Lawenda - lekarstwo o cudownym zapachu

Rzadko zdarza się roślina tak wszechstronnie użyteczna jak lawenda. Zawarty w niej olejek eteryczny ma właściwości zarówno lecznicze, jak i kosmetyczne. Ma wspaniałe właściwości aromaterapeutyczne, a jednocześnie jej zapach... odstrasza mole. Jest też piękną rośliną dekoracyjną i ozdobną.

Spis treści

Lawenda działa leczniczo:
• stymulująco na zdrowy i mocny sen
• uspokajająco
• przeciwbakteryjnie
• na porost włosów
• w leczeniu trądzików, grzybic i oparzeń

Zobacz też: Lawenda jest lepsza zamiast tabletki

Gdy odczuwasz lęk lub napięcie warto sięgnąć po lawendę. Naukowcy odkryli, że roślina ta wzbudza rodzaj fal mózgowych występujących w trakcje relaksacji organizmu. Dodaj odrobinę olejku lawendowego do kominka do aromaterapii lub dyfuzora, aby jego zapach rozszedł się w całym pomieszczeniu. Jeżeli nie masz kominka, dodaj 3 krople olejku do miseczki z parującą wodą i wdychaj parę minut. Lawendowy aromat pochodzi od unoszących się w powietrzu cząsteczek estrów linalolu, olejków, które stymulują nerwy węchowe w mózgu i działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy. Zapach lawendy skutecznie wpływa na spokojny odpoczynek i zdrowy sen.

Praktyczne porady

Uspokajająca kąpiel – wrzuć garść suszonych kwiatów lawendy lub wlej kilkanaście kropel olejku do wanny z gorącą wodą.
Masaż: Eteryczne olejki są łatwo wchłaniane przez skórę, a ich relaksujący zapach pozwala się odprężyć. Olejek ten może być aplikowany bezpośrednio na skórę, można go także zmieszać z oliwą z oliwek.
Na ból głowy - nałóż odrobinę olejku lawendowego na skronie i masuj tak długo, aż poczujesz ulgę.
Kojący środek na ból brzucha - olejek rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, łagodzi skurcze żołądka i jelit po posiłku. Zmniejsza tworzenie się gazów w jelitach. Aby przyrządzić napar, zalej czubatą łyżkę kwiatów lawendy filiżanką wrzątku i parz około 15 minut, następnie przecedź i wypij.

Nalewka lawendowa
- świeżo kwitnące końce pędów lawendy
- wódka czysta
Świeżymi (nie suszonymi) kwiatami napełnić słoik, zalać wódką, aby całkiem pokryły ziele. Odstawić na kilka dni w ciepłe i ciemne miejsce. Po tym czasie płyn zlać, przefiltrować przez bibułkę, zakorkować i wynieść do piwnicy na pół roku. Pić 30-50 mln na wodę lub cukier.

Czy wiesz, że: Lawenda. Pachnie, uspokaja i leczy

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij