Alkohol a cholesterol – obniża czy podwyższa jego poziom?

Niewielkie ilość wypijanego alkoholu potrafią zwiększyć poziom tzw. dobrego cholesterolu we krwi, ale nie znaczy to, że korzystnie wpływają na nasz organizm. Z wielu badań wynika, że regularnie wypijany alkohol, może podwyższyć stężenie trójglicerydów we krwi, które tak samo, jak nadmiar cholesterolu, powoduje rozwój m.in. miażdżycy.
Spożywanie alkoholu a poziom cholesterolu
Źródło: 123RF
Spis treści

Cholesterol i trójglicerydy, które należą do grupy lipoprotein są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu, bo tworzą jego główny materiał energetyczny. Budują żelazną rezerwę tłuszczu, który ma nam pozwolić przeżyć w sytuacji skrajnego głodu czy wysiłku. Jednak w czasach, kiedy głód nam nie grozi, a raczej borykamy się z epidemią otyłości, pacjenci cierpią z powodu chorób wywołanych przez nadmierne stężenie trójglicerydów i cholesterolu.

Cholesterol jednak cholesterolowi nie jest równy, bo w organizmie człowieka występują dwie jego frakcje – HDL, czyli tzw. dobry cholesterol (dobrze, gdy jego poziom rośnie) i frakcja LDL, czyli tzw. zły cholesterol (jego poziom powinien spadać). 

Zaburzenia stężenia cholesterolu i trójglicerydów prowadzą do groźnych powikłań naczyniowo-sercowych, odpowiadają m.in. za rozwój miażdżycy, mogą skutkować zawałem serca czy udarem mózgu. Dlatego tak ważna jest kontrola stężenia poziomu lipoprotein. Ważną rolę odgrywa tu profilaktyka i prawidłowa dieta. Czy jest w niej miejsce na alkohol?

Czy alkohol podnosi cholesterol?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Choć wykazano, że małe ilości alkoholu rozszerzają naczynia krwionośne i zmniejszają krzepliwość krwi (są więc zalecane w profilaktyce przeciwmiażdżycowej), to wpływ alkoholu na poziom cholesterolu nie jest już tak jednoznacznie korzystny. Przeprowadzono wiele badań na temat związku cholesterolu i alkoholu, z niektórych wynika, że picie niewielkich ilości alkoholu (około 20 gramów dziennie) potrafi podwyższyć stężenie tzw. dobrego cholesterolu we krwi. Okazuje się jednak, że jest to niestety efekt krótkotrwały, więc trudno orzec, że alkohol ma tu działanie terapeutyczne.

Przyjmuje się jednocześnie, że alkohol nie ma korzystnego wpływu na poziom cholesterolu całkowitego. Większe ilości mogą nawet nieznacznie podwyższać poziom tzw. złego cholesterolu we krwi. Z niektórych badań wynika jednak, że picie czerwonego wina i zawarte w nim polifenole, mogą obniżyć ilość szkodliwych zmodyfikowanych cząsteczek złego cholesterolu, ale na samo obniżenie frakcji LDL nie mają jednak wpływu.

Alkohol a trójglicerydy

Pacjent, który ma dobre wyniki cholesterolu, nie powinien pozwalać sobie jednak na większe dawki alkoholu sadząc, że ryzyko chorób serca mu nie grozi. Pamiętajmy, że alkohol podwyższa stężenie trójglicerydów w krwi, zwiększając tym prawdopodobieństwo chorób sercowo-naczyniowych, miażdżycy, ostrego zapalenia trzustki, otyłości i cukrzycy. Choć szacuje się, że bezpieczna dawka alkoholu dla zdrowego mężczyzn to 25 g czystego alkoholu, a dla kobiet 18 – 20 g., lekarze zaobserwowali, że nawet małe i umiarkowane dawki alkoholu spożywane regularnie potrafią zwiększyć ilość trójglicerydów w krwi. Dlatego pacjent z podwyższonym poziomem trójglicerydów powinien całkowicie wykluczyć alkohol z diety.

Tabletki na cholesterol a alkohol

Trzeba uważać też na łączenie alkoholu z lekami na obniżenie poziomu cholesterolu, bo konsekwencje mogą być groźne dla zdrowia. Przemiana cholesterolu odbywa się w wątrobie i to na nią oddziałują leki (statyny i fibraty), które mają zahamować syntezę cholesterolu.  Alkohol może nie tylko dodatkowo obciążyć ten organ, ale także doprowadzić nawet to jego uszkodzenia. Dlatego trzeba unikać picia napojów wyskokowych w trakcie terapii.

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Psychologia
Przeczytaj artykuł
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Przeczytaj artykuł
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Ile trzyma piwo - po jakim czasie schodzi, ile ma promili
Zatrucie alkoholowe - rozpoznanie objawów. Jak leczyć?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama