Na czym dokładnie polega badanie EMG? Wskazania i przygotowanie

Badanie elektromiograficzne (EMG) rejestruje czynność elektryczną i przewodnictwo nerwowe w mięśniach. Dzięki niemu wiadomo, kiedy mięsień działa sprawnie, a kiedy zachodzą w nim patologiczne zmiany. To bardzo pomocne badanie do diagnozowania coraz popularniejszych dolegliwości, które nękają pracowników biurowych spędzających wiele godzin przy komputerze.
Kobieta trzymająca się za nadgdarstek
Źródło: 123RF
Spis treści

W sprawnym mięśniu jony sodu i potasu są równomiernie rozłożone, bez problemu przenikają przez błonę komórki. W wyniku różnych zaburzeń może jednak dojść do polaryzacji ładunku elektrycznego wnętrza komórki w stosunku do błony komórkowej. Żeby sprawdzić czy czynność elektryczna mięśnia jest prawidłowa wykonuje się badanie elektromiograficzne (EMG). Metoda ta pozwala także na zbadanie nerwów obwodowych.

Badanie EMG - na czym polega?

W badaniu wykorzystuje się aparaturę zwaną elektromiografem, który wyposażony jest w specjalne elektrody mięśniowe rejestrujące zmieniające się podczas badania bioprądy. Pacjent leży na specjalnym łóżku przeznaczonym do badań, a lekarz wkłuwa elektrodę w mięsień.  Badanie wykonuje się w spoczynku i podczas pracy mięśnia. Najpierw bada się mięsień w spoczynku, potem pacjent musi delikatnie napiąć jeden mięsień, potem całą grupę mięśni w obrębie badanego miejsca.

W ramach badania EMG można wykorzystać różne metody diagnostyczne, w tym:

 • EMG globalne (bada się pobudliwość wszystkich grup mięśniowych kończyny, lekarz przyczepia  elektrody do powierzchni skóry, które powodują rytmiczne skurcze mięśni)
 • próbę ischemiczną lub tężyczkową (pozwala na wykrycie nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej i wyładowań u osób z tężyczką; na ramieniu badanego zakłada się opaskę uciskową, która doprowadza do miejscowego niedokrwienia, a w mięsień lekarz wkłuwa igłę z elektrodą)
 • próbę miasteniczną (to badanie transmisji nerwowo-mięśniowej, wykorzystuje się do tego powierzchniowe elektrody, które stymulują nerwy)

Pacjenci skierowani na badanie EMG najczęściej obawiają się tego, że zabieg jest bolesny. Badany czuje ból najczęściej w momencie wkłuwania elektrody w mięsień. Potem w trakcie badania i kurczenia się mięśni może być odczuwany dyskomfort.

EMG nie wykonuje się u kobiet w ciąży, pacjentów z wszczepionymi elektrycznymi rozrusznikami serca i sztucznymi zastawkami.

Sprawdź też, co to jest: Rwa barkowa

Badanie EMG wskazania

Badanie EMG ma bardzo szerokie zastosowanie, pozwala na zdiagnozowanie i zróżnicowanie różnego rodzaju upośledzeń pracy mięśni, które powstają w wyniku uszkodzenia nerwu obwodowego, pozwala  ocenić sprawność mięśni po urazach i znaleźć przyczynę zaniku mięśni.

EMG jest pomocne przy diagnozowaniu:

 • dystrofii mięśniowej
 • stanu zapalnego w mięśniach
 • uszkodzeń nerwów obwodowych (zespół cieśni nadgarstka, zespół cieśni kanału stępu)
 • uszkodzeń wielonerwowych (polineuropatia cukrzycowa, toksyczna zapalna, zespół Guillain-Barre, CIDP, MMN-CB, MADSAM)
 • zespołu nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej
 • stwardnienia zanikowego bocznego
 • miastenii gravis (męczliwość mięśni, osłabienie, opadanie powiek)
 • uszkodzenia splotów nerwów (splotu barkowego lub lędźwiowo-krzyżowego)
 • rwy kulszowej
 • rwy barkowej
 • uszkodzeń wielomięśniowych spowodowanych np. lekami, niedoczynnością tarczycy, zapaleniem o podłożu uwarunkowane genetycznym
 • zespołu wiotkiego dziecka

EMG jest ważnym badaniem dla sportowców, ponieważ pomaga w precyzyjnej ocenie procesu nauczania i doskonalenia techniki sportowej w większości konkurencji i dyscyplin sportowych.

EMG nadgarstka – częste badanie

EMG staje się coraz częstszym badaniem wśród pracowników biurowych, którzy uskarżają się na bóle mięśni kręgosłupa i zespół cieśni nadgarstka. EMG pozwala na analizę zmęczenia mięśniowego, które może być spowodowane długotrwałą pozycją statyczną, jaką jest siedzenie przy komputerze. Praca przy komputerze bardzo często prowadzi także do zwyrodnień w obrębie nadgarstka, które objawiają się:

 • okresowym drętwieniem, mrowieniem, pieczeniem kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego
 • silnym bólem nadgarstka pojawiającym się w nocy, nasilającym się po uniesieniu ręki, a zmniejszającym  się po jej opuszczeniu poniżej ciała
 • uczuciem sztywności palców
 • bólem promieniującym w stronę łokcia i barku
 • w skrajnych sytuacjach wypadaniem przedmiotów z dłoni i ograniczeniem ruchów, zanikiem mięśni kłębu kciuka

Badaniem EMG jest jedyną skuteczną metodą pozwalającą na dokładne zdiagnozowanie cieśni. 

EMG - jak się przygotować?

Badanie to jest mało inwazyjne, dlatego nie wymaga od pacjenta uciążliwych przygotowań. Na badanie należy ubrać się w luźną odzież. Ciała nie należy smarować kremami i olejkami, bo utrudni to przyczepienie elektrod. Lekarz może zdecydować o odstawieniu przed badaniem leków przeciwzakrzepowych, leków przeciw miastenii, preparatów ziołowych i suplementów diety, które mogą zaburzyć wynik badania.

Czytaj też: Rwa udowa - ćwiczenia, objawy, leczenie

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama