Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Łechtaczka - gdzie się znajduje? Stymulacja łechtaczki

Łechtaczka to narząd – służy on bowiem jedynie wyłącznie kobiecej przyjemności. Pobudzanie łechtaczki jest bardzo ważnym elementem stosunku dla zdecydowanej większość kobiet. Co to jest łechtaczka i co dokładnie warto o niej wiedzieć?
Para w lozku
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Łechtaczka u kobiety

Co to jest łechtaczka? To narząd, któremu niegdyś nie poświęcano zbyt wiele uwagi. Jeśli w ogóle, robili to jedynie badacze płci męskiej. Hipokrates niesłusznie twierdził, że clitoris (łacińska nazwa łechtaczki) bierze udział w reprodukcji. Dopiero w XVI wieku kolejni naukowcy zaprzeczyli tej tezie, w średniowieczu bowiem istnienie łechtaczki ignorowano.

W kolejnych stuleciach zaczęły pojawiać się pierwsze ilustracje clitoris, a także nieco bardziej precyzyjne opisy tego narządu. Może się to wydawać szokujące, ale prawdziwie drobiazgowe badania nad budową i funkcjami łechtaczki przeprowadziła zaledwie 20 lat temu australijska urolog Helen O’Connel wraz ze swoim zespołem.

W wydanym w latach 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych słynnym podręczniku anatomii Greya łechtaczka nie została nawet wymieniona.

Łechtaczka u kobiety to narząd, który nie choruje i w zasadzie się nie starzeje. Od momentu osiągnięcia przez kobietę dojrzałości płciowej nie zmienia on swojego wyglądu. Dlaczego łechtaczka jest tak ważnym narządem dla kobiety? Odpowiedź jest prosta: około 75-80% kobiet zawdzięcza orgazm właśnie pieszczeniu łechtaczki.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, widoczny u szczytu warg sromowych „guziczek” to nie cała clitoris, a jedynie jej fragment. Cała łechtaczka ma bowiem około 6 centymetrów. Swoim wyglądem przypomina odwróconą literę Y.

Zaczyna się właśnie w tym małym punkciku u szczytu warg sromowych, skąd rozgałęzia się na dwie strony pochwy i biegnie w dół, w głąb miednicy.

Reklama

Budowa łechtaczki

Obie „odnogi” łechtaczki zbudowane są z ciała jamistego. Gdy kobieta jest podniecona, wypełnia się ono krwią, nabrzmiewa i twardnieje.

Clitoris bywa nazywana męskim penisem ze względu na silne unerwienie oraz fakt, że i łechtaczka i penis twardnieją wskutek podniecenia, jednak clitoris jest zdecydowanie bardziej wrażliwa na bodźce niż główka penisa.

Co ciekawe, penis i łechtaczka rozwijają się z tego samego elementu, zwanego guzkiem płciowym. Dopiero po 12. tygodniu życia płodu ewoluuje on w męskie lub żeńskie narządy płciowe. W budowie łechtaczki stosuje się także „męskie” nazwy. Ów „guziczek” w łechtaczce w nomenklaturze medycznej to żołądź.

Reklama

Gdzie jest łechtaczka?

Gdzie znajduje się łechtaczka? Jest ona pomiędzy wargami sromowymi, powyżej wejścia do pochwy. 

Pod wpływem delikatnego ucisku lub masowania tego rejonu, łatwo można wyczuć ją pod palcami. Z naciskiem nie należy jednak przesadzać. Znacznie lepszy jest umiarkowanie nasilony lub wręcz delikatny dotyk. Co ciekawe, po osiągnięciu jednej erekcji, łechtaczka jest gotowa na drugą, która może nastąpić nawet po kilkunastu sekundach.

Dziś nie odróżnia się jednak orgazmu łechtaczkowego od pochwowego, tak jak robił to Zygmunt Freud. Ginekolodzy są zdania, że orgazm jest jeden, ale istnieją różne drogi do niego prowadzące.

Czy przez pobudzanie łechtaczki, drażnienie sutków czy penetrację pochwy – w przypadku osiągnięcia orgazmu wszystkie narządy kobiety reagują tak samo.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Masaż łechtaczki

Jak pieścić łechtaczkę? Stymulacja łechtaczki nie jest najprostszą sprawą i niewielu mężczyzn wie jak robić to właściwie. Tu nie wystarczy zwykłe pocieranie bez wyczucia. Oprócz tego, częstym błędem, jaki podczas pieszczenia łechtaczki popełniają mężczyźni, jest "gubienie" łechtaczki.

Podczas podniecenia łechtaczka ulega bowiem podniesieniu, a potem się zmniejsza, dlatego partner może odnieść wrażenie, że clitoris gdzieś „ucieka”. Jak zatem wykonać masaż łechtaczki prawidłowo?

Reklama

Pieszczenie łechtaczki podczas stosunku

Na początku warto całą dłonią pobudzać wzgórek łonowy, potem dopiero jednym palcem łechtaczkę. Pocierajmy ją lekko, dopiero potem mocniej, jednocześnie obserwując reakcje kobiety – niektóre panie wolą, gdy oprócz łechtaczki masuje się również wargi sromowe.

Sposób stymulacji dobrze jest zmieniać nie tyko pod kątem natężenia, ale też kierunku. Spróbujmy zastosować ruchy z góry do dołu, z dołu do góry oraz ruchy boczne i obrotowe. Wyjątkowe doznania zapewnią pieszczoty oralne. Z pewnością doprowadzą one partnerkę do stanu, jakim jest erekcja łechtaczki.

Pieszczenie łechtaczki podczas stosunku również może przyspieszyć orgazm. Warto wówczas wybrać taką pozycję, by stymulacja była wygodna dla obu partnerów, np. boczną, na pieska lub na jeźdźca.

Zobacz także:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Niski poziom testosteronu – objawy, przyczyny i leczenie
Badanie testosteronu
Migrena a seks - czy seks pomaga na ból głowy?
Łechtaczka - gdzie się znajduje? Stymulacja łechtaczki
Para w lozku
Podobne artykuły
Wizualizacja szyjki macicy
Szyjka macicy przed okresem - jak wygląda? Rozpulchniona i miękka
Kobieta w spódniczce
Wagina - jak wygląda? Anatomia kobiecej pochwy
Akcesoria lekarskie
Normy prolaktyny: prawidłowy poziom. Wysoka i za niska
Kobieta trzyma się za łono
Krwawienie z pochwy – przyczyny. Po stosunku, bez okresu
Para żyjąca w otwartym związku
Otwarty związek - co to jest i na czym polega?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!