Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Ból żołądka i pleców – po jedzeniu, w ciąży. Co pomaga?

Ból żołądka połączony z bólem pleców może wskazywać na poważne schorzenia oraz dolegliwości, które niekiedy nie mają związku z organami zlokalizowanymi w obszarze jamy brzusznej. Wrzody żołądka, kamica żółciowa, czy zapalenie trzustki to niektóre z chorób charakteryzujących się właśnie takimi symptomami. Co pomaga na ból żołądka i pleców?
Kobieta cierpi z powodu bólu żołądka i pleców
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co oznacza ból żołądka i pleców?

Ból żołądka może być dolegliwością o różnym stopniu nasilenia, występującą sporadycznie, czy regularnie, np. po jedzeniu, na czczo lub w innych sytuacjach. Za bólem żołądka mogą stać różne przyczyny, najczęściej związane z układem pokarmowym, takie jak np.:

  • choroba wrzodowa żołądka, 
  • choroba refluksowa przełyku, 
  •  przewlekłe zapalenie trzustki, 
  • zapalenie żołądka, 
  • zwykłe przejedzenie,
  • zjedzenie czegoś nieświeżego. 

Jednak nie zawsze dolegliwości bólowe płynące z obszaru żołądka dotyczą organu znajdującego się w jamie brzusznej. Za takimi symptomami mogą się kryć bowiem takie zdarzenia zdrowotne jak np. zawał serca ściany dolnej, stres, czy nerwica narządowa. Okazuje się, że bólem żołądka mogą objawiać się także kłopoty z kręgosłupem.

Za ból pleców z kolei również odpowiada wiele czynników, takich jak np. siedzący tryb życia, brak regularności w aktywności ruchowej, niewłaściwa postawa ciała, schorzenia związane z kręgosłupem (m.in. przepuklina kręgosłupa, przeciążenia, złamanie kompresyjne kręgów), a także inne choroby (np. fibromialgia, ostre zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc, choroba kości Pageta, półpasiec oraz choroby autoimmunologiczne). 

Co jeśli ból żołądka i pleców jest odczuwany jednocześnie? Może to wówczas wskazywać m.in. na zapalenie woreczka żółciowego, zapalenie uchyłków, ropnie uchyłków, zapalenie trzustki, czy wyrostka robaczkowego.

Reklama

Jednoczesny ból pleców i żołądka

Ból brzucha i pleców występujący łącznie może stanowić symptom choroby, czasami niebezpiecznej dla ustroju. Niezbędna w tym przypadku jest dogłębna diagnostyka oparta na dokładnym wywiadzie z pacjentem, badaniu fizykalnym, niezbędnych analizach laboratoryjnych oraz badaniach obrazowych (lekarz może zlecić wykonanie np. USG, RTG, rezonansu magnetycznego, czy też tomografii komputerowej jamy brzusznej). 

Ból żołądka promieniujący na plecy może świadczyć np. o występowaniu ostrego zapalenia trzustki lub o zaostrzeniu przewlekłego zapalenia tego organu. Taki stan rozpoznaje się po wskaźnikach trzustkowych we krwi oraz ultrasonografii jamy brzusznej. 

Za jednoczesny ból żołądka i pleców może odpowiadać też kamica żółciowa. Charakteryzuje się ona bólem zlokalizowanym bardziej po prawej stronie jamy brzusznej, który dociera aż do obszaru między łopatkami czy też po prawą łopatkę. 

Bardzo silny, wręcz przeszywający ból brzucha wędrujący do pleców może natomiast oznaczać wrzody żołądka. W takich okolicznościach najczęściej wykonuje się rentgen jamy brzusznej.

Reklama

Ból żołądka i pleców po jedzeniu

Pacjenci obserwują czasem ból żołądka i pleców po jedzeniu, czasem odczuwalny zaraz po przyjęciu posiłku, niekiedy - po jakimś czasie od zjedzenia danej potrawy (np. po kilku godzinach).

Może to stanowić sygnał dolegliwości opisanych we wcześniejszym fragmencie tekstu (czyli powodem tych oznak może być m.in. choroba wrzodowa żołądka, czy przewlekłe zapalenie trzustki). 

Ból w obrębie brzucha, którego chory doświadcza po jedzeniu może wynikać z zatrucia pokarmowego, np. bakteriami. Do najczęściej pojawiających się bakterii, które wywołują zatrucie w układzie pokarmowym zalicza się Salmonellę, paciorkowca i gronkowca. 

Ponadto odczuwanie bólu żołądka po przyjęciu posiłku może dotyczyć kłopotów z trawieniem. Oprócz dolegliwości bólowych pacjenci zgłaszają też wrażenie pełności w brzuchu, wzdęcia, gazy oraz zgagę.

Z kolei za refluksem żołądkowo-przełykowym przemawia taki rodzaj bólu brzucha, któremu towarzyszy pieczenie w mostku, częste odbijanie oraz zgaga.

Reklama

Ból żołądka i pleców w ciąży

Ból żołądka i kręgosłupa w czasie ciąży to bardzo często zgłaszane dolegliwości przez przyszłe mamy. Niektóre z nich, np. ból pleców związany z powiększającym się brzuchem, zmianą środka ciężkości, itp., mogą być jak najbardziej naturalne, inne z kolei mogą, a nawet powinny zadziałać jak sygnał alarmowy. 

Ból żołądka i pleców w ciąży może mieć związek z wcześniej już wymienionymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi. Jednak częściej dotyczy ciąży w sposób bezpośredni. 

Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem jeśli ciężarna odczuwaból brzucha połączony z twardnieniem macicy, lub jeśli zaobserwuje ostry ból po jednej ze stron lub po obu stronach macicy (takie oznaki mogą iść w stronę poronienia, czy ciąży pozamacicznej), albo kiedy wystąpi u niej ból w górnej części brzucha (co może oznaczać zaawansowaną postać zatrucia ciążowego).

Z kolei ból pleców w ciąży także może sugerować poważne problemy, z którymi natychmiast należy udać się do ginekologa lub od razu do szpitala. Należą do nich bóle pleców wywołane infekcją dróg moczowych oraz bóle kręgosłupa zwiastujące zbliżający się poród. Niekiedy mogą być one objawem poronienia lub porodu przedwczesnego.

Reklama

Co pomaga na ból żołądka i pleców?

Jak postępować kiedy pojawi się ból żołądka i pleców? Co pomaga na ten rodzaj dolegliwości? Wszystko zależy od tego, co wywołuje podane symptomy. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o profesjonalną, dokładną diagnozę lekarską.

Po dokonaniu oceny medyka z jakim rodzajem schorzenia, czy problemu zdrowotnego pacjent się boryka, będzie można wprowadzić stosowny rodzaj terapii, o którym zresztą także powinien zdecydować lekarz. 

W większości przypadków jednak podstawę stanowi przejście na zdrową dietę, dopasowaną indywidualnie do danej osoby, zakładającą przede wszystkim odejście od ciężkostrawnych, tłustych, pikantnych potraw oraz od produktów uczulających i takich, których dany organizm nie toleruje.

Najczęściej trzeba też rzucić picie alkoholu oraz nałóg palenia papierosów. Dobrze jest także jadać w sposób regularny (o tych samych porach każdego dnia co około 2-3 godziny). Ponadto nierzadko należy zmienić tryb życia na bardziej lub mniej aktywny, zależnie od rodzaju zdiagnozowanego schorzenia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. 

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Jaromir Andrzej Lecyk, Gdy boli i piecze, o chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, Ex Libris2005, ISBN 8389351595.
  • 2. Pedre Vincent, Szczęśliwe jelita. Program oczyszczania, który pomoże ci wyeliminować ból, pozbyć się toksyn i pasożytów oraz schudnąć, Vivante, 2016, ISBN 9788365442949.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Hermafrodyta - co to jest obojnactwo? Narządy płciowe
Kobieta z przyklejonym plastrem na podbrzuszu
Podobne artykuły
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co planujesz na pierwszy dzień wiosny?