Defloracja - przerwanie błony dziewiczej. Jak wygląda?

Defloracja, czyli przebicie błony dziewiczej, zazwyczaj wiąże się ze szczególnym momentem w życiu każdej kobiety, jakim jest pierwszy stosunek seksualny. Zdarza się jednak, że przerwanie błony dziewiczej nie jest tożsame z utratą dziewictwa, lub też – że pozbawienie dziewictwa nie oznacza defloracji w sensie czysto medycznym.
Przebicie błony dziewiczej
123RF
Spis treści

Defloracja

Defloracja to termin, który w ujęciu medyczno-technicznym oznacza przerwanie błony dziewiczej. Zazwyczaj dochodzi do defloracji w czasie pierwszego stosunku seksualnego, ale możliwe jest też wcześniejsze przebicie błony dziewiczej, na przykład w trakcie masturbacji albo wskutek nieumiejętnego posługiwania się tamponem.

Z drugiej strony zdarza się też, że w trakcie pierwszego stosunku błona nie zostaje przerwana – w szczególnych przypadkach nienaruszona może pozostać aż do pierwszego porodu. Tym samym należy zachować pewną powściągliwość w utożsamianiu defloracji z utratą dziewictwa, czyli pojęciem odnoszącym się bardziej do sfery emocji oraz swoistego kalendarza życia kobiety. 

Czytaj: Pierwszy raz u ginekologa

Przerwanie błony dziewiczej – czym jest błona

Błona dziewicza jest fałdem śluzówki, oddzielającym przedsionek pochwy od jej wnętrza. Z błoną dziewiczą rodzi się zdecydowana większość dziewczynek, choć w incydentalnych przypadkach zdarza się, że błona nie występuje. Wyróżnia się kilka typów błon dziewiczych, które w sposób zdecydowany różnią się kształtem. 

  • Błona brzeżna ma duży otwór i jedynie w niewielkim stopniu zamyka pochwę. 
  • Błona półksiężycowata, która występuje u większości kobiet, ma kształt nieregularnego okręgu, czasem półokręgu, również z dużym otworem. 
  • Rzadszym przypadkiem jest błona perforowana oraz sitkowa – obie dość szczelnie zamykają pochwę, posiadając jednak liczne mniejsze otwory, umożliwiające m.in. wypływanie krwi menstruacyjnej oraz zapłodnienie.

Czytaj też: Jak włożyć tampon - poprawne wkładanie tamponu

Przerwanie błony dziewiczej – objawy

Wokół defloracji narosły dziesiątki mitów, podsycanych przez „przekazy ludowe”. Wiele z nich skutecznie może zniechęcać do podjęcia współżycia seksualnego w ogóle, lub też popychać w stronę innych aktywności, aniżeli stosunki waginalne.

Czy defloracja boli? Czy przebita błona dziewicza powoduje krwawienie? Wbrew obiegowym opiniom, w większości przypadków ból i krwawienie są niewielkie. O ile w ogóle są, bo przerwanie błony dziewiczej może odbyć się sposób niezauważalny. Dotyczy to zwłaszcza tych kobiet, które posiadaja błonę typu brzeżnego lub półksiężycowatego. Oczywiście są też sytuacje inne – zdarza się, że defloracja jest doświadczeniem bardzo bolesnym, dla niektórych osób wręcz traumatyzującym, przez co wpływającym negatywnie na jakość życia seksualnego w przyszłości. Lecz takie przypadki to mniejszość. Pamiętajmy też, że często bolesność w trakcie pierwszego stosunku powodowana jest innymi czynnikami, niż sama defloracja. W grę może wchodzi m.in. nieumiejętne postępowanie jednego z partnerów. 

Czytaj też: Pierwsza miesiączka - ile trwa

Utrata dziewictwa – jak wygląda?

Jak przebić błonę dziewiczą? Dlaczego zazwyczaj do defloracji dochodzi w czasie pierwszego stosunku? W większości przypadków fałd, jakim jest błona, posiada relatywnie duży otwór, w niewielkim tylko stopniu zagradzający drogę do wnętrza pochwy. Jest przy tym błona dziewicza bardzo elastyczna. 

Przebijanie błony dziewiczej najczęściej występuje w czasie współżycia seksualnego, w momencie, gdy penis zostaje włożony do pochwy. Pęknięcie błony dziewiczej następuje również w czasie masturbacji lub pettingu – użycia dłoni lub wibratora. 

Czytaj też: Miesiączka i seks

Czy można przebić błonę dziewiczą palcem?

Czy można przebić błonę dziewiczą palcem – pytają często młode dziewczęta, zwłaszcza te, które zaczynają praktykować masturbację. Teoretycznie defloracja palcem jest możliwa, dochodzi do niej jednak relatywnie rzadko, głownie w przypadkach, gdy błona ma kształt perforowany lub sitkowy. Błony brzeżne i półksiężycowe, przy swoim kształcie i elastyczności, często pozostają obojętne na działania palca, czy innych obiektów o podobnych gabarytach (np. tamponów). Ciężko jest też o przebicie błony dziewiczej w trakcie wizyty u ginekologa. Jeśli takie sytuacje się zdarzają, to najczęściej z powodu błędu popełnionego przez lekarza, który nie zapytał pacjentki o dziewictwo i użył niewłaściwego wziernika. 

Przeczytaj też: Czy pierwszy raz boli? 

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Więcej z kateogrii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Jak doprowadzić się do orgazmu? - techniki, wskazówki
Jak podniecić faceta – co najbardziej podnieca facetów
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama