Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Domowe sposoby na grzybicę pochwy - czy istnieją i są skuteczne?

Domowe sposoby na grzybicę pochwy mogą stanowić uzupełnienie dla profesjonalnej farmakoterapii, ale nigdy nie powinny jej zastępować. Mimo, iż choroba ta jest dla wielu kobiet źródłem wstydu, nie należy rezygnować z wizyty u lekarza.
Kobieta w bieliźnie z piórkiem w dłoni
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Domowe sposoby na grzybicę pochwy stosowane są od pokoleń. Często bez jakiegokolwiek uzasadnienia medycznego, niekiedy wręcz ze szkodą dla pacjentki.
 • Użycie czosnku, cytryny, sody oczyszczonej czy kefiru nie sprawi, że zakażenie grzybicze ustąpi.
 • W domowym leczeniu najważniejsza jest profilaktyka: wysoka higiena osobista, odpowiednia dieta czy wzmacnianie odporności.
SPRAWDŹ TEŻ: Grzybica pochwy - jak się objawia? Przyczyny i domowe sposoby
Spis treści

Reklama

Czy istnieją domowe sposoby na grzybicę pochwy?

Domowe sposoby na grzybicę pochwy? Pozornie jest ich bardzo dużo. W rzeczywistości jednak wiele z nich jest całkowicie nieskutecznych, a część może nawet przynieść więcej szkody niż pożytku.

Skąd więc tak duże zainteresowanie niefarmakologicznymi i nieprofesjonalnymi metodami terapii?

Grzybica pochwy jest jedną z najczęściej występujących infekcji intymnych. Ocenia się, że ciągu całego życia, choć raz zapadnie na nią zdecydowana większość kobiet, a 40-50 procent będzie z tego powodu leczona więcej, niż dwa razy (dane: J. Kotarski i inni).

Prawdopodobnie liczby te byłyby jeszcze większe, można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że znaczna część pacjentek ze swoją chorobą nigdy nie trafi do lekarza.

Drożdżyca wciąż bowiem jest uznawana za schorzenie wstydliwe. Stąd tak duża liczba pytań o to, jak wyleczyć grzybice pochwy domowym sposobem.

Warto w tym miejscu podkreślić, że grzybicę miejsc intymnych bezwzględnie trzeba leczyć farmakologicznie, nie unikając przy tym wizyty u specjalisty. Nie należy szukać pomocy w Internecie, nie powinno też ulegać się szkodliwym i nieprawdziwym mitom odnośnie podłoża i charakteru tej choroby.

W rzeczywistości bowiem źródło większości zakażeń jest endogenne. Odpowiedzialne za rozwój choroby drożdżaki Candida albicans bytują stale w organizmie ludzkim.

Na co dzień nie stanowią zagrożenia, mogą jednak stać się niebezpieczne w przypadku znacznego wzrostu ich populacji. Dzieje się tak w następstwie zaburzeń równowagi naturalnej mikroflory dróg rodnych lub układu pokarmowego, między innymi w stanach znacznego osłabienia organizmu.

Infekcja powoduje dolegliwości w miejscach intymnych, takie jak swędzenie pochwy czy obecność białego nalotu, jest to jednak schorzenie takie, jak dziesiątki innych.

W większości przypadków nie znajduje uzasadnienia potoczne utożsamianie go z brakiem higieny czy aktywnością seksualną.

Cytryna na grzybicę pochwy

Jednym z polecanych domowych sposobów na infekcję grzybiczą jest cytryna, tudzież woda z cytryną. Wedle tradycyjnych przekazów cytrusy można wykorzystać do wcierania w miejsca intymne lub podmywania ich.

Lekarze odradzają jednak tego typu zabiegi. Mimo, iż przypisuje się niekiedy cytrynie właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, nie istnieją badania naukowe ani specjalistyczne rekomendacje potwierdzające zasadność takiej kuracji.

Co więcej, może się ona okazać szkodliwa, powodując podrażnienia delikatnych błon śluzowych pochwy.

Często też zaleca się picie dużych ilości wody z sokiem z cytryny. O ile jednak przyjmowanie płynów jest generalnie wskazane w czasie leczenia choroby, o tyle nie należy wiązać większych nadziei z samą cytryną.

Mimo kwaśnego smaku, owoc ten odkwasza bowiem organizm. Tymczasem im bardziej zasadowy odczyn pH, tym korzystniejsze warunki dla namnażania się grzybów.

Pirolam® Intima Vag
Lek Pirolam Intima Vag stosuje się w leczeniu zakażeń pochwy i sromu (żeńskich zewnętrznych narządów płciowych) wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol.
Pirolam® Intima Vag Skład i postać: 1 tabletka dopochwowa zawiera 500 mg klotrymazolu. Wskazania: Leczenie infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2022.10.27

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Soda na grzybicę pochwy

Od dziesięcioleci pokutuje też mit, jakoby skutecznym panaceum na grzybicę pochwy była soda oczyszczona, czyli węglowodoran sodu. Zaleca się stosować jej roztwór do leczniczych kąpieli.

Czy działanie to będzie efektywne? Jeśli tak, to tylko doraźnie. Soda łagodzi świąd i tonuje stany zapalne, może więc przynieść chwilowe uczucie ulgi, związane ze zmniejszeniem stężenia objawów. Jednak soda także zwiększa zasadowość środowiska, nie pomaga zatem w zwalczaniu choroby.

Z równą dozą ostrożności należy podchodzić do wszelkiego typu mieszanek, takich jak połączenie sody oczyszczonej z cytryną, wodą utlenioną czy octem jabłkowym.

Nie są to sposoby zalecane przez lekarzy i naukowców. Ich stosowanie nie doprowadzi do wyleczenia choroby, która w dalszym ciągu będzie toczyć organizm, generując ryzyko groźnych powikłań, a także przeniesienia zakażenia na inne partie ciała.

Reklama

Ocet jabłkowy na grzybicę pochwy

Kolejnym z mitycznych sposobów na grzybicę jest ocet jabłkowy, a więc płyn wytwarzany w wyniku fermentacji jabłek z udziałem bakterii Acetobacter.

W medycynie ludowej stosowany jest on od tysiącleci, obecnie zaś prowadzi się badania potwierdzające lub wykluczające jego skuteczność na różnych polach.

W przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji ocet dodany do kąpieli jest skutecznym antidotum na grzybicę.

Co więcej, ma też chronić przed chorobami intymnymi przenoszonymi drogą płciową. Dobroczynne działanie ma mieć związek między innymi z właściwościami zakwaszającymi.

Lekarze nie potwierdzają jednak tego typu rewelacji, absolutnie nie zalecając leczenia kandydozy octem jabłkowym. Tym bardziej, że jak wiele innych podobnych specyfików może powodować podrażnienia pochwy.

Reklama

Olejki i oleje na grzybicę pochwy

Stosuje się też na grzybicę pochwy olejek herbaciany. Nie jest to metoda zaliczana do kanonu działań terapeutycznych, ale może przynieść pewne pozytywne rezultaty, zwłaszcza w skojarzeniu z lekami.

Istnieją bowiem badania potwierdzające skuteczność oleju z drzewa herbacianego w leczeniu różnego typu grzybic. W przypadku kandydozy pochwy zaleca się podmywanie wodą z dodatkiem 1-3 kropli olejku.

Na podobnej zasadzie można też stosować inne oleje roślinne, w tym kokosowy, sezamowy, rycynowy czy z oregano. Także i w tym przypadku niezbędne jest jednak zastrzeżenie, że nie są to leki.

Nie należy zatem spodziewać się, iż doprowadzą one do wyleczenia. Bazując wyłącznie na tego typu specyfikach, przedłuża się czas trwania choroby, a odwlekana wizyta u lekarza prędzej czy później stanie się koniecznością.

Warto pamiętać, że przeciągająca się grzybica pochwy może skutkować zakażeniem także macicy i jajowodów, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do niepłodności.

Reklama

Kefir na grzybicę pochwy

Kefir a grzybica pochwy? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Produkty tego typu warto pić ze względu na to, że zawierają duże ilości pałeczek kwasu mlekowego, a więc pożytecznych bakterii, które są w stanie skutecznie konkurować z drożdżakami Candida albicans.

Na podobnej zasadzie działa zsiadłe mleko czy jogurt naturalny. Ale uwaga - wyroby te nie mogą być słodzone, węglowodany stanowią bowiem ulubioną pożywkę grzybów.

Błędem natomiast jest zalecane niekiedy aplikowanie kefiru do pochwy. Należy pamiętać, że produkty takie zawierają w swoim składzie różne substancje dodatkowe i mogą jedynie podrażniać delikatną śluzówkę, a niekiedy powodować zaostrzenie stanu zapalnego.

Miejscowa kuracja kefirem nie znajduje miejsca w jakichkolwiek rekomendacjach lekarskich.

Reklama

Czosnek na grzybicę pochwy?

Czy czosnek pomaga na grzybicę pochwy? Wedle tradycyjnych przekazów - tak. W świetle wiedzy naukowej - absolutnie nie może być traktowany jako panaceum na tę chorobę.

Czosnek należy do najbardziej znanych i upowszechnionych domowych sposobów na grzybicę pochwy. Zawiera on bowiem substancje o nazwie allicyna, której przypisywane są właściwości przeciwgrzybicze.

Należy jednak podkreślić, że działanie takie może zapewnić jedynie jedzenie czosnku, w dużych ilościach, surowego i rozdrobnionego. I to też w ograniczonym zakresie - w żadnym razie nie jest to lek na kandydozę. Czosnek może wspomagać terapię farmakologiczną, ale jej nie zastąpi.

O ile spożywanie czosnku generalnie jest korzystne dla zdrowia, specjaliści zdecydowanie odradzają „cudowny sposób”, jakim jest jego aplikacja bezpośrednio do pochwy.

Jest to produkt hodowany w ziemi, często z użyciem różnych substancji chemicznych. Może też zawierać szkodliwe drobnoustroje, takie jak bakterie Clostridum, a także wytwarzane przez nie toksyny, które zamiast łagodzić, będą zaostrzać infekcję grzybiczą.

Co więcej, umieszczenie całego ząbka czosnku w pochwie grozi jego zakleszczeniem w drogach rodnych - w takiej sytuacji niezbędna będzie natychmiastowa pomoc lekarska.

Boraks na grzybicę pochwy

Innym sposobem na grzybicę jest kwas borowy, zwany też boraksem. Substancja ta od dawna jest stosowana w lecznictwie, nie tylko ludowym, wykazując się na wielu polach znaczną skutecznością.

W odróżnieniu od wyżej wymienionych specyfików, kwas ten występuje współcześnie w postaci leków.

W terapii grzybicy stosuje się czopki dopochwowe z kwasem borowym, często zawierające też w swoim składzie kwas mlekowy czy hialuronowy.

Są one dostępne w aptekach bez recepty. Mają działanie przywracające właściwe pH pochwy, oddziałujące na stan naturalnej mikroflory oraz nawilżające. Mogą być stosowane jednocześnie z innymi lekami przeciwgrzybiczymi.

Rośliny i zioła na grzybicę pochwy

Wśród naturalnych sposobów na grzybicę pochwy wymienia się też stosowanie różnego typu ziół i roślin leczniczych. Jakich konkretnie? Wymienić w tym kontekście można między innymi:

 • rumianek,
 • nagietek lekarski,
 • szałwię,
 • pokrzywę,
 • aloes,
 • korę dębu, itd.

Czy są one skuteczne? Przykładowo, aloes zawiera w swoim składzie kwas cynamonowy oraz polisacharyd mannoza, które mają właściwości przeciwgrzybicze.

Przyjmowany doustnie wspomaga też procesy namnażania pożytecznych bakterii Lactobacillus, jednocześnie hamując wzrost drożdżaków Candida albicans.

Rumianek czy szałwia działają przeciwzapalnie, zawsze warto je zatem pić, aby wspomagać procesy leczenia, cały jednak czas pamiętając o konieczności leczenia farmakologicznego, które stanowi w przypadku tej choroby podstawę. 

Witaminy na grzybicę pochwy

Domowe leczenie drożdżycy pochwy może uwzględniać także suplementację określonych witamin lub też ich przyjmowanie w sposób naturalny, czyli w pożywieniu.

Do najczęściej polecanych należą:

 • Witamina PP, znana też jako B3 lub niacyna - substancja ta jest cenna z uwagi na fakt, iż blokuje enzym deacetylazy Hst3p, który jest niezbędny do wzrostu drożdżaków Candida albicans. Do najbogatszych jej źródeł należą podroby, mięso drobiowe, owoce morza, niektóre ryby (np. tuńczyk), rośliny strączkowe, warzywa (pomidory, korzeń pietruszki), orzechy, nasiona słonecznika, sery.
 • Witamina C, czyli kwas L-askorbinowy - pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową. Wspiera też procesy odpornościowe, a należy pamiętać, że osłabienie działania układu immunologicznego jest jednym z głównych powodów zaburzeń w obrębie naturalnej mikroflory, prowadzących do rozwoju drożdżycy. Witaminę C w dużych ilościach można znaleźć m.in. w owocach (dzika róża, czarna porzeczka, cytrusy) i warzywach (czerwona papryka, brukselka, natka pietruszki).

Probiotyk na grzybicę pochwy

Skutecznym środkiem, który można stosować razem z lekami, jest probiotyk dopochwowy, czyli preparat zawierający żywe kultury pożytecznych bakterii.

W tym przypadku chodzi o wspomniane wyżej pałeczki Lactobacillus. Wzrost ich populacji w środowisku dróg rodnych przywracać będzie naturalną równowagę mikrobiomu, ograniczając możliwości namnażania się grzybów.

Pozwala też utrzymać odczyn pH pochwy na prawidłowym poziomie 3,8-4,5, tworząc środowisko nieprzyjazne dla Candida albicans.

Oprócz tego można też stosować na grzybicę pochwy probiotyki doustne, normalizujące stan mikroflory jelit.

Ma to szczególnie duże znaczenie w kontekście zaburzeń odporności, zwłaszcza przy długotrwałej antybiotykoterapii.

Oczywiście oprócz suplementów, zawsze warto sięgać też po naturalne probiotyki, takie jak kefir czy jogurt.

Pozostałe domowe sposoby na grzybicę pochwy

Skoro tak wiele z wyżej wymienionych „naturalnych” sposobów jest nieskutecznych, pozostaje otwarte pytanie: jak leczyć grzybicę pochwy w domu?

Oprócz leków przeciwgrzybiczych, kluczowe znaczenie mają: higiena osobista, utrzymywanie czystości oraz unikanie stresu i innych czynników osłabiających odporność.

W odróżnieniu od ziół, czosnku czy cytryny, tego typu działania profilaktyczne są zalecane przez lekarzy, jako niezbędny element terapii. W szczególności należy pamiętać o tym, by:

 • Zachować wyjątkową dbałość o higienę miejsc intymnych na co dzień, a zwłaszcza podczas okresu. Dobywająca się z dróg rodnych krew zobojętnia bowiem środowisko pochwy, co sprzyja namnażaniu się grzybów.
 • W czasie miesiączki używać w dzień tamponów (jednak nie dłużej, niż 12 godzin), a w nocy podpasek.
 • Spać nago lub w bardzo przewiewnej pidżamie, unikać w nocy obcisłej bielizny oraz wysokich temperatur - ciepłe i wilgotne środowisko przyspiesza wzrost Candida albicans.
 • W ciągu dnia nosić przewiewną odzież i bieliznę, wykonane z bawełny, nigdy zaś z włókien syntetycznych, które nie zapewniają skutecznej cyrkulacji powietrza. Lepiej jest w czasie infekcji unikać obcisłych spodni i rajstop.
 • Używać wyłącznie czystego i suchego ręcznika. Jeśli jest taka możliwość - jednorazowego. Ręcznika nie wolno dzielić z innymi osobami ze względu na możliwość przeniesienia grzybów.
 • Nie używać gąbek do mycia - często są one siedliskiem grzybów oraz innych drobnoustrojów.
 • Dbać o szczególną czystość bielizny, majtki zmieniać tak często, jak jest to tylko możliwe, następnie piorąc je w wysokich temperaturach oraz prasując żelazkiem. Warto pamiętać o stosowaniu maksymalnie naturalnych proszków lub płynów, bez substancji zapachowych, które mogą powodować dodatkowe podrażnienie okolic intymnych.
 • Pamiętać o stosowaniu specjalnej diety przeciwgrzybiczej. Kluczowe jest przede wszystkim unikanie węglowodanów (cukrów), które stanowią doskonałą pożywkę dla grzybów. Zamiast tego warto do menu włączyć duże ilości kefirów, maślanek, jogurtów naturalnych, a także różnego rodzaju kiszonek.
 • Unikać stresu, zwiększyć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, stosować dietę i suplementy wzmacniające odporność, nie nadużywać leków, w tym zwłaszcza antybiotyków - robić wszystko, aby wzmocnić siłę działania układu odpornościowego.

Domowe sposoby na grzybicę pochwy w ciąży i u dzieci

Domowe sposoby związane z utrzymywaniem wysokiej higieny, czy stosowaniem właściwej diety, są w szczególności zalecane w terapii grzybicy pochwy w ciąży, a także u dziecka.

Należy jednak pamiętać, by równolegle przyjmować przepisane przez lekarza substancje farmakologiczne oraz z ogromną dozą krytycyzmu podchodzić do wszelkiego rodzaju „cudownych”, „babcinych” i „odwiecznych” patentów.

Wiara w moc czosnku czy cytryny może mieć w takich przypadkach szczególnie przykre konsekwencje, implikując ryzyko przedłużania się infekcji oraz różnego typu powikłań.

Czytaj również

Bibliografia

 • Irena Paczkowska, Agnieszka Wójtowicz, Anna Malm, Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz, Farm Pol, 2010, 66(8): 539-543.
 • Jan Kotarski i inni, Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu – stan wiedzy na 2008 rok, Ginekologia Polska, Nr 9/2008.
 • Bogdan Kędzia, Jerzy Alkiewicz, Stanisław Han, Znaczenie olejku z drzewa herbacianego w fitoterapii. Cz. II. Zastosowanie lecznicze, Postępy Fitoterapii 3/2000, s. 33-37.
 • Sylwia Jopkiewicz, Suplementacja wspomagająca profilaktykę i leczenie kandydozy, Hygeia Public Health 2017, 52(2): 126-130.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Niski poziom testosteronu – objawy, przyczyny i leczenie
Badanie testosteronu
Otwarty związek - co to jest i na czym polega?
Para żyjąca w otwartym związku
Łechtaczka - gdzie się znajduje? Stymulacja łechtaczki
Para w lozku
Podobne artykuły
Wizualizacja szyjki macicy
Szyjka macicy przed okresem - jak wygląda? Rozpulchniona i miękka
Akcesoria lekarskie
Normy prolaktyny: prawidłowy poziom. Wysoka i za niska
Kobieta trzyma się za łono
Krwawienie z pochwy – przyczyny. Po stosunku, bez okresu
Kobieta w spódniczce
Wagina - jak wygląda? Anatomia kobiecej pochwy
Migrena a seks - czy seks pomaga na ból głowy?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda