Najzdrowsze miejsce w internecie

Śluz w kale u dzieci i dorosłych - przyczyny, objawy i leczenie

Śluz w kale u dzieci i dorosłych jest naturalnym procesem ułatwiającym perystaltykę jelit. Jeśli jednak obok śluzu pojawią się inne niepokojące objawy, takie jak krew w stolcu, bóle brzucha, wzdęcia, zaparci i biegunki może być to sygnał poważnej choroby.
Obecność wydzieliny w stolcu
Źródło: 123RF
Spis treści

Wielu pacjentów jest zaniepokojonych obecnością śluzu w stolcu i zastanawia się jakie są jego przyczyny. Zwiększone ilości śluzu w kale mogą pojawić się po biegunkach, przy zaparciach, zatruciu pokarmowym i nie powinno to wzbudzać u pacjenta niepokoju.

Produkcja śluzu w jelicie grubym jest bowiem procesem naturalnym, śluz poprawia przesuwanie się treści jelitowej. Zwiększone ilości śluzu nie mają też żadnego znaczenia klinicznego, jeśli występują u kobiet w okresie okołoowulacyjnym i są jedynym niepokojącym objawem. 

Śluz w kale przyczyny

Objaw nadmiernego śluzu w kale powinien ustąpić po kilku dniach i zastosowaniu prebiotyków oraz probiotyków, wprowadzeniu diety z dużą zawartością błonnika i dużą ilością płynów.

Jeśli jednak śluzu w jelitach jest cały czas bardzo widoczny, a nawet jego produkcja nasila się, może to świadczyć o stanach chorobowych. Często przyczyną bywa coraz powszechniejsze schorzenie tzw. zespół jelita drażliwego, choroba hemoroidalna lub inne schorzenia odbytu.

Jeśli pacjent, u którego przez kilka tygodni pojawia się nadmierny śluz w kale, jest w wieku powyżej 50. roku życia, a oprócz tego jego stolec ma kształt ołówkowaty i nękają go biegunki oraz zaparcia, można podejrzewać, że doszło do zwężenie światła jelita. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy w jelicie rośnie guz nowotworowy.

Zwiększona obecność śluzu w stolcu pojawia się także przy innych schorzeniach, w tym przy:

 • schorzeniach infekcyjnych, bakteryjnych, pierwotniakowych, pasożytniczych
 • niedrożność przewodu pokarmowego (przy zrostach pooperacyjnych w jamie brzusznej, przepuklinie, obecność ciała obcego)
 • mukowiscydozie
 • tzw. nieswoistym zapaleniu jelit,
 • wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego
 • owrzodzeniach odbytu
 • guzkach krwawniczych odbytu
 • przetokach odbytu
 • szczelinie odbytu
 • nietolerancji laktozy
 • nietolerancja glutenu
 • przewlekłe zapalenie trzustki

Tymczasem, jeśli u pań oprócz zwiększonej ilości śluzu w stolcu, pojawia się nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, świąd w okolicach miejsc intymnych, pieczenie przy oddawaniu moczu, to sygnały, że doszło do infekcji intymnych i konieczna jest konsultacja z ginekologiem.

Krew i śluz w kale - przyczyny

Jeżeli poza śluzem pojawiają się inne objawy, np. krew w stolcu, bóle brzucha, utrata masy ciała – wskazane jest rozszerzenie diagnostyki. W sytuacjach chorobowych zwiększonej produkcji śluzu może towarzyszyć także ropna wydzielina widoczna w stolcu, silne wzdęcie brzucha, wymioty, tłuszcz widoczny w stolcu.

Śluz w kale u dziecka

Śluz w kale dziecka często towarzyszy biegunce rotawirusowej. To infekcja wirusowa, na którą nie działają żadne leki, najważniejszym zaleceniem dla rodziców jest pilnowanie, żeby dziecko nie odwodniło się. Jeśli dziecko jest bardzo małe, trzeba zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację, gdyż nadmiar śluzu w kale u niemowlaka może doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry.

Nadmierna produkcja śluzu może być także objawem alergii pokarmowej, najczęściej uczulającymi produktami jest mleko, produkty z soi, produkty zbożowe, jajka oraz orzechy.

Śluz w kale diagnoza i leczenie

Pod dokładnym wywiadzie lekarskim lekarz może zdecydować o rozszerzeniu diagnostyki. Najlepszym badaniem, które może dać odpowiedź na pytanie skąd bierze się nadmiar śluzu w kale jest kolonoskopia i rektoskopia, czyli endoskopowe badania jelita grubego. Można także wykonać badanie USG brzucha, badanie kału na posiew i obecność pasożytów oraz testy alergiczne.

Dopiero po wykonaniu tych badań lekarz  postawi diagnozę i rozpocząć leczenie. Może ono polegać na zwykłym podaniu antybiotyku, jeśli przyczyną śluzu są drobnoustroje lub wymagać poważnej operacji, jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowany nowotwór jelita grubego czy odbytu.

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha – co na ból brzucha? Rodzaje dolegliwości
Co na ból brzucha
Przeczytaj artykuł
Kłykciny kończyste - objawy, leczenie domowe kłykcin
Kobieta trzymająca dłonie na pośladkach
Przeczytaj artykuł
Swędzenie odbytu u dziecka - jak pomóc? Domowe sposoby
Dziecko swędzi odbyt
Podobne artykuły
Swędzenie odbytu - przyczyny. Co na swędzący odbyt?
Rak odbytu - objawy, przyczyny, leczenie i rokowania
Przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii
Wymioty - przyczyny i rodzaje. Jak je zatrzymać i co brać?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!