Medycyna tybetańska - skuteczna czy nie?

Dalekowschodnia medycyna może pochwalić się kilkutysięczną tradycją w leczeniu najróżniejszych dolegliwości - począwszy od tych najlżejszych schorzeń, a skończywszy na przewlekłych i ciężkich chorobach.

Spis treści

Współcześnie ma wielu zwolenników, ale też i przeciwników, którzy nie wierzą w jej działanie.

Ma ona holistyczne podejście do człowieka, to znaczy uwzględnia wszystkie aspekty ludzkiego organizmu: ciało, umysł i ducha. Leki, z których korzysta medycyna tybetańska, pochodzą z naturalnych składników roślinnych, mineralnych lub zwierzęcych. Odkrywanie choroby odbywa się w bardzo precyzyjny sposób - dokładnie ogląda się skórę pacjenta, zagląda w oczy, patrzy na zabarwienie języka, mierzy puls (na tej podstawie znawcy świetnie rozpoznają zakłócenia w pracy narządów wewnętrznych - istnieje 90 wskaźników pulsu!). Efektem stosowania terapii, masaży i leków tybetańskich jest przede wszystkim wzmocnienie układu odpornościowego pacjenta i uregulowanie jego biopola. Po takiej "kuracji" organizm będzie w stanie sam zwalczyć chorobę.

Czytaj też: Chińska medycyna tradycyjna. Skąd się bierze jej skuteczność?

Masaże tybetańskie

Świetny na poprawę samopoczucia psychicznego i fizycznego jest masaż tybetański. Odblokowuje on kanały energetyczne w organizmie, usprawnia cyrkulację krwi, relaksuje całe ciało. Rozluźnieniu ulegają miejsca usztywnione przez stresy, szybkie tempo życia i złe odżywianie. Tego typu masaż poleca się szczególnie przy zaburzeniach związanych z migreną, sercem, nerwobólach, problemach z kręgosłupem, przy terapii narządów ruchu i innych. Wykonuje się też masaże dźwiękowe przy użyciu mis tybetańskich. Poprzez odpowiednio dobrane wibracje i brzmienie przywraca się organizmowi pacjenta naturalną harmonię. 
Popularnym rodzajem masażu jest masaż punktowy czyli akupresura. Polega on na uciskaniu palcem w określone miejsca, co pomaga oddziaływać na konkretne narządy wewnętrzne. Cyklicznie powtarzany pomaga wyleczyć nawet tak długotrwałe dolegliwości, jak migreny czy wady wzroku. Akupresura wspomaga też funkcje wegetatywne i metaboliczne organizmu.

Akupunktura

Do najbardziej popularnych i znanych dalekowschodnich metod leczenia zalicza się akupunkturę. Stosuje się ją od pięciu tysięcy lat. Dzięki przemyślanemu "nakłuwaniu" ciała pacjenta można osiągnąć rewelacyjne efekty. Celem "igłowej terapii" jest przede wszystkim przywrócenie harmonijnego przepływu energii w organizmie. Nie nakłuwa się ciała w miejscach bezpośrednio związanych z naszym schorzeniem, ale w tych gdzie nastąpiło zablokowanie kanałów, które uniemożliwiło swobodny przepływ energii bioelektrycznej. Pozytywne rezultaty osiąga się w leczeniu: żołądka, choroby wrzodowej, zaburzeń menstruacyjnych, kłopotów z przemianą materii, migren, poważnych stanów nerwicowych. Dobre efekty osiąga się też w przypadku schorzeń związanych ze zwyrodnieniem kręgosłupa i zaburzeniami w pracy mięśni. Niestety, nie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw akupunktury. Nie zaleca się jej osobom z nadciśnieniem, z chorobą nowotworową, psychiczną, po zwale serca czy będących w trakcie choroby zakaźnej. Akupunkturę można łączyć z innymi metodami leczniczymi np. z masażem tybetańskim czy akupresurą.

Pamiętajmy jednak, że leczenie medycyną dalekowschodnią powinno odbywać się tylko pod kierunkiem doświadczonych, najlepiej mongolskich lekarzy, którzy mieli okazję pogłębiać swoją wiedzę medyczną studiując skrupulatnie arkana tybetańskich sposobów uzdrawiania.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij