Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Tadalafil - dawkowanie, skutki uboczne i cena. Gdzie kupić?

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, zaburzenia erekcji dotykają około 152 milionów mężczyzn na całym świecie, a prognozy przewidują wzrost takich przypadków do ponad 300 milionów w roku 2025. Dlatego też ciągle poszukuje się nowych, skutecznych i bezpiecznych leków. Jedną z cząsteczek, której warto się bliżej przyjrzeć jest tadalafil
Mężczyzna bierze lek na potencję
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest tadalafil?

Tadalafil to lek z grupy inhibitorów fosfodiesterazy cGMP typu 5. Wspomniana fosfodiesteraza jest enzymem znajdującym się w całym organizmie człowieka, choć szczególnie dużo jest jej w ciałach jamistych prącia. 

Pod wpływem impulsu jakim jest bodziec erotyczny dochodzi do uwolnienia mediatora - tlenku azotu (NO). To za jego sprawą dochodzi następnie do kaskady przemian chemicznych, która skutkuje utworzeniem cGMP. Właśnie ten związek jest odpowiedzialny za rozkurcz mięśni gładkich i napływ krwi do tkanek prącia, doprowadzając tym samym do erekcji. 

Fosfodiesteraza z kolei powoduje rozpad cGMP, a więc zahamowanie wspomnianego enzymu przez tadalafil powoduje utrzymanie stałego, wysokiego stężenia cGMP i utrzymanie erekcji przez dłuższy czas. 

Reklama

Dawkowanie tadalafilu

Leki zawierające tadalafil są dostępne w Polsce tylko na receptę wypisaną przez lekarza. 

Tadalafil w aptece można otrzymać w trzech różnych dawkach:

 • 5 mg, 
 • 10 mg, 
 • 20 mg. 

W przypadku leczenia zaburzeń erekcji stosuje się początkowo 10 mg na dobę. W razie potrzeby można zwiększyć dawkę do 20 mg na dobę. Jednakże z uwagi na długi czas działania nie powinno się go stosować codziennie, a maksymalnie dwa razy tygodniowo. 

Dodatkowo tadalafil ma także inne zastosowania. Używa się go w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Standardowo stosuje się wtedy 5 mg na dobę, a w razie konieczności można zwiększyć dawkę do 10 mg na dobę. Natomiast w przypadku leczenia nadciśnienia płucnego używa się 40 lub 20 mg na dobę w zależności od stanu zdrowia chorego. 

Reklama

Skutki uboczne tadalafilu

Generalnie lek ten jest dobrze tolerowany wśród pacjentów, a jego działania niepożądane nie są uporczywe. 

Niemniej jednak czasami może dojść do:

 • zaburzeń żołądkowo-jelitowych (biegunki, nudności, wzdęcia, wymioty), 
 • bólu głowy,
 • bólu mięśni. 

Rzadziej dochodzi do zawrotów głowy, bólu oczu, w tym niewyraźnego widzenia, szumów w uszach czy problemów kardiologicznych (częstoskurcz, kołatanie serca, niedociśnienie lub nadciśnienie). 

Rzadko może też dojść do obecności krwi w nasieniu, krwiomoczu lub krwawienia z penisa. Są to jednak sytuacje wyjątkowo rzadkie i przeważnie przemijające. Jednakże w przypadku zaistnienia jakiegokolwiek działania niepożądanego należy zaprzestać stosowanie preparatu i udać się do lekarza. 

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania tadalafilu           

Mimo dobrej tolerancji tego leku nie każdy jednak może go stosować. Przede wszystkim tadalafilu powinny unikać osoby będące uczulone na ten lek, lub na jakikolwiek składnik używany do produkcji tabletki. 

Ponadto przeciwwskazania do stosowania tadalafilu to:

 • świeży zawał serca (przebyty w ciągu ostatnich 90 dni),
 • niedociśnienie, 
 • przebyte udary mózgu,
 • znaczna niewydolność serca,
 • neuropatia nerwu wzrokowego 

również są przyczyną rezygnacji z terapii tadalafilem. Lek ten może także wykazywać groźne interakcje z innymi, jednocześnie przyjmowanymi lekami, takimi jak: doksazosyna, inhibitory enzymu CYP3A4, azotany lub donory tlenku azotu. W takich przypadkach należy rozważyć wdrożenie leczenia alternatywnego.

Reklama

Opinie o tadalafilu

Jak już było wspomniane wcześniej, tadalafil należy do przedstawicieli grupy leków zwanych inhibitorami fosfodiesterazy typu 5. Z innych przedstawicieli tych substancji chemicznych w powszechnym użytkowaniu są jeszcze dwie cząsteczki – wardenafil oraz powszechnie znany sildenafil. Mimo że wszystkie te leki należą do tej samej grupy to mają jednak zupełnie odmienną budowę chemiczną, która powoduje pewne różnice w działaniu tych cząsteczek. 

W piśmiennictwie podkreśla się podobną siłę działania, dobrą tolerancję, skuteczność oraz podobne przeciwwskazania do stosowania. Jednak główną różnicą między tymi lekami jest długość działania.

Podczas, gdy sildenafil sprawia, że erekcja może nastąpić do kilku godzin od zażycia (zwykle do 4-6 godzin), tak czas działania tadalafilu wynosi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Jest to niezaprzeczalna zaleta tej substancji, która powoduje, że pacjent nie musi dokładnie planować odbycia stosunku i może sobie pozwolić na pewną dowolność i spontaniczność.

Reklama

Cena tadalafilu

Długi czas działania w porównaniu z sildenafilem powoduje niestety, że leki zawierające tadalafil są znacznie droższe. Za opakowanie w dawce 10 mg zawierającego 4 tabletki trzeba zapłacić ponad 40 zł – jest to oczywiście zależne od apteki, w której dokona się zakupu. Odpowiednio większa ilość tabletek lub mocniejsza dawka sprawia, że cena leku się zwiększa. 

Jednym z częstszych pytań jakie zadają pacjenci to gdzie kupić tadalafil? Jak wiadomo jest to lek przepisywany przez lekarza na receptę, co sprawia, że nie jest możliwe kupienie tadalafilu w sklepie, tylko w wyspecjalizowanej placówce jaką jest apteka.

Reklama

Leki i preparaty zawierające tadalafil

Czytaj również

Bibliografia

 • Janiec W.; Farmakodynamika, podręcznik dla studentów farmacji; 2008; 431 Starowicz Z.L.; Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice; Seksuologia Polska; 2003; 1; 2; 79 - 82
 • M. Skrodzka, J. Kudelski, B. Darewicz; Tadalafil – doświadczenia kliniczne; Przegląd Urologiczny; 2009; 5; 57
 • J. Haczyński, R. Gil; Stosowanie inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 u pacjentów przyjmujących azotany; Seksuologia Polska; 2003; 1; 2; 73 - 78
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Podobne artykuły
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!