🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Dieta detox, czyli jadłospis, który oczyści Twój organizm z toksyn w 1, 3 lub 7 dni

Dieta oczyszczająca, znana również jako dieta detoksykacyjna, zazwyczaj polega na jedzeniu samych warzyw i owoców, zup, długo gotowanych bulionów lub wypijaniu soków warzywno-owocowych. Ma ona na celu oczyścić organizm z toksyn i szkodliwych substancji. Popularność zyskała ze względu na jej potencjalne korzyści dla zdrowia, takie jak zwiększenie energii, oczyszczenie przewodu pokarmowego oraz redukcję masy ciała. Kiedy warto ją stosować? Sprawdź.
Pokarmy usuwające toksyny z organizmu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Monodieta polega na jedzeniu tylko jednego rodzaju produktów (najczęściej owoców lub warzyw) przez maksymalnie kilka dni. Zazwyczaj jest to produkt o specyficznych, oczyszczających właściwościach.
 • Diecie detox powinno towarzyszyć spożywanie dużych ilości wody, dzięki której organizm ma szansę na szybkie pozbycie się toksyn i szkodliwych złogów.
 • Poza stosowaniem odpowiedniej diety detoksykującej, warto pamiętać o codziennych przyzwyczajeniach żywieniowych i omijaniu szkodliwych pokarmów oraz tych o niskiej jakości.
SPRAWDŹ TEŻ: 8 sposobów na udany detoks
Spis treści

Reklama

Na czym polega dieta oczyszczająca?

Detox czy też dieta oczyszczająca przedstawiany jest jako program żywieniowy, dzięki któremu z organizmu zostaną usunięte toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii, a także zostanie przywrócona równowaga kwasowo-zasadowa.

Autorzy diet detoksykujących swoje plany opierają na sokach warzywnych i warzywno-owocowych, zupach lub potrawach z warzyw i owoców. Eliminują oni produkty odzwierzęce takie jak mięso, ryby, jaja czy nabiał, a także limitują spożycie tłuszczów, orzechów, pestek czy nasion roślin strączkowych.

Jadłospisy diet oczyszczających mogą różnić się od siebie w zależności od założeń twórcy. Taka kuracja trwa zazwyczaj 3 do 7, a czasami nawet do 14 dni i dostarcza zbyt niską dawkę kilokalorii. Wartość energetyczna diety oczyszczającej zazwyczaj rzadko kiedy przekracza 1000 kcal.

Reklama

Kiedy stosować dietę oczyszczającą? Na co pomaga?

Wiele osób sięga po diety oczyszczające przed przystąpieniem do diety redukcyjnej. Wprowadzenie dużych restrykcji na kilka dni ma pomóc nie tylko w oczyszczeniu organizmu z toksyn, ale także w tak zwanym “obkurczeniu żołądka”, co ma ułatwić przestrzeganie późniejszej diety.

Często detox wybierany jest także po okresie świątecznym, kiedy częściej dochodzi do przejedzenia. Dietą oczyszczającą mogą być także zmiany w sposobie żywienia poprawiające pracę wątroby, odciążające jelita i nerki. Rezygnuje się głównie z dań smażonych, tłustych potraw, zawiesistych sosów i czerwonego mięsa.

Dodatkowo po plany żywieniowe bogatsze w warzywa i owoce i eliminujące słodycze sięgają osoby zmagające się z trądzikiem, w celu oczyszczenia twarzy z niechcianych wyprysków.

Dieta oczyszczająca w 3-dniowa

Do najkrótszych programów diet oczyszczających można zaliczyć 3-dniowy detox. Zazwyczaj przez ten czas pije się koktajle, soki owocowo-warzywne lub buliony, a rzadziej sięga się po warzywa i owoce w całości.

Często twórcy na tak krótki okres oferują diety monoskładnikowe bazujące np. na samych jabłkach lub kefirze. Jeszcze bardziej rygorystyczną formą diety oczyszczającej jest detoks wodny, który tak naprawdę jest głodówką, podczas której pije się jedynie wodę.

W zależności od wybranego sposobu oczyszczenia organizmu z toksyn dozwolone produkty i forma ich podania może się nieznacznie różnić.

Jednak lista produktów zakazanych jest przybliżona i obejmuje:

 • mięso,
 • ryby,
 • jaja,
 • strączki,
 • pestki, nasiona, orzechy,
 • sery,
 • produkty zbożowe.

Reklama

Dieta oczyszczająca w 7 dni

Tygodniowy detoks nie różni się znacząco od diety oczyszczającej 3-dniowej. Istnieją bowiem diety 7-dniowe, których jadłospis składa się jedynie z samych soków.

Dostarczanie zdrowemu organizmowi samych płynów przez okres tygodnia nie jest wskazane.

Organizm potrzebuje wszystkich makroskładników do prawidłowego funkcjonowania, a soki dostarczają głównie węglowodanów, a pozbawione są białka oraz tłuszczów.

Mikroflora jelitowa potrzebuje błonnika pokarmowego, który rozkłada w procesie fermentacji, odżywiając jednocześnie wyściółkę jelita od wewnątrz.

Dodatkowo włókna pokarmowe wspierają prawidłową perystaltykę jelit, a jak powszechniewiadomo - sprawne funkcje jelitowe oczyszczają organizm ze zbędnych produktów przemiany materii.

Niektóre odmiany 7-dniowej diety oczyszczającej od 4 dnia detoksu dopuszczają spożywanie zup wegetariańskich, gotowanych warzyw, surowych owoców, kiszonek oraz fermentowanych produktów mlecznych.

Reklama

Dieta oczyszczająca 14-dniowa. Jaki jadłospis?

Diety oczyszczające trwające 10 -14 dni nie tylko różnią się długością od 3 dniowych kuracji sokowych, ale także listą dozwolonych produktów, która powiększa się wraz z biegiem dni diety. Podobnie jak przy krótszych detoksach. Zazwyczaj przez pierwsze dni zalecane jest wypijanie jedynie soków i wody.

Wraz z czasem trwania oczyszczania, menu stopniowo jest rozszerzane o zupy, warzywa i owoce w całości, niskotłuszczowe i fermentowane produkty mleczne czy gotowany drób i białe ryby.

Przez cały okres diety zakazane jest smażenie, duszenie z dodatkiem tłuszczu czy grillowanie. Niedozwolone jest także czerwone mięso, słodycze, cukier, miód, fast-foody, słone przekąski, pieczywo oraz alkohol, a czasami także kawa.

Przykładowe menu pod koniec diety może wyglądać następująco:

śniadanie: sok warzywno-owocowy z selera naciowego, jabłka, ananasa, imbiru i jarmużu,

przekąska: jogurt z truskawkami,

obiad: Dorsz pieczony z surówką z kiszonej kapusty,

oodwieczorek: słupki warzyw z dipem jogurtowym,

kolacja: Zupa krem z pomidorów.

Reklama

Dieta oczyszczająca sokowa

Dieta sokowa, nazywana częściej detoksem sokowym to zazwyczaj 3-7 dniowa dieta polegająca na piciu wyłącznie soków owocowo-warzywnych.

Kuracja sokowa jest jedną z najpopularniejszych form oczyszczania organizmu. Po okresie jej zastosowania można na wadze zaobserwować spadek kilku kilogramów.

Wiele firm caterinowych ma w swojej ofercie detoks sokowy, którego jadłospis składa się często z 5-6 soków komponowanych z różnych składników. Do najbardziej popularnych połączeń należy:

 • jabłko, imbir, cytryna, pieprz cayenne;
 • jabłko, jarmuż/szpinak, ogórek, seler naciowy, cytryna;
 • marchew, jabłko, cytryna, kurkuma;
 • ananas, jabłko, cytryna, seler naciowy;
 • burak, jabłko, cytryna, ananas;
 • gruszka, pietruszka, ogórek.

Jeżeli plan oczyszczający trwa więcej niż 3 dni, to w menu w późniejszym etapie mogą pojawić się koktajle lub zupy. Często taka dieta sokowa jest wstępem do diety warzywno-owocowej.

Patrząc na menu takiej diety można łatwo wywnioskować, że zabronione jest spożywanie mięsa, ryb, produktów zbożowych, nasion i pestek, nabiału czy jaj.

Dozwolone są jedynie warzywa i owoce, w formie soków pozbawionych błonnika pokarmowego.

Soki sprawiają, że od razu czujemy się o parę kg. lżej. Tak działa tzw. magia detoksu - chodzi tu głównie o prawidłowe nawodnienie i pozbycie się treści jelitowych.

Reklama

Jakie są inne rodzaje diety oczyszczającej?

W internecie można znaleźć wiele rodzajów diet oczyszczających bazujących na pojedynczych składnikach. Wyróżnić można dietę buraczaną, arbuzową, kapuścianą, kefirową, cytrynową, ananasową, warzywno-owocową dietę dr Dąbrowskiej, kilkudniowe głodówki czy bazowanie jedynie na chlebie i wodzie.

Tak restrykcyjne diety zazwyczaj kończą się niepowodzeniem i efektem jojo, a swoją popularność zawdzięczają krótkim okresem trwania i prostymi zasadami.

Jednak ograniczenia nie są dobrym sposobem na zmianę nawyków żywieniowych. Kreują jedynie diety jako okres pełen wyrzeczeń, po którym można wrócić do starych nawyków.

Zazwyczaj takie zrywy na diety 3-14 dniowe są początkiem błędnego koła odchudzania. Po paru dniach monodiet masa ciała ulega obniżeniu na skutek utraty glikogenu i wody z nim związanej, a także zmniejszeniu treści jelitowej.

Niestety po zakończeniu takiej diety odchudzającej i powrocie do starych zwyczajów żywieniowych, wracają zgubione kilogramy, a także pojawia się zwiększony apetyt.

Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania diety detox

Diety typu detox nie będą odpowiednie dla każdego. Tak rygorystycznych, niskoenergetycznych diet nie powinny stosować kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także cukrzycy.

Ponadto wybór takiego, oczyszczającego sposobu żywienia najlepiej skonsultować z lekarzem.

Im dłuższy czas stosowania diety oczyszczającej, tym większe ryzyko niedożywienia, utraty tkanki mięśniowej, a także rozregulowanie hormonów, w tym także tych odpowiedzialnych za uczucie głodu i sytości.

O ile 3 dni picia samych soków przez osobę zdrową nie przyniosą raczej komplikacji zdrowotnych, to już dłuższy czas stosowania takich posiłków stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Ponadto znaczący ubytek masy ciała związany jest z utratą wody, zapasów glikogenu i treści jelitowych, a nie z utratą tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo warto podkreślić, że tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak dieta oczyszczająca. Organizm ludzki codziennie dzięki pracy wątroby i nerek doskonale oczyszcza się ze zbędnych substancji przemiany materii.

Za pomocą zbilansowanej diety możemy jedynie ułatwić mu te procesy biologiczne, dzięki dostarczeniu wszystkich niezbędnych substancji do jego prawidłowego funkcjonowania.

Restrykcyjne, krótkotrwałe diety zazwyczaj kończą się efektem jojo. Wynika to z ograniczenia wielu grup produktów i niskiej kaloryczności.

Nie warto marnować czasu i zdrowia na pozornie szybkie i potencjalnie skuteczne rozwiązania.

Na rynku dostępne są nowoczesne platformy dietetyczne dostarczające gotowe plany żywieniowe, które można dopasować do swoich preferencji. Intuicyjna aplikacja, lista zakupów, możliwość wymiany posiłków to tylko kilka funkcjonalności jakie zyskuje się w ramach abonamentu. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Budzynska, A. (2017). Dieta oczyszczająca. Wieś Kujawsko-Pomorska. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, (196).
 • Jagodzinska, A. Oczyszczanie organizmu sposobem na zdrowie. Zachodniopomorski Magazyn Rolniczy, (82).
 • Kwiatek, U. L. (2017). Marcowy detoks, czyli jak pozbyć się toksyn?. Drwal. Pismo Przedsiębiorców Leśnych, (03).
 • Golaszewska, A. (2009). Po świątecznym przejedzeniu. Rada: Rolnictwo, Aktualności, Doradztwo, Analizy. Miesięcznik Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, (01).
 • Kosmala, K. (2017). Wiosenny jaglany detoks. Tygodnik Poradnik Rolniczy, (18).
 • Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewskiej J. (2020) Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. 273-316.
 • Klein, A. V., & Kiat, H. (2015). Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. Journal of human nutrition and dietetics, 28(6), 675-686
 • Yurrita, C. (2017). Are detox diets an effective strategy for obesity and oxidation management in the short term?. Órgano oficial de la Asociación Para el Progreso de la Biomedicina, 399.
dietetyk Kamila Pawłowska
Artykuł napisany przez
dietetyk Kamila Pawłowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka. Na co dzień pracuje jako dietetyk w Peater - globalnej platformie dietetycznej popularyzującej zdrowe podejście do diety. Pasjonatka aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Interesuje się również psychodietetyką -ukończyła studia podyplomowe w tym zakresie na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Certyfikowany Instruktor Fitness oraz Trener Personalny. Jej konikiem jest żywienie osób aktywnych fizycznie. Wiedzę z tego obszaru zdobywa uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Diety
Dieta wątrobowa. Przepisy na cały tydzień. Co można jeść?
Pieczony dorsz to dobra propozycja na obiad przy diecie wątrobowej
Dieta detox, czyli jadłospis, który oczyści Twój organizm z toksyn w 1, 3 lub 7 dni
Pokarmy usuwające toksyny z organizmu
Dieta dla nastolatków. Przykładowy jadłospis dla młodzieży
Nastolatka
Podobne artykuły
Kobieta z płaskim brzuchem
Dieta na płaski brzuch - jak wygląda i na czym polega? Sprawdź, jak schudnąć z tej partii ciała
Soki owococo-warzywne
Dieta płynna - przepisy i jadłospis. Co jeść?
Produkty o niskim indeksie glikemicznym
Dieta 1000 kcal - dla kogo jest polecana? Na jakie efekty liczyć?
Dieta redukcyjna
Dieta redukcyjna - jadłospis. Sprawdzone posiłki na redukcję
Koszerne jedzenie
Koszerne jedzenie - co to jest żywność koszerna?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda