Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Pierwszy raz - jak się do niego przygotować? Porady

Pierwszy raz to ważny moment dla psychiki każdego człowieka. Warto więc się do niego przygotować, by niczego nie żałować i dobrze wspominać inicjację. Jak powinien wyglądać pierwszy raz? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Inicjacja seksualna
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Kiedy pierwszy raz?

Z roku na rok obniża się wiek inicjacji seksualnej Polaków. Dotyczy to głównie kobiet, gdzie średnia wynosi niewiele ponad 17 lat, podczas gdy jeszcze niedawno było to 19. Pierwszy raz jest bardzo ważnym momentem dla psychiki młodego człowieka i może zaważyć o dalszym życiu seksualnym.

Właśnie dlatego lepiej nie decydować się na pierwszy stosunek pod wpływem chwili, a wszystko dobrze przygotować. Przede wszystkim należy być pewnym tego, że chce się rozpocząć współżycie, a także mieć świadomość możliwych konsekwencji.

Drugą sprawą jest posiadanie odpowiedniego partnera, a trzecią – zadbanie o odpowiednią metodę antykoncepcyjną. 

Reklama

Jak wygląda pierwszy raz?

Wiele osób, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia zastanawia się czy pierwszy raz jest przyjemny. Krwawienie po pierwszym razie obrosło już w mity, podczas gdy czasami jest tak skąpe, że ledwo można je zauważyć. Wszystko zależy od budowy ciała kobiety i jej błony dziewiczej.

Poza tym zawsze można zadbać o atmosferę, która sprawi, że pierwszy stosunek przebiegnie pomyślnie, nawet jeżeli u kobiety pojawi się lekkie krwawienie czy ból. 

Nie róbcie niczego w pośpiechu - dajcie sobie czas na poznanie waszych ciał i sprawdzenia co sprawia wam najwięcej przyjemności.

Jeśli jesteście pełnoletni i chcecie się nieco rozluźnić, wypijcie po kieliszku wina, jednak zdecydowanie nie upijajcie się i nie przyjmujcie żadnych środków odurzających – to bardzo źli doradcy w wielu kwestiach. Zaburzają one świadomość i mogą doprowadzić do podjęcia złych decyzji, których później będziecie żałować.

Reklama

W jakim wieku przeżyć pierwszy raz?

Kiedy pierwszy raz? Kwestia wieku jest bardzo indywidualna. Niektórzy czują się gotowi w wieku 18 czy 19 lat, inni wolą poczekać do ukończenia 20 czy 21 roku życia albo i dłużej. Najważniejsza jest dojrzałość, a tę każdy osiąga w innym momencie.

W czasach, gdy do pierwszego razu dochodzi relatywnie wcześnie, możemy poczuć presję ze strony partnera czy koleżanek.

Nigdy jednak jej nie ulegajmy i nie decydujemy się na seks dla świętego spokoju. Jeśli chłopak naciska na pierwszy stosunek i bardziej niż na naszym komforcie psychicznym zależy mu na zaspokojeniu własnych potrzeb, to znaczy, że nie warto tracić dla niego dziewictwa.

Jeśli Twoje koleżanki pierwszy raz mają już za sobą, nie bój się, że będziesz wśród nich uchodzić za dziwoląga. Być może one także zdecydowały się na pierwszy stosunek przez presję, a jeśli tak, to na pewno tego żałują. Pamiętaj, że nie ma granicy wiekowej, w której każdy powinien mieć już pierwszy raz za sobą.

Reklama

Jak przygotować się do pierwszego razu?

Jak powinien wyglądać pierwszy raz? Najlepiej jest wybrać spokojne miejsce i moment, w którym nie jesteście narażeni na żadne niespodziewane wizyty. Jeśli chcecie dodatkowo zbudować romantyczną atmosferę, możecie zapalić świece. Nim jednak przejdziecie do rzeczy, wspólnie ustalcie w jaki sposób się zabezpieczycie.

Takiej decyzji lepiej nie zostawiać na moment „tuż przed”. Jeśli zdecydujecie się na tabletki antykoncepcyjne, należy kilka tygodni wcześniej zapisać się na wizytę do ginekologa, który dobierze pigułki, wyjaśni sposób ich zażywania i działania.

Jeśli wybierzecie prezerwatywę, możecie wcześniej potrenować jej zakładanie np. na bananie lub ogórku, by nabrać wprawy i założenie prezerwatywy podczas stosunku nie trwało zbyt długo i nie było powodem do stresu. 

Reklama

Czy po pierwszym razie można zajść w ciążę?

Zdecydowanie tak. Błona dziewicza zdecydowanie nie jest formą środka antykoncepcyjnego, dlatego trzeba zastosować te prawdziwe. Do najbardziej skutecznych należą tabletki antykoncepcyjne 
i prezerwatywy, jednak warto pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% gwarancji.

Prezerwatywa może pęknąć albo zsunąć się z członka, a nieprawidłowo przyjęta pigułka lub połączenie jej z lekami lub ziołami mogącymi osłabić jej działanie również może nie zadziałać tak jak trzeba.

Nie chodzi o straszenie, a jedynie pokazanie, że właśnie dlatego tyle mówi się o dojrzałości osób chcących rozpocząć współżycie, ponieważ zawsze należy mieć świadomość jego ewentualnych konsekwencji.

Reklama

Pierwszy raz dziewczyny i chłopaka

Pamiętajcie, że rozpoczęcie współżycia powinno być decyzją przemyślaną i taką, której jest się pewnym na 100%. Jeśli więc wizja pierwszego razu Cię przeraża, nie masz wiedzy na temat antykoncepcji lub chcesz stracić dziewictwo pod wpływem presji partnera lub otoczenia, nie decyduj się na to.

Jeśli jednak zdecydujesz się na pierwszy stosunek, przede wszystkim się nie stresuj. Wiedz, że w każdej chwili możesz się wycofać, ważne jednak by zrobić to tak, by nie ranić partnera. Do niczego wzajemnie się nie zmuszajcie. 

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Doznania seksualne
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Porady i techniki
Kobieta w łóżku
Czy pierwszy raz boli? Jakie odczucia mu towarzyszą?
Bolesny pierwszy raz
Sex tantryczny – na czym polega i jak go uprawiać?
Tantra
Podobne artykuły
Masturbacja u kobiet
Masturbacja kobiet - na czym polega Sposoby na żeńską masturbację
Orgazm przez sen
Co wiemy na temat orgazmu przez sen?
Sposoby na zrobienie malinki
Jak się robi malinkę i w jaki sposób jej się pozbyć? Techniki i wskazówki
Zbliżenie kobiety i mężczyzny
Jak najlepiej dogodzić kobiecie? Sprawdzone techniki i porady
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Jak podniecić mężczyznę słowami, dotykiem i na odległość. Co działa najbardziej?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!