
Spis treści
- Defloracja
- Przerwanie błony dziewiczej – czym jest błona
- Przerwanie błony dziewiczej – objawy
- Utrata dziewictwa – jak wygląda?
- Czy można przebić błonę dziewiczą palcem?
Defloracja
Defloracja to termin, który w ujęciu medyczno-technicznym oznacza przerwanie błony dziewiczej. Zazwyczaj dochodzi do defloracji w czasie pierwszego stosunku seksualnego, ale możliwe jest też wcześniejsze przebicie błony dziewiczej, na przykład w trakcie masturbacji albo wskutek nieumiejętnego posługiwania się tamponem.
Z drugiej strony zdarza się też, że w trakcie pierwszego stosunku błona nie zostaje przerwana – w szczególnych przypadkach nienaruszona może pozostać aż do pierwszego porodu. Tym samym należy zachować pewną powściągliwość w utożsamianiu defloracji z utratą dziewictwa, czyli pojęciem odnoszącym się bardziej do sfery emocji oraz swoistego kalendarza życia kobiety.
Czytaj: Pierwszy raz u ginekologa
Przerwanie błony dziewiczej – czym jest błona
Błona dziewicza jest fałdem śluzówki, oddzielającym przedsionek pochwy od jej wnętrza. Z błoną dziewiczą rodzi się zdecydowana większość dziewczynek, choć w incydentalnych przypadkach zdarza się, że błona nie występuje. Wyróżnia się kilka typów błon dziewiczych, które w sposób zdecydowany różnią się kształtem.
- Błona brzeżna ma duży otwór i jedynie w niewielkim stopniu zamyka pochwę.
- Błona półksiężycowata, która występuje u większości kobiet, ma kształt nieregularnego okręgu, czasem półokręgu, również z dużym otworem.
- Rzadszym przypadkiem jest błona perforowana oraz sitkowa – obie dość szczelnie zamykają pochwę, posiadając jednak liczne mniejsze otwory, umożliwiające m.in. wypływanie krwi menstruacyjnej oraz zapłodnienie.
Czytaj też: Jak włożyć tampon - poprawne wkładanie tamponu
Przerwanie błony dziewiczej – objawy
Wokół defloracji narosły dziesiątki mitów, podsycanych przez „przekazy ludowe”. Wiele z nich skutecznie może zniechęcać do podjęcia współżycia seksualnego w ogóle, lub też popychać w stronę innych aktywności, aniżeli stosunki waginalne.
Czy defloracja boli? Czy przebita błona dziewicza powoduje krwawienie? Wbrew obiegowym opiniom, w większości przypadków ból i krwawienie są niewielkie. O ile w ogóle są, bo przerwanie błony dziewiczej może odbyć się sposób niezauważalny. Dotyczy to zwłaszcza tych kobiet, które posiadaja błonę typu brzeżnego lub półksiężycowatego. Oczywiście są też sytuacje inne – zdarza się, że defloracja jest doświadczeniem bardzo bolesnym, dla niektórych osób wręcz traumatyzującym, przez co wpływającym negatywnie na jakość życia seksualnego w przyszłości. Lecz takie przypadki to mniejszość. Pamiętajmy też, że często bolesność w trakcie pierwszego stosunku powodowana jest innymi czynnikami, niż sama defloracja. W grę może wchodzi m.in. nieumiejętne postępowanie jednego z partnerów.
Czytaj też: Pierwsza miesiączka - ile trwa
Utrata dziewictwa – jak wygląda?
Jak przebić błonę dziewiczą? Dlaczego zazwyczaj do defloracji dochodzi w czasie pierwszego stosunku? W większości przypadków fałd, jakim jest błona, posiada relatywnie duży otwór, w niewielkim tylko stopniu zagradzający drogę do wnętrza pochwy. Jest przy tym błona dziewicza bardzo elastyczna.
Przebijanie błony dziewiczej najczęściej występuje w czasie współżycia seksualnego, w momencie, gdy penis zostaje włożony do pochwy. Pęknięcie błony dziewiczej następuje również w czasie masturbacji lub pettingu – użycia dłoni lub wibratora.
Czytaj też: Miesiączka i seks
Czy można przebić błonę dziewiczą palcem?
Czy można przebić błonę dziewiczą palcem – pytają często młode dziewczęta, zwłaszcza te, które zaczynają praktykować masturbację. Teoretycznie defloracja palcem jest możliwa, dochodzi do niej jednak relatywnie rzadko, głownie w przypadkach, gdy błona ma kształt perforowany lub sitkowy. Błony brzeżne i półksiężycowe, przy swoim kształcie i elastyczności, często pozostają obojętne na działania palca, czy innych obiektów o podobnych gabarytach (np. tamponów). Ciężko jest też o przebicie błony dziewiczej w trakcie wizyty u ginekologa. Jeśli takie sytuacje się zdarzają, to najczęściej z powodu błędu popełnionego przez lekarza, który nie zapytał pacjentki o dziewictwo i użył niewłaściwego wziernika.
Przeczytaj też: Czy pierwszy raz boli?
Oceń artykuł
(liczba ocen 28)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!