Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny

Podczas okresu wiele kobiet narzeka na towarzyszącą biegunkę. Z czego to wynika? Biegunka przed okresem i podczas okresu może być wywołana poprzez zwiększenie kurczliwości macicy i tym samym objawiać się przyspieszeniem przesuwania pokarmu z przełyku aż do jego końcowego odcinka, czyli odbytnicy.
Kobieta cierpiąca na biegunkę
Źródło: 123RF
Spis treści

Biegunce przed okresem jak i podczas miesiączki towarzyszą czasem oraz złe samopoczucie. Prócz zwiększonej kurczliwości macicy przyczynami mogą być również: zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół bolesnego miesiączkowania, wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego, zespół jelita drażliwego oraz zapalenie przydatków.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Najczęściej zbyt częste wypróżnianie przed miesiączką ma związek z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Dodatkowo występują zaburzenia emocjonalne i fizyczne, które mają miejsce już przed miesiączką, a ustępują zaraz po rozpoczęciu krwawienia.

Specjaliści twierdzą, iż biegunka zarówno przed jak i podczas miesiączki jest skutkiem nadmiernej aktywności, bądź produkcji estrogenów, a także zbyt małej ilości progestagenów podczas drugiej fazy cyklu. Estrogeny i progestageny są żeńskimi hormonami płciowymi wytwarzanymi przez jajniki. Pierwszy z hormonów pobudza wytwarzanie wazopresyny oraz aldosteronu, czyli substancji, których rolą jest zatrzymanie wody i sodu w organizmie. Jest to właśnie przyczyną niechcianych biegunek, zaparć, wzdęć i uczucia rozpierania brzucha. 

Zespół bolesnego miesiączkowania

Przypadłości tej towarzyszy skurczowy ból w podbrzuszu, utrudniający wykonywanie codziennych czynności. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do ginekologa, ponieważ silne bóle okolic jajników mogą wskazywać na poważne schorzenia.

Przyczyną nieprzyjemnego bólu w podbrzuszu jest zazwyczaj wysoki poziom hormonu o nazwie prostaglandyn, który jest odpowiedzialny za wywoływanie skurczy naczyń, a także niedokrwienie macicy – prowadząc do bólu w jej okolicach.

Najczęstszymi objawami towarzyszącymi zespołowi bolesnego miesiączkowania są:

 • biegunki,
 • drżenie rąk,
 • nudności,
 • wymioty,
 • zawroty głowy,
 • bezsenność,
 • ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej

Zobacz też: Torbiel na jajniku

Zapalenie przydatków

To stan zapalny jajników oraz jajowodów, który jest wywoływany przez bakterie, a zaniechanie leczenia może skutkować nawet niepłodnością. Jeśli chodzi o objawy zapalenia przydatków są one różne w zależności od rodzaju choroby. Przy ostrym zapaleniu charakterystyczne są: wysoka gorączka oraz ogólne rozdrażnienie. Funkcjonowanie może utrudniać silny ból w podbrzuszu.

Ropień, który występuje w zatoce Douglasa, czyli zagłębieniu odbytniczo-macicznym - u kobiet najniżej położony zachyłek otrzewnej, który znajduje się między ścianą macicy, a przednią ścianą odbytnicy - potrafi naciskać na odbytnicę i tym samym wywoływać biegunkę lub zaparcia.

Zespół jelita drażliwego

U części kobiet główną przyczyną biegunki przed okresem i podczas miesiączki jest zespół jelita drażliwego. Podczas menstruacji dochodzi do regularnych zmian hormonalnych, które nasilają objawy schorzenia. W czasie miesiączki zwiększa się poziom hormonów płciowych we krwi.

Głównymi objawami zespołu jelita drażliwego są:

 • biegunka,
 • gazy,
 • wzdęcia,
 • zaparcia

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Przeczytaj artykuł
Brak orgazmu pochwowego. Co robić?
Podobne artykuły
Brak orgazmu pochwowego. Co robić?
Tyłozgięcie macicy - a ciąża i seks. Jakie są objawy?
Wypadanie macicy - objawy, leczenie nieoperacyjne
Łyżeczkowanie macicy - jakie są wskazania do zabiegu?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama