
Spis treści
- Żołądź u mężczyzny
- O czym świadczy czerwony napletek i żołądź?
- Zaczerwieniona żołądź – objawy towarzyszące
- Zaczerwieniona żołądź u dziecka
Żołądź u mężczyzny
Żołądź prącia to jednocześnie jego pokryte tkanką skórno-śluzówkową zwieńczenie. Ma ono postać „główki”, która jest bardzo mocno unerwiona, a przez to wrażliwa na dotyk. Żołądź u mężczyzny jest zakończeniem ciała gąbczastego przebiegającego między dwoma ciałami jamistymi. W stanie spoczynku jest osłonięta napletkiem. Gdy podniecenie rośnie, fałd napletka ustępuje, odsłaniając żołądź i umożliwiając tym samym stosunek płciowy.
O czym świadczy czerwony napletek i żołądź?
Zaczerwieniony żołądź, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu to objawy charakterystyczne dla zapalenia żołędzi i napletka. Może pojawić się ono z przyczyn tak błahych jak nieodpowiednia higiena intymna, jak również przez infekcje narządów płciowych. Do rozwoju stanu zapalnego mogą przyczynić się również drożdżaki i grzyby.
Jeśli wystąpią objawy zapalenia żołędzi, wówczas należy powiadomić o tym partnerkę i unikać współżycia do czasu wyleczenia, aby jej nie zarazić. Nie należy próbować leczyć się samodzielnie – tylko specjalista będzie mógł zapisać odpowiednie preparaty, które pomogą szybko uporać się ze stanem zapalnym.
Zaczerwieniona żołądź – objawy towarzyszące
Pamiętajmy, że każdy stan zapalny żołędzi penisa, jak i innych części genitaliów powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty.
Objawy takie, jak:
- swędzenie pod napletkiem,
- obrzęk żołędzi,
- pojawienie się plamek lub pęcherzyków na prąciu
wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Jeśli na penisie wystąpią twarde guzki, z których będzie wydobywać się krew, prawdopodobnie są to objawy poważnej choroby. Szczególnie wtedy, wizyta u lekarza nie powinna być odwlekana.
Zaczerwieniona żołądź u dziecka
Zapalenie żołędzi i napletka u dziecka można rozpoznać nie tylko po zaczerwienionej żołędzi, ale również po zachowaniu chłopca. Prawdopodobnie będzie on skarżył się na ból prącia, może też trzymać się za bolesne miejsce. W przypadku małych dzieci, do zapalenia żołędzi i napletka często dochodzi wskutek nieprawidłowej higieny, przy czym zarówno tej niedostatecznej, jak i nadmiernej.Zbyt częste mycie może doprowadzić bowiem do powstania podrażnień.
Należy pamiętać o regularnym, dokładnym, ale jednocześnie delikatnym myciu całego prącia, przy czym do dokładnego umycia żołędzi trzeba będzie odciągnąć napletek. Nie używajmy do tego silnych, mocno perfumowanych środków myjących. Odpowiednia będzie letnia woda z mydłem.
Zobacz także:
- Grudki perliste prącia u kobiet – usuwanie i sposoby
- Guzek na jądrze – czego objawem jest zgrubienie lub narośl na jądrze?
Oceń artykuł
(liczba ocen 17)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!