Domowe sposoby leczenia grzybicy pochwy

Wszystkie objawy, które sugerują infekcję miejsc intymnych należy jak najszybciej skonsultować z ginekologiem. Domowe sposoby na grzybicę pochwy mogą być tylko chwilową alternatywą właściwego leczenia farmakologicznego.
Kobieta w bieliźnie z piórkiem w dłoni
Źródło: 123RF

Spis treści

Samodzielne leczenie infekcji okolic intymnych może doprowadzić do zaostrzenia choroby. Źle leczona kandydoza może skutkować powikłaniami i grzybicą przewlekłą. Domowe sposoby są dobrą metodą profilaktyki. Jeśli wiesz, że infekcja ma charakter bakteryjny, bądź grzybiczy to nie podejmuj samodzielnego leczenia tylko skonsultuj się z lekarzem.

Unikaj nadmiernego ciepła i wilgoci!

Grzybica pochwy nasila się na skutek ciepła i wilgoci, dlatego należy pamiętać o dostarczaniu powietrza w miejsca intymne. Kilka skutecznych metod pomagających uporać się z niechcianą infekcją to:

  • spanie nago, ponieważ grzyb Candida albicans rozmnaża się w wilgotnym środowisku,
  •  zakładanie luźnej, bawełnianej bielizny i odzieży – unikaj majtek wykonanych z poliestru, który nie przepuszcza powietrza. Podczas trwania infekcji nie zakładaj również rajstop i obcisłych spodni,
  • podczas menstruacji używanie na dzień tamponów, a na noc podpasek. Jednak pamiętaj, by tampon był bawełniany i nie pozostawał w waginie dłużej niż 12 godzin. Powoduje on zahamowanie naturalnego wydostawania się wydzieliny z pochwy, tym samym sprzyjając rozwojowi kandydozy,
  • używanie swojego ręcznika, pamiętając by zawsze był suchy. Jeśli masz możliwość to wycieraj pochwę ręcznikami jednorazowymi, ponieważ zarówno gąbki, jak i ręczniki są skupiskiem bakterii, grzybów i wirusów,

Czosnek na grzybicę pochwy?

Nie próbuj aplikować dopochwowo ząbków czosnku. W ten sposób możesz doprowadzić do podrażnienia śluzówki pochwy – tym samym nasilić grzybicę. Oczywiście czosnek jest naturalnym preparatem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, ale można go stosować tylko doustnie. Dodatkowo kłopot może sprawić wyjmowanie czosnku z pochwy, ponieważ gdy dojdzie do jego uszkodzenia natychmiast musisz udać się do ginekologa. Oprócz wymienionych wyżej powikłań, czosnek może doprowadzić do pojawienia się nadżerki.

Grzybica pochwy – domowe sposoby

Jest kilka metod, których stosowanie nie zaszkodzi przy leczeniu infekcji pochwy. Pamiętaj jednak, że nie wyeliminują one całkowicie grzybicy, a jedynie zmniejszą odczuwanie bólu oraz ryzyko pojawienia się nawrotów. Domowe sposoby na grzybicę pochwy to m.in.:

  • Płyny przeznaczone do higieny intymnej, które w swoim składzie zawierają pałeczki kwasu mlekowego – są one odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego pH pochwy. Dodatkowo ich zadaniem jest przywrócenie równowagi flory bakteryjnej.
  • Odpowiednio skomponowane posiłki spożywane w codziennej diecie – kupuj produkty bogate w probiotyki, które podobnie jak kwas mlekowy przywracają równowagę flory bakteryjnej. Zawierają je m.in.: kefir, maślanka, twaróg, jogurt.
  • Dbałość o czystość bielizny – grzyb Candida albicans nie zostaje wyeliminowany przy zwykłym praniu, dlatego dokładnie czyść bieliznę bezzapachowym środkiem, prasuj w wysokiej temperaturze oraz unikaj zapachowych płynów do płukania, które dodatkowo podrażniają wargi sromowe.
  • Zachowanie szczególnej higieny okolic miejsc intymnych – pamiętaj o dokładnym myciu pochwy podczas miesiączki, ponieważ krew, którą wydala nasz organizm zobojętnia kwaśne środowisko waginy, zmniejszając jej zdolności obronne.
  • Unikanie przymiarek bielizny oraz strojów kąpielowych na nagie ciało, a także opalanie się nago w solarium  – poprzez brak ostrożności łatwo można zarazić się grzybicą miejsc intymnych. Nigdy nie masz pewności czy łóżko w solarium zostało dokładnie zdezynfekowane.
  • Ograniczanie stresu, który osłabia nasz układ odpornościowy.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 24)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij