Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗

Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?

Maść na zajady: z odżywiającą witaminą B2, wysuszającym cynkiem, a może kojącą alantoiną? Zobacz, co wybrać. Sprawdź, czym jest antybiotyk na zajady? Przeczytaj, co można podawać małym dzieciom.
Kobieta ma zajady
źródło:123RF
W skrócie
 • Maść na zajady pozwala zwalczyć objawy kątowego zapalenia ust: wysuszenie naskórka, bolesne, pękające i krwawiące nadżerki, rumień oraz stan zapalny.
 • Na zajady stosuje się maści z witaminą B2, cynkiem i tlenkiem cynku, alantoiną, D-pantenolem, szałwią, nagietkiem.
 • W leczeniu zajadów najlepiej sprawdza się terapia kompleksowa. Oprócz przeznaczonych do stosowania miejscowego maści w wielu przypadkach lekarz zaleca podanie antybiotyku przeciwgrzybiczego.
SPRAWDŹ TEŻ: Zajady - domowe sposoby leczenia i zapobieganie
Spis treści

Reklama

Jaka maść na zajady?

Maść z witaminą B, a także A, to najczęściej polecane środki na zajady, dostępne bez recepty. Inne tego typu składniki, które może zawierać dobra maść na zajady, to między innymi: ichtiol, cynk, tlenek cynku, drożdże, D-pantenol, alantoina, a także naturalne ekstrakty z nagietka, szałwii, oczaru wirginijskiego czy kłącza pięciornika. 

Pod pojęciem zajadów rozumie się stany zapalne naskórka oraz błon śluzowych w kącikach ust. W nomenklaturze medycznej przypadłość ta nazywana jest kątowym zapaleniem jamy ustnej (łac.: cheilitis angularis, AC). 

Zajady charakteryzuje:

 • znaczne przesuszenie, pękanie i świąd naskórka na pierwszym etapie;
 • bolesne i krwawiące nadżerki w bardziej zaawansowanym stadium;
 • rumień, twardniejące zgrubienia, maceracja, czyli zmiękczenie naskórka;

Zajady mają bardzo zróżnicowaną etiologię, jednak najczęściej wywoływane są przez (dane: U. Papierz i inni, Zapalenie kątów ust – jak nie popełnić błędu):

 • drożdżaki Candida Albicans: 20 proc. przypadków;
 • bakterie paciorkowca lub gronkowca: 15-20 proc.;
 • oba patogeny jednocześnie: 60 proc.;

Drobnoustroje te stale bytują na skórze i jamie ustnej znacznej części populacji, jednak tylko u niektórych osób wywołują zajady. 

Uważa się, że w szczególności narażone na infekcje są osoby, które cierpią na takie schorzenia i zaburzenia, jak:

Reklama

Maść z witaminą B

Do powstawania zajadów bardzo często przyczynia się niedobór witaminy B2 (ryboflawiny). Jest to zjawisko typowe dla osób niedożywionych, a także praktykujących dietę bezmięsną, zwłaszcza w restrykcyjnym wydaniu, jakim jest weganizm. Substancja ta w organizmie pełni szereg istotnych funkcji, a jedną z nich jest utrzymywanie błon śluzowych w dobrej kondycji. 

Maść z witaminą B2 na zajady:

 • łagodzi stan zapalny w kącikach ust;
 • zapobiega powstawaniu pęknięć;

Preparat można stosować 2-3 razy dziennie, bez ograniczeń czasowych – należy pamiętać, że leczenie zajadów jest bardzo trudne i może trwać od kilku dni do nawet kilku lat. Tego typu gotowa maść na zajady bez recepty w aptece kosztuje 5 do 15 złotych, w zależności od zawartości dodatkowych składników. 

Mazidło można zrobić także w prosty sposób samodzielnie, drobno rozcierając tabletki z witaminą B2 i mieszając z natłuszczającym kremem. Preparat nanosi się na zmienione chorobowo miejsce, na przykład patyczkiem higienicznym, po czym zostawia na kilka godzin. 

Warto wiedzieć, że witaminę B2 w profilaktyce i leczeniu zajadów można przyjmować także doustnie, w postaci suplementów diety. Uwaga: w leczeniu warto też zastosować drożdże, które są bogatym źródłem ryboflawiny. 

Maść na zajady z antybiotykiem

W związku z infekcyjnym, przeważnie grzybiczym charakterem kątowego zapalenia ust, w wielu przypadkach niezbędny jest preparat na zajady z antybiotykiem. W tym przypadku zaleca się stosowanie nystatyny

W niektórych krajach jest ona dostępna w postaci gotowych maści, w Polsce natomiast sprzedawana jest jako zawiesina doustna, tabletki lub granulat do rozpuszczenia i używania zewnętrznego w przewodzie pokarmowym. Istnieje jednak możliwość przygotowania maści na bazie nystatyny przez farmaceutę w aptece, jeśli takie będzie zalecenie lekarskie. 

Nystatyna to antybiotyk polienowy, który działa poprzez łączenie się z błoną komórkową grzybów, a następnie zaburzanie metabolizmu komórki patogenu. Wykazuje skuteczność między innymi przeciw drożdżakom Candida, dlatego przez lekarzy uznawana jest za lek pierwszego wyboru. 

Kuracja, tak jak w przypadku każdej substancji antybiotycznej, trwa od 7 do 14 dni. Z reguły przynosi dobre rezultaty, aczkolwiek specjaliści podkreślają, że zajady mają tendencję do nawracania, tudzież utrzymywania się w przetrwałej formie, nawet po tym, jak uda się ograniczyć intensywność objawów. Dlatego tym bardziej należy zwracać uwagę na wszelkie symptomy dodatkowe i w razie konieczności podjąć terapię schorzeń, które mogą stymulować rozwój zajadów.

Reklama

Maść cynkowa na zajady 

Cynk jest jednym z podstawowych pierwiastków chemicznych. W preparatach dermokosmetycznych stosowany jest w formie czystej lub w postaci tlenku. Tego typu maść na pękające kąciki ust ma działanie przede wszystkim osuszające (dlatego tę samą substancję czynną stosuje się między innymi w terapii trądziku). 

W związku z tym pastę cynkową używać powinno się w zaawansowanej fazie choroby, po wytworzeniu sączących nadżerek. Nie powinno się jej nakładać, kiedy skóra w kącikach ust jest silnie przesuszona – efektem byłoby pogłębienie problemu. Należy też pamiętać, by maść aplikować jedynie punktowo, na miejsca najsilniej zmienione chorobowo, dbając o ty, by mazią nie zabrudzić zdrowej skóry wokół. 

Podobnie jak w przypadku witaminy B2, niezbędna może okazać się także suplementacja tego składnika, jako dodatku do codziennej diety.

Reklama

Maść na zajady u dziecka

Zajady najczęściej pojawiają się u osób dorosłych, w przedziale wiekowym 30-60 lat, nie oznacza to jednak, że nie występują u dzieci. Nie ma w tym przypadku żadnej granicy wiekowej, na bolesne nadżerki narażone są nawet niemowlęta. Jak pielęgnować i leczyć kąciki ust w takim przypadku? 

Co na zajady u dziecka? Wymienić w tym kontekście można większość wspomnianych wyżej substancji, aczkolwiek w każdym przypadku należy sprawdzić minimalny dopuszczalny wiek dziecka. Warto wiedzieć, że nystatyna jest antybiotykiem, który może być stosowany już u niemowląt. Nie ma też przeciwwskazań, by jako maść na zajady dla dzieci stosować preparaty z witaminą B2 lub cynkiem. 

Pamiętać należy, że leczenie zajadów powinno mieć charakter kompleksowy – często w pełni skuteczna okazuje się dopiero terapia łączona: antybiotyk plus maści do stosowania miejscowego plus leczenie schorzeń i zaburzeń współistniejących. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • Urszula Papierz i inni, Zapalenie kątów ust – jak nie popełnić błędu?, Dermatologia po Dyplomie 2018 05
 • Genowefa Lilianna Jankowska, Zapalenie kątów ust, Kwartalnik Pacjenta, https://www.zoztargowek.waw.pl/kwartalnik_strony/46/kaciki_ust.pdf, data dostępu 03 03 2021
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Aloes na trądzik - jak stosować? Jak działa?
Zdjęcie uśmiechnięta szczęśliwa młoda modelka trzyma liść aloesu i słoik żelu aloesowego na beżowym tle
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!