Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊

Alkohol a cholesterol – jaki ma wpływ na jego poziom i zdrowie?

Niewielkie ilość wypijanego alkoholu potrafią zwiększyć poziom tzw. dobrego cholesterolu we krwi, ale nie znaczy to, że korzystnie wpływają na nasz organizm. Z wielu badań wynika, że regularnie wypijany alkohol, może podwyższyć stężenie trójglicerydów we krwi, które tak samo, jak nadmiar cholesterolu, powoduje rozwój m.in. miażdżycy.
Spożywanie alkoholu a poziom cholesterolu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Wysoki cholesterol wpływa negatywnie na nasze zdrowie, a alkohol bezsprzecznie go podnosi. Zależy to jednak od jego spożytej ilości.
  • Alkohol w pewnych dawkach może zwiększyć poziom tzw. dobrego cholesterolu. Wpływ na taki korzystny cholesterol ma też rodzaj alkoholu.
  • Alkohol należy spożywać z umiarem, a jeśli ma się poważne problemy z cholesterolem, trzeba całkowicie z niego zrezygnować. Niewskazane jest także łączenie alkoholu z tabletkami na obniżenie cholesterolu.
SPRAWDŹ TEŻ: Wysoki cholesterol - sprawdź, co ci grozi
Spis treści

Co to jest cholesterol i dlaczego należy na niego uważać w czasie spożywania alkoholu?

Cholesterol i trójglicerydy, które należą do grupy lipoprotein są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu, bo tworzą jego główny materiał energetyczny. Budują żelazną rezerwę tłuszczu, który ma nam pozwolić przeżyć w sytuacji skrajnego głodu czy wysiłku.

Jednak w czasach, kiedy głód nam nie grozi, a raczej borykamy się z epidemią otyłości, pacjenci cierpią z powodu chorób wywołanych przez nadmierne stężenie trójglicerydów i cholesterolu.

Cholesterol jednak cholesterolowi nie jest równy, bo w organizmie człowieka występują dwie jego frakcje – HDL, czyli tzw. dobry cholesterol (dobrze, gdy jego poziom rośnie) i frakcja LDL, czyli tzw. zły cholesterol (jego poziom powinien spadać).

Zaburzenia stężenia cholesterolu i trójglicerydów prowadzą do groźnych powikłań naczyniowo-sercowych, odpowiadają m.in. za rozwój miażdżycy, mogą skutkować zawałem serca czy udarem mózgu. Dlatego tak ważna jest kontrola stężenia poziomu lipoprotein. Ważną rolę odgrywa tu profilaktyka i prawidłowa dieta. Czy jest w niej miejsce na alkohol?

Reklama

Czy alkohol podnosi cholesterol?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Choć wykazano, że małe ilości alkoholu rozszerzają naczynia krwionośne i zmniejszają krzepliwość krwi (są więc zalecane w profilaktyce przeciwmiażdżycowej), to wpływ alkoholu na poziom cholesterolu nie jest już tak jednoznacznie korzystny.

Przeprowadzono wiele badań (np. przez Klinikę Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) na temat związku cholesterolu i alkoholu, z niektórych wynika, że picie niewielkich ilości alkoholu (około 20 gramów dziennie) potrafi podwyższyć stężenie tzw. dobrego cholesterolu we krwi. Okazuje się jednak, że jest to niestety efekt krótkotrwały, więc trudno orzec, że alkohol ma tu działanie terapeutyczne.

Przyjmuje się jednocześnie, że alkohol nie ma korzystnego wpływu na poziom cholesterolu całkowitego. Większe ilości mogą nawet nieznacznie podwyższać poziom tzw. złego cholesterolu we krwi.

Z niektórych badań, m. in. amerykańskiej Kliniki Mayo, wynika jednak, że picie czerwonego wina i zawarte w nim polifenole, mogą obniżyć ilość szkodliwych zmodyfikowanych cząsteczek złego cholesterolu, ale na samo obniżenie frakcji LDL nie mają jednak wpływu.

Reklama

Alkohol a trójglicerydy - dlaczego nie idą ze sobą w parze?

Pacjent, który ma dobre wyniki cholesterolu, nie powinien pozwalać sobie jednak na większe dawki alkoholu sadząc, że ryzyko chorób serca mu nie grozi. Pamiętajmy, że alkohol podwyższa stężenie trójglicerydów w krwi, zwiększając tym prawdopodobieństwo chorób sercowo-naczyniowych, miażdżycy, ostrego zapalenia trzustki, otyłości i cukrzycy.

Choć szacuje się, że bezpieczna dawka alkoholu dla zdrowego mężczyzn to 25 g czystego alkoholu, a dla kobiet 18 – 20 g., lekarze zaobserwowali, że nawet małe i umiarkowane dawki alkoholu spożywane regularnie potrafią zwiększyć ilość trójglicerydów w krwi.

Dlatego pacjent z podwyższonym poziomem trójglicerydów powinien całkowicie wykluczyć alkohol z diety.

Nie bez znaczenia jest także kaloryczność alkoholu. Etanol dostarcza tzw. pustych kalorii, sprzyja tyciu ora podjadaniu. Utrudnia odchudzanie.

Reklama

Nie łącz tabletek na cholesterol z alkoholem!

Trzeba uważać też na łączenie alkoholu z lekami na obniżenie poziomu cholesterolu, bo konsekwencje mogą być groźne dla zdrowia. Przemiana cholesterolu odbywa się w wątrobie i to na nią oddziałują leki (statyny i fibraty), które mają zahamować syntezę cholesterolu.  

Alkohol może nie tylko dodatkowo obciążyć ten organ, ale także doprowadzić nawet to jego uszkodzenia. Dlatego trzeba unikać picia napojów wyskokowych w trakcie terapii.

Czytaj również

Bibliografia

  • Bhatt A., Rohatgi A., 2016. HDL cholesterol efflux capacity: cardiovascular risk factor and potential therapeutic target. Curr. Atheroscler. Rep. 18, 1-8.
  • Meyer F., Smith B., 2009. Effect of cholesterol on the structure of a phospholipid bilayer. Proc. Natl. Acad. Sci. USA 106, 3654-3658.
  • Konturek S., 2007. Układ trawienny. [W:] Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej. traczyk w.z., trzebski a., godlewski a. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 798.
  • Goździkiewicz I., Gniot-Szulżycka J., 2004. Mechanizm konwersji cholesterolu do pregenolonu udziłem mitochondrialnego kompleksu desmolazy. Kosmos 53, 133-145.
  • Mural T., 2015. Cholesterol lowering: role in cancer prevention and treatment. Biol. Chem. 396, 1-11.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy chorób krążenia
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. O czym świadczą?
Mierzenie ciśnienia tętniczego
Zwężenie tętnic szyjnych - objawy, leczenie, operacja
Tętnice szyjne w człowieka
Bradykardia zatokowa: zapis EKG, objawy, przyczyny, leczenie
Wykres z badania EKG ukazujący bradykardię
Podobne artykuły
Lekarz mierzy puls pacjentowi
Niski puls - co oznacza? Jak podnieść domowym sposobem?
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej
Ucisk w klatce piersiowej - jak się go pozbyć? Przyczyny, diagnoza i leczenie
Kobieta odczuwa ból serca
Frakcja wyrzutowa - jak poprawić normy i leczyć?
Osoba dokonująca pomiaru ciśnienia tętniczego krwi
Niskie ciśnienie - jakie są jego przyczyny i objawy? Jak je leczyć?
Warzywa obniżające cholesterol
Cholesterol HDL - jak jest norma? Co oznacza niski lub wysoki wynik?

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!