
Spis treści
- Jak pobrać kał do badania?
- Badanie ogólne kału
- Badanie kału na lamblie
- Badanie kału - sanepid
- Badanie kału u dziecka
Przed pobraniem materiału, czyli kału, trzeba zaopatrzyć się w dostępny w aptekach jednorazowy pojemnik do badania kału. Za pomocą dołączonej do niego łopatki należy pobrać próbkę z kilku różnych miejsc tej samej porcji kału. Łącznie nie powinna ona przekraczać wielkości 1-1,5 cm. Uwaga – w przypadku badania na krew utajoną w kale materiału nie można pobierać w trakcie menstruacji.
Jak pobrać kał do badania?
W przypadku badania ogólnego kału lub badania na krew utajoną, próbkę należy dostarczyć do laboratorium tego samego dnia, możliwie jak najszybciej. Wyjątkiem jest pobranie kału na nosicielstwo bakterii Salmonella i Shigella – w tej sytuacji należy zaopatrzyć się w trzy specjalne pojemniki (również dostępne w aptekach), a materiał pobierać w ciągu kolejnych trzech dni. W pojemnikach umieszcza się wówczas mniejsze ilości kału, a wszystkie próbki przechowuje się w lodówce w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Trzeciego dnia materiał należy dostarczyć do laboratorium – trzeba przy tym uważać, by przechowywanie kału do badania nie trwało dłużej niż 72 godzin od pierwszego pobrania.
Sprawdź: Jak powinien wyglądać prawidłowy stolec?
Badanie ogólne kału
Kał dostarczony do laboratorium jest poddawany – w zależności od celu badania – analizie:
- mikroskopowej,
- chemicznej
- lub bakteriologicznej.
W tym ostatnim przypadku kał wysiewa się na podłożu ze specjalnymi pożywkami, które umożliwiają oznaczenie bakterii. W zależności od rodzaju badania wyniki otrzymuje się w terminie od kilku godzin do nawet kilkunastu dni.
Badanie kału na lamblie
Badania kału na obecność pasożytów (np. lambli) powtarza się kilkakrotnie, w odstępach dwu-trzydniowych. W tym przypadku oddaje się więcej stolca niż do innych badań, a jeśli badanie ma wykazać obecność główki tasiemca, do badania oddaje się cały kał. Na dwa dni przed wykonaniem badania, a także w okresie gdy próbki są pobierane, nie powinno się przyjmować niektórych leków, gdyż mogą one zafałszować wynik. Aby wypróżnienia były wystarczająco częste, warto spożywać produkty bogate w błonnik.
Zobacz: Jaki kolor stolca powinien nas niepokoić?
Badanie kału - sanepid
Pobieranie próbek do badania kału do książeczki sanepidowskiej wygląda tak, jak w przypadku diagnostyki nosicielstwa bakterii Salmonella i Shigella. Wówczas do lokalnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej należy dostarczyć trzy różne próbki stolca. Takie badanie muszą wykonać osoby starające się o pracę na przykład w gastronomii lub pracujące przy produktach spożywczych, np. hostessy promujące żywność czy pracownicy produkcji.
Badanie kału u dziecka
Pobranie próbki do badania kału dziecka wygląda tak samo, jak w przypadku dorosłego. Wyjątkiem jest badanie kału u niemowlaka. Wówczas materiał należy pobrać z pieluchy tetrowej, wyprasowanej uprzednio gorącym żelazkiem. Jeśli powodem badania jest biegunka, należy pobrać około 2-3 ml stolca.
Zobacz też: Krew w kale u dzieci i dorosłych - przyczyny, objawy i leczenie
Oceń artykuł
(liczba ocen 24)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!