Dla Ciebie, na zdrowie!

Trzepotanie przedsionków - regularna arytmia serca. Jak leczyć?

Trzepotanie przedsionków, którego nie należy mylić z migotaniem - to jedna z najbardziej powszechnych arytmii. Cechą charakterystyczną zaburzenia jest przyspieszenie pracy serca w regularnych odstępach – dlatego zapis EKG przypomina zęby piły.
Trzepotanie przedsionków z zapisu EKG
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Trzepotanie przedsionków to poważne zaburzenie rytmu serca. Nieleczone może się przerodzić w migotanie bądź doprowadzić do poważnej niewydolności tego organu.
 • Objawy trzepotania przedsionków przypominają symptomy nerwicy serca, dusznicy bolesnej a nawet stany zawałowego. Dlatego wymagają pilnej konsultacji lekarskiej.
 • Leczenie trzepotania przedsionków zazwyczaj ma charakter zabiegowy. Środki farmakologiczne wykazują mniejszą skuteczność.
SPRAWDŹ TEŻ: Kłucie w sercu – skąd się bierze i jakie są jego przyczyny?
Spis treści

Reklama

Czym jest trzepotanie przedsionków?

Trzepotanie przedsionków (AFl od ang. atrial flutter) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń rytmu serca. Jego istotą jest szybki i zorganizowany ruch przedsionków (części serca zapewniających nieprzerwany dopływ krwi do tego narządu) o częstości od 250 do nawet 350 na minutę. Pośrednio może to powodować przyspieszenie pracy komór.

Przyczyną trzepotania przedsionków są z reguły inne poważne schorzenia układu sercowo-naczyniowego, w tym:

 • choroba niedokrwienna;
 • powikłania zawału;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • kardiomiopatia (zaburzenie mechaniczne lub elektryczne pracy mięśnia sercowego);
 • reumatyczna wada zastawkowa (powikłanie gorączki o podłożu reumatologicznym);
 • choroba węzła zatokowego (zespół zaburzeń powodujących nieprawidłowy rytm zatokowy);

Oprócz tego zaburzenie może wystąpić u pacjentów z zatorowością płucną, nadczynnością tarczycy czy zapaleniem opon mózgowych.

Trzepotanie przedsionków w zapisie EKG

Trzepotanie przedsionków daje charakterystyczny zapis w EKG, czyli badaniu elektrokardiograficznym, będącym jedną z podstawowych metod diagnostycznych w kardiologii. Graficzne przedstawienie pracy serca przypomina zęby piły.

Na wydruku widoczne są wyraźne skoki, a odległości między nimi są bardzo regularne. Obraz ten dla doświadczonego lekarza stanowi poważną przesłankę do rozpoznania zaburzenia, nie mniej zleca się w takiej sytuacji także założenie holtera EKG, czyli urządzenia monitorującego parametry serca w trybie ciągłym przez 24 godziny.

Dodatkowo przeprowadzić należy badanie echokardiograficzne (tzw. ECHO), próbę wysiłkową (zapis EKG w czasie aktywności fizycznej) oraz badania laboratoryjne krwi, w zależności od podejrzewanych przyczyn zaburzenia.

Reklama

Migotanie i trzepotanie przedsionków

Zaburzeniami, które pacjenci często ze sobą mylą, są migotanie i trzepotanie przedsionków. Czym się różni jedno od drugiego, czy istnieją jakieś podobieństwa oraz wzajemne zależności? Oba są arytmiami, oba też mogą objawiać się w podobny sposób (szczegóły poniżej).

Tym co je różni, jest miarowość, regularność, powtarzalność pracy przedsionków (co pokazuje zapis EKG) w AFl. I choć w obu przypadkach zaburzenie powoduje także przyspieszenie pracy komór serca, u osób z trzepotaniem jest ono wolniejsze (mniej więcej o połowę w stosunku do aktywności wykazywanej przez przedsionki).

Różnice widoczne są też w sposobach leczenia. O ile migotanie dobrze poddaje się farmakoterapii z użyciem środków antyarytmicznych, o tyle trzepotanie trudniej jest ustabilizować w ten właśnie sposób (więcej w dalszej części artykułu). Co ważne, zaburzenia te często współwystępują ze sobą – AFl jest rozpoznawane u co trzeciego pacjenta z migotaniem.

Objawy trzepotania przedsionków

Najbardziej typowe objawy trzepotania przedsionków to:

 • kołatanie serca,
 • uczucie duszności,
 • dławica, czyli ból w klatce piersiowej,
 • zmniejszona tolerancja wysiłku.

Charakterystyczne jest nawracanie napadów AFl, które dzielą dłuższe bądź krótsze okresy względnego spokoju. Warto podkreślić, że u części pacjentów schorzenie to może przebiegać całkowicie bezobjawowo. U innych możliwe jest natomiast wystąpienie w ostrej postaci, skutkującej nawet utratą przytomności w czasie wzmożonej aktywności fizycznej.

Samodzielne stawianie diagnozy na podstawie symptomów nie jest uprawnione. W podobny sposób może się manifestować nerwica serca, ale też potencjalnie śmiertelny zawał. Dlatego też w razie wystąpienia niepokojących sygnałów, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej, wykonać badania, a w stanie ostrym – wezwać pogotowie.

Reklama

Skutki trzepotania przedsionków

Czy trzepotanie przedsionków jest niebezpieczne? Tak. Brak leczenia może prowadzić do jeszcze poważniejszych zaburzeń i schorzeń.

Wśród najczęściej wymienianych konsekwencji wymieniane są:

 • migotanie przedsionków;
 • pogłębiona niewydolność serca - kardiomiopatia tachyarytmiczna, czyli częściowo odwracalne zmiany w sercu, zwłaszcza w obrębie lewej komory;
 • zatorowość płucna - zamknięcie lub istotne zwężenie tętnicy płucnej i łączących się z nią naczyń;

Skutków trzepotania przedsionków nie wolno lekceważyć. Zaburzenie to bezwzględnie powinno być leczone.

Leczenie trzepotania przedsionków

Leczenie trzepotania przedsionków zazwyczaj ma charakter zabiegowy. Tak jak zostało powiedziane wyżej, kardiowersja farmakologiczna (zastosowanie leków antyarytmicznych) ma ograniczoną skuteczność, dlatego nie jest procedurą pierwszego wyboru.

Co w zamian? Istnieje kilka możliwości, w tym przede wszystkim:

 • kardiowersja elektryczna, czyli zabieg mający na celu przywrócenie właściwego rytmu serca z użyciem prądu. Ze względu na możliwą bolesność, procedurę wykonuje się po uprzednim dożylnym podaniu środka znieczulającego i usypiającego. Dla osiągnięcia pożądanego efektu stosuje się przestrojony defibrylator, którego elektrody przytwierdzone są do klatki piersiowej i pleców pacjenta. Lekarz wykonujący zabieg obserwuje pracę serca za pomocą aparatury EKG i stosownych momentach dokonuje wyładowań elektrycznych o niewielkim ładunku energii;
 • ablacja– trzepotanie przedsionków można ustabilizować także poprzez kontrolowane, punktowe zniszczenie lub wyizolowanie obszaru serca, który nie działa prawidłowo i odpowiada za powstawanie arytmii. Jest to zabieg inwazyjny. Ablacji dokonuje się specjalną elektrodą, która emituje ciepło bądź zimno, uszkadzające wybrane tkanki.

Czytaj również

Bibliografia

 • Bartosz Żuchowski, Przemysław Guzik, Podstawy elektrofizjologii serca – trzepotanie przedsionków, Anestezjologia i Ratownictwo 2011; 5: 319-326
 • Piotr Lodziński, Edward Koźluk, Grzegorz Opolski, Trzepotanie przedsionków, https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/985,trzepotanie-przedsionkow, data dostępu [01. 12. 2021]
 • Edward Koźluk i inni, Trzepotanie i migotanie przedsionków — bliscy przyjaciele, a tak bardzo różni, Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 2, 112–120
 • Ablacja migotania przedsionków, http://kardiolodz.umed.pl/ablacja-migotania-przedsionkow/, data dostępu [01. 12. 2021]
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Osoba w czasie badania echa serca
Przeczytaj artykuł
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Przeczytaj artykuł
Rozrusznik serca – jak długo można żyć? Wszczepienie, cena
Serce
Podobne artykuły
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza, czym grozi i jak obniżyć? Przyczyny
Mężczyzna łapie się za serce
Tętniak aorty piersiowej – jak się objawia? Diagnostyka
Pacjent z podejrzeniem wstrząsu kardiogennego
Wstrząs kardiogenny - objawy. Jak wygląda pierwsza pomoc?
Filiżanka kawy
Nawet duże ilości kawy nie szkodzą zdrowiu. Nowe badania
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!