Dla Ciebie, na zdrowie!

Medycyna tybetańska - czy jest skuteczna? Zasady i opinie

Dawno temu Budda powiedział: “Niezależnie od tego czy pojawiają się idealne istoty czy też nie, faktem i koniecznością egzystencji jest to, że wszelkie stworzenia są przejściowe” i to właśnie nietrwałość ludzkiego życia i zdrowia jest jedną z koncepcji medycyny tybetańskiej. Człowiek, by osiągnąć zdrowie i szczęście, musi m.in. pogodzić się ze swoim przemijaniem. Medycyna tybetańska to medycyna alternatywna, dlatego należy podchodzić do niej z dystansem. Zobacz, na czym polega.
Kobieta stosuje medycynę tybetańską
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Medycyna tybetańska to medycyna alternatywna, której nie należy uznawać za podstawową ścieżkę leczenia.
 • Akupunktura, akupresura czy ziołolecznictwo to podstawowe metody leczenia w ramach medycyny tybetańskiej. Co jeszcze?
 • Opinie specjalistów dotyczące medycyny tybetańskiej są znacznie podzielone. Z czego wynika sceptycyzm?
Spis treści

Reklama

Co to jest medycyna tybetańska?

Kilka tysięcy lat tradycji zobowiązuje. Mimo upływu czasu medycyna tybetańska fascynuje i przez wielu pacjentów jest traktowana jako wspierająca droga leczenia, gdy medycyna konwencjonalna zawodzi.

Medycyna tybetańska choć znana od dawna nie doczekała się jeszcze pełnoprawnego uznania w świecie medycyny, stąd określa się ją jako medycynę alternatywną. Ma szerokie grono zwolenników, jak i przeciwników, którzy nie wierzą w jej działanie. Pomimo to - chociażby ze względu na to, że istnieje od tak dawna - zasługuje na omówienie.

W tej medycynie niekonwencjonalnej zdrowie rozumiane jest jako psychosomatyczną równowagę. Fundamentem medycyny tybetańskiej jest traktat określany w skrócie jako rGyud bzhi. Jej zasady opierają się na równowadze między takimi siłami jak: wiatr, ogień, ziemia, przestrzeń i woda.

Wskazuje się też na trzy główne rodzaje energii. Wiatr,  jak określa go dr Tsering Thakchoe Drungtso, to najmniej “uchwytny” z trzech humorów - ma wpływ na aktywność fizyczną, umysłową, wydalanie, menstruację i podtrzymywanie życia. Tripa, inaczej żółć, odpowiada za trawienie, przyswajanie, pragnienie oraz nadaje połysk skórze. Beken, czyli flegma, to z kolei stabilność umysłu i stabilność ciała. Zdrowie to równowaga między tymi energiami. Jej zaburzenie prowadzi do choroby.

System medycyny tybetańskiej to nauka, filozofia i sztuka, zakładająca holistyczne podejście do zdrowia. Opiera się na zrozumieniu ciała i jego powiązań ze środowiskiem. Wskazuje się na 4 główne typy chorób:

 • choroby karmiczne - trudne do leczenia z uwagi na to, że są wywołane przez działania karmiczne z poprzednich żyć;
 • choroby wywołane przez złe duchy i złą energię - buddyjskie wierzenia wskazują, że mogą być wywołane przez niewidoczne siły, które przynoszą szkodę;
 • choroby tego życia - ich przyczyny są zakorzenione w tym życiu, człowiek musi wprowadzić dyscyplinę i wziąć odpowiedzialność za swoje szczęście;
 • choroby powierzchowne - wynikają z przyjętego sposobu życia, stresu, wyzwań czy niewłaściwej diety.

Medycyna tybetańska to medycyna alternatywna, mocno połączona z religijnym i filozoficznym myśleniem, co nie znajduje pełnej akceptacji w społeczeństwie Zachodu.

Reklama

Diagnostyka medycyny tybetańskiej

Według informacji zawartych na oficjalnych stronach centrum medycyny tybetańskiej diagnozowanie w medycynie Wschodu opiera się na szczegółowym wywiadzie lekarskim, oględzinach, obserwacji chorego, badaniu poprzez dotyk, smak i węch, jak również na badaniu pulsu.

Istnieje aż 90 wskaźników pulsu, na podstawie których specjalista może określić, w jakim stanie jest stan 12 narządów wewnętrznych.

Istotny jest sposób pomiaru tętna. Bada się go za pomocą koniuszków drugiego, trzeciego i czwartego palca. Chcąc zbadać tętno na prawej ręce, lekarz musi użyć lewej ręki i odwrotnie. W ten sposób lekarz pozyskuje informacje o stanie zdrowia pacjenta.

Reklama

Metody medycyny tybetańskiej

Leczenie w przypadku medycyny tybetańskiej opiera się nie tylko na przyjmowaniu leków naturalnych, ale też na korzystaniu z tzw. fizycznych metod leczenia. Zaliczyć do nich można takie sposoby jak:

 • akupunktura - działa przeciwbólowo, rozluźniająco, przeciwzapalnie. Polega na nakłuwaniu specjalnymi igłami ciała pacjenta, co ma wpływać pozytywnie na chore narządy;
 • akupresura - określa się ją czasem także jako “miękką wersję akupunktury”, ponieważ nie wykorzystuje się w niej igieł. Opiera się na ucikaniu, głaskaniu, opukiwaniu miejsc na ciele człowieka, co ma prowadzić do rozluźnienia, pozbycia się bólu i dotleniania komórek;
 • puszczanie krwi - gdy obserwuje się stany zapalne, puszczanie krwi jest metodą, która ma wzmacniać organizm;
 • bańki - mają sprawiać, że narządy, które są dotknięte chorobą stają się lepiej ukrwione, utlenione oraz odkwaszone. Zabieg z ich użyciem prowadzi do rozluźnienia mięśni i złagodzenia bólu;
 • masaż tybetański - jego celem jest odblokowanie tzw. kanałów energetycznych w organizmie oraz relaks całego ciała. Rozluźnieniu ulegają miejsca usztywnione przez wpływ stresu i szybkiego stylu życia.

Reklama

Kiedy warto skorzystać z medycyny tybetańskiej?

Skorzystanie z masażu tybetańskiego poleca się osobom zestresowanym, ale też cierpiącym z powodu nerwobóli, problemów z kręgosłupem czy z migreną. Z kolei użycie bańki dobrze dotlenia komórki, co przyczynia się to do zmniejszenia cellulitu i wsparcia procesów odchudzania.

Niektórzy uważają, że medycyna tybetańska może także wspomóc leczenie:

 • depresji,
 • nowotworów,
 • trądziku,
 • haluksów.

Trzeba mieć jednak świadomość, że medycyna ta zakłada tzw. karmę, co oznacza, że ta sama  dolegliwość u jednej osoby może zostać wyleczona, a u innej nie. Nie należy więc w pełni ufać tego rodzaju medycynie.

Reklama

Zioła w medycynie tybetańskiej

Medycyna tybetańska to też leczenie ziołami. W takich mieszankach można znaleźć kardamon, cynamon, a także korzeń costusa. Takie mieszanki ziołowe są tworzone na podstawie tybetańskich receptur, znanych od kilku tysięcy lat.

Medycyna naturalna i tybetańska bazuje nie tylko na wymienionych powyżej roślinach, ale też na takich składnikach jak: czerwone drzewo sandałowe, ziele rdestu, ziele pięciornika, kłącze hedychii, owoc miodli indyjskiej.

Tego rodzaju rośliny to źródło flawonoidów i olejków eterycznych, które wzmacniają układ odpornościowy. Wykazują też działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i obniżające poziom glukozy i nadciśnienia tętniczego.

Obecnie w ramach korzystania z medycyny tybetańskiej można kupić zioła mongolskie w kulkach.

Reklama

Opinie na temat medycyny tybetańskiej

Specjaliści od tybetańskiej medycyny naturalnej podkreślają jej skuteczność. Jednak trzeba pamiętać, że może za tym przemawiać nie tylko rzeczywiste działanie tego rodzaju metod, ale też chęć przekonania pacjentów do skorzystania z oferty takich ośrodków.

Opinie o medycynie mongolskiej są podzielone. Są osoby, które po skorzystaniu z tego rodzaju medycyny alternatywnej poczuły się lepiej. Jednak istnieją liczne przypadki, kiedy to pacjentowi zabiegi nie pomogły. Przykładem bezsilności medycyny tybetańskiej były tzw. zabiegi antynikotynowe, które u osób uzależnionych od nikotyny nie przyniosły upragnionego skutku.

Medycyny tybetańskiej na pewno nie należy traktować jako jedynej metody leczenia. Lepiej podejść do niej jako do innego, niekonwencjonalnego sposobu terapii i jednocześnie nie mieć wobec niej zbyt wygórowanych oczekiwań.

Tego rodzaju zabiegi czynią człowieka zrelaksowanym i są sposobem na zmniejszenie napięcia mięśniowego. Jednak w przypadku poważniejszych schorzeń nie gwarantują poczucia ulgi ani nie zapewniają powrotu do zdrowia.

Jeżeli chodzi o działanie ziół tybetańskich opinie lekarzy też nie są jednoznaczne. Niektórzy je doceniają, inni wręcz przeciwnie. Nie przeprowadzono badań, które wskazywałyby, jak lekarze oceniają tego rodzaju substancje. Bazujemy tu więc jedynie na opiniach wystawionych przez specjalistów.

Reklama

Ile kosztuje medycyna tybetańska?

Cena skorzystania z usług w zakresie medycyny tybetańskiej uzależniona jest od konkretnej placówki i miasta, w którym się znajduje. Zwykle taniej jest w mniejszych miastach, a drożej np. w Warszawie.

Jeżeli chodzi o cennik związany z tego rodzaju ofertą, to zabiegi akupunktury to koszt ok. 120-200 zł. Masaż kosztuje około 120 zł, z kolei bańka to zabieg już za kilkadziesiąt złotych. Z kolei za zabieg antynikotynowy trzeba zapłacić ok. 150 zł.

Koszt konsultacji i poszczególnych zabiegów może zmieniać się w czasie i być niższy jeżeli klient zdecyduje się na kilka usług. Specjalista podczas pierwszej konsultacji może zaproponować cały pakiet działań, jakie zostaną podjęte, by pozbyć się określonych schorzeń pacjenta.

Zawsze trzeba brać pod uwagę możliwość, że konkretny zabieg nie przyniesie rezultatu.

Ośrodki medycyny tybetańskiej

Okazuje się, że w Polsce istnieje wiele instytutów tradycyjnej medycyny tybetańskiej. Znajdziemy je zarówno w większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, jak i w mniejszych, np. w Wadowicach.

Medycyna tybetańska w Polsce traktowana jest jako alternatywa, gdy inne metody nie działają.

Według informacji zawartych na stronach centrum medycyny tybetańskiej takie placówki mogą pomóc w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, oferują:

 • badanie pulsu,
 • akupunkturę,
 • akupresurę,
 • masaż tybetański,
 • świecowanie uszu,
 • kuracje antynikotynowe
 • kuracje odchudzające.

Medycyna tybetańska a religia

Okazuje się, że tajniki medycyny tybetańskiej są nierozerwalnie związane z religią. Rdzenne tybetańskie metody leczenia, na które wskazuje T. Szymoszyn, występujące w Polsce to m.in. uzdrawianie rytuałami, uzdrawianie energią bóstw i świętych przedmiotów, kulki świętej ziemi, wskazówki duchowe, obmywanie wodą czy nauka samouzdrawiania

Przywołany badacz pisze, że medycyna tybetańska wykształciła w swojej wersji szamanistyczne wizje choroby jako efektu działania tzw. trującego jaja, które narodziło się z połączenia męskiej ciemności z żeńską. Mit wskazywał, że to negatywne moce z tego jaja stworzyły choroby, śmierć, starość i narodziny - określane jako cztery cierpienia wielkie jak ocean.

Ciemność jest więc praprzyczyną chorób i negatywnych doświadczeń. Takie podejście ma podstawy filozoficzno-religijne. Choroba w tym micie jest brakiem dostępu do światła. Aby pogodzić się z tym, co nieuniknione, medycyna tybetańska przeplata się z buddyzmem nakazującym np. medytację, jako sposób na oswojenie cierpienia czy śmierci.

Opisane metody, bazujące na praktykach magicznych, są uznawane przez Kościół katolicki za zagrożenie duchowe. Jego zdaniem medycyna tybetańska w takiej formie może otwierać na okultyzm.

Ten rodzaj medycyny alternatywnej od lat zdobywa coraz większą popularność na Zachodzie. Czy warto z niej korzystać? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi.

Człowiek szukający ratunku sięgnie nawet po medycynę alternatywną, by poprawić stan swojego zdrowia. Warto jednak w wyborze terapii kierować się przede wszystkim rozsądkiem i wskazaniami lekarza.

Czytaj również

Bibliografia

 • E. Sułek, Świat według Rgyud BZHI, Podstawowe pojęcia medycyny tybetańskiej, Azja-Pacyfik 2004, nr 7/2004, http://czasopisma.marszalek.com.pl/images/pliki/ap/7/ap0705.pdf, [dostęp: 30.09.2022].
 • J. Woźniak-Holecka, K. Zborowska, T. Holecki, Medycyna alternatywna jako uzupełniająca forma leczenia chorób nowotworowych w opinii pacjentów onkologicznych, Psychoonkologia 2010, 1: 21–28.
 • T. Szymoszyn, Leczyć, uzdrawiać, kurować rozumienie zdrowia i choroby w buddyjskiej tradycji tybetańskiej a nauka zachodnia, Studia Etnologiczne i Antropologiczne. T. 18, https://journals.us.edu.pl/index.php/SEIA/article/view/9684/7492, [dostęp: 30.09.2022].
 • K. Rezmer-Płotka, Medycyna naturalna a Kościół katolicki – wątpliwości i uwagi o charakterze biopolitycznym, Studia Orientalne 2021, nr 2 (20) ISSN 2299-1999 https://doi.org/10.15804/so2021210, https://czasopisma.marszalek.com.pl/images/pliki/so/20/so2010.pdf, [dostęp: 30.09.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna naturalna
Stawianie baniek bezogniowych - instrukcja. Na co pomogą i jak je postawić?
Stawianie baniek bezogniowych
Klawiterapia - punkty na ciele i cena zabiegu. Na co pomaga?
Osoba korzystające z klawiterapii
Maść propolisowa - działanie. Na co stosować naturalny antybiotyki i jak zrobić go samodzielnie?
Maść propolisowa
Podobne artykuły
Masaż ciała techniką Bowena
Technika Bowena - na co pomaga? Opinie i przeciwwskazania
Osoba trzymająca czosnek przeznaczony na gałganek Aliny
Gałganek Aliny skutecznym sposobem na katar? Jak go zrobić?
Sauna Infrared wykorzystywana jest do leczenia bólu
Sauna Infrared – przeciwwskazania. Co warto wiedzieć?
Kobieta w trakcie ozonoterapii
Ozonoterapia - na czym polega i ile zabiegów wykonać? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Zastaw do aromaterapii
Aromaterapia - co to jest i na co pomaga? Jakie olejki wybrać?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!