Warzywa

Warzywa na grilla, na parze, z piekarnika i pomysły na różnorakie dania z warzyw znajdziesz właśnie w tej zakładce. Chcesz się dowiedzieć kiedy siać warzywa, które są sezonowe, jak przyrządzić te mrożone i czy trudno jest hodować warzywa na balkonie? Zapoznaj się z naszą zakładką, która jest poradnikiem dla wszystkich miłośników warzyw, ale i dla tych, którzy próbują się do nich przekonać.

Warzywa to rośliny, które w całości lub częściowo stanowią pokarm człowieka. Można je dzielić ze względu na kolor, sposób przygotowania, sezonowości czy sposobu w jaki rosną. Należy je włączyć do codziennej diety, ponieważ zawierają wiele cennych substancji odżywczych, witamin i minerałów.

Rodzaje warzyw

Rośliny warzywne należą do wielu rodzin i pochodzą z różnych stron świata. Według klasyfikacji można podzielić je na:

 • warzywa strączkowe – niekiedy spożywane są w całości, ale w większości przypadków zjada się ich nasiona. Do najpopularniejszych zaliczyć należy: bób, ciecierzycę, fasolę, groch zwyczajnych, soję warzywną oraz soczewicę,
 • warzywa korzeniowe – to takie, których zjadany jest korzeń, rosnący w ziemi. Tutaj wyróżnić warto: buraka ćwikłowego, manioka jadalnego, marchew zwyczajną, pietruszkę korzeniową, seler korzeniowy czy słonecznik bulwiasty,
 • warzywa psiankowate - wiele gatunków roślin psiankowatych wykorzystuje się w lecznictwie ludowym, część jest silnie trująca. Do najpowszechniejszych w Polsce należą: pomidor, papryka (warzywo i przyprawa), ziemniak, bakłażan, agrest, czereśnie, pieprz cayenne, ziele angielskie, tytoń.

Warzywa sezonowe

Jednym z podziałów, na który warto zwrócić uwagę są warzywa sezonowe, czyli takie, które dostępne są wyłącznie w określonych miesiącach, a zatem które dostępne są w danym czasie?

 1. Styczeń – cykoria, endywia; kapustne, ziemniaki, dynia, korzeniowe i cebulowe.
 2. Luty - cykoria, endywia, roszponka; kapustne, ziemniaki, dynia, korzeniowe i cebulowe.
 3. Marzec – kapusta biała, czerwona, włoska, kalarepa, roszponka, brukselka; dynia, bulwiaste, korzeniowe i cebulowe.
 4. Kwiecień – liściowe i cebulowe; korzeniowe i bulwiaste.
 5. Maj – liściowe: sałata rzymska, karbowana, masłowa, lodowa, natka pietruszki, szparagi, botwina, szczypiorek; groszek; korzeniowe i cebulowe.
 6. Czerwiec – liściowe; kapustne: młoda kapusta włoska, biała, kalarepa, kalafior; korzeniowe i cebulowe; pomidory, rabarbar, młode ziemniaki, ogórek, fasola szparagowa, szparagi
 7. Lipiec – liściowe, kapustne, korzeniowe i cebulowe; groszek, pomidory, cukinia, bób, fasola szparagowa, ogórek.
 8. Sierpień – liściowe; kapustne; korzeniowe i cebulowe; psiankowate i dyniowe: pomidory, bakłażan, papryka, dynia, cukinia, ogórek; bób, ziemniaki, fasola szparagowa.
 9. Wrzesień - liściowe; kapustne; korzeniowe i cebulowe; psiankowate i dyniowe: pomidory, bakłażan, papryka, dynia, cukinia, ogórek; bób, ziemniaki, fasola szparagowa.
 10. Październik – kapustne, liściowe, korzeniowe i cebulowe; topinambur, ziemniaki, bakłażan, dynia, pomidory, papryka, cukinia.
 11. Listopad - kapustne, liściowe, korzeniowe i cebulowe; topinambur, ziemniaki.
 12. Grudzień - kapustne, liściowe, korzeniowe i cebulowe; dynia, ziemniaki.

Warzywa na grilla

Nie od dziś wiadomo, że wiele rodzajów warzyw idealnie pasuje na grilla. Zarówno, jako dodatek do kiełbasy czy żeberek, ale również to świetna opcja dla wegetarian, którzy nie chcieliby rezygnować z grillowania.

Do najpopularniejszych warzyw z grilla należą:

Warzywa na parze

Za najzdrowsze warzywa uznawane są nie te, które zostały usmażone czy ugotowane, ale właśnie przyrządzone na parze. W procesie gotowania dochodzi do utraty ok. 40 proc. wartości odżywczych.

Jeśli w danym sezonie akurat nie ma tego rodzaju, który pasuje do danego dania, warto sięgnąć po warzywa mrożone. Warto wiedzieć, iż proces mrożenia jest dla nich bezpieczny, niemalże nie tracą wtedy żadnych właściwości odżywczych, ani składników mineralnych.