Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?

Ból zęba to dolegliwość, która dotknęła praktycznie każdego. Najczęściej pojawia się ona na skutek próchnicy, albo tuż po leczeniu kanałowym. Istnieją domowe sposoby na ból zęba, jednak zwykle nie eliminują one przyczyny, a działają głownie objawowo. Przede wszystkim pomocne mogą okazać się ziołowe płukanki czy okłady.
Domowe sposoby na ból zęba
Źródło: 123RF
 • Na ból zęba w wielu przypadkach pomocne są domowe sposoby jak ziołowe płukanki oraz okłady. Niestety często ich zadaniem jest jedynie łagodzenie odczuwania dolegliwości, a nie eliminowanie przyczyny.
 • Nie należy ignorować bólu zęba, ponieważ w konsekwencji może on doprowadzić do różnorakich powikłań, a także utrudnić codzienne funkcjonowanie. Konieczna jest wizyta u stomatologa.
 • W walce z bólem zęba ważna jest też właściwa dieta. Powinna opierać się głównie na spożywaniu płynnych pokarmów, jak również unikaniu bardzo gorących lub zimnych potraw.
SPRAWDŹ TEŻ: Budowa zęba - struktura i opis. Z czego składa się ząb?
Spis treści

Nie należy lekceważyć bólu zęba, gdyż może doprowadzić on do niechcianych powikłań, a także znacznie utrudnić komfort w ciągu dnia. Warto udać się do stomatologa, który po odpowiednim rozpoznaniu, dobierze właściwą formę leczenia.

Ból zęba może pojawić się z różnych przyczyn i wystąpić niemalże u każdego – często także pojawia się ból zęba u dziecka. Najlepiej mieć w swojej apteczce różnorakie produkty, które pomogą w walce z bólem, niwelując jego odczuwanie. 

W czasie trwania dyskomfortu ważna jest odpowiednia dieta, która powinna składać się przede wszystkim z pokarmów płynnych. Należy unikać bardzo zimnych lub gorących potraw, a także starać się jeść tą stroną jamy ustnej, która nie boli. 

Przyczyny bólu zęba

Ból zęba może pojawić się z różnych przyczyn jednak zdecydowanie najczęściej za pojawienie się dyskomfortu odpowiada próchnica. Występuje ona w konsekwencji działania bakterii oraz cukrów. Dotyka twarde tkanki zęba, a gdy nie jest leczona to przenosi się do miazgi, prowadząc do ostrej, bądź przewlekłej infekcji zapalnej, dlatego ważna jest szybka reakcja i wizyta u stomatologa.

Do innych przyczyn bólu zęba zaliczyć należy:

 • wyrastanie zęba mądrości – czyli trzecich zębów trzonowych, których wyżynanie się często wiąże się z bólem, gdyż w wielu przypadkach ósemki nie mają wystarczająco miejsca w jamie ustnej,
 • pęknięcie szkliwa – dochodzi do niego na skutek działania zbyt dużych sił na zęby. Przyczynami pęknięcia często są: bruksizm oraz nieprofesjonalne wypełnienia protetyczne,
 • ból zęba po leczeniu kanałowym– pulsujący ból zęba pojawia się najczęściej w czasie zapalenia przyzębia, bądź podczas nagryzania, jednak przyczyny tego stanu nie są do końca poznane. Dyskomfort obecny jest głównie tuż po zabiegu i jest to normalne, jednak gdy trwa on dłużej niż 3 tygodnie to należy udać się ponownie do stomatologa.

Dodatkowo ból zęba może wystąpić na skutek powiększenia węzłów chłonnych, jak również w czasie schorzeń żuchwy. 

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Pulsujący ból zęba w wielu przypadkach występuje u osób po leczeniu kanałowym. Dolegliwość związana jest z zapaleniem przyzębia, jednak jej dokładne przyczyny nie są znane. Ból zęba po zatruciu obecny jest zwykle zaraz po zabiegu.

W momencie, gdy trwa on dłużej niż przez 3 tygodnie to konieczna jest konsultacja stomatologiczna. 

Co oznacza ból zęba przy nagryzaniu?

Ból zęba przy dotyku oraz nagryzaniu pojawia się najczęściej u osób, które mają założone plomby lub z takich przyczyn, jak:

Taki rodzaj bólu świadczy o stanie zapalnym, dlatego należy udać się do dentysty w celu podjęcia leczenia. Niekiedy za stan odpowiedzialna jest próchnica ukryta, czyli taka, której nie widać „na pierwszy rzut oka”, a jest ona widoczna dopiera na zdjęciach RTG, a także w czasie podświetlania zęba. 

Domowe sposoby na ból zęba

Co na ból zęba? Istnieją różnorakie domowe sposoby na ból zęba, jednak należy pamiętać, iż w większości przypadków pomagają one jedynie zniwelować nieprzyjemne objawy, lecz nie eliminują przyczyny wystąpienia dolegliwości. Są one dobrym rozwiązaniem, by łagodzić ból przed zaplanowaną wizytą u specjalisty, jednak nie powinny być jej zamiennikiem. 

Jak uśmierzyć ból zęba domowymi metodami?

 • olejek goździkowy na ból zęba – przede wszystkim wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu odpowiedniej dawki, gdyż w innym przypadku może doprowadzić do podrażnienia jamy ustnej,
 • rumianek na ból zęba – ma działanie antyseptyczne, wykazując korzystny wpływ na redukowanie bólu.

Ponadto warto sięgnąć po goździki, które od dawna uznawane są za skuteczny środek na ból zęba. To za sprawą jednego z środków wchodzących w jego skład o nazwie eugenol.Posiada właściwości znieczulające. Także eukaliptus dzięki swoim substancjom cechuje się umiejętnością niwelowania stanów zapalnych w jamie ustnej. 

Czy czosnek pomaga na ból zęba?

Niektórzy decydują się niwelować ból zębów i dziąseł za pomocą czosnku, jednak czy to skuteczna metoda? Odpowiedź brzmi: tak. Jest to naturalny antybiotyk, który przede wszystkim:

 • eliminuje bakterie,
 • redukuje stany zapalne.

W jaki sposób go przyjmować? Można żuć jego ząbek, posolić go i włożyć pod obolały ząb, bądź płukać jamę ustną czosnkowym naparem.

Jaki lek wybrać na ból zęba?

Co pomaga na ból zęba?Na rynku dostępne są również różnorakie preparaty dostępne 
w takich formach jak:

 • tabletki na ból zęba,
 • żel na ból zęba,
 • płyn do płukania jamy ustnej.

Produkty te mają przede wszystkim działanie przeciwbólowe, dlatego redukują odczuwanie dolegliwości, jednak nie eliminują jej przyczyny. W celu pozbycia się jej konieczna jest wizyta u dentysty. 

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Podobne artykuły
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Koszty aparatu ortodontycznego - cena aparatu i wizyt u lekarza
Ropień zęba. Czy sam pęknie? Wszystko, co trzeba wiedzieć

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama