Objawy podwyższonego cholesterolu. Czym grozi wysoki cholesterol?

Cholesterol jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego zbyt wysoki poziom przyczynia się jednak do poważnych chorób układu krążenia, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jakie objawy ma wysoki cholesterol i czym grozi dla zdrowia podwyższony poziom cholesterolu we krwi?
Spis treści

Zły i dobry cholesterol

W skład cholesterolu zalicza się lipoproteiny, które odpowiedzialne są za „zły” oraz „dobry” cholesterol. Ich poziom mierzy się przy pomocy jednostki LDL oraz HDL, jako stosunek złego cholesterolu do dobrego. Ważną rolę w pomiarze poziomu cholesterolu odgrywają również trójglicerydy, które przybierają postać odkładanej w organizmie tkanki tłuszczowej.

Wpływ na wysoki poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi ma przede wszystkim niezdrowy tryb życia. Dieta obfitująca w tłuste, przetworzone potrawy, a także zupełny brak ruchu, a także stres, doprowadzają do poważnych zmian w organizmie.

Wysoki cholesterol - objawy

Niestety objawy są często niewidoczne, stąd też osoby, u których cholesterol jest zbyt wysoki, mogą nie zdawać sobie z tego sprawy. Dlatego tak ważne jest regularne poddawanie się badaniom krwi, dzięki którym można sprawdzić poziom cholesterolu w organizmie.

Do objawów, które mogą wystąpić przy zbyt wysokim poziomie cholesterolu, zalicza się m.in.

  • zawroty i bóle głowy,
  • poczucie osłabienia,
  • ból w okolicy nóg, 
  • żółtawe plamki, pojawiające się przy powiekach oraz w zgięciach kolan lub łokci.

Skutki wysokiego cholesterolu

Podwyższony cholesterol może skutkować tworzeniem się zakrzepów we krwi, czyli tak zwanych blaszek miażdżycowych. Za ich powstawanie odpowiedzialny jest zły cholesterol, czyli LDL. Złogi tłuszczu gromadzą się w żyłach i stopniowo blokują przepływ tlenu oraz krwi.

Wskutek rozwijania się miażdżycy serce pracuje wolniej. Zablokowanie żył może doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia oraz życia następstw.

Cholesterol a udar mózgu

W wyniku zablokowania żył złogami tłuszczu dochodzi do zahamowania przepływu krwi i transportowanego nią tlenu, skutkując udarem mózgu. Udar to inaczej nagłe zaburzenie czynności mózgu, wynikające z niedokrwienia i niedotlenienia. Udar mózgu jest zagrożeniem zwłaszcza dla osób starszych. W przypadku udaru konieczna jest pomoc lekarska, ponieważ stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. 

Cholesterol a zawał serca

Wszelkie następstwa wynikające z wysokiego poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi mogą doprowadzić do zawału serca. Ma ono miejsce, gdy ścianki tętnicy wieńcowej zostają zupełnie zablokowane przez płytki miażdżycowe. W wyniku niedotlenienia i niedokrwienia mięśnia sercowego dochodzi do zatrzymania akcji serca.

Na zawał serca narażone są osoby około 40. roku życia, które doprowadziły do rozwoju miażdżycy, mają nadciśnienie tętnicze lub są otyłe. Zawał serca częściej dotyka mężczyzn. Ryzyko zawału wzrasta również w powodu palenia papierosów, cukrzycy czy braku aktywności fizycznej. 

Wysoki cholesterol przez całe lata potrafi doprowadzać do nieodwracalnych zmian w organizmie. Zanim dojdzie do zagrażającej zdrowiu miażdżycy, a wskutek tego udaru bądź zawału serca, możliwe jest pojawienie się innych schorzeń. Wysoki cholesterol może na przykład doprowadzić na przykład do chorób żylnych lub niewydolności nerek.

Czytaj też:

Czytaj również
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alkohol a cholesterol – obniża czy podwyższa jego poziom?
Przeczytaj artykuł
Blaszka miażdżycowa - jak powstaje i co powoduje?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Alkohol a cholesterol – obniża czy podwyższa jego poziom?
Blaszka miażdżycowa - jak powstaje i co powoduje?
Cholesterol całkowity - jaka jest norma i co oznacza podwyższony
Wysoki cholesterol - całkowity, LDL. Dieta cholesterolowa
Szczawiany wapnia w moczu - o czym świadczy podwyższony poziom?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama