Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗

Jak wygląda czop śluzowy i kiedy odchodzi?

Czop śluzowy wytwarza się w kanale szyjki macicy u kobiety w ciąży, żeby chronić macicę i rozwijający się płód przed infekcjami. Jego wydalenie jest pierwszą oznaką zbliżającego się porodu.
Lekarz bada kobietę w ciąży
źródło:123RF
W skrócie
  • Czop śluzowy to określenie na bardzo gęsty, lepki śluz w kanale szyjki macicy u kobiety w ciąży.
  • Jego podstawowym zadaniem jest ochrona macicy oraz płodu przed infekcjami.
  • Wydalenie czopu śluzowego to jeden ze zwiastunów zbliżającego się porodu. Następuje to około tydzień przed zwiastowanym rozwiązaniem.
SPRAWDŹ TEŻ: Pierwsze objawy porodu: jakie są typowe i nietypowe oznaki?
Spis treści

Reklama

Co to jest czop śluzowy? 

Czop śluzowy to określenie na bardzo gęsty, lepki śluz w kanale szyjki macicy u kobiety w ciąży. Powstaje on pod wpływem wysokiego stężenia progesteronu w organizmie ciężarnej. Podstawowym zadaniem czopu śluzowego wciąży jest ochrona macicy oraz płodu przed infekcjami. 

Po raz pierwszy zjawisko tworzenia się gęstego śluzu w kanale szyjki u ciężarnych opisał niemiecki ginekolog i położnik Samuel Kristeller, stąd określenie czop Kristellera. 

Co bardzo istotne, wydalenie gęstego śluzu stanowi jeden ze zwiastunów zbliżającego się poroduCzop porodowy zwykle odchodzi kilka dni przed rozpoczęciem się porodu.  

Reklama

Jak wygląda czop śluzowy? 

Wiele kobiet w zaawansowanej ciąży zastanawia się, jak wygląda czop śluzowy. Kwestia ta jest istotna zwłaszcza w czasie wyczekiwania pierwszych objawów zbliżającego się porodu. Czop Kristellera jest opisywany jako przezroczysta lub delikatnie zabarwiona krwią, galaretowata wydzielina z pochwy. Wydzielina jest na tyle gęsta i zbita, że kształtem przypomina korek. Czop śluzowy niekiedy przybiera kolor brązowy lub zielony, nie powinno to jednak być powodem do niepokoju.

Co warto podkreślić, zwykle na około tydzień przed porodem kobieta obserwuje na bieliźnie nieco większe ilości wydzieliny z pochwy, zastanawiając się, czy są one wyczekiwanym zwiastunem rozwiązania. W wielu przypadkach czop śluzowy odchodzi dopiero po kilku dobach, a jego kształt jest na tyle charakterystyczny, że nie sposób go pomylić. 

Ile jest czopa śluzowego? 

Odejście czopa Kristellera, jak również inne objawy zbliżającego się porodu, wywołują wiele emocji wśród rodziców oczekujących przyjścia dziecka na świat. Często kobiety, obawiając się wystąpienia nieprawidłowości, dzwonią do swoich położnych z różnymi pytaniami dotyczącymi czopa śluzowego - ile jest wydzieliny, jaki powinna mieć kolor, czy powinna zostać wydalona etc.

Warto wiedzieć, że to, jak duży jest czop śluzowy, jest kwestia indywidualną. U jednej kobiety śluz gestagenny zbierze się w szyjce macicy w większej ilości, a u innej w mniejszej, co jest uzależnione od stężenia progesteronu w organizmie ciężarnej. 

Reklama

Czop śluzowy bez krwi 

Najwięcej obaw wśród kobiet wzbudza barwa wydzieliny z szyjki macicy. Zwłaszcza kwestia dotycząca tego, czy prawidłowy czop śluzowy jest bez krwi, czy może powinien zawierać jej domieszkę. 

Zasadniczo przyjmuje się, że wydzielina z pochwy przed porodem przyjmuje barwę różową, gdyż może być podbarwiona krwią. Powodem takiego stanu jest rozwieranie się szyjki macicy, w czasie którego może dojść do pęknięcia mniejszych naczyń krwionośnych. Nie oznacza to oczywiście, że czop śluzowy bez krwi jest nieprawidłowy. Wydzielina z pochwy przed porodem może mieć kolor przezroczysty, jak i brązowy.

Reklama

Czop śluzowy z krwią 

O ile czop śluzowy zabarwiony krwią nie stanowi nieprawidłowości, to obecność świeżej, krwi w wydzielinie pochwowej powinna wzbudzić niepokój. Wydzielina mocno zabarwiona krwią lub co gorsza - utrata świeżej krwi przez ciężarną to sygnały alarmujące. W przypadku zaobserwowania takich objawów należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem prowadzącym ciążę lub od razu pojechać do szpitala. 

Krwawienie z dróg rodnych na takim etapie ciąży najczęściej jest oznaką przodującego łożyska lub może mieć związek z odklejeniem się łożyska. W obu sytuacjach niezbędna jest szybka interwencja lekarza. 

Reklama

Odejście czopu śluzowego 

Kobieta powinna wiedzieć, że każda ciąża przebiega indywidualnie. Także odejście czopu śluzowego może różnie przebiegać. Najczęściej proces ten opisuje się jako jednorazowe wydalenie dużej ilości gęstej wydzieliny z pochwy. Jednakże u niektórych kobiet czop śluzowy odchodzi stopniowo. Zwykle około tygodnia przed rozwiązaniem kobieta obserwuje zwiększoną ilość śluzu na bieliźnie. Może to być zwiastun wydalenia czopu w ciągu następnych dni, jednak nie musi. Gęsty, lepki śluz chroniący szyjkę macicy przed infekcją może odchodzić „na raty”. Wówczas ciężarna prawdopodobnie kilka razy zaobserwuje zwiększoną ilość wydzieliny na bieliźnie.

Reklama

Kiedy odchodzi czop?

Jedno z pytań, które najbardziej nurtuje ciężarne dotyczy tego, ile dni przed porodem odchodzi czop. Przyjmuje się, że odejście czopa Kristellera następuje od tygodnia do dwóch przed porodem. Pozostaje to jednak kwestią indywidualną. U niektórych pań czop odchodzi 2 lub 3 dni przed porodem i nie jest to postrzegane jako nieprawidłowość. 

Co więcej, może się tak zdarzyć, że zostanie wydalony dopiero w trakcie porodu. 

Samo odejście czopa porodowego nie oznacza, że akcja porodowa już się rozpoczęła. Poród może bowiem nastąpić tydzień lub dwa później. Jeśli wydaleniu śluzu nie towarzyszą inne objawy zbliżającego się porodu, jak skurcze czy odejście wód płodowych, prawdopodobnie na akcję porodową trzeba będzie jeszcze poczekać. Zalecany jest wówczas kontakt z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Czytaj również

Bibliografia

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Czop_Kristellera [dostęp 08.09.2021 r.]
  • https://1000dni.pl/ciaza-i-porod/objawy-zblizajacego-sie-porodu [dostęp 08.09.2021 r.]
  • http://oipip.opole.pl/wp-content/uploads/2017/08/aktualnosci_m_jak_mama_kiedy_jechac_do_szpitala_cz_1.pdf [dostęp 08.09.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Poród dziecka
Odejście wód płodowych - jak wygląda i kiedy pojawiają się skurcze?
Kobieta przed porodem
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!