NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Swędzenie i pieczenie odbytu - przyczyny uciążliwej dolegliwości. Jak sobie z nią poradzić?

Przyczyn swędzenia i pieczenia odbytu jest wiele. Do najczęstszych można zaliczyć alergię, złą dietę, niewłaściwą higienę oraz grzybicę odbytu. Problem świądu odbytu dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Objawy są niezwykle uciążliwe i mogą trwać latami. Jak sobie poradzić ze swędzeniem odbytu? Kto może nam pomóc?
Kobieta z problemem pieczenia odbytu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Swędzenie odbytu jest bardzo uciążliwe. Najczęściej pojawia się latem, gdy skóra narażona jest na pocenie, w nocy lub podczas ruchu. Niektórzy porównują go do uczucia swędzenia pod gipsem.
  • Przyczyn swędzenia i pieczenia odbytu jest tak wiele, że trudno zdefiniować je samemu. Jeśli nie ma się podejrzenia poważnej choroby warto na początku zmienić nawyki higieniczne i sprawdzić czy świąd ustanie.
  • Skóra wokół odbytu jest bardzo delikatna, dlatego aby uniknąć podrażnień w jej okolicach warto: unikać kontaktu z szorstkim papierem, alergenami (perfumowany papier toaletowy, kosmetyki), stosować odpowiednią dietę (bogatą w warzywa, owoce oraz błonnik), zrezygnować z obcisłej bielizny ze sztucznych włókien, itd.
Spis treści

Świąd odbytu jest bardzo uciążliwy, porównywalny ze swędzeniem pod gipsem. Najbardziej doskwiera latem, kiedy skóra jest narażona na pocenie. Dolegliwość często nasila się wieczorem powodując budzenie się w nocy. W wielu przypadkach pacjenci skarżą się, że największy problem pojawia się podczas ruchu.

Przyczyny swędzenia odbytu

Czynników wpływających na swędzenie i pieczenie odbytu jest tyle, że ciężko zdefiniować je samemu. Mogą stać za tym różne schorzenia i choroby, takie jak cukrzyca, żółtaczka, alergie, łuszczyca, dna moczanowa, hemoroidy, nowotwory i wypadanie śluzówki odbytu.

Ponadto choroby wątroby, nerek, tarczycy, trzustki, jajników, jelita grubego, układu krwiotwórczego oraz schorzenia wywołane przez bakterie, pasożyty lub grzyby.

Kiedy swędzenie odbytu jest rezultatem poważnej choroby, powinniśmy najpierw rozpocząć od jej wyleczenia. W tym celu niezbędne jest udanie się do specjalisty. Z lżejszymi przypadkami chorobowymi możemy próbować poradzić sobie sami. W tym celu należy rozpocząć od zmiany nawyków higienicznych.

Jak poradzić z pieczeniem i swędzeniem odbytu?

Skóra wokół odbytu jest bardzo delikatna. Z łatwością może w tym miejscu dojść do stanu zapalnego, który będzie się utrzymywał przez dłuższy czas. W leczeniu swędzenia okolic odbytu najistotniejsze jest doprowadzenie skóry do równowagi. Może okazać się, że problem ustąpi samoczynnie.

Jeżeli objawy nie miną i ból odbytu wzrasta, można zastosować olejek herbaciany o właściwościach grzybo-bakterio-wirusobójczych. Jeśli świąd w okolicy odbytu się nasila, używanie pudrów i talku jest niewskazane.

Wówczas raczej zaleca się przyłożenie do odbytu chłodnego kompresu, który powinien przynieść odczuwalną ulgę. Należy uważać, aby mechanicznie nie podrażniać skóry odbytu, np. szorstkim papierem toaletowym.

Unikaj drapania się. Aby sobie pomóc, zacznij dbać o czystość okolicy odbytu. Podmywaj się rano i wieczorem oraz po każdym wypróżnianiu. Gdy objawy ustaną, dalej przestrzegaj właściwej diety i nie zaniedbuj higieny.

Higiena i alergeny

Zaniedbania w dbaniu o czystość ale i przesadna higiena mogą być przyczyną świądu i pieczenia w okolicach odbytu. Jeżeli zaczerwieniony odbyt jest wynikiem zapalenia skóry, pierwsze, co możemy zrobić, to zaprzestanie stosowania środków do higieny intymnej.

Nawet delikatne żele używane na podrażnioną skórę mogą powodować pieczenie w odbycie. Do umycia okolic odbytu wystarczy sama woda. Dotychczas stosowane preparaty do kąpieli najlepiej zastąpić mydłem z minimalną zawartością szkodliwych składników.

Często, przez bezpośredni kontakt z alergenem, dochodzi do stanu zapalnego. Z taką sytuacją możemy się spotkać po stosowaniu perfumowanego papieru toaletowego lub proszku do prania wywołującego alergię. Aby zapobiegać podrażnieniom warto zamienić proszek do prania na dziecięcy oraz zrezygnować z obcisłej bielizny z włókien sztucznych. Należy też zadbać o przestrzeganie właściwej diety.

Twój lekarz online
Konsultacja
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

Odpowiednia dieta

Żeby wypróżnianie przebiegało bez wysiłku, istotne jest, co znajduje się w jadłospisie osoby zmagającej się ze świądem i pieczeniem odbytu. Dieta powinna być bogata w błonnik, warzywa i owoce. Zalecane są tarte, surowe jabłka z jogurtem lub kefirem.

Należy unikać pożywienia zawierającego alergeny. Niestety, musimy to sprawdzić "na własnej skórze" eliminując kolejne produkty, wywołujące świąd z naszej diety. Osoby uczulone na nikiel powinny unikać gazowanych napojów.

Podczas kuracji wszyscy powinni wystrzegać się orzechów i czekolady, żółtego sera, owoców cytrusowych, alkoholu, kawy, ostrych przypraw, piwa, napojów typu cola czy mleka. Świądowi sprzyja też niedostatek witaminy A.

Leczenie

Kiedy podjęte przez nas działania nie przynoszą wymiernych efektów, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Jeżeli ból w okolicy odbytu jest efektem nierozpoznanej choroby, leczenie samych objawów nie pomoże.

Również sam proces terapii często różni się w zależności od choroby wywołującej szczypanie odbytu. Można być zarobaczonym owsikami, wtedy leczenie przebiega w inny sposób, niż przy atopowym zapaleniu skóry. Wówczas terapia jest trudniejsza, bo praktycznie każda maść i sam kał podrażnia skórę.

Jeśli za pieczenie odbytu po wypróżnianiu odpowiedzialne są grzyby Candida w przewodzie pokarmowym (a właściwie ich nadmiar), musimy zastosować odpowiednią kurację żeby dolegliwości ustąpiły. Skóra piekącego odbytu musi być zabezpieczona przed szkodliwym działaniem kału zakażonego grzybicą. W takim wypadku należy tez leczyć drożdżycę w przewodzie pokarmowym.

Czytaj również

Bibliografia

  • Stanisław Czekalski, Ciprofloxacin-induced acute nonoliguric renal failure in patient with chronic glomerulonephritis, Wiadomości lekarskie, Warszawa 1960
  • Jerzy Michalak, Andrzej Wolski, Choroba hemoroidalna, Medycyna Rodzinna 2/2001, s. 61 - 64
  • Paweł Grochowicz, Małgorzata Kołodziejczak, Andrzej Ziembikiewicz, Choroby odbytu, odbytnicy i jelita grubego. Poradnik dla lekarzy i pacjentów, Warszawa 2010
  • Sun Z., Migaly J., Review of Hemorrhoid Disease: Presentation and Management; Clin Colon Rectal Surg; 2016
  • Choroby wewnętrzne pod red. Andrzeja Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2005
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ból jąder - przyczyny, potencjalne diagnozy, postępowanie
Przeczytaj artykuł
Guzek na jądrze - co oznacza zgrubienie w tym miejscu?
Przeczytaj artykuł
Podrażnienia po goleniu u mężczyzn - jakie są przyczyny?
Podobne artykuły
Ból jąder - przyczyny, potencjalne diagnozy, postępowanie
Guzek na jądrze - co oznacza zgrubienie w tym miejscu?
Podrażnienia po goleniu u mężczyzn - jakie są przyczyny?
Zapalenie pęcherza u mężczyzn - przyczyny i objawy. Jak leczyć?
Proktolog - czym się zajmuje? Wizyta na NFZ i prywatnie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama