Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień często jest miesiącem, w którym na dobre przychodzi wiosna. Dużo ludzi, zmęczonych zimą, chętnie spędza pierwsze ciepłe dni na łonie natury. W kwietniu jednak również na dobre zaczynają pylić niektóre rośliny i uprzykrzają alergikom wypoczynek blisko przyrody. Co pyli w kwietniu? Jest to przede wszystkim czas kwitnienia wielu gatunków drzew.
Wierzba pyli w kwietniu
Źródło:123RF
Spis treści

Brzoza

Kwiecień to czas pylenia głównie drzew liściastych. Największym postrachem alergików jest bardzo powszechna w Polsce brzoza – pospolite drzewo, która można spotkać niemal wszędzie – przede wszystkim na obszarach pozamiejskich, ale również na terenach zielonych nawet w dużych miastach.

Pyłki brzozy są niebezpiecznym alergenem, ponieważ ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie, m. in. właśnie ze względu na gęstość występowania tych drzew. Najwyższe stężenie przypada zazwyczaj na drugą połowę kwietnia i rośnie w godzinach popołudniowych.

Brzoza przeważnie zaczyna kwitnąć na początku kwietnia, jednak w cieplejszych rejonach lub cieplejszych latach pylenie może zacząć się już pod koniec marca. Stężenie jej pyłków spada całkiem dopiero na początku maja. Uczulenie na pyłki brzozy powoduje katar sienny, łzawienie oczu, swędzenie, atopową astmę oskrzelową.

Reklama

Topola

Topola również jest powszechnym, często spotykanym w Polsce drzewem, zarówno na terenach miejskich, jak i pozamiejskich. Jej pylenie rozpoczyna się nieco wcześniej niż brzozy – już pod koniec marca i trwa czasem do końca maja lub pyli na początku lipca. Silniej uczulają męskie osobniki topoli, najwyższe stężenie ich pyłków przypada na drugą połowę kwietnia.

Alergia na pyłki topoli objawia się przeważnie katarem siennym, łzawieniem oczu, podrażnieniem, swędzeniem. Charakterystyczny biały puch gubiony przez topolę pod koniec kwietnia nie zawiera alergenów. Topola może powodować alergię krzyżową w połączeniu z pyłkami wierzby.

Reklama

Wierzba

Na oddziaływanie alergenów wierzby szczególnie narażeni są mieszkańcy miast, ponieważ jest to drzewo przede wszystkim spotykane w parkach, na skwerach lub terenach zielonych osiedli miejskich. W przestrzeniach pozamiejskich przeważnie rośnie daleko od domów mieszkalnych.

Kalendarz dla alergików wskazuje, że wierzba w cieplejszych rejonach zaczyna kwitnąć już pod koniec lutego, jednak największe stężenie jej pyłków w powietrzu przypada właśnie na kwiecień. Może powodować katar sienny, świąd i podrażnienia.

Reklama

Jesion

Jesion zaczyna pylićw tym samym czasie, co brzoza. W zależności od pogody i temperatury powietrza w różnych rejonach Polski, stężenie jego pyłków w powietrzu może być różne. Przeważnie pylenie rozpoczyna się w ostatnich dniach marca, a kończy w połowie maja. Najwyższe stężenie przypada jednak na kwiecień. Jesion „produkuje” więcej alergennych pyłków niż inne drzewa kwitnące w tym samym okresie, jednak jego aktywność nie jest w Polsce tak silnie odczuwana, jak w krajach Europy Zachodniej, o czym warto wiedzieć, planując urlopowe podróże.

Jesion może także powodować alergie krzyżowe z pyłkami drzewa oliwnego lub ligustru – popularnego u nas żywopłotu zdobiącego zarówno ogrodzenia w terenach miejskich jak i na wsiach.

Uczulenie na pyłki jesionu objawia się nieżytem nosa i zapaleniem spojówek.

Czytaj:

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pylenie
Kiedy pylą trawy?
Trawa w blasku słońca
Leszczyna pospolita - pylenie. Kiedy pyli leszczyna?
Drzewo leszczyny
Co pyli we wrześniu?
Kobietę dopadł katar sienny w czasie wrześniowego spaceru po łące
Podobne artykuły
Cladosporium w łazience
Cladosporium - co to jest i gdzie występuje? Alergia i leczenie
Drzewa sosnowe wiosną
Kiedy pyli sosna?
Kobieta na łące odczuwa objawy alergii
Co pyli w sierpniu?
Kobieta odczuwa objawy alergii wziewnej
Co pyli w czerwcu?
Brzoza w parku
Kiedy rozpoczyna się pylenie brzozy i jak długo trwa? Poznaj objawy alergii na jej pyłki

Reklama


Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego
Dowiedz się co to!