Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Ból oka. Najczęstsze rodzaje i przyczyny. Co oznacza ból głowy i oka?

Ból oka może świadczyć o alergii czy niegroźnym zmęczeniu narządu wzroku, ale może także zwiastować poważną chorobę. Jeśli pojawi się u nas jednocześnie ból oka i głowy, jak również nagłe pogorszenie widzenia, konieczne trzeba zgłosić się do okulisty. Objawy te mogą świadczyć o ostrym ataku jaskry, która w Polsce dotyczyć może nawet około 800 tys. osób.
Osoba cierpiąca na ból gałki ocznej
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ból oka nie zawsze musi oznaczać coś groźnego. Zdarza się jednak, że jest to sygnał alarmowy, którego nie należy lekceważyć.
  • Tak może być w przypadku, gdy odczuwamy ból głowy i oka. W przypadku, gdy towarzyszą mu jeszcze inne objawy - powinniśmy zgłosić się do lekarza.
  • Może to oznaczać, że cierpimy na jaskrę. To powszechne schorzenie, które należy leczyć.
SPRAWDŹ TEŻ: Poznaj wszystkie tajemnice ludzkiego oka
Spis treści

Reklama

Ból oka – przyczyny

Wzrok to jeden z pięciu zmysłów, jakim dysponuje ludzki organizm. Dzięki niemu człowiek odbiera całą masę informacji, które przy współpracy z mózgiem zapisuje niczym fotografie. Niewątpliwie ból oka powinien być niepokojącym nas sygnałem do zadbania o wzrok, a jeśli wystąpi u nas ból głowy i oka, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną.

Według statystyk prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, jaskra to druga - tuż po zaćmie - choroba prowadząca do całkowitej utraty wzroku, z tą różnicą, że jaskra uszkadza wzrok nieodwracalnie. Przypadłość ta może powodować ból oczu, ale nie u wszystkich i raczej nie w początkowej fazie jej rozwoju.

Reklama

Ból głowy i oka

Jeśli nagle wystąpił u nas jednocześnie ból głowy i oka, ale także nudności oraz zaburzenia widzenia, a oko jest zaczerwienione, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Symptomy te mogą świadczyć o ostrym ataku jaskry, a ten z kolei może oznaczać, iż choroba jest dość mocno rozwinięta.

Szacuje się, że tylko w naszym kraju na jaskrę cierpi około 800 tysięcy pacjentów, ale wielu z nich nie ma świadomości o chorobie.

Wielu pacjentów nie jest w stanie zaobserwować niepokojących objawów wskazujących na jaskrę, bo te po prostu nie występują. Powodem do konsultacji z lekarzem mogą być jednak: światłowstręt, łzawienie oczu czy problemy z dostosowaniem wzroku do ciemności.

U okulisty regularnie powinny stawiać się osoby, w których rodzinie ktoś chorował na jaskrę. Przypadłość ta jest bowiem chorobą dziedziczną. Ponadto większą dbałość o oczy powinny zachować osoby powyżej 35 roku życia, gdyż jaskra, choć uważana jest za chorobę osób starszych, dotyka coraz młodsze osoby.

Reklama

Ból oka przy poruszaniu gałką w bok

Wirusy i związane z nim schorzenia, takiej jak zapalenie zatok, przyzębia czy oczodołu, mogą prowadzić do zapalenia nerwu wzrokowego. Jednym z objawów tej choroby jest ból oka przy poruszaniu gałką w bok. Przypadłość ta wymaga szybkiej reakcji medycznej. W innym przypadku może dojść nawet do utraty wzroku.

Reklama

Ból oka u dziecka

Dzieci mogą skarżyć się na dolegliwości związane ze wzrokiem gdy przechodzą infekcję, podczas której gorączkują. Wówczas może pojawić się ból oka przy patrzeniu w bok, czy ból przy dotyku. Aby ulżyć maluszkowi, nie włączajmy mocnego światła, ograniczmy też dopływ słońca do pomieszczenia, w którym przebywa. Można też przykładać dziecku na zamknięte powieki chłodne okłady.

Jeśli jednak ból oka u dziecka nie wystąpił podczas infekcji, lecz pojawił się nagle, może to oznaczać uraz lub dostanie się do oka ciała obcego. Wówczas należy natychmiast udać się z maluchem do lekarza.

Reklama

Ból oka - zespół suchego oka

Zespół suchego oka dużo mniej poważna przypadłość, ale ona również wiąże się z bólem lewego lub prawego oka, czy też obu tych narządów. Dodatkowo oczy są zaczerwienione i pieką.

Przyczyną ZSO jest niewystarczająca ilość łez. Aby ukoić ból i nawilżyć oczy stosuje się krople, które dostać można w aptece bez recepty.

Inne przyczyny bólu oka to zapalenie spojówek, które może wywołać zarówno alergia, jak i bakterie, ale także zapalenie rogówki, wywoływane przez drobnoustroje. Trudniejsze w leczeniu jest zapalenie błony naczyniowej, które niestety często nawraca, a jego konsekwencją mogą być inne choroby oczu, jak na przykład wymieniona powyżej jaskra. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Cynthia A. Bradford, Okulistyka. Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Urban & Partner, wydanie 1, Wrocław 2006
  • Andrzej Grzybowski, Okulistyka, Wrocław 2018
  • Lindy DuBois, Badania okulistyczne, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010, wyd. 1
  • Choroby oczu - problem zdrowotny, społeczny oraz wyzwanie cywilizacyjne w obliczu starzenia się populacji, Warszawa 2016
  • Al Lens Janice, K Ledford, Sheila Coyne Nemeth, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, 2015
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oczne
Widzenie tunelowe: czym jest widzenie peryferyjne? Leczenie
Mężczyzna w tunelu
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Kobieta na badaniu wzroku
Szczypiące oczy - przyczyny, krople i domowe sposoby
Kobietę szczypią oczy
Podobne artykuły
Mężczyzna z problemem swędzących oczu
Swędzenie oczu - skąd się bierze i jak łagodzić? Krople i domowe sposoby
Mężczyzna z opuchniętymi powiekami
Opuchnięte oczy i powieki - co pomaga i jak zlikwidować? Domowe sposoby
Kobiece oko
Drganie powieki – przyczyny. Co jeść i jak pozbyć się drgającej powieki?
Mężczyzna z zaczerwienionym okiem
Pęknięte naczynko w oku - przyczyny i domowe sposoby. Co pomaga na wylew w oku?
Zbliżenie na załzawione oko
Łzawienie oczu to efekt niedrożnych kanałów łzawiących. Czy tylko to jest przyczyną dolegliwości?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!