Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Jak wygląda błona dziewicza i gdzie się znajduje?

Błona dziewicza zamyka wejście do pochwy. Zobacz, gdzie dokładnie się znajduje i jak wygląda. Przeczytaj, w jaki sposób można ją wyczuć i co zrobić, by przypadkowo jej nie przebić, na przykład w czasie masturbacji lub pieszczot z partnerem.
Wygląd pochwy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Błona dziewicza jest grubym, elastycznym fałdem ograniczającym wejście do pochwy.
  • Do przerwania błony zazwyczaj dochodzi w czasie pierwszego stosunku seksualnego.
  • W większości przypadków błona posiada większy lub mniejszy otwór, dlatego trudno jest ją przypadkowo uszkodzić za pomocą tamponu, wziernika czy podczas masturbacji.
SPRAWDŹ TEŻ: Wagina (pochwa) - jak jest zbudowana i jakie ma funkcje?
Spis treści

Reklama

Czym jest błona dziewicza?

Błona dziewicza to niepozorny, cienki fałd śluzówki, który oddziela przedsionek pochwy od jej wnętrza. U większości dziewczynek powstaje mniej więcej w piątym miesiącu życia płodowego.

Niegdyś uważano, że zabezpiecza drogi rodne przed przedostawaniem się szkodliwych czynników zewnętrznych. Współcześnie coraz bardziej powszechny jest pogląd, że w istocie nie spełnia ona żadnej praktycznej roli.

Jest jednak silnie powiązana ze społecznym, kulturowym i emocjonalnym aspektem życia seksualnego. Z reguły jest ona bowiem przerywana w czasie pierwszego zbliżenia seksualnego, co dla wielu dziewcząt i kobiet oznacza symboliczne wejście w świat dorosłości. Aczkolwiek należy pamiętać, że do tak zwanej defloracji może też dojść w czasie masturbacji lub badania ginekologicznego, jeśli nie zostaną dobrane właściwe akcesoria lub zabraknie należytej ostrożności.

Reklama

Jak wygląda błona dziewicza?

Odpowiedź na pytanie, jak wygląda błona dziewicza, jest złożona. Jej kształt zmienia się wraz z wiekiem, jest też silnie zróżnicowany osobniczo.

W okresie życia płodowego jest ona całkowicie zrośnięta. We wczesnym dzieciństwie pojawia się w niej niewielki otwór, który z biegiem lat będzie się powiększać. W ten sposób natura przygotowuje ujście dla krwi menstruacyjnej.

W postaci dojrzałej wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje błony dziewiczej:

  • półksiężycowata – najbardziej upowszechniona, przypomina nieregularny okrąg lub półokrąg; fałd śluzówki okala stosunkowo duży otwór;
  • brzeżna – podobna z wyglądu, lecz jeszcze bardziej znikoma, często niemal niezauważalna;
  • sitkowa oraz perforowana – w ich budowie można wyróżnić nie jeden duży, lecz wiele małych otworów.

Jak daleko jest błona dziewicza?

U większości kobiet błona dziewicza znajduje się bardzo płytko, w miejscu gdzie kończy się przedsionek pochwy, około 1-1,5 centymetra od wejścia do dróg rodnych.

Wiele dziewcząt pyta, jak wyczuć błonę dziewiczą, jak zlokalizować jej położenie. Jest to bardzo proste. Z reguły jest ona widoczna po rozchyleniu warg sromowych. Dla ułatwienia, do naocznej obserwacji można użyć niewielkie lusterko.

Błonę można też z łatwością dotknąć, wystarczy delikatnie wprowadzić palec do pochwy, uważając jednak, by nie czynić tego zbyt gwałtownie. Wyczuwając opór nie powinno się zwiększać siły nacisku, tak by nie doprowadzić do przedwczesnej defloracji.

Reklama

Czy przebicie błony dziewiczej boli?

Defloracja zazwyczaj ma miejsce w szczególnym momencie, jakim jest „pierwszy raz”. W związku z tym u niektórych osób inicjacja seksualna rodzi wiele pytań, niekiedy nawet budzi lęk. Czy przebicie błony dziewiczej boli? Na tak postawione pytanie nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć.

Wszystko zależy od takich czynników, jak:

  • kształt błony (w przypadku półksiężycowatej, a tym bardziej brzeżnej, bolesność z reguły jest niewielka lub nie występuje wcale);
  • tolerancja na ból, która jest kwestią bardzo indywidualną;
  • delikatność, umiejętność postępowania ze strony partnera.

Przebita błona dziewicza może krwawić, ale nie dzieje się tak w każdym przypadku. Niekiedy pojawia się tylko niewielkie plamienie.

Reklama

Przypadkowe przebicie błony dziewiczej

Teoretycznie jest możliwe przebicie błony dziewiczej w sytuacji innej, aniżeli stosunek seksualny. W tej akurat kwestii znacznie ma rozmiar.

Do utraty dziewictwa nie powinna doprowadzić aplikacja tamponu czy użycie wziernika ginekologicznego (pod warunkiem, że jest to specjalne, cieńsze narzędzie do badania kobiet posiadających jeszcze błonę).

Rzadko też dochodzi do defloracji na skutek delikatnej masturbacji jednym palcem, nawet jeśli zostanie on wprowadzony do pochwy. Dopiero silny nacisk członka, bądź gadżetu erotycznego o podobnych rozmiarach, zwiększa prawdopodobieństwo utraty dziewictwa (należy jednak pamiętać, że nie zawsze do tego dochodzi w czasie pierwszego zbliżenia – jest to możliwe na przykład w sytuacji, gdy błona jest bardzo elastyczna i ma bardzo duży otwór, zaś penis partnera jest niewielkich rozmiarów).

Reklama

Czym się masturbować, żeby nie przebić błony?

Bezpiecznym rozwiązaniem, które może stosować dziewica w czasie masturbacji, a także w trakcie intymnych zabaw z partnerem (nie kończących się jednak penetracją), jest używanie akcesoriów erotycznych. Oczywiście nie wszystkich i nie w każdy sposób.

Dobrze sprawdzą się w tej roli wibratory, czyli różnego rodzaju i kształtu zabawki emitujące drgania. Nawet jeśli mają one kształt prącia, nie muszą być wprowadzane głęboko do pochwy. Wibrując dostarczają bardzo silnych doznań w okolicy przedsionka pochwy, a tym bardziej, jeśli są wykorzystywane do stymulacji łechtaczki.

Nie jest natomiast wskazana pełna penetracja z użyciem akcesoriów, szczególnie takich jak dilda, czyli sztuczne penisy. Zazwyczaj mają one wielkość męskiego członka i mogą z łatwością uszkodzić błonę po wprowadzeniu do pochwy.

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Anatomia
Jaka powinna być prawidłowa grubość endometrium?
Badanie endometrium
Pierścień Waldeyera (pierścień gardłowy chłonny) - z czego się składa i za jakie choroby odpowiada?
Pierścień chłonny występujący w gardle
Gruczoły łojowe - funkcje i schorzenia. Jak odblokować zatkane?
Kobieta sprawdza stan skóry twarzy i gruczołów łojowych
Podobne artykuły
Meski uklad rozrodczy
Napletek - czym jest i jakie pełni funkcje? Budowa, choroby i leczenie
Osoba z bólem brzucha
Splot słoneczny (trzewny) - gdzie jest i za co odpowiada?
Żeński układ rozrodczy
Zatoka Douglasa – co oznacza wolna, a o czym świadczy płyn?
Mężczyzna zagląda sobie w spodnie
Wędzidełko napletkowe - zerwane, za krótkie. Leczenie i zabieg
Badanie gruczołu krokowego u urologa
Co to jest gruczoł krokowy i jak wpływa na płodność?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!