Badanie kału - jak przebiega badanie i jak pobrać kał do badania

Kał należy zbadać w przypadku podejrzenia schorzeń przewodu pokarmowego, takich jak wrzody żołądka czy nowotwór jelita grubego, jak również chorób bakteryjnych i pasożytniczych. Badanie kału jest także obowiązkiem każdej osoby podejmującej pracę w gastronomii. Jak pobrać i kiedy dostarczyć próbkę kału do badania?
Próbka kału w laboratorium
Źródło: 123RF
Spis treści

Przed pobraniem materiału, czyli kału, trzeba zaopatrzyć się w dostępny w aptekach jednorazowy pojemnik do badania kału. Za pomocą dołączonej do niego łopatki należy pobrać próbkę z kilku różnych miejsc tej samej porcji kału. Łącznie nie powinna ona przekraczać wielkości 1-1,5 cm. Uwaga – w przypadku badania na krew utajoną w kale materiału nie można pobierać w trakcie menstruacji.

Jak pobrać kał do badania?

W przypadku badania ogólnego kału lub badania na krew utajoną, próbkę należy dostarczyć do laboratorium tego samego dnia, możliwie jak najszybciej. Wyjątkiem jest pobranie kału na nosicielstwo bakterii Salmonella i Shigella – w tej sytuacji należy zaopatrzyć się w trzy specjalne pojemniki (również dostępne w aptekach), a materiał pobierać w ciągu kolejnych trzech dni. W pojemnikach umieszcza się wówczas mniejsze ilości kału, a wszystkie próbki przechowuje się w lodówce w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Trzeciego dnia materiał należy dostarczyć do laboratorium – trzeba przy tym uważać, by przechowywanie kału do badania nie trwało dłużej niż 72 godzin od pierwszego pobrania.

Sprawdź: Jak powinien wyglądać prawidłowy stolec?

Badanie ogólne kału

Kał dostarczony do laboratorium jest poddawany – w zależności od celu badania – analizie:

  • mikroskopowej,
  • chemicznej
  • lub bakteriologicznej.

W tym ostatnim przypadku kał wysiewa się na podłożu ze specjalnymi pożywkami, które umożliwiają oznaczenie bakterii. W zależności od rodzaju badania wyniki otrzymuje się w terminie od kilku godzin do nawet kilkunastu dni.

Badanie kału na lamblie

Badania kału na obecność pasożytów (np. lambli) powtarza się kilkakrotnie, w odstępach dwu-trzydniowych. W tym przypadku oddaje się więcej stolca niż do innych badań, a jeśli badanie ma wykazać obecność główki tasiemca, do badania oddaje się cały kał. Na dwa dni przed wykonaniem badania, a także w okresie gdy próbki są pobierane, nie powinno się przyjmować niektórych leków, gdyż mogą one zafałszować wynik. Aby wypróżnienia były wystarczająco częste, warto spożywać produkty bogate w błonnik.

Zobacz: Jaki kolor stolca powinien nas niepokoić?

Badanie kału - sanepid

Pobieranie próbek do badania kału do książeczki sanepidowskiej wygląda tak, jak w przypadku diagnostyki nosicielstwa bakterii Salmonella i Shigella. Wówczas do lokalnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej należy dostarczyć trzy różne próbki stolca. Takie badanie muszą wykonać osoby starające się o pracę na przykład w gastronomii lub pracujące przy produktach spożywczych, np. hostessy promujące żywność czy pracownicy produkcji.

Badanie kału u dziecka

Pobranie próbki do badania kału dziecka wygląda tak samo, jak w przypadku dorosłego. Wyjątkiem jest badanie kału u niemowlaka. Wówczas materiał należy pobrać z pieluchy tetrowej, wyprasowanej uprzednio gorącym żelazkiem. Jeśli powodem badania jest biegunka, należy pobrać około 2-3 ml stolca. 

Zobacz też: Krew w kale u dzieci i dorosłych - przyczyny, objawy i leczenie

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama