Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Klawiterapia - punkty na ciele i cena zabiegu. Na co pomaga?

Klawiterapia to jedna z form medycyny niekonwencjonalnej. Jest metodą polegającą na nakłuwaniu konkretnych punktów na ciele, dzięki czemu usprawnia się funkcjonowanie poszczególnych narządów w organizmie. Klawikami można wspierać leczenie takich dolegliwości, jak: m.in. stwardnienie rozsiane, anemia, WZW, migrena, czy borelioza. Dowiedz się, na co pomaga ta alternatywna metoda terapeutyczna.
Osoba korzystające z klawiterapii
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Klawiterapia to jedna z niekonwencjonalnych metod leczniczych.
 • Podczas zabiegu używa się klawików, które poprzez nacisk w dany punkt ciała, pobudzają funkcjonowanie konkretnego organu.
 • Klawiterapia może być wsparciem terapii różnych schorzeń. Sprawdź, kiedy warto po nią sięgnąć.
Spis treści

Reklama

Co to jest klawiterapia?

Klawiterapia jest rodzajem leczenia niekonwencjonalnego. W zamyśle jest zbliżona do akupunktury, akupresury oraz refleksologii. To metoda polegająca na uciskaniu wybranych punktów na ciele, które według medycyny chińskiej są punktami energetycznymi, odpowiadającymi za pracę poszczególnych organów.

Metoda klawiterapii w nieinwazyjny sposób usprawnia organizm, pobudzając go do uruchomienia procesów autonaprawczych. Chodzi tutaj o stymulację przewodnictwa nerwowego.

W technice tej stosuje się klawiki, czyli specjalne narzędzia wyglądem przypominające gwoździe. Są one wykonane ze stali chirurgicznej, co zapewnia bezpieczeństwo zabiegu. Mają za zadanie pobudzić strefy czynne biologicznie w taki sposób, by nie naruszyć powłok skórnych.

Terapia klawikami obejmuje miejsca położone w skórze, mięśniach, błonie śluzowej oraz okostnej.

Twórcą tej coraz bardziej popularnej techniki terapeutycznej jest polski lekarz, psycholog Ferdynand Barbasiewicz. Opracowując ją medyk bazował przede wszystkim na wiedzy z zakresu neurologii i anatomii.

Reklama

Na czym polega klawiterapia? Punkty na ciele

Autor klawiterapii opracował 1100 punktów na ciele, które odpowiadają poszczególnym schorzeniom i dolegliwościom. Fizjoterapeuta lub lekarz wykonujący zabieg klawiterapii uciska wybrane punkty przy użyciu klawików (najczęściej stalowych, rzadko drewanianych) i przytrzymuje je w danym miejscu przez kilka sekund.

Klawiki są trzymane w odległości około 5 mm od siebie. Terapeuta może trzymać nawet po 7 takich przyrządów w każdej dłoni. Masaż klawikami może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin, w zależności od problemu, z jakim zgłosił się pacjent.

Najczęściej jednak jednorazowa sesja trwa kilkadziesiąt minut. Stosując mapę punktów klawiterapii osoba realizująca zabieg porusza się po nich, powtarzając ucisk na daną strefę odpowiednią liczbę razy.

By zwiększyć efektywność postępowania, klawiki do klawiterapii należy przykładać każdego dnia przez określony czas. To, jak długo będzie trwała terapia zależy od konkretnego schorzenia, czy nasilenia dolegliwości u danej osoby.

Klawiterapia ma być skuteczna na różne choroby i stany organizmu. Znawcy tej metody uważają również, że istnieją punkty na ciele, których ucisk sprzyja odchudzaniu.

Klawiterapii sprzyjają także ćwiczenia gimnastyczne, które w połączeniu z samą metodą stanowią spójną formę kuracji.

Reklama

Na co pomaga klawiterapia i czy jest skuteczna?

Według twórcy metody, Ferdynanda Barbasiewicza, klawiterapię można zastosować przy bardzo wielu problemach zdrowotnych, ale też profilaktycznie, by stłumić początki choroby, bądź nie dopuścić do rozwinięcia się pierwszych oznak chorobowych.

Na co pomaga klawiterapia? Znawcy tej techniki, na czele z jego głównym promotorem, Barbasiewiczem, wskazują przede wszystkim na schorzenia układu nerwowego, oddechowego i krążeniowego, ale również na niewłaściwie działający układ odpornościowy.

Co więcej, wśród wskazań do skorzystania z klawiterapii badacze ci wyliczają zaburzenia systemu trawiennego, słuchu, wzroku i węchu, anomalie związane z układem moczowo-płciowym, schorzenia mające związek w aparatem ruchu oraz zaburzenia psychiczne i różnego rodzaju bóle (np. od kręgosłupa, zatok, bóle głowy, związane z rwą kulszową, a nawet migreny).

Ta metoda ma również  odnosić sukcesy w procesie odchudzania.

Co leczy klawiterapia? Zgodnie z twierdzeniami propagatorów tej metody lista chorób, na które klawiterapia jest skuteczna, przedstawia się następująco:

 • stwardnienie rozsiane,
 • skolioza,
 • wirusowe zapalenie wątroby,
 • anemia,
 • leukopenia,
 • boczne skrzywienie kręgosłupa,
 • katar,
 • alergia,
 • AIDS (wspomagająco przy leczeniu).

Co więcej autor tej metody terapeutycznej uważa, że klawiterapia jest w stanie zdiagnozować raka, w tym złośliwego, nawet we wczesnej fazie.

Opinie lekarzy na temat klawiterapii są bardzo dobre. W 2005 roku Polskie Towarzystwo Lekarskie pozytywnie zaopiniowało biocybernetyczną metodę klawiterapii i skierowało tę opinię m.in. do ministerstwa zdrowia, NFZ, dyrektorów szpitali klinicznych oraz rektorów uczelni medycznych.

Także sami pacjenci potwierdzają skuteczność klawiterapii. Tym nie mniej na obecną chwilę warto wykazać ostrożność w stosowaniu nowej techniki, odnosząc się do niej jako do metody pomocniczej przy podstawowym leczeniu.

Reklama

Książka o klawiterapii, kurs, a może zabieg?

O klawiterapii można poczytać w książkach, między innymi w różnych poradnikach, czy atlasach opisujących punkty klawiterapeutyczne. Co więcej, organizowane są nawet kursy klawiterapii, seminaria, czy wykłady, podczas których można zdobyć specjalistyczną wiedzę z tej dziedziny.

Zanim jednak wprowadzi się klawiterapię do domu, warto posiąść jej tajniki poddając się zabiegom wykonywanym przez profesjonalistów. Poza tym, aby mieć pewność, iż terapia jest wykonywana prawidłowo, można obserwować, jak przebiega zabieg klawiterapii w gabinecie.

Ucząc się samodzielnie tej metody terapeutycznej, nie ma jednak pewności, że w przyszłości będzie można wykorzystać wiedzę do własnej praktyki, m.in. przez brak właściwych kompetencji, praktyki, czy podstaw z nauki o anatomii.

Centrum Klawiterapii stworzone przez Ferdynanda Barbasiewicza organizuje warsztaty klawiterapii dla zawodowych terapeutów. Mogą wziąć w nich udział m.in. lekarze, psychologowie, rehabilitanci, fizjoterapeuci, pielęgniarze, logopedzi, masażyści, czy inni terapeuci.

W Instytucie Klawiterapii są też organizowane szkolenia grupowe dla pacjentów.

Reklama

Cena zabiegu klawiterapii

Jaka jest cena zabiegu klawiterapii? To, ile trzeba zapłacić za zabieg przy pomocy klawików jest uzależnione od kilku parametrów, przede wszystkim od jednostki chorobowej, tego jak długo i w jaki sposób przebiega choroba, od stanu pacjenta, jego podejścia do terapii i innych czynników.

Na wstępie osoba konsultująca musi poznać szczegółową diagnozę schorzenia. Wówczas jest w stanie precyzyjnie dobrać liczbę i czas trwania poszczególnych sesji.

Cena pojedynczej sesji klawiterapii kosztuje około 150-200 zł. Należy się jednak liczyć z tym, że spodziewany efekt, może być widoczny dopiero po kilku spotkaniach. Dlatego też pełny koszt kuracji poznaje się zazwyczaj po pierwszych zabiegach.

Warto również mieć na uwadze, że liczba sesji terapeutycznych oraz ich długość mogą ulec zmianie w trakcie całej terapii, by skuteczność całego postępowania była jak najwyższa.

Reklama

Przeciwwskazania do klawiterapii. Czy mogą wystąpić skutki uboczne?

Według twórcy tej metody nie istnieją przeciwwskazania do stosowania klawiterapii. Zgodnie z takimi założeniami, można zatem stosować klawiterapię m.in. na depresję, nadciśnienie tętnicze krwi, skurcze twarzy, zaburzenia endokrynologiczne związane np. z tarczycą, zawroty głowy, boreliozę, żylaki odbytu, a także po udarze niedokrwiennym mózgu.

Można się jednak spotkać z twierdzeniem, że są pewne czynniki, które powinny decydować o zrezygnowaniu z tej formy terapii. Wymienia się tutaj m.in. takie stany, jak bardzo silne wyniszczenie organizmu, np. po długotrwałej chemioterapii, czy rekonwalescencja po przeszczepieniu narządów (ze względu na ryzyko odrzucenia organu).

Klawiterapia to bezpieczna i nieinwazyjna metoda, która sporadycznie wywołuje u pacjentów ból. Jeśli chodzi o skutki uboczne klawiterapii, jedynymi dotąd zgłoszonymi są przede wszystkim nieznaczne otarcia naskórka i inne odczyny skórne, czy niewielka bolesność w miejscach nacisku klawików.

Czytaj również

Bibliografia

 • Barbasiewicz Ferdynand, Klawiterapia (odruchowa, skórno-wewnętrzna). Samoregulacja i samoregeneracja w samozdrowieniu. Instrukcja zapobiegania 1100 chorobom, Medycyna naturalna w profilaktyce zdrowotnej, 2004
 • Barbasiewicz Ferdynand, Atlas klawiterapii, Medycyna naturalna w profilaktyce zdrowotnej, 2004
 • Kasperczyk Tadeusz, Meridiany, punkty i recepty chińskie, Medicon.pl, 2007, I, ISBN 978-83-925935-0-8
 • Athias Gerard, Ciało punkt po punkcie, Wydawnictwo Wena, 2013, ISBN 9788393002764.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna naturalna
Gałganek Aliny skutecznym sposobem na katar? Jak go zrobić?
Osoba trzymająca czosnek przeznaczony na gałganek Aliny
Aromaterapia - co to jest i na co pomaga? Jakie olejki wybrać?
Zastaw do aromaterapii
Metoda Wima Hofa - ćwiczenia i techniki oddechowe. Jak je wykonywać i jakie efekty dają?
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Podobne artykuły
Masaż ciała techniką Bowena
Technika Bowena - na co pomaga? Opinie i przeciwwskazania
Mężczyzna sadzi rośliny
Hortitoterapia - na czym polega? Rehabilitacja poprzez pracę w ogrodzie
Kobieta w trakcie ozonoterapii
Ozonoterapia - na czym polega i ile zabiegów wykonać? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Stawianie baniek bezogniowych
Stawianie baniek bezogniowych - instrukcja. Na co pomogą i jak je postawić?
Osoba korzystające z klawiterapii
Klawiterapia - punkty na ciele i cena zabiegu. Na co pomaga?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!