Dieta oczyszczająca organizm - jednodniowa, 3 i 7-dniowa - jadłospis

Diety oczyszczające to propozycja dla osób zdrowych, które chcą pozbyć się uczucia ciężkości na przykład po świątecznym obżarstwie. Oczyszczanie organizmu może trwać od jednego dnia i raczej nie dłużej niż tydzień.
Pokarmy usuwające toksyny z organizmu
Źródło: 123RF

Spis treści

Oczyszczanie organizmu polega najczęściej na monodiecie, czyli spożywaniu głównie jednego produktu. Diety oczyszczającej organizm nie mogą stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, jak również osoby z zaburzeniami układu pokarmowego, krążeniowego i moczowego.

Jednodniowa dieta oczyszczająca - jabłkowa

Do wyboru są różne kuracje. Jednodniowa dieta oczyszczająca z jabłek to jedzenie tylko tych owoców. Dlaczego właśnie jabłka? Otóż zawierają nie tylko potas, ale także sycące pektyny (błonnik) oraz przeciwutleniacze, które przeciwdziałają starzeniu się komórek. Jabłka przeciwdziałają zaparciom oraz wspomagają trawienie.

Jednodniowa dieta oczyszczająca polega na jedzeniu jabłek w dowolnej ilości. Ponadto trzeba dbać o picie wody, najlepiej ok. 2-3 litry.

Owsiankowa dieta na oczyszczenie organizmu

Dieta oczyszczająca jednodniowa, na przykład oparta na owsiance, może być stosowana regularnie, raz w tygodniu. Dieta owsiankowa pozwoli oczyścić jelita oraz naczynia krwionośne ze złogów tłuszczowych, ale też po kilku miesiącach zrzucić kilka kilogramów.

W jadłospisie tej diety należy uwzględnić ugotowaną owsiankę (ok. 7 łyżek płatków owsianych na 2 litrach mleka odtłuszczonego), do której należy dodać ok. 12 łyżek otrąb owsianych oraz podzielić całość na 5 posiłków.

3 dniowa dieta oczyszczająca

Aby oczyścić organizm z toksyn i po prostu poczuć się lżej można też stosować nieco dłuższe diety. Trzydniowy detoks może opierać się głównie na sokach.

Dieta oczyszczająca - soki

Menu diety sokowej oczyszczającej w pierwszym jej dniu to jedynie soki: owocowe oraz warzywne. Warto przygotować je samodzielnie w domu. W tym dniu dopuszczalne jest też picie wody mineralnej oraz herbaty - czarnej, czerwonej, białej czy zielonej.

Drugiego dnia menu wzbogacamy warzywami, na przykład w postaci sałatki czy zupy jarzynowej (dwa posiłki na dzień - obiad i kolacja). Tak samo postępujemy trzeciego dnia.

3 dniowa dieta oczyszczająca z kefirem

Inna 3 dniowa odtruwająca dieta zakłada pierwszego dnia spożycie 2,5 l kefiru (łącznie 6 porcji) oraz grzanek z kromki ciemnego pieczywa. Pić można wodę mineralną oraz kompot z suszonych owoców.

W drugim dniu spożywać można głównie soki (np. jabłkowy, pomarańczowy, grejpfrutowy), porcję warzyw (najlepiej świeżych), i podobnie jak pierwszego dnia grzanki z ciemnego pieczywa. Ostatniego (trzeciego) dnia kuracji spożywamy głównie warzywa gotowane, w różnej postaci (zupa, sałatka). Do każdej z pięciu porcji warzyw możemy zjeść kilka grzanek z ciemnego pieczywa.

Podczas tej trzydniowej diety nie można pić kawy, mocnej czarnej herbaty i alkoholu! Można za to przyrządzać sobie herbatki ziołowe, których oczywiście nie wolno dosładzać.  

Dieta oczyszczająca 7 dniowa

Dieta oczyszczająca z toksyn może trwać nawet 7 dni. Zalecana jest osobom, które mają osłabiony organizm, są apatyczne, doskwiera im złe samopoczucie, w tym np. częste migreny.

Aby oczyścić organizm z wszechobecnych w otoczeniu toksycznych związków, które przedostają się do organizmu, ale też są przez nas spożywane świadomie (alkohol, leki) przez 7 dni należy jeść tylko lekkostrawne potrawy. Trzeba za to unikać produktów smażonych pikantnych, kwaśnych czy wędzonych. Każdego dnia tuż po przebudzeniu (przed pierwszym posiłkiem) należy wypić szklankę wody z wyciśniętym sokiem z cytryny, następnie pić taką cytrynową lemoniadę (niesłodzoną) pomiędzy wszystkimi posiłkami.  

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 52)

Pytanie: Czego najbardziej oczekujesz, jak rozpoczynasz dietę?

  Szybkich efektów w postaci dużej liczby zgubionych kilogramów

  Lepszego samopoczucia, poprawy kondycji

  Zmniejszenia masy tłuszczowej, zwiększenia mięśniowej

  Zmniejszenia objętości w obwodach

  Polepszenia stanu zdrowia (wyników badań)

  Obniżenia wieku metabolicznego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!