Cukier w moczu - co oznacza i jak leczyć? Norma i objawy

Cukier w moczu oznacza, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. W urynie nie powinna znajdować się glukoza. Jej obecność może świadczyć o cukrzycy oraz innych chorobach. Sprawdź, co może być przyczyną cukru w moczu.
Próbka moczu do badania
źródło:123RF

Spis treści

Glukoza w moczu

Glukoza w moczu to parametr sprawdzany w tzw. badaniu ogólnym moczu. Poza poszukiwaniem obecności cukru w moczu, diagności sprawdzają także czy mocz zawiera:

Ponadto w czasie badania sprawdza się barwę moczu, przejrzystość, odczyn pH, ciężar właściwy oraz osad.

Badanie ogólne moczu należy do podstawowych badań diagnostycznych. Wykonuje się je głównie w celu wykrycia chorób nerek oraz dróg moczowych, ale także innych schorzeń. Mocz zdrowej osoby nie powinien zawierać glukozy. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży. Cukier w moczu w ciąży jest bowiem stanem fizjologicznym, spowodowanym obniżeniem tzw. progu nerkowego na skutek zaburzeń hormonalnych. U ciężarnych może występować cukromocz pomimo prawidłowego stężenia glukozy we krwi, ale może być także objawem cukrzycy ciążowej. Dlatego w celu wykluczania cukrzycy, kobiety w ciąży wykonują tzw. krzywą cukrową. 

Co oznacza cukier w moczu? 

Jeśli diagnosta przeprowadzający badanie stwierdzi obecność glukozy w moczu(glukozurii), może to wskazywać na cukrzycę, która jest zespołem chorób metabolicznych. Charakteryzuje się hiperglikemią, czyli podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Z hiperglikemią często współwystępuje glukozuria. Dlaczego? Jeśli stężenie glukozy we krwi jest zbyt wysokie, nerki filtrujące krew nie będą w stanie wchłonąć całego cukru z powrotem do krwiobiegu, co zaowocuje glukozurią. 

Warto jednak podkreślić, że cukrzyca zazwyczaj jest wykrywana na podstawie badań krwi. Ogólnego badania moczu nie wykonuje się w procesie diagnostycznym cukrzycy, ale znajduje ono zastosowanie przy ocenie skuteczności leczenia cukrzycy. Niekiedy jednak cukrzyca jest wykrywana przypadkowo na podstawie badania moczu. Obecność cukru w moczujest wskazaniem do wykonania innych badań diagnostycznych, nie tylko w kierunku cukrzycy, ale także innych chorób, które mogą objawiać się cukromoczem. 

Co może być przyczyną cukru w moczu?

Przyczyną obecności cukru w moczu mogą być także inne schorzenia, m.in.:

 • glukozuria nerkowa (zaburzenia wchłaniania glukozy przez cewki nerkowe),
 • choroby wątroby,
 • choroby nadnerczy,
 • choroba alkoholowa,
 • guzy przysadki mózgowej.

Warto wiedzieć, że cukromocz może być także symptomem niewłaściwej diety, zawierającej zbyt dużą ilość węglowodanów prostych. Glukozuria bywa także skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków. 

Objawy cukru w moczu

Cukier w moczusam w sobie jest objawem wymienionych wyżej schorzeń. Warto jednak podkreślić, że w zależności od choroby podstawowej, skutkującej cukromoczem, u pacjenta będą występować inne objawy kliniczne. 

Na cukrzycę wskazuje glukozuria w połączeniu z takimi objawami jak:

 • wielomocz,
 • wzmożone pragnienie,
 • wzmożone lub osłabione łaknienie,
 • senność, 
 • osłabienie,
 • zaburzenia widzenia,
 • bóle mięśni. 

W przypadku bardzo wysokiego stężenie glukozy we krwi mogą dodatkowo wystąpić nudności, wymioty oraz bóle brzucha. Przy takich objawach należy w pierwszej kolejności oznaczyć stężenie glukozy we krwi. Hiperglikemia wynosząca na czczo powyżej 126 mg/dL daje lekarzowi podstawy do zdiagnozowania cukrzycy.

Co warto podkreślić, jeśli u pacjenta z cukrem w moczu nie stwierdza się hiperglikemii, może to wskazywać na uszkodzenie kanalików nerkowych, które zamiast wchłaniać cukier z powrotem do krwioobiegu, wydalają go z moczem. 

Norma cukru w moczu 

Czy można mówić o normie cukru w moczu? Generalnie żadna ilość glukozy nie powinna przedostawać się do moczu. Krew wraz z cukrem jest filtrowana w kłębuszkach nerkowych. Po procesie filtracji cukier powinien trafiać do kanalików nerkowych, gdzie powinien ulegać wchłanianiu zwrotnemu. Jeśli jednak stężenie glukozy we krwi przekroczy tzw. próg nerkowy, czyli 180 mg/dL, cukier nie ulegnie w całości wchłanianiu zwrotnemu i pojawi się w moczu. 

Cukier w moczu u mężczyzn i kobiet wykrywa się za pomocą testów paskowych, które nie cechują sięwysokim poziomem czułości (średnio od 2 do70 mg/dl), dlatego nie służą one do oceny ilościowej. Ogólne badanie moczu pozwala jedynie stwierdzić obecność glukozy w moczu lub jej brak. Dlatego w badaniu nie określa się poziomu cukru w moczu

Jak leczyć cukier w moczu?

Leczenie cukromoczu jest uzależnione przede wszystkim od jego przyczyny. Jeśli cukier w moczu jest objawem cukrzycy, pacjent powinien jak najszybciej znaleźć się pod opieką diabetologa. Glukoza w moczu u cukrzyka oznacza, że choroba jest leczona niewłaściwie. To niezwykle groźne dla pacjenta, gdyż długotrwale utrzymująca się hiperglikemia prowadzi do licznych powikłań. Leczenie cukrzycy jest uzależnione od typu choroby. Cukrzyca typu 1 wymaga insulinoterapii. Zaś typu 2 leczy się przede wszystkim poprzez zmianę trybu życia. 

Drugą najczęstszą przyczyną cukromoczu jest glukozuria nerkowa. Jeśli u pacjenta nie występują inne objawy świadczące o chorobie nerek, glukozuria nerkowa nie wymaga leczenia. Nefrolog powinien jednak wykluczyć możliwość występowania u pacjenta zespołu Fanconiego

Czytaj też:

Bibliografia

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Cukromocz
 • http://laboratoria.net/artykul/26662.html&pn=1

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij