Dla Ciebie, na zdrowie!

O czym świadczy cukier w moczu? Poznaj normy i objawy glikozurii

Cukier w moczu oznacza, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. W urynie nie powinna znajdować się glukoza. Jej obecność może świadczyć o cukrzycy oraz innych chorobach. Sprawdź, co może być przyczyną cukru w moczu.
Próbka moczu do badania
źródło:123RF
W skrócie
 • U zdrowego człowieka cukier w moczu nie powinien występować. Wyjątkiem mogą być kobiety w ciąży. Jednak zawsze wynik powinien skłonić dalszej diagnostyki.
 • Cukromocz może świadczyć o cukrzycy, zaburzeniach w pracy nerek, wątroby nadnerczy lub być wynikiem choroby alkoholowej.
 • Aby pozbyć się glukozy z moczu należy wdrożyć odpowiednie leczenie choroby, powodującej cukromocz.
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznacza glukoza w moczu w ciąży?
Spis treści

Reklama

Cukier w moczu

Glukoza w moczu to parametr sprawdzany w tzw. badaniu ogólnym moczu. Poza poszukiwaniem obecności cukru w moczu, diagności sprawdzają także czy mocz zawiera:

Ponadto w czasie badania sprawdza się barwę moczu, przejrzystość, odczyn pH, ciężar właściwy oraz osad.

Badanie ogólne moczu należy do podstawowych badań diagnostycznych. Wykonuje się je głównie w celu wykrycia chorób nerek oraz dróg moczowych, ale także innych schorzeń. Mocz zdrowej osoby nie powinien zawierać glukozy. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży. Cukier w moczu w ciąży jest bowiem stanem fizjologicznym, spowodowanym obniżeniem tzw. progu nerkowego na skutek zaburzeń hormonalnych. U ciężarnych może występować cukromocz pomimo prawidłowego stężenia glukozy we krwi, ale może być także objawem cukrzycy ciążowej. Dlatego w celu wykluczania cukrzycy, kobiety w ciąży wykonują tzw. krzywą cukrową

Reklama

Co oznacza cukier w moczu? 

Jeśli diagnosta przeprowadzający badanie stwierdzi obecność glukozy w moczu (glukozurii), może to wskazywać na cukrzycę, która jest zespołem chorób metabolicznych. Charakteryzuje się hiperglikemią, czyli podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Z hiperglikemią często współwystępuje glukozuria. Dlaczego? Jeśli stężenie glukozy we krwi jest zbyt wysokie, nerki filtrujące krew nie będą w stanie wchłonąć całego cukru z powrotem do krwiobiegu, co zaowocuje glukozurią. 

Warto jednak podkreślić, że cukrzyca zazwyczaj jest wykrywana na podstawie badań krwi. Ogólnego badania moczu nie wykonuje się w procesie diagnostycznym cukrzycy, ale znajduje ono zastosowanie przy ocenie skuteczności leczenia cukrzycy. Niekiedy jednak cukrzyca jest wykrywana przypadkowo na podstawie badania moczu. Obecność cukru w moczu jest wskazaniem do wykonania innych badań diagnostycznych, nie tylko w kierunku cukrzycy, ale także innych chorób, które mogą objawiać się cukromoczem. 

Reklama

Co może być przyczyną cukru w moczu?

Przyczyną cukru w moczu mogą być także inne schorzenia, m.in.:

 • glukozuria nerkowa (zaburzenia wchłaniania glukozy przez cewki nerkowe),
 • choroby wątroby,
 • choroby nadnerczy,
 • choroba alkoholowa,
 • guzy przysadki mózgowej.

Warto wiedzieć, że cukromocz może być także symptomem niewłaściwej diety, zawierającej zbyt dużą ilość węglowodanów prostych. Glukozuria bywa także skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków. 

Reklama

Objawy cukru w moczu

Cukier w moczu objawem jest sam w sobie i może oznaczać wyżej wymienione schorzenia. Warto jednak podkreślić, że w zależności od choroby podstawowej, skutkującej cukromoczem, u pacjenta będą występować inne symptomy kliniczne. 

Na cukrzycę wskazuje glukozuria w połączeniu z takimi objawami jak:

 • wielomocz,
 • wzmożone pragnienie,
 • wzmożone lub osłabione łaknienie,
 • senność, 
 • osłabienie,
 • zaburzenia widzenia,
 • bóle mięśni. 

W przypadku bardzo wysokiego stężenie glukozy we krwi mogą dodatkowo wystąpić nudności, wymioty oraz bóle brzucha. Przy takich objawach należy w pierwszej kolejności oznaczyć stężenie glukozy we krwi. Hiperglikemia wynosząca na czczo powyżej 126 mg/dL daje lekarzowi podstawy do zdiagnozowania cukrzycy.

Co warto podkreślić, jeśli u pacjenta z cukrem w moczu nie stwierdza się hiperglikemii, może to wskazywać na uszkodzenie kanalików nerkowych, które zamiast wchłaniać cukier z powrotem do krwioobiegu, wydalają go z moczem. 

Reklama

Norma cukru w moczu 

Czy można mówić o normie cukru w moczu? Generalnie żadna ilość glukozy nie powinna przedostawać się do moczu. Krew wraz z cukrem jest filtrowana w kłębuszkach nerkowych. Po procesie filtracji cukier powinien trafiać do kanalików nerkowych, gdzie powinien ulegać wchłanianiu zwrotnemu. Jeśli jednak stężenie glukozy we krwi przekroczy tzw. próg nerkowy, czyli 180 mg/dL, cukier nie ulegnie w całości wchłanianiu zwrotnemu i pojawi się w moczu. 

Cukier w moczu u mężczyzn i kobiet wykrywa się za pomocą testów paskowych, które nie cechują się wysokim poziomem czułości (średnio od 2 do70 mg/dl), dlatego nie służą one do oceny ilościowej. Ogólne badanie moczu pozwala jedynie stwierdzić obecność glukozy w moczu lub jej brak. Dlatego w badaniu nie określa się poziomu cukru w moczu

Reklama

Jak wypłukać cukier z moczu?

Jak się pozbyć cukru z moczu? Niezbędne jest tutaj poznanie przyczyny pojawienia się glikozurii. Jeśli wynika ona z nieprawidłowej diety, obfitującej w proste węglowodany, należy je wykluczyć z jadłospisu i ponownie wykonać badanie. Jeśli mimo modyfikacji diety nadal się glukoza w moczu się utrzymuje konieczna jest dalsza diagnostyka. Należy pamiętać, że wyniki badań zawsze powinny być skonsultowane ze specjalistą, który w razie potrzeby odpowiednio zareaguje na przekroczone normy lub towarzyszące objawy. 

Reklama

Jak leczyć cukier w moczu?

Leczenie cukromoczu jest uzależnione przede wszystkim od jego przyczyny. Jeśli cukier w moczu jest objawem cukrzycy, pacjent powinien jak najszybciej znaleźć się pod opieką diabetologa. Cukier w moczu u cukrzyka oznacza, że choroba jest leczona niewłaściwie. To niezwykle groźne dla pacjenta, gdyż długotrwale utrzymująca się hiperglikemia prowadzi do licznych powikłań. Leczenie cukrzycy jest uzależnione od typu choroby. Cukrzyca typu 1 wymaga insulinoterapii. Zaś typu 2 leczy się przede wszystkim poprzez zmianę trybu życia. 

Drugą najczęstszą przyczyną cukromoczu jest glukozuria nerkowa. Jeśli u pacjenta nie występują inne objawy świadczące o chorobie nerek, glukozuria nerkowa nie wymaga leczenia. Nefrolog powinien jednak wykluczyć możliwość występowania u pacjenta zespołu Fanconiego

Czytaj również

Bibliografia

 • Cukromocz, https://pl.wikipedia.org/wiki/Cukromocz [data dostępu:26.11.2021]
 • Znaczenie i zastosowanie analizy próbki moczu, http://laboratoria.net/artykul/26662.html&pn=1 [data dostępu:26.11.2021]
 • Badanie ogólne moczu, Katedra Analityki Medycznej, https://szp.uwm.edu.pl/sites/default/files/download/202003/badanie_ogolne_moczu_2015_0.pdf [data dostępu:26.11.2021]
 • Bogdan Solnica, Diagnostyka laboratoryjna, PZWL Wydawnictwo, Warszawa 2019, wyd.2, ISBN: 978-83-200-5814-7
 • Nancy A. Brunzel, red. wyd. pol. Halina Kemona, red. wyd. pol. Maria Mantur. Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych, Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2016, wyd.3, ISBN: 978-83-65373-38-0.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania moczu
O czym świadczy cukier w moczu? Poznaj normy i objawy glikozurii
Próbka moczu do badania
Co oznaczają nabłonki płaskie w moczu? Sprawdź, jak je leczyć
Próbka moczu do badania nabłonków płaskich
Badanie ogólne moczu - wyniki i interpretacja. Ile ml jest potrzebne?
Próba moczu do badania
Podobne artykuły
Próbki z różnymi kolorami moczu
Kolor moczu - jak wygląda prawidłowy? Sprawdź, kiedy warto wykonać badanie moczu
Badanie próbki moczu
Co to jest posiew moczu? Sprawdź, jak się przygotować do badania?
Próbka moczu do badania escherichia coli
Bakteria Escherichia coli w moczu (pałeczki okrężnicy) - objawy i leczenie
Mocz człowieka
Dobowa zbiórka moczu - jak prawidłowo przeprowadzić DZM, aby uzyskać wiarygodne wyniki badania?
Badanie próbki z moczem
Białko w moczu - normy. Co oznacza podwyższony poziom?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!