Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

O czym świadczy cukier w moczu? Poznaj normy i objawy glikozurii

Cukier w moczu oznacza, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. W urynie nie powinna znajdować się glukoza. Jej obecność może świadczyć o cukrzycy oraz innych chorobach. Sprawdź, co może być przyczyną cukru w moczu.
Próbka moczu do badania
źródło:123RF
W skrócie
 • U zdrowego człowieka cukier w moczu nie powinien występować. Wyjątkiem mogą być kobiety w ciąży. Jednak zawsze wynik powinien skłonić dalszej diagnostyki.
 • Cukromocz może świadczyć o cukrzycy, zaburzeniach w pracy nerek, wątroby nadnerczy lub być wynikiem choroby alkoholowej.
 • Aby pozbyć się glukozy z moczu należy wdrożyć odpowiednie leczenie choroby, powodującej cukromocz.
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznacza glukoza w moczu w ciąży?
Spis treści

Reklama

Cukier w moczu

Glukoza w moczu to parametr sprawdzany w tzw. badaniu ogólnym moczu. Poza poszukiwaniem obecności cukru w moczu, diagności sprawdzają także czy mocz zawiera:

Ponadto w czasie badania sprawdza się barwę moczu, przejrzystość, odczyn pH, ciężar właściwy oraz osad.

Badanie ogólne moczu należy do podstawowych badań diagnostycznych. Wykonuje się je głównie w celu wykrycia chorób nerek oraz dróg moczowych, ale także innych schorzeń. Mocz zdrowej osoby nie powinien zawierać glukozy. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży. Cukier w moczu w ciąży jest bowiem stanem fizjologicznym, spowodowanym obniżeniem tzw. progu nerkowego na skutek zaburzeń hormonalnych. U ciężarnych może występować cukromocz pomimo prawidłowego stężenia glukozy we krwi, ale może być także objawem cukrzycy ciążowej. Dlatego w celu wykluczania cukrzycy, kobiety w ciąży wykonują tzw. krzywą cukrową

Reklama

Co oznacza cukier w moczu? 

Jeśli diagnosta przeprowadzający badanie stwierdzi obecność glukozy w moczu (glukozurii), może to wskazywać na cukrzycę, która jest zespołem chorób metabolicznych. Charakteryzuje się hiperglikemią, czyli podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Z hiperglikemią często współwystępuje glukozuria. Dlaczego? Jeśli stężenie glukozy we krwi jest zbyt wysokie, nerki filtrujące krew nie będą w stanie wchłonąć całego cukru z powrotem do krwiobiegu, co zaowocuje glukozurią. 

Warto jednak podkreślić, że cukrzyca zazwyczaj jest wykrywana na podstawie badań krwi. Ogólnego badania moczu nie wykonuje się w procesie diagnostycznym cukrzycy, ale znajduje ono zastosowanie przy ocenie skuteczności leczenia cukrzycy. Niekiedy jednak cukrzyca jest wykrywana przypadkowo na podstawie badania moczu. Obecność cukru w moczu jest wskazaniem do wykonania innych badań diagnostycznych, nie tylko w kierunku cukrzycy, ale także innych chorób, które mogą objawiać się cukromoczem. 

Co może być przyczyną cukru w moczu?

Przyczyną cukru w moczu mogą być także inne schorzenia, m.in.:

 • glukozuria nerkowa (zaburzenia wchłaniania glukozy przez cewki nerkowe),
 • choroby wątroby,
 • choroby nadnerczy,
 • choroba alkoholowa,
 • guzy przysadki mózgowej.

Warto wiedzieć, że cukromocz może być także symptomem niewłaściwej diety, zawierającej zbyt dużą ilość węglowodanów prostych. Glukozuria bywa także skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków. 

Reklama

Objawy cukru w moczu

Cukier w moczu objawem jest sam w sobie i może oznaczać wyżej wymienione schorzenia. Warto jednak podkreślić, że w zależności od choroby podstawowej, skutkującej cukromoczem, u pacjenta będą występować inne symptomy kliniczne. 

Na cukrzycę wskazuje glukozuria w połączeniu z takimi objawami jak:

 • wielomocz,
 • wzmożone pragnienie,
 • wzmożone lub osłabione łaknienie,
 • senność, 
 • osłabienie,
 • zaburzenia widzenia,
 • bóle mięśni. 

W przypadku bardzo wysokiego stężenie glukozy we krwi mogą dodatkowo wystąpić nudności, wymioty oraz bóle brzucha. Przy takich objawach należy w pierwszej kolejności oznaczyć stężenie glukozy we krwi. Hiperglikemia wynosząca na czczo powyżej 126 mg/dL daje lekarzowi podstawy do zdiagnozowania cukrzycy.

Co warto podkreślić, jeśli u pacjenta z cukrem w moczu nie stwierdza się hiperglikemii, może to wskazywać na uszkodzenie kanalików nerkowych, które zamiast wchłaniać cukier z powrotem do krwioobiegu, wydalają go z moczem. 

Reklama

Norma cukru w moczu 

Czy można mówić o normie cukru w moczu? Generalnie żadna ilość glukozy nie powinna przedostawać się do moczu. Krew wraz z cukrem jest filtrowana w kłębuszkach nerkowych. Po procesie filtracji cukier powinien trafiać do kanalików nerkowych, gdzie powinien ulegać wchłanianiu zwrotnemu. Jeśli jednak stężenie glukozy we krwi przekroczy tzw. próg nerkowy, czyli 180 mg/dL, cukier nie ulegnie w całości wchłanianiu zwrotnemu i pojawi się w moczu. 

Cukier w moczu u mężczyzn i kobiet wykrywa się za pomocą testów paskowych, które nie cechują się wysokim poziomem czułości (średnio od 2 do70 mg/dl), dlatego nie służą one do oceny ilościowej. Ogólne badanie moczu pozwala jedynie stwierdzić obecność glukozy w moczu lub jej brak. Dlatego w badaniu nie określa się poziomu cukru w moczu

Reklama

Jak wypłukać cukier z moczu?

Jak się pozbyć cukru z moczu? Niezbędne jest tutaj poznanie przyczyny pojawienia się glikozurii. Jeśli wynika ona z nieprawidłowej diety, obfitującej w proste węglowodany, należy je wykluczyć z jadłospisu i ponownie wykonać badanie. Jeśli mimo modyfikacji diety nadal się glukoza w moczu się utrzymuje konieczna jest dalsza diagnostyka. Należy pamiętać, że wyniki badań zawsze powinny być skonsultowane ze specjalistą, który w razie potrzeby odpowiednio zareaguje na przekroczone normy lub towarzyszące objawy. 

Reklama

Jak leczyć cukier w moczu?

Leczenie cukromoczu jest uzależnione przede wszystkim od jego przyczyny. Jeśli cukier w moczu jest objawem cukrzycy, pacjent powinien jak najszybciej znaleźć się pod opieką diabetologa. Cukier w moczu u cukrzyka oznacza, że choroba jest leczona niewłaściwie. To niezwykle groźne dla pacjenta, gdyż długotrwale utrzymująca się hiperglikemia prowadzi do licznych powikłań. Leczenie cukrzycy jest uzależnione od typu choroby. Cukrzyca typu 1 wymaga insulinoterapii. Zaś typu 2 leczy się przede wszystkim poprzez zmianę trybu życia. 

Drugą najczęstszą przyczyną cukromoczu jest glukozuria nerkowa. Jeśli u pacjenta nie występują inne objawy świadczące o chorobie nerek, glukozuria nerkowa nie wymaga leczenia. Nefrolog powinien jednak wykluczyć możliwość występowania u pacjenta zespołu Fanconiego

Czytaj również

Bibliografia

 • Cukromocz, https://pl.wikipedia.org/wiki/Cukromocz [data dostępu:26.11.2021]
 • Znaczenie i zastosowanie analizy próbki moczu, http://laboratoria.net/artykul/26662.html&pn=1 [data dostępu:26.11.2021]
 • Badanie ogólne moczu, Katedra Analityki Medycznej, https://szp.uwm.edu.pl/sites/default/files/download/202003/badanie_ogolne_moczu_2015_0.pdf [data dostępu:26.11.2021]
 • Bogdan Solnica, Diagnostyka laboratoryjna, PZWL Wydawnictwo, Warszawa 2019, wyd.2, ISBN: 978-83-200-5814-7
 • Nancy A. Brunzel, red. wyd. pol. Halina Kemona, red. wyd. pol. Maria Mantur. Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych, Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2016, wyd.3, ISBN: 978-83-65373-38-0.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Mocz
Białko w moczu - normy. Co oznacza podwyższony poziom?
Badanie próbki z moczem
Krew w moczu, czyli krwiomocz - przyczyny, objawy towarzyszące i sposoby leczenia
Czy pomarańczowy mocz oznacza groźną chorobę?
Próba z pomarańczowym moczem do badania
Podobne artykuły
Próbki z moczem do badania ph
Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe
Próbki z różnymi kolorami moczu
Kolor moczu - jak wygląda prawidłowy? Sprawdź, kiedy warto wykonać badanie moczu
Próbka moczu do badania
O czym świadczy cukier w moczu? Poznaj normy i objawy glikozurii
Próba moczu z erytrocytami
Erytrocyty, czyli czerwone krwinki w moczu. Czy krwiomocz to objaw poważnej choroby?
Próbka moczu do badania escherichia coli
Bakteria Escherichia coli w moczu (pałeczki okrężnicy) - objawy i leczenie

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!