
Spis treści
- Zespół napięcia przedmiesiączkowego
- Zespół bolesnego miesiączkowania
- Zapalenie przydatków
- Zespół jelita drażliwego
Biegunce przed okresem jak i podczas miesiączki towarzyszą czasem oraz złe samopoczucie. Prócz zwiększonej kurczliwości macicy przyczynami mogą być również: zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół bolesnego miesiączkowania, wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego, zespół jelita drażliwego oraz zapalenie przydatków.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Najczęściej zbyt częste wypróżnianie przed miesiączką ma związek z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Dodatkowo występują zaburzenia emocjonalne i fizyczne, które mają miejsce już przed miesiączką, a ustępują zaraz po rozpoczęciu krwawienia.
Specjaliści twierdzą, iż biegunka zarówno przed jak i podczas miesiączki jest skutkiem nadmiernej aktywności, bądź produkcji estrogenów, a także zbyt małej ilości progestagenów podczas drugiej fazy cyklu. Estrogeny i progestageny są żeńskimi hormonami płciowymi wytwarzanymi przez jajniki. Pierwszy z hormonów pobudza wytwarzanie wazopresyny oraz aldosteronu, czyli substancji, których rolą jest zatrzymanie wody i sodu w organizmie. Jest to właśnie przyczyną niechcianych biegunek, zaparć, wzdęć i uczucia rozpierania brzucha.
Zespół bolesnego miesiączkowania
Przypadłości tej towarzyszy skurczowy ból w podbrzuszu, utrudniający wykonywanie codziennych czynności. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do ginekologa, ponieważ silne bóle okolic jajników mogą wskazywać na poważne schorzenia.
Przyczyną nieprzyjemnego bólu w podbrzuszu jest zazwyczaj wysoki poziom hormonu o nazwie prostaglandyn, który jest odpowiedzialny za wywoływanie skurczy naczyń, a także niedokrwienie macicy – prowadząc do bólu w jej okolicach.
Najczęstszymi objawami towarzyszącymi zespołowi bolesnego miesiączkowania są:
- biegunki,
- drżenie rąk,
- nudności,
- wymioty,
- zawroty głowy,
- bezsenność,
- ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej
Zobacz też: Torbiel na jajniku
Zapalenie przydatków
To stan zapalny jajników oraz jajowodów, który jest wywoływany przez bakterie, a zaniechanie leczenia może skutkować nawet niepłodnością. Jeśli chodzi o objawy zapalenia przydatków są one różne w zależności od rodzaju choroby. Przy ostrym zapaleniu charakterystyczne są: wysoka gorączka oraz ogólne rozdrażnienie. Funkcjonowanie może utrudniać silny ból w podbrzuszu.
Ropień, który występuje w zatoce Douglasa, czyli zagłębieniu odbytniczo-macicznym - u kobiet najniżej położony zachyłek otrzewnej, który znajduje się między ścianą macicy, a przednią ścianą odbytnicy - potrafi naciskać na odbytnicę i tym samym wywoływać biegunkę lub zaparcia.
Zespół jelita drażliwego
U części kobiet główną przyczyną biegunki przed okresem i podczas miesiączki jest zespół jelita drażliwego. Podczas menstruacji dochodzi do regularnych zmian hormonalnych, które nasilają objawy schorzenia. W czasie miesiączki zwiększa się poziom hormonów płciowych we krwi.
Głównymi objawami zespołu jelita drażliwego są:
- biegunka,
- gazy,
- wzdęcia,
- zaparcia
Czytaj też:
Oceń artykuł
(liczba ocen 43)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!