojęciem zajadów rozumie się stany zapalne naskórka oraz błon śluzowych w kącikach ust. W nomenklaturze medycznej przypadłość ta nazywana jest kątowym zapaleniem jamy ustnej (łac.: cheilitis angularis, AC). 

Zajady charakteryzuje:

 • znaczne przesuszenie, pękanie i świąd naskórka na pierwszym etapie;
 • bolesne i krwawiące nadżerki w bardziej zaawansowanym stadium;
 • rumień, twardniejące zgrubienia, maceracja, czyli zmiękczenie naskórka;

Zajady mają bardzo zróżnicowaną etiologię, jednak najczęściej wywoływane są przez (dane: U. Papierz i inni, Zapalenie kątów ust – jak nie popełnić błędu):

 • drożdżaki Candida Albicans: 20 proc. przypadków;
 • bakterie paciorkowca lub gronkowca: 15-20 proc.;
 • oba patogeny jednocześnie: 60 proc.;

Drobnoustroje te stale bytują na skórze i jamie ustnej znacznej części populacji, jednak tylko u niektórych osób wywołują zajady. 

Uważa się, że w szczególności narażone na infekcje są osoby, które cierpią na takie schorzenia i zaburzenia, jak:

Maść z witaminą B

Do powstawania zajadów bardzo często przyczynia się niedobór witaminy B2 (ryboflawiny). Jest to zjawisko typowe dla osób niedożywionych, a także praktykujących dietę bezmięsną, zwłaszcza w restrykcyjnym wydaniu, jakim jest weganizm. Substancja ta w organizmie pełni szereg istotnych funkcji, a jedną z nich jest utrzymywanie błon śluzowych w dobrej kondycji. 

Maść z witaminą B2 na zajady:

 • łagodzi stan zapalny w kącikach ust;
 • zapobiega powstawaniu pęknięć;

Preparat można stosować 2-3 razy dziennie, bez ograniczeń czasowych – należy pamiętać, że leczenie zajadów jest bardzo trudne i może trwać od kilku dni do nawet kilku lat. Tego typu gotowa maść na zajady bez recepty w aptece kosztuje 5 do 15 złotych, w zależności od zawartości dodatkowych składników. 

Mazidło można zrobić także w prosty sposób samodzielnie, drobno rozcierając tabletki z witaminą B2 i mieszając z natłuszczającym kremem. Preparat nanosi się na zmienione chorobowo miejsce, na przykład patyczkiem higienicznym, po czym zostawia na kilka godzin. 

Warto wiedzieć, że witaminę B2 w profilaktyce i leczeniu zajadów można przyjmować także doustnie, w postaci suplementów diety. Uwaga: w leczeniu warto też zastosować drożdże, które są bogatym źródłem ryboflawiny. 

Maść na zajady z antybiotykiem

W związku z infekcyjnym, przeważnie grzybiczym charakterem kątowego zapalenia ust, w wielu przypadkach niezbędny jest preparat na zajady z antybiotykiem. W tym przypadku zaleca się stosowanie nystatyny

W niektórych krajach jest ona dostępna w postaci gotowych maści, w Polsce natomiast sprzedawana jest jako zawiesina doustna, tabletki lub granulat do rozpuszczenia i używania zewnętrznego w przewodzie pokarmowym. Istnieje jednak możliwość przygotowania maści na bazie nystatyny przez farmaceutę w aptece, jeśli takie będzie zalecenie lekarskie. 

Nystatyna to antybiotyk polienowy, który działa poprzez łączenie się z błoną komórkową grzybów, a następnie zaburzanie metabolizmu komórki patogenu. Wykazuje skuteczność między innymi przeciw drożdżakom Candida, dlatego przez lekarzy uznawana jest za lek pierwszego wyboru. 

Kuracja, tak jak w przypadku każdej substancji antybiotycznej, trwa od 7 do 14 dni. Z reguły przynosi dobre rezultaty, aczkolwiek specjaliści podkreślają, że zajady mają tendencję do nawracania, tudzież utrzymywania się w przetrwałej formie, nawet po tym, jak uda się ograniczyć intensywność objawów. Dlatego tym bardziej należy zwracać uwagę na wszelkie symptomy dodatkowe i w razie konieczności podjąć terapię schorzeń, które mogą stymulować rozwój zajadów.

Maść cynkowa na zajady 

Cynk jest jednym z podstawowych pierwiastków chemicznych. W preparatach dermokosmetycznych stosowany jest w formie czystej lub w postaci tlenku. Tego typu maść na pękające kąciki ust ma działanie przede wszystkim osuszające (dlatego tę samą substancję czynną stosuje się między innymi w terapii trądziku). 

W związku z tym pastę cynkową używać powinno się w zaawansowanej fazie choroby, po wytworzeniu sączących nadżerek. Nie powinno się jej nakładać, kiedy skóra w kącikach ust jest silnie przesuszona – efektem byłoby pogłębienie problemu. Należy też pamiętać, by maść aplikować jedynie punktowo, na miejsca najsilniej zmienione chorobowo, dbając o ty, by mazią nie zabrudzić zdrowej skóry wokół. 

Podobnie jak w przypadku witaminy B2, niezbędna może okazać się także suplementacja tego składnika, jako dodatku do codziennej diety.

Maść na zajady u dziecka

Zajady najczęściej pojawiają się u osób dorosłych, w przedziale wiekowym 30-60 lat, nie oznacza to jednak, że nie występują u dzieci. Nie ma w tym przypadku żadnej granicy wiekowej, na bolesne nadżerki narażone są nawet niemowlęta. Jak pielęgnować i leczyć kąciki ust w takim przypadku? 

Co na zajady u dziecka? Wymienić w tym kontekście można większość wspomnianych wyżej substancji, aczkolwiek w każdym przypadku należy sprawdzić minimalny dopuszczalny wiek dziecka. Warto wiedzieć, że nystatyna jest antybiotykiem, który może być stosowany już u niemowląt. Nie ma też przeciwwskazań, by jako maść na zajady dla dzieci stosować preparaty z witaminą B2 lub cynkiem. 

Pamiętać należy, że leczenie zajadów powinno mieć charakter kompleksowy – często w pełni skuteczna okazuje się dopiero terapia łączona: antybiotyk plus maści do stosowania miejscowego plus leczenie schorzeń i zaburzeń współistniejących. 

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czytaj również

Bibliografia

 • Urszula Papierz i inni, Zapalenie kątów ust – jak nie popełnić błędu?, Dermatologia po Dyplomie 2018 05
 • Genowefa Lilianna Jankowska, Zapalenie kątów ust, Kwartalnik Pacjenta, https://www.zoztargowek.waw.pl/kwartalnik_strony/46/kaciki_ust.pdf, data dostępu 03 03 2021
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na twarzy – jak usunąć? Przyczyny i lek
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Przebarwienia na twarzy – jak usunąć? Przyczyny i lek
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Czerwone plamy na twarzy - przyczyny i leczenie
Rumień na twarzy – piekący i nagły. Jak się pozbyć?
Maseczka do twarzy – domowa, nawilżająca
TOP 5 dermokosmetyków na zimę

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama