ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Defloracja - jak sprawdzić czy błona dziewicza została przerwana?

Defloracja, czyli przebicie błony dziewiczej, zazwyczaj wiąże się ze szczególnym momentem w życiu każdej kobiety, jakim jest pierwszy stosunek seksualny. Zdarza się jednak, że przerwanie błony dziewiczej nie jest tożsame z utratą dziewictwa, lub też – że pozbawienie dziewictwa nie oznacza defloracji w sensie czysto medycznym.
Przebicie błony dziewiczej
123RF
W skrócie
  • Defloracja to termin medyczno-techniczny, który oznacza przerwanie błony dziewiczej.
  • Najczęściej do defloracji dochodzi w wyniku pierwszego stosunku seksualnego. Przerwanie błony dziewiczej palcem, tamponem lub u ginekologa zdarza się niezwykle rzadko.
  • W większości przypadków, w czasie przerwania błony dziewiczej, ból i krwawienie są niewielkie. Czasem defloracji mogą nie towarzyszyć żadne objawy.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak się przygotować do pierwszego razu? Co warto wiedzieć?
Spis treści

Reklama

Co to jest defloracja?

Defloracja to termin, który w ujęciu medyczno-technicznym oznacza przerwanie błony dziewiczej. Zazwyczaj dochodzi do defloracji w czasie pierwszego stosunku seksualnego, ale możliwe jest też wcześniejsze przebicie błony dziewiczej, na przykład w trakcie masturbacji albo wskutek nieumiejętnego posługiwania się tamponem.

Z drugiej strony zdarza się też, że w trakcie pierwszego stosunku błona nie zostaje przerwana – w szczególnych przypadkach nienaruszona może pozostać aż do pierwszego porodu. Tym samym należy zachować pewną powściągliwość w utożsamianiu defloracji z utratą dziewictwa, czyli pojęciem odnoszącym się bardziej do sfery emocji oraz swoistego kalendarza życia kobiety. 

Błona dziewicza jest fałdem śluzówki, oddzielającym przedsionek pochwy od jej wnętrza. Rodzi się  z nią zdecydowana większość dziewczynek, choć w incydentalnych przypadkach zdarza się, że błona nie występuje. Wyróżnia się kilka typów błon dziewiczych, które w sposób zdecydowany różnią się kształtem. 

Reklama

Objawy przerwania błony dziewiczej

Wokół defloracji narosły dziesiątki mitów, podsycanych przez „przekazy ludowe”. Wiele z nich skutecznie może zniechęcać do podjęcia współżycia seksualnego w ogóle, lub też popychać w stronę innych aktywności, aniżeli stosunki waginalne.

Czy defloracja boli? Czy przebita błona dziewicza powoduje krwawienie? Wbrew obiegowym opiniom, w większości przypadków ból i krwawienie są niewielkie.

O ile w ogóle są, bo przerwanie błony dziewiczej może odbyć się sposób niezauważalny. Dotyczy to zwłaszcza tych kobiet, które posiadaja błonę typu brzeżnego lub półksiężycowatego.

Oczywiście są też sytuacje inne – zdarza się, że defloracja jest doświadczeniem bardzo bolesnym, dla niektórych osób wręcz traumatyzującym, przez co wpływającym negatywnie na jakość życia seksualnego w przyszłości. Takie przypadki to jednak mniejszość.

Pamiętajmy też, że często bolesność w trakcie pierwszego stosunku powodowana jest innymi czynnikami, niż sama defloracja. W grę może wchodzi m.in. nieumiejętne postępowanie jednego z partnerów. 

Reklama

Jak wygląda przerwanie błony dziewiczej?

Jak przebić błonę dziewiczą? Dlaczego zazwyczaj do defloracji dochodzi w czasie pierwszego stosunku? W większości przypadków fałd, jakim jest błona, posiada relatywnie duży otwór, w niewielkim tylko stopniu zagradzający drogę do wnętrza pochwy, błona dziewicza jest przy tym bardzo elastyczna. 

Przebijanie błony dziewiczej najczęściej występuje w czasie współżycia seksualnego, w momencie, gdy penis zostaje włożony do pochwy. Pęknięcie błony dziewiczej następuje również w czasie masturbacji lub pettingu – użycia dłoni lub wibratora. 

Reklama

Jak sprawdzić, czy błona dziewicza została przerwana?

Dość łatwo sprawdzić obecność i położenie fałdu błony śluzowej jaką jest błona dziewicza.

Dziewczęta, która zaczynąją interesować się swoją cielesnością, mogą spokojnie wyczuć ją pod palcami w czasie onanizacji.

Po rozchyleniu warg sromowych powinna być ona widoczna gołym okiem.

Jeśli podejrzewa się przebicie błony śluzowej, w wyniku pierwszego stosunku seksualnego oraz pojawiły się typowe objawy, można to zatem sprawdzić samodzielnie.

Reklama

Czy można przebić błonę dziewiczą palcem?

Często młode dziewczęta pytają, czy można przebić błonę dziewiczą palcem. Dotyczy to zwłaszcza tych, które zaczynają praktykować masturbację.

Teoretycznie defloracja palcem jest możliwa, dochodzi do niej jednak relatywnie rzadko, głownie w przypadkach, gdy błona ma kształt perforowany lub sitkowy.

Błony brzeżne i półksiężycowe, przy swoim kształcie i elastyczności, często pozostają obojętne na działania palca, czy innych obiektów o podobnych gabarytach (np. tamponów).

Ciężko jest też o przebicie błony dziewiczej w trakcie wizyty u ginekologa. Jeśli takie sytuacje się zdarzają, to najczęściej z powodu błędu popełnionego przez lekarza, który nie zapytał pacjentki o dziewictwo i użył niewłaściwego wziernika. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Uramowska-Żyto, B. (2009). Socjologiczne koncepcje zdrowia i choroby. W A. Ostrowska (Red.), Socjologia medycyny. Podejmowane problemy, kategorie analizy. Warszawa: Wydawnictwo IFiS PAN.
  • Angier, N. (2011). Kobieta. Geografi a intymna. (B. Kopeć-Umiastowska, Tłum.). Warszawa: Prószyński i S-ka
  • Marcyniak M. Chirurgia odtwórcza błony dziewiczej — przegląd przypadków własnych. Seksuologia 1997; 1–2: 66–72.
  • Marcuse M. Encyklopedia wiedzy seksualnej. Wydawnictwo Lekarskie Eskulap, Warszawa 1937; 1: 179–183, 280–284; 3: 110–118.
  • Staszewski W. dziewictwo.pl. Gazeta Wyborcza. Duży Format 2004; 30.08.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Doznania seksualne
Czy pierwszy raz boli? Jakie odczucia mu towarzyszą?
Bolesny pierwszy raz
Sex tantryczny – na czym polega i jak go uprawiać?
Tantra
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? Techniki, porady, najlepsze sposoby
Seksowna kobieta w skórzanych rękawiczkach
Podobne artykuły
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Jak podniecić mężczyznę słowami, dotykiem i na odległość. Co działa najbardziej?
Zbliżenie kobiety i mężczyzny
Jak najlepiej dogodzić kobiecie? Sprawdzone techniki i porady
Orgazm przez sen
Co wiemy na temat orgazmu przez sen?
Kobieta w łóżku
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Porady i techniki
Sposoby na zrobienie malinki
Jak się robi malinkę i w jaki sposób jej się pozbyć? Techniki i wskazówki

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!