Antykoncepcja w starożytności

Granat i jałowiec przed stosunkiem, czyli antykoncepcja po staremu. Zobacz, jak wyglądała antykoncepcja w starożytności.
Jałowiec
Źródło: 123RF

Spis treści

Wbrew pozorom antykoncepcja istniała już w czasach starożytnych, a wstrzemięźliwość seksualna nie była tolerowana. Wieloletnie badania wykazały, że tylko nieliczne kobiety rodziły masowe potomstwo. Na ogół dzietność ograniczała się od trojga do pięciorga dzieci. Oprócz słynnego wówczas pasa cnoty, miejscowi znachorzy stosowali rozmaite techniki zapobiegające przed niepożądaną ciążą. Ówczesna antykoncepcja nie była wprawdzie niezawodna, ale często osiągała zamierzony cel.

Owoce granatu i jałowca przed stosunkiem

„Ziołolecznictwo antykoncepcyjne” opierało się na rozmaitych składnikach natury. Najpopularniejszą rośliną zapobiegającą przed niechcianą ciążą był afrykański krzak silphium upamiętniony na starożytnych monetach jako symbol niepłodności. Podobne działanie przypisano również owocom granatu i jałowcu.

Sposób użycia jagód jałowca polegał na ułożeniu rozkruszonych owoców na kobiecym sromie na chwile przed stosunkiem, co miało zapewnić bezpłodność podczas stosunku płciowego.

Innymi preparatami antykoncepcyjnymi były sporządzane do picia wywary z liści wierzby białej lub liści mięty, a także specyfik z korzeń kwitnącej na biało dzikiej marchwi.

Na antykoncepcję najlepszy włochaty pająk

Jednym ze stosowanych amuletów były robaczki żyjące w głowie włochatego pająka, przytwierdzone do skóry sarny, które miały za zadanie zapobiegać przed zajściem w ciążę przez cały najbliższy rok. Wierzono także, że aby nie doszło do zapłodnienia kobiety, powinna ona wyzbyć się nasienia lub zapobiec przedostaniu się go do łona.

Co radzili starożytni ginekolodzy? Po stosunku wstań, kucnij i kichnij i wytrzyj pochwę kobieto

Według starożytnych ginekologów: „W krytycznym momencie stosunku seksualnego, kiedy mężczyzna jest bliski wytrysku nasienia, kobieta musi wstrzymać oddech i trochę cofnąć swoje ciało tak, aby nasienie nie zagnieździło się zbyt głęboko [...]. Później należy wstać, przykucnąć i zmusić się do kichania oraz starannie wytrzeć okolice pochwy [...]. Chcąc zapobiec poczęciu kobieta powinna przed stosunkiem smarować otwór macicy zimną oliwą z oliwek lub miodem lub żywicą cedrową lub sokiem drzewa balsamowego [...]. Dobry jest też wilgotny ałun lub galban pomieszany z winem.

Coś dopochwowego – pukiel wełny lub czopki z odchodów krokodyla

Kobieta może też w otwór macicy włożyć pukiel wełny lub przed stosunkiem stosować czopki dopochwowe, które zwężają i ścieśniają otwór”.

Powyższe działania miały na celu użycia substancji o właściwościach ściągających, tamujących i ochładzających, aby zamknąć ujście do macicy i nie doprowadzić do wniknięcia nasienia do jej wnętrza. Specyfiki te polegały głównie na stosowaniu substancji kleistych o dużej gęstości, tak aby ograniczyć ruchliwość plemników. Podobne właściwości posiadały czopki uformowane z roztartej skórki granatu i pędów dębu, stosowane dopochwowo po menstruacji. Wierzono, że równie skuteczny był wilgotny ałun o właściwościach plemnikobójczych, a także aplikacja globulek dopochwowych z odchodów krokodyla o odpowiednim kwaśnym odczynie.

Poznaj najpopularniejsze: Metody antykoncepcji

Starożytne prezerwatywy

Innymi sposobami mechanicznymi zabezpieczali się również mężczyźni, którzy stosowali prezerwatywy. Co prawda kształt i materiał, z którego został wykonany różnił się od tych współczesnych, jednak funkcja została ta sama. Miały chronić zarówno przed niechcianą ciążą, jak i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy były wykonywane z zwierzęcych jelit, rybich pęcherzy lub w przypadku Indian ze skóry węży. Czasem stosowano, także woreczki z płótna lnianego lub jedwabnego nasączone odpowiednim płynem.

Metody wczesnoporonne

Prócz metod mechanicznych propagowano również metody wczesnoporonne. Za czasów Hipokratesa wierzono, że aby uniknąć ciąży skuteczne jest wyzbycie się „nasienia”, czyli zarodka. W starożytnych księgach opisano przypadek kobiety, tancerki, której kazano skakać w taki sposób, aby uderzała piętami o pośladki. Metoda okazała się skuteczna, gdyż już po siedmiu skokach „jej nasienie wypadło na ziemię”.

Aby doprowadzić do wczesnego poronienia Sokrates zalecał nadmierny wysiłek fizyczny, noszenie ciężkich przedmiotów lub narażenie na wytrząsy ( np. w powozie).

Pomimo niewielkiej wiedzy medycznej, starożytna ludność praktykowała antykoncepcje. Mało tego! Współczesne badania na ich temat wykazały pewien stopień skuteczności. A w przypadku, gdy magiczne zaklęcia połączone z wywarami ziołowymi zawodziły, praktykowano aborcję.

Czytaj też: Negatywne skutki antykoncepcji

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij