Co to jest litoterapia?
Litoterapia jest jedną z metod relaksacji, bazującą na wierze w energetyzującą i leczniczą moc kamieni szlachetnych oraz półszlachetnych. Zaliczana jest do praktyk medycyny niekonwencjonalnej i jako taka nie jest uznawana przez nurt akademicki w kategoriach pełnoprawnej nauki.
Innego zdania są jej zwolennicy. Za twórczynię jednej z najczęściej dziś stosowanych współczesnych odmian litoterapii uważana jest amerykańska masażystka Mary Nelson, w swojej pracy inspirująca się dokonaniami plemion indiańskich zamieszkujących tereny Arizony. W istocie jednak leczenie kamieniami praktykowane było już w starożytności w kulturze antycznej Grecji, w Indiach czy na Dalekim Wschodzie.
Litoterapia jest metodą bazującą na całościowym podejściu do organizmu człowieka. Celem czynionych zabiegów nie jest leczenie konkretnych schorzeń, lecz wzmacnianie ustroju i zwiększanie jego potencjału do autoregeneracji. Metodą niezwykle zbliżoną jest krystaloterapia, a więc leczenie za pomocą kryształów. Często stosowana jest ona wspólnie z terapią kamieniami.
Na czym polega leczenie kamieniami?
U źródeł litoterapii leży założenie, że kamienie mają określony ładunek energii, którą są w stanie przekazać człowiekowi. W razie konieczności, mogą też pobrać nadmiar energii z organizmu.
Leczenie kamieniami najczęściej praktykowane jest jako rodzaj masażu. Pacjent układa się wygodnie na leżance na plecach lub na brzuchu. Jego ciało zostaje obłożone kamieniami. Zazwyczaj umieszcza się w miejscach tzw. czakramów. Pojęcie to wywodzi się z medycyny Wschodu i oznacza punkty, poprzez które organizm pobiera energię ze świata zewnętrznego lub też ją oddaje. Dodatkowo niektóre kamienie należy trzymać w dłoniach, kolejne umieszczane są między palcami, inne zaś wykorzystywane są przez terapeutę do pocierania lub ugniatania skóry. Stosuje się kamienie ciepłe (uprzednio przygotowane za pomocą specjalnego podgrzewacza) oraz zimne.
Warto pamiętać, że w szerszym kontekście pod pojęciem litoterapii rozumie się też picie różnego rodzaju nalewek (np. bursztynowej), a nawet noszenie biżuterii o określonym składzie.
Na co pomaga leczenie kamieniami naturalnymi?
Zwolennicy tej metody uważają, że leczenie kamieniami naturalnymi może być przydatne w terapii takich schorzeń i zaburzeń, jak:
- depresja, zespół przewlekłego zmęczenia, wyczerpanie psychofizyczne, wyniszczenie przez długotrwały stres, brak motywacji;
- dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego;
- zaburzenia pracy nerek, wątroby, trzustki;
- nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu trawiennego;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- choroby metaboliczne, w tym cukrzyca;
- zaburzenia hormonalne, związane m.in. z nieprawidłową pracą tarczycy;
- niedomagania układu odpornościowego;
- zaburzenia funkcji seksualnych (bezpłodność, impotencja);
- nadciśnienie tętnicze i inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego;
- dolegliwości narządu wzroku;
- zespół napięcia przedmiesiączkowego;
- odczyny alergiczne;
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- niedokrwistość;
- bezsenność.
Kamienie do litoterapii
Wedle założeń litoterapii oraz krystaloterapii, różne typy kamieni i minerałów posiadają różne właściwości, a wspólne ich działanie zapewnia efekt synergii, potęgujący terapeutyczne rezultaty. Kluczowe w tym kontekście są kształt oraz skład biochemiczny określonych skał. Najczęściej wykorzystywane w litoterapii kamienie to między innymi:
- bazalt,
- marmur,
- diament,
- bursztyn,
- krzemień,
- rubin,
- szafir,
- kwarc,
- jaspis,
- agat,
- granat,
- opal,
- lazuryt,
- kryształ górski,
- ametyst,
- topaz,
- perła,
- koral.
Kurs litoterapii
Specjalista zajmujący się litoterapią nie jest lekarzem ani fizjoterapeutą. Osoba wykonująca ten zawód jest naturoterapeutą, czyli mistrzem medycyny naturalnej i zalicza się do tak zwanego średniego personelu medycznego. W istocie jest to więc zawód rzemieślniczy.
Często parają się nim osoby wcześniej nie mające nic wspólnego z medycyną ani nawet technikami masażu – psychologowie, dziennikarze, językoznawcy etc. Litoterapeuta powinien mieć wykształcenie minimum średnie. Wiedzę w stosownej materii nabywa na różnego typu kursach i szkoleniach. Prowadzą je między innymi izby oraz cechy zawodowe skupiające i podnoszące kwalifikacje zawodowe naturoterapeutów.
Wybierając kurs litoterapii warto dobrze zapoznać się z zakresem przekazywanej wiedzy. Decydując się na błyskawiczne, zaledwie jedno- lub dwudniowe warsztaty należy pamiętać, że specjalista w zakresie leczenia kamieniami bierze ogromną odpowiedzialność za zdrowie pacjenta. Powinien mieć szeroką wiedzę, a w razie konieczności potrafić skierować swojego klienta do właściwego lekarza oraz przekazać mu informacje o konwencjonalnych metodach leczenia. Jeśli bowiem litoterapia jest uznawana przez klasyczną medycynę za zagrożenie, to głównie w kontekście zaniechań takich, jak niepodejmowanie terapii farmakologicznej czy operacyjnej wtedy, gdy jest to niezbędne.
Czytaj też: