Ból podbrzusza i pleców – przyczyny. Czy to od kręgosłupa?

Zdarza się, że pacjenci narzekają na jednoczesny ból podbrzusza i pleców, przeważnie jego odcinka lędźwiowego. Co może sprawiać, że ból obejmuje zarówno przednią jak i tylną partię ciała jednocześnie? Gdzie leży źródło takich dolegliwości?
Kobieta z bólem podbrzusza
źródło:123RF

Spis treści

Przyczyny bólu podbrzusza i pleców

Jednoczesny ból podbrzusza i pleców często stanowi zagadkę dla pacjentów, którzy się na niego uskarżają. Jego silne promieniowanie sprawia, że trudno jednoznacznie określić, czy źródło dolegliwości mieści się w jamie brzusznej, czy kręgosłupie.

We wnętrzu jamy brzusznej mieści się wiele organów należących do różnych układów:

 • pokarmowego,
 • moczowego,
 • rozrodczego,
 • wydzielania wewnętrznego,
 • krwionośnego.

Dlatego źródeł bólu w dole brzucha i pleców w odcinku lędźwiowym może być dużo. Najczęściej dolegliwości takie zwiastują choroby:

 • trzustki – np. zapalenie ostre lub przewlekłe powodujące tzw. dolegliwości bólowe opasujące, czyli promieniujące wokół całego ciała na poziomie środka lub górnej części jamy brzusznej,
 • pęcherzyka żółciowego – szczególnie jego ostry stan zapalny objawiający się zazwyczaj bólem z prawej strony brzucha promieniującym aż do pleców i prawej łopatki,
 • nerek i moczowodów – przy nich ból może być odczuwalny zarówno w dole brzucha jak i pleców w odcinku lędźwiowym, a niekiedy promieniuje, obejmując obydwa rejony jednocześnie, schodząc też do dołu biodrowego (najczęstsze choroby dające takie objawy to kamica układu moczowego i odmiedniczkowe zapalenie nerek),
 • tętniak aorty brzusznej – przeważnie nie daje żadnych objawów, jeśli jednak zaczyna boleć, często dolegliwości obejmują dolną część jamy brzusznej i pleców jednocześnie.

Rodzaje bólu podbrzusza i krzyża

Bóle w obrębie jamy brzusznej mogą mieć dwojaką postać:

 • bóle somatyczne – o charakterze ostrym i jednoznacznej lokalizacji, nasilające się przy poruszaniu,
 • bóle trzewne – tępe, „rozlewające się” po całej jamie brzusznej, a często promieniujące również poza nią, o niejednoznacznej lokalizacji, niekiedy o charakterze kłującym bądź kolkowym.

Z tych dwóch rodzajów to ból trzewny może promieniować z podbrzusza do pleców, szczególnie do lędźwiowego odcinka kręgosłupa. 

U mężczyzn jego źródło tkwi najczęściej  w organach układu pokarmowego i moczowego, natomiast u kobiet może dodatkowo zwiastować dysfunkcje elementów układu rozrodczego:

 • macicy,
 • jajników,
 • jajowodów

- ich stanów zapalnych, a czasem nawet nowotworowych. Dlatego utrzymujący się długo silny ból brzucha i pleców nie może być lekceważony i wymaga pełnej diagnostyki.

Badania przy bólu pleców i podbrzusza

Jednoczesny ból podbrzusza i pleców na dolenie musi być symptomem poważnego schorzenia. Zdarza się, że pojawia się on na skutek przeciążenia lub jako zwykły nerwoból. Niekiedy jednak może stanowić objaw stanu chorobowego (przeważnie stanów zapalnych) ważnych organów zlokalizowanych na dole brzucha, odpowiedzialnych za podstawowe czynności organizmu. Dlatego utrzymujący się ból podbrzusza i kręgosłupabezwzględnie wymaga wizyty u lekarza celem przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki.

Zdarza się, że lekarz stawia diagnozę na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem i badania ogólnego, jednak ze względu na charakter dolegliwości – ich niejednoznaczną lokalizację oraz silne promieniowanie do różnych partii ciała – przeważnie wymagają one wykonania konkretnych badań.

Z reguły lekarz zleca na początek wykonanie:

 • morfologii,
 • badania ogólnego moczu,
 • badanie poziomu białka CRP we krwi wykrywającego obecność stanu zapalnego,
 • USG jamy brzusznej.

Niekiedy dodatkowo lekarze zlecają wykonanie zdjęcia RTG lub jeszcze dokładniejszego rezonansu magnetycznego.

Ból podbrzusza od kręgosłupa

Często pacjenci narzekający na ten rodzaj dolegliwości zadają pytanie, czy mogą być bóle podbrzusza od kręgosłupa. Byłaby to zatem sytuacja odwrotna do wyżej opisanych, w której źródło bólu znajduje się w tylnej partii ciała i promieniuje do przodu – do dołu jamy brzusznej. 

Może się tak zdarzyć, ponieważ przez kręgosłup przebiega rdzeń kręgowy będący elementem ośrodkowego układu nerwowego, a od niego odchodzą nerwy biegnące do wszelkich zakątków organizmu. 

Tak więc ból kręgosłupa wywołany:

 • przeciążeniem,
 • skrzywieniem,
 • stanem zapalnym,
 • przepukliną itd.

może promieniować w rozmaitych kierunkach, w tym do podbrzusza.

Jak zwalczać ból brzucha i pleców?

Wszelkie utrzymujące się w organizmie dolegliwości bólowe powinny być diagnozowane przez lekarza, a ich leczenie przebiega zazwyczaj dwutorowo. Polega ono na niwelowaniu objawów oraz leczeniu przyczyny.

W przypadku bólu podbrzusza i lędźwiowej części pleców, by podjąć odpowiednie leczenie, konieczne jest precyzyjne zlokalizowanie jego źródła. Po wykonaniu przez pacjenta odpowiedniej diagnostyki lekarz rodzinny kieruje go do odpowiedniego specjalisty (gastrologa, ginekologa, nefrologa, ortopedy) lub – jeśli przyczyna bólu nie jest poważna – sam zleca właściwą w danym przypadku drogę leczenia.

Aby całkowicie wyeliminować dolegliwości, wyleczona musi być choroba, która je powoduje. Pacjent może samodzielnie jedynie zwalczać objawy, stosując np. leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty, kompresy łagodzące ból lub – jeśli źródłem bólu są np. jelita – trzymać odpowiednią dietę i pić zioła o właściwościach łagodzących.

Kiedy dolegliwości związane są z chorobami układu pokarmowego warto zadbać o odpowiednią dietę, kiedy jednak pochodzą od kręgosłupa, niekiedy niezbędna jest rehabilitacja lub odpowiednie ćwiczenia ruchowe.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 9)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!