Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Ból między łopatkami - przy oddychaniu, w ciąży. Przyczyny

Zwyrodnienia kręgosłupa, wady postawy, wrzody żołądka, zawał serca to jedne z przyczyn bólu między łopatkami. Może występować ciągle lub przy określonych ruchach. Najczęściej dotyczy osób, które poprzez swój zawód narażają odcinek piersiowych kręgosłupa na nienaturalną pozycję. Dowiedz się jakie są przyczyny bólu między łopatkami.
Ból pomiędzy łopatkami
Źródło: 123RF
Spis treści

Ból między łopatkami może mieć wiele przyczyn – schorzenia kręgosłupa, układu pokarmowego, a nawet zawał serca. Dlatego gdy bolą plecy między łopatkami należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu kompleksowej diagnostyki. 

Reklama

Ból między łopatkami 

Ból między łopatkami najczęściej dotyczy osób, które z racji swego zawodu obciążają odcinek piersiowy kręgosłupa. Wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera lub nienaturalne pochylanie może wywoływać dolegliwości bólowe. 

Ból może mieć charakter ciągły albo występować przy określonych ruchach. Często pojawia się jako kłujący lub rozlany, natomiast jeśli występuje piekący ból pleców między łopatkami to najczęściej wynika z refluksu żołądkowego lub innych problemów z narządami wewnętrznymi, w tym z przewodem pokarmowym. 

Ból między łopatkami może być również jednym z symptomów zawału serca. Jeśli promieniuje do lewej ręki, występują nudności, wymioty, kołatanie serca i utrata przytomności należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia, gdyż jest to stan zagrażający życiu. 

Reklama

Przyczyny bólu pleców między łopatkami 

Ból pleców między łopatkami najczęściej wynika z nieprawidłowości związanych z kręgosłupem. Jednak mogą być to również inne schorzenia, takie jak:

 • choroby płuc,
 • choroby serca – m.in. zawał serca,
 • nowotwory – zwłaszcza przerzuty w obrębie piersi i tarczycy,
 • schorzenia psychiczne – nerwica, depresja, stany lękowe,
 • nieprawidłowości w obrębie stawu barkowego,
 • schorzenia układu pokarmowego – m.in. wrzody, refluks żołądkowy, zmiany 
  w przełyku,
 • półpasiec.

Ze względu na liczne i poważne przyczyny występowania bólu między łopatkami nie należy go lekceważyć. Niezbędna jest konsultacja lekarska w celu odpowiedniej diagnostyki 
i wdrożenia ewentualnego leczenia. 

Reklama

Ból pleców między łopatkami

Ból między łopatkami może być wywołany przez dolegliwości układu pokarmowego. Najczęściej są to wrzody lub refluks żołądkowy. 

Wrzody żołądka lub dwunastnicy zwykle wywołane są przez bakterię Helicobacter pylori, która powoduje uszkodzenia – nadżerki w błonie śluzowej. Objawiają się:

 • bólem brzucha, 
 • odbijaniem, 
 • niestrawnością,
 • nadkwasotą. Leczenie wymaga stosowania odpowiednich leków i diety pod okiem gastrologa. 

Refluks żołądkowo-przełykowy to schorzenie związane z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku, co powoduje stan zapalny. Objawia się to:

 • bólem brzucha, 
 • zgagą, 
 • odbijaniem, 
 • uczuciem pieczenia w mostku. 

Leczenie wymaga odpowiedniej farmakoterapii. Jeśli wystąpią powikłania może być konieczna interwencja chirurgiczna. 

Reklama

Ból kręgosłupa między łopatkami 

Ból pleców między łopatkami w wielu przypadkach wiąże się z nieprawidłowościami związanymi z kręgosłupem. Może być on spowodowany:

 • zwyrodnieniami kręgosłupa– przewlekłym schorzeniem, które powoduje stopniowe niszczenie chrząstki stawowej kręgosłupa. Objawia się bólem i ograniczoną ruchomością kręgosłupa,
 • dyskopatią– to schorzenie krążka międzykręgowego, nazywane także przepukliną. Objawia się silnym promieniującym bólem, osłabieniem czucia w kończynach oraz niedowładami,
 • wadami postawy– wpływają nie tyko na wygląd sylwetki, ale również dają dolegliwości bólowe,
 • zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa– choroba reumatyczna, która oprócz bólu wywołuje również sztywnienie oraz ograniczoną ruchomość kręgosłupa. 

Powyższymi dolegliwościami powinien zająć się specjalista. Lekarz pierwszego kontaktu po wywiadzie oraz badaniu palpacyjnym wypisze skierowanie do odpowiedniej poradni – ortopedycznej, reumatologicznej lub chirurgicznej. 

Reklama

Ból pleców między łopatkami przy oddychaniu

Ból w plecach między łopatkami przy oddychaniu może występować przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, gdyż zaawansowana postać choroby powoduje jego unieruchomienie. Jeśli zostanie zablokowany odcinek piersiowy mogą występować dolegliwości bólowe przy oddychaniu. 

Ból przy wymianie gazowej może towarzyszyć również neuralgii międzyżebrowej. Jest to nerwoból wywołany uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych. Występuje ostry, rwący ból jednostronny lub obustronny. Nasila się przy oddychaniu oraz po wysiłku fizycznym. 

Reklama

Ból między łopatkami w ciąży

Ból pleców w ciąży to powszechna dolegliwość. Dolegliwości bólowe między łopatkami występują u ciężarnych zdecydowanie rzadziej niż w odcinku lędźwiowym. Spowodowany jest często powiększającym się biustem, który obciąża odcinek piersiowy kręgosłupa. 

Ponadto postawa ciała ciężarnych i wcześniejsze wady postawy mogą mieć wpływ na dolegliwości bólowe. 

Reklama

Jak leczyć ból w plecach między łopatkami? 

Każdy, a szczególnie silny ból między łopatkami powinien skłonić do wizyty u lekarza, który wskaże odpowiednią diagnostykę. Tylko właściwe badania pozwolą wskazać przyczynę i dobrać skuteczne leczenie. 

W zależności od schorzenia stosowana jest:

 • farmakoterapia, 
 • rehabilitacja, 
 • dieta, 
 • a także leczenie operacyjne. 

Ćwiczenia na ból między łopatkami 

Osoby borykające się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa powinny skorzystać z pomocy fizjoterapeutów. Specjaliści wskażą odpowiednie ćwiczenia na ból miedzy łopatkami, które pomogą usunąć napięcia i wzmocnić odcinek piersiowy. Ćwiczenia można wykonywać w ośrodku fizjoterapeutycznym, a także samodzielnie w domu. Należy pamiętać, że warunkiem ich skuteczności jest poprawna technika i sumienność wykonywania.

Czytaj także:

Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Monika Król
Autoryzacja medyczna
Monika Król
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy ze strony układu kostno-stawowego
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Co na ból pod pachami?
Ból palców u nóg - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Zadbane palce u nóg
Choroby pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Boląca pięta
Podobne artykuły
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Boląca lewa ręka
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Mężczyznę bolą żebra
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyzna boli nadgarstek
Wędrujące bóle kości, stawów, mięśni – grypa, RZS, rak? Przyczyny i objawy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda