Działanie

Fizjologiczny roztwór chlorku sodu jest płynem zbliżonym pod względem ciśnienia osmotycznego i zawartości sodu do osocza krwi i płynu w przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Chlor i sód są elektrolitami niezbędnymi dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ich niedobór może być przyczyną wielu poważnych stanów, które wymagają szybkiego wyrównywania. 100 ml zawiera 15,4 mmol sodu i 15,4 mmol chloru. Osmolarność wynosi 308 mosmol/l.
PharmaIndex

Wskazania

Zastępcze leczenie płynami i elektrolitami w przypadku zasadowicy hipochloremicznej, stany niedoborowe chlorków, krótkotrwałe leczenie polegające na zastępczym wypełnieniu łożyska naczyniowego, odwodnienie izotoniczne i hipotoniczne, jako rozpuszczalnik do podawania nie wykazujących niezgodności koncentratów elektrolitowych, do przepłukiwania ran i nawilżania opatrunków.
PharmaIndex

Przeciwskazania

Przewodnienie. Nie dodawać żadnych substancji, które mogłyby zwiększać osmolarność preparatu w przypadku podawania podskórnego we wlewie kroplowym.
PharmaIndex

Srodki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować w hipokaliemii, hipernatremii, hiperchloremii oraz w zaburzeniach, w przypadku których zalecane jest ograniczenie podawania sodu, takie jak: zastoinowa niewydolność krążenia, obrzęk spowodowany zatrzymaniem w organizmie sodu, obrzęk płuc, nadciśnienie tętnicze, rzucawka, ciężka niewydolność nerek. Ze względu na zawartość jonów sodu ostrożnie stosować u pacjentów otrzymujących kortykosteroidy lub kortykotropinę. Należy unikać szybkiego wlewu dożylnego preparatu w przypadku odwodnienia hipertonicznego ze względu na wzrost stężenia jonów sodowych w surowicy oraz zwiększoną osmolarność. Niezbędne jest monitorowanie jonogramu w surowicy i równowagi wodnej.
PharmaIndex

Ciąża i laktacja

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować ostrożnie wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne.
PharmaIndex

Działania niepożądane

Większe ilości preparatu mogą spowodować hipernatremię i hiperchloremię. Może wystąpić zakażenie, zakrzepy, zapalenie żył, wynaczynienie, hiperwolemia w miejscu wkłucia.
PharmaIndex

Interakcje

Podanie do roztworu jakiegokolwiek preparatu wymaga sprawdzenia ich zgodności.
PharmaIndex

Dawkowanie

Dożylnie, indywidualnie w zależności od stanu klinicznego, wieku, masy ciała pacjenta oraz od stopnia i rodzaju odwodnienia i stężenia elektrolitów we krwi. Maksymalna dawka dobowa wynosi 40 ml/dobę (6 mmol sodu/dobę). Nie przekraczać szybkości wlewu do 5 ml/h (1,7 kropli/min.). Preparat podajemy przez wlew dożylny, podskórny wlew kroplowy, przepłukiwanie i zwilżanie.
PharmaIndex

Uwagi

Nie podawać preparatu jeżeli nie jest przezroczysty lub pojemnik jest uszkodzony.
PharmaIndex

Klasa terapeutyczna

infundibilium
PharmaIndex

Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [0]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:

Zobacz także

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: