Ból oka - rodzaje i najczęstsze przyczyny bólu oczu

Ból oka może świadczyć o alergii czy niegroźnym zmęczeniu narządu wzroku, ale może także zwiastować poważną chorobę. Jeśli pojawi się u nas jednocześnie ból oka i głowy, jak również nagłe pogorszenie widzenia, konieczne trzeba zgłosić się do okulisty. Objawy te mogą świadczyć o ostrym ataku jaskry, która w Polsce dotyczyć może nawet około 800 tys. osób.
Osoba cierpiąca na ból gałki ocznej
Źródło: 123RF

Spis treści

Ból oka – przyczyny

Wzrok to jeden z pięciu zmysłów, jakim dysponuje ludzki organizm. Dzięki niemu człowiek odbiera całą masę informacji, które przy współpracy z mózgiem zapisuje niczym fotografie. Niewątpliwie ból oczu powinien być niepokojącym nas sygnałem do zadbania o wzrok, a jeśli wystąpi u nas ból głowy i oka, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną.

Według statystyk prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, jaskra to druga - tuż po zaćmie - choroba prowadząca do całkowitej utraty wzroku, z tą różnicą, że jaskra uszkadza wzrok nieodwracalnie. Przypadłość ta może powodować ból oczu, ale nie u wszystkich i raczej nie w początkowej fazie jej rozwoju.

Ból głowy i oka

Jeśli nagle wystąpił u nas ból oka, ale także silny ból głowy, nudności oraz zaburzenia widzenia, a oko jest zaczerwienione, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Symptomy te mogą świadczyć o ostrym ataku jaskry, a ten z kolei może oznaczać, iż choroba jest dość mocno rozwinięta.

Szacuje się, że tylko w naszym kraju na jaskrę cierpi około 800 tysięcy pacjentów, ale wielu z nich nie ma świadomości o chorobie.

Czytaj też: Choroba Wilsona

Jaskra

Wielu pacjentów nie jest w stanie zaobserwować niepokojących objawów wskazujących na jaskrę, bo te po prostu nie występują. Powodem do konsultacji z lekarzem mogą być jednak: światłowstręt, łzawienie oczu czy problemy z dostosowaniem wzroku do ciemności.

U okulisty regularnie powinny stawiać się osoby, w których rodzinie ktoś chorował na jaskrę. Przypadłość ta jest bowiem chorobą dziedziczną. Ponadto większą dbałość o oczy powinny zachować osoby powyżej 35 roku życia, gdyż jaskra, choć uważana jest za chorobę osób starszych, dotyka coraz młodsze osoby.

Zapalenie nerwu wzrokowego

Wirusy i związane z nim schorzenia, takiej jak zapalenie zatok, przyzębia czy oczodołu, mogą prowadzić do zapalenia nerwu wzrokowego. Jednym z objawów tej choroby jest ból gałki ocznej przy patrzeniu w bok. Przypadłość ta wymaga szybkiej reakcji medycznej. W innym przypadku może dojść nawet do utraty wzroku.

Sprawdź też: Wytrzeszcz oczu

Ból oka u dziecka

Dzieci mogą skarżyć się na dolegliwości związane ze wzrokiem gdy przechodzą infekcję, podczas której gorączkują. Wówczas może pojawić się ból oka przy patrzeniu w bok, czy ból przy dotyku. Aby ulżyć maluszkowi, nie włączajmy mocnego światła, ograniczmy też dopływ słońca do pomieszczenia, w którym przebywa. Można też przykładać dziecku na zamknięte powieki chłodne okłady.

Czytaj też: Jęczmień na oku

Jeśli jednak ból oka u dziecka nie wystąpił podczas infekcji, lecz pojawił się nagle, może to oznaczać uraz lub dostanie się do oka ciała obcego. Wówczas należy natychmiast udać się z maluchem do lekarza.

Zobacz też: Ból kości ogonowej - (przy siedzeniu, po upadku) przyczyny i leczenie

Ból oczu - zespół suchego oka

Zespół suchego oka dużo mniej poważna przypadłość, ale ona również wiąże się z bólem lewego lub prawego oka, czy też obu tych narządów. Dodatkowo oczy są zaczerwienione i pieką.

Przyczyną ZSO jest niewystarczająca ilość łez. Aby ukoić ból i nawilżyć oczy stosuje się krople, które dostać można w aptece bez recepty.

Inne przyczyny bólu oka to zapalenie spojówek, które może wywołać zarówno alergia, jak i bakterie, ale także zapalenie rogówki, wywoływane przez drobnoustroje. Trudniejsze w leczeniu jest zapalenie błony naczyniowej, które niestety często nawraca, a jego konsekwencją mogą być inne choroby oczu, jak na przykład wymieniona powyżej jaskra. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 34)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!