🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Czerwona barwa moczu - czy zawsze jest objawem choroby?

Czerwony mocz po burakach i podczas okresu to naturalna reakcja organizmu. Niekiedy jednak czerwony kolor oznacza stan chorobowy. W jakich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem?
Czerwona barwa moczu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Czerwony kolor moczu może mieć różne przyczyny. To informacja ze strony organizmu o ewentualnych chorobach, spożywanych produktach lub przyjmowanych lekach. Zawsze warto zdiagnozować przyczynę.
 • W czasie menstruacji mocz kobiet często zabarwia się na czerwono. To naturalne zjawisko zanieczyszczenia krwią z dróg rodnych na skutek złuszczania się górnej warstwy błony macicy. Silne zabarwienie, utrzymujące się po miesiączce wymaga skonsultowania z ginekologiem.
 • Czerwony mocz u dziecka może być skutkiem jedzenia przekąsek, posiadających w swym składzie czerwony barwnik. Barwę moczu mogą zmieniać też niektóre leki. Wyraźne ślady krwi, utrzymujące się przez dłuższy czas często jednak sygnalizują chorobę – na przykład infekcję, zapalenie dróg moczowych czy kamicę nerkową.
SPRAWDŹ TEŻ: Kolor moczu – co oznacza i jaki jest prawidłowy?
Spis treści

Reklama

Co oznacza czerwony mocz?

Prawidłowa barwa moczu ma odcień jasnożółty i przejrzysty. Kolor ciemnożółty mieści się jeszcze w warunkach normy. Zmiana koloru jest zawsze informacją o stanie organizmu, spożywanym jedzeniu i przyjmowanych lekach. Co może oznaczać czerwony kolor moczu?

Krew w moczu, nazywana hematurią wskazuje na obecność krwinek czerwonych. Przyczyn takiego zabarwienia jest naprawdę dużo, ale nie każda oznacza chorobę lub poważne zmiany w organizmie.

Do najważniejszych przyczyn czerwonego moczu, które wskazują na stany chorobowe należą:

 • zakażenie dróg moczowych, najczęściej występujące w postaci zapalenia pęcherza moczowego. Dodatkowo pojawiają się takie dolegliwości, jak trudności w oddawaniu uryny, ból i częstomocz,
 • choroby nerek, takie jak kamica nerkowa czy zapalenie kłębuszków nerkowych. Przy tego typu chorobach pojawiają się dość silne bóle w okolicach nerek, promieniujące i nasilające przy oddawaniu moczu. Dodatkowo chory uskarża się na stany gorączkowe,
 • choroby gruczołu krokowego, czyli popularnej prostaty, charakteryzujące się bolesnością przy oddawaniu uryny o czerwonym zabarwieniu,
 • choroby nowotworowe pęcherza moczowego, moczowodu, prostaty lub nerek,
 • endometrioza, czyli rozrost błony śluzowej macicy poza jej jamą,
 • obecność ciała obcego w cewce moczowej.

Krwiomocz o podłożu chorobowym wymaga konsultacji z lekarzem i szczegółowej diagnostyki. Mocz zabarwiony na czerwono nie zawsze jednak oznacza poważną chorobę.

Infekcjom z wysoką gorączką często towarzyszy czerwony kolor uryny. Intensywny wysiłek fizyczny może także doprowadzić do krótkotrwałego krwiomoczu. Przedawkowanie leków przeciwkrzepliwych to także jedna z przyczyn zaczerwienienia tego płynu ustrojowego na skutek zaburzeń krzepnięcia. Powszechnym przypadkiem jest czerwony mocz po spożyciu buraków lub wypicia soku buraczanego oraz obecność krwi w moczu w trakcie okresu.

Reklama

Czerwony mocz po burakach

Czy mocz po burakach jest czerwony? Zdecydowanie tak. Zmienia on kolor na czerwony po zjedzeniu buraków lub wypiciu soku buraczanego. Wiele osób obserwuje także u siebie czerwony mocz po barszczu, który jest sporządzany z buraków.

Ten fakt nie powinien niepokoić, gdyż z reguły nie oznacza podłoża chorobowego. Buraki zawierają barwnik zwany betainą, który nadaje im charakterystyczny rubinowy kolor. Jest on rozkładany w organizmie człowieka i przetwarzany w procesie trawienia.

Jego niewielka ilość, po przejściu przez układ trawienny jest wydalana z moczem, wcześniej go zabarwiając. Kolor czerwony moczu po burakach, uzależniony jest od ilości przetworzonej betainy.

Jak długo czerwony mocz po burakach może się utrzymywać? Obecność zabarwienia zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Tego typu barwnik jest niszczony przez kwas solny w żołądku. Im większa kwasowość żołądka tym szybszy proces wydalenia betainy.

Czynniki genetyczne mają także wpływ na to, czy dana osoba doświadcza biturii. Dość istotne znaczenie ma stopień nawodnienia organizmu. Duża ilość wypitej wody łagodzi zabarwienie, a uryna po burakach staje się szybciej lekko różowa.

Buraki trawione są w organizmie do 4 godzin. Czerwony kolor znika całkowicie po wydaleniu całej betainy, zatem omawiany płyn ustrojowy wróci do normy w chwili pozbycia się przez organizm całego barwnika. 

Czerwony mocz podczas okresu

Wiele kobiet zauważa u siebie czerwony mocz podczas okresu. To zupełnie naturalne zjawisko. Mocz czasie menstruacji może być zanieczyszczony krwią z dróg rodnych. Górne warstwy błony macicy złuszczają się, wywołując krwawienie z pochwy.  Krew w czasie miesiączki łączy się także z moczem, stąd jego niestandardowe zabarwienie.

Lekarze nie zalecają wykonywania badania moczu w trakcie miesiączki, gdyż nawet niewielka domieszka krwi w moczu może zafałszować wyniki i spowodować błędną interpretację. Mocz koloru czerwonego pojawia się bardzo często jako naturalny element okresu.

Miesiączka zwiększa u kobiet ilość krwinek czerwonych. U jednych mocz może być silnie zabarwiony krwią, u innych mniej. Jeśli czerwone zabarwienie moczu jest intensywne, warto zrobić badanie po zakończeniu okresu. Krew może pojawić się na skutek zaburzeń chorobowych, a badanie w czasie miesiączki utrudnia wykrycie innych dolegliwości i opóźnia proces leczenia. 

Reklama

Czerwony mocz u dziecka

Czerwona barwa moczu zawsze wzbudza niepokój, szczególnie jeśli pojawia się u dzieci. Ten charakterystyczny kolor może oznaczać infekcję lub chorobę, ale także może być skutkiem zjedzenia produktów, które zawierają czerwony barwnik. Dla spokoju rodziców warto skonsultować taki stan z lekarzem, mimo iż nie zawsze oznacza problem zdrowotny. Czerwona barwa często nie jest krwią w moczu.

Czerwony mocz po burakach u dziecka pojawia się nie tylko po zjedzeniu samych buraków, ale także produktów z nich przyrządzonych, jak przeciery czy soki. Wiele sztucznie barwionych przekąsek dla dzieci może także wywoływać reakcję w postaci zmiany zabarwienia moczu. Niektóre leki, przyjmowane przez dziecko powodują zmianę barwy na czerwoną. Do takich należy penicylina lub rifampicyna (lek przeciwgruźliczy), a czerwony kolor jest tylko skutkiem ubocznym, a nie krwią w wydalanym płynie.

Czasami mocz dziecka zmienia barwę na skutek silnego wysiłku fizycznego, gdy mioglobina pochodząca z intensywnie pracujących mięśni przedostaje się do moczu. W sytuacji braku podłoża chorobowego, czerwona barwa dość szybko znika.

Problem pojawia się, gdy czerwony mocz u dziecka wywołany jest chorobą, a w moczu widać wyraźnie ślady krwi.

Oto najważniejsze przyczyny krwiomoczu u dziecka:

 • infekcje pęcherza moczowego,
 • kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • kamica nerkowa,
 • torbielowatość nerek,
 • zakażenia innych elementów układu moczowego,
 • nowotwory,
 • choroby związane z problemem krzepnięcia krwi,
 • zespół dziadka do orzechów, czyli anomalia naczyniowa żyły nerkowej.

Zmianie zabarwienia moczu, która wskazuje na chorobę często towarzyszą dodatkowe objawy, jak gorączka, zmieniony zapach i zmętnienie oraz częste oddawanie moczu. Takie stany wymagają konsultacji z lekarzem, który przeprowadza odpowiednią diagnostykę.

Reklama

Czerwony mocz w ciąży

Czerwony kolor moczu u kobiety ciężarnej może być skutkiem spożywania produktów spożywczych bogatych w barwniki. Do takich należą przede wszystkim buraki, a czerwony mocz po burakach w ciąży nie powinien niepokoić przyszłej mamy.  Zmiany zabarwienia pojawiają się także po szparagach, jeżynach i szpinaku.

Czerwony mocz w ciąży może mieć także podłoże chorobowe. Jeśli nie ma możliwości połączenia go ze spożytym wcześniej pokarmem to należy skonsultować taki fakt z lekarzem. Co może być przyczyną takiego stanu? Oto kilka możliwości:

 • choroby nerek, a w szczególności kamica nerkowa lub zapalenie kłębuszków nerkowych,
 • choroby nowotworowe,
 • stany zapalne układu moczowego (cewki i pęcherza),
 • zaburzenia hormonalne,
 • przyjmowanie określonych leków, które zmieniają zabarwienie moczu (np. leki przeciwzakrzepowe).

W prawidłowym obrazie moczu nie powinny pojawiać się krwinki czerwone, czyli erytrocyty. Jeśli ogólne badanie potwierdzi jednak obecność świeżych erytrocytów w moczu w ciąży, konieczna jest dalsza diagnostyka w celu określenia przyczyn ich występowania. Krew w moczu ciężarnej kobiety zawsze powinna być sprawdzona i szczegółowo zdiagnozowana.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Walentowicz, D. Krzemiński, Z. Kopański i inni „Krwiomocz – ogólna charakterystyka zjawiska”, Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Journal of Clinical Healthcare 3/2017
 • M. Nowicki, B. Biedunkiewicz „Krwinkomocz”, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Akademia Medyczna w Gdańsku, Forum Nefrologiczne 2009, tom 2, nr 1, 60-63, ISSN 1899-3338
 • dr B. Nedoszytko „Krew – budowa i funkcje”, Wyższa Szkoła Zawodowa Pielęgnacji, Zdrowia i Urody w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Gdyni
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Mocz
Erytrocyty, czyli czerwone krwinki w moczu. Czy krwiomocz to objaw poważnej choroby?
Próba moczu z erytrocytami
Bakteria Escherichia coli w moczu (pałeczki okrężnicy) - objawy i leczenie
Próbka moczu do badania escherichia coli
Krew w moczu, czyli krwiomocz - przyczyny, objawy towarzyszące i sposoby leczenia
Podobne artykuły
Próba z żółtym kolorem moczu
Bardzo żółty mocz – przyczyny zmiany koloru
Próbki z moczem do badania ph
Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe
Próbki z różnymi kolorami moczu
Kolor moczu - jak wygląda prawidłowy? Sprawdź, kiedy warto wykonać badanie moczu
Badanie próbki z moczem
Białko w moczu - normy. Co oznacza podwyższony poziom?
Próbka moczu do badania
O czym świadczy cukier w moczu? Poznaj normy i objawy glikozurii

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!