Masz wysoki cholesterol? Sprawdź, co ci grozi

Cholesterol jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego zbyt wysoki poziom przyczynia się jednak do poważnych chorób układu krążenia, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Spis treści

Zły i dobry cholesterol

W skład cholesterolu zalicza się lipoproteiny, które odpowiedzialne są za „zły” oraz „dobry” cholesterol. Ich poziom mierzy się przy pomocy jednostki LDL oraz HDL, jako stosunek złego cholesterolu do dobrego. Ważną rolę w pomiarze poziomu cholesterolu odgrywają również trójglicerydy, które przybierają postać odkładanej w organizmie tkanki tłuszczowej.

Wpływ na wysoki poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi ma przede wszystkim niezdrowy tryb życia. Dieta obfitująca w tłuste, przetworzone potrawy, a także zupełny brak ruchu, a także stres, doprowadzają do poważnych zmian w organizmie.

Zobacz: Dobra dieta na zły cholesterol

Objawy podwyższonego cholesterolu

Niestety objawy są często niewidoczne, stąd też osoby, u których cholesterol jest zbyt wysoki, mogą nie zdawać sobie z tego sprawy. Dlatego tak ważne jest regularne poddawanie się badaniom krwi, dzięki którym można sprawdzić poziom cholesterolu w organizmie.

Do objawów, które mogą wystąpić przy zbyt wysokim poziomie cholesterolu, zalicza się m.in. zawroty i bóle głowy, poczucie osłabienia, ból w okolicy nóg oraz charakterystyczne, żółtawe plamki pojawiające się przy powiekach oraz w zgięciach kolan lub łokci.

Reklama

Blaszki miażdżycowe

Podwyższony cholesterol może skutkować tworzeniem się zakrzepów we krwi, czyli tak zwanych blaszek miażdżycowych. Za ich powstawanie odpowiedzialny jest zły cholesterol, czyli LDL. Złogi tłuszczu gromadzą się w żyłach i stopniowo blokują przepływ tlenu oraz krwi. Wskutek rozwijania się miażdżycy serce pracuje wolniej. Zablokowanie żył może doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia oraz życia następstw.

Sprawdź też, co to jest: Cholesterol całkowity

Miażdżyca doprowadza do udaru mózgu

W wyniku zablokowania żył złogami tłuszczu dochodzi do zahamowania przepływu krwi i transportowanego nią tlenu, skutkując udarem mózgu. Udar to inaczej nagłe zaburzenie czynności mózgu, wynikające z niedokrwienia i niedotlenienia. Udar mózgu jest zagrożeniem zwłaszcza dla osób starszych. W przypadku udaru konieczna jest pomoc lekarska, ponieważ stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. 

Wysoki cholesterol a zawał serca

Wszelkie następstwa wynikające z wysokiego poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi mogą doprowadzić do zawału serca. Ma ono miejsce, gdy ścianki tętnicy wieńcowej zostają zupełnie zablokowane przez płytki miażdżycowe. W wyniku niedotlenienia i niedokrwienia mięśnia sercowego dochodzi do zatrzymania akcji serca.

Na zawał serca narażone są osoby około 40. roku życia, które doprowadziły do rozwoju miażdżycy, mają nadciśnienie tętnicze lub są otyłe. Zawał serca częściej dotyka mężczyzn. Ryzyko zawału wzrasta również w powodu palenia papierosów, cukrzycy czy braku aktywności fizycznej. 

Zobacz również: Hipercholesterolemia

Reklama

Inne dolegliwości

Wysoki cholesterol przez całe lata potrafi doprowadzać do nieodwracalnych zmian w organizmie. Zanim dojdzie do zagrażającej zdrowiu miażdżycy, a wskutek tego udaru bądź zawału serca, możliwe jest pojawienie się innych schorzeń. Wysoki cholesterol może na przykład doprowadzić na przykład do chorób żylnych lub niewydolności nerek.

Oceń artykuł

(liczba ocen 22)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!