ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?

Skurcze porodowe to jeden z głównych objawów nadchodzącego porodu. Jak je rozpoznać i odróżnić od tzw. przepowiadających? Jak wyglądają skurcze porodowe na zapisie KTG? A wreszcie: kiedy powinno się wyruszyć do szpitala? Poniżej odpowiadamy na wszystkie zadane pytania.
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym są skurcze porodowe?

Skurcze porodowe stanowią jeden z objawów nadchodzącego porodu. To charakterystyczne spięcia macicy, którym nierzadko towarzyszy ból, przypominający ból miesiączkowy oraz/lub dolegliwość bólową, odczuwaną w okolicy części lędźwiowej kręgosłupa. Mają one na celu spowodować skrócenie i rozszerzenie szyjki macicy, tak by poród dziecka potoczył się prawidłowo. Optymalne rozwarcie szyjki macicy spowodowane akcją skurczową to 10 cm.

Jednak należy odróżnić je od skurczy, które pojawiają się na dużo wcześniejszym etapie ciąży, po to by powoli przygotowywać macicę do porodu oraz od skurczy przepowiadających, z którymi ciężarna może się zetknąć po 36 tygodniu ciąży. Jak właściwie zinterpretować wspomniane rodzaje skurczów?

Skurcze przepowiadające wyróżniają się nieregularnością. Dość szybko mijają, niekiedy już po kilku, kilkunastu sekundach od pojawienia się. Ponadto znikają po zmianie pozycji ciała. Nie są zbyt bolesne, u niektórych kobiet w ogóle nie wywołują bólu. Z kolei porodowe charakteryzuje wzmożona intensywność, regularność i bolesność.

Reklama

Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG?

Jak jeszcze można zaobserwować i przeanalizować skurcze porodowe? KTG – to urządzenie służące do oceny stanu zdrowia dziecka, przebiegu ciąży oraz czynności skurczowej macicy. Dzięki tej maszynie można precyzyjnie określić czy poród już się zaczął. Skurcze porodowe na KTG są przedstawione na dolnym wykresie. Im większa jest intensywność skurczy, tym linia obrazująca siłę skurczu będzie wyższa (a co za tym idzie wyższy będzie procent pokazany na obrazie). Z kolei im większa częstotliwość skurczy, tym częściej będą rejestrowane wahania na linii wykresu. Dzięki temu wykresowi lekarz może ocenić jak szybko nastąpi poród lub czy już trwa.

Kardiotokografia daje także obraz tego co dzieje się z dzieckiem. Dzięki tej aparaturze dowiadujemy się z jaką częstotliwością bije malutkie serce.

Takie badanie trwa około pół godziny. W tym czasie kobieta jest unieruchomiona, leży na lewym boku przypięta specjalnymi pasami okalającymi brzuch. W czasie akcji porodowej nie powinno się zbyt często, ani zbyt długo monitorować w ten sposób przebiegu procesu skurczowego. Może to spowolnić przebieg porodu, a nawet doprowadzić do porodu drogą cięcia cesarskiego. W niektórych sytuacjach będzie to jednak konieczne.

Reklama

Kiedy należy jechać do szpitala?

Jak silne i jak częste powinny być skurcze porodowe, aby podjąć decyzję o wyruszeniu na porodówkę? Niejedna przyszła mama zastanawia się: „Mam silne, coraz częstsze i coraz dłuższe skurcze porodowe, kiedy do szpitala? Czy to właściwy moment?”. Na decyzję o udaniu się do placówki, w której kobieta będzie rodzić powinny wpłynąć takie okoliczności jak:

 • częstotliwość występowania skurczy: co 5 minut lub krócej;
 •  intensywność skurczy: są one coraz dłuższe, trwają ponad 30 sekund;
 • bolesność: szczyt skurczu pojawia się szybko i jest trudny do wytrzymania; w tym momencie kobieta nie jest w stanie wykonywać innej czynności;
 • odejście wód płodowych (do szpitala należy się udać po kilku godzinach od odpłynięcia czystych wód płodowych, jeśli nie dołączą inne oznaki porodu; natomiast do placówki medycznej należy jechać natychmiast jeśli miały one zielonkawą barwę);
 • zmniejszenie lub brak odczuwanych przez przyszłą mamą ruchów dziecka;
 • wystąpienie krwawienia z dróg rodnych;
 • przerażenie i wątpliwości ciężarnej (jeśli kobieta wie, że bezpieczniej będzie się czuła pod opieką personelu położniczego, powinna udać się do szpitala).

Reklama

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Teoria teorią, ale kiedy wiadomo, że to już „to”? Jak rozpoznać skurcze porodowe? Kobiety, które już urodziły co najmniej jedno dziecko twierdzą, że skurczy porodowych nie da się pomylić z żadnymi innymi. Jednak każda przyszła mama jest inna, w związku z tym każdy poród może przebiegać inaczej.

Jak wyglądają skurcze porodowe? Można mówić o nich kiedy ciężarna odczuwa silne skurcze, trwające ponad 30 do 40 sekund (początkowo mogą one trwać 10-15 sekund) oraz które pojawiają się co około 10-30 minut, a odstęp między kolejnymi skurczami wciąż się skraca. Poza tym skurcze są bolesne. Tę bolesność obserwuje się w dole brzucha, odcinku lędźwiowym kręgosłupa, czy w górnej części ud i określa się ją jako bóle porodowe. Niektóre panie odczuwają napięcie w brzuchu, jakby ktoś objął brzuch taśmą.

Fazę porodu, w której zaistnieją skurcze porodowe, określa się jako pierwszą. U kobiety, która rodzi po raz pierwszy ten etap porodu trwa zwykle około 10 do 16 godzin, tzw. wieloródki przeżywają ten czas krócej, bo ok 8-10 godzin.

Reklama

Jakie jeszcze symptomy zwiastują poród?

Oprócz skurczy porodowych występują także inne objawy porodu pochodzące z ciała przyszłej mamy, które zwiastują nadchodzący cud narodzin. Nieraz zanim pojawią się pierwsze skurcze porodowe może dojść do wydalenia czopu śluzowego, który jest gęstą, elastyczną, bezbarwną (niekiedy różowawą, czy podbarwioną krwią) substancją. U innych kobiet ten proces może nastąpić dopiero po pojawieniu się innych symptomów porodowych. 

Przyszła mama najczęściej odczuwa także bóle porodowe, które wyglądają jak silne bóle menstruacyjne. Mogą się też lokalizować w dolnej części pleców, bądź górnej partii ud. Niektóre panie odczuwają twardość brzucha i napięcie w jego obrębie. 

Oznaką zbliżającego się porodu jest również odpłynięcie wód płodowych. Jeśli wody płodowe odejdą zanim pojawią się skurcze porodowe ciężarna powinna jak najszybciej udać się do szpitala.

Przed porodem panie odczuwają ponadto pogorszenie samopoczucia, objawiające się m.in. 

 • nudnościami, 
 • wymiotami,
 • biegunką. 

Organizm w ten sposób oczyszcza się torując drogę maleństwu, które zaraz będzie wychodzić na świat. Kobiety mogą na tym etapie odczuwać lęk, a jednocześnie przeżywać ekscytację z powodu zbliżającego się spotkania ze swoim maluszkiem.

Jeszcze raz należy podkreślić, że każdy poród może toczyć się innym torem. W razie jakichkolwiek obaw, czy wątpliwości przyszła mama powinna skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem.

Czytaj również

Bibliografia

 • Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway B.S.N. Sandee, W oczekiwaniu na dziecko. Poradnik dla przyszłych matek i ojców, Dom Wydawniczy Rebis Sp. z o.o., VI, Poznań, 2003, ISBN 83-7301-428-4.
 • Opracowanie zbiorowe, Prowadzenie porodu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, I, 2010, ISBN 9788320040814.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Doula - kim jest i co robi? Jak nią zostać i ile kosztuje kurs?
Doula pomagające kobiecie w ciąży
Podobne artykuły
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?
Poród dziecka
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!