Objawy puchnięcia dłoni
Spuchnięte dłonie są objawem gromadzenia się nadmiernej ilości wody w tkankach, poza naczyniami krwionośnymi. Jest to spowodowane nadmiernym ciśnieniem onkotycznym w naczyniach, w stanie odwodnienia, zatrzymywania nadmiaru wody w organizmie, rozszerzenia naczyń i ułatwienia przepuszczalności ich ścian.
Obrzęk dłoni to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim utrudniający codzienne funkcjonowanie.
Towarzyszy temu trudność w zginaniu palców i dłoni, co można znacznie wpłynąć na trudności ze zdejmowaniem biżuterii, tj. pierścionków. Przy okazji może pojawić się również niedowład czy wrażenie braku siły w dłoniach, a dodatkowo sztywność stanów i ból. Nierzadko zdarza się również, że dłonie są zaczerwienione bądź na powierzchni ich skóry pojawia się wysypka.
Obrzęki dłoni są wtedy, gdy nagle spuchną i stają się sztywne. Podsumowując, puchnięcie dłoni daje następujące objawy:
- zaczerwienienie skóry,
- utrata czucia,
- nadmierna ciepłota dłoni.
Jeśli objawy te nie ustąpią po pewnym czasie, należy skontaktować się z lekarzem. Specjalista zbierze wywiad i zleci wykonanie badań laboratoryjnych (krwi i moczu). To pozwoli mu ustalić przyczynę problemu i podjąć leczenie.
Przyczyny puchnięcia dłoni
Opuchlizna na dłoniach występuje przede wszystkim z powodu:
- przegrzania organizmu,
- urazu dłoni,
- nadmiaru wody w organizmie,
- ciąży,
- menstruacji,
- zakrzepicy kończyn górnych.
Przegrzanie organizmu
Dłonie mogą puchnąć zwłaszcza latem, gdy temperatura jest wysoka. Dochodzi wówczas do nadmiernego rozszerzenia żył i wolniejszego przepływu krwi.
Do naturalnych przyczyn puchnięcia dłoni należy również czas menstruacji lub ciąży u kobiet. Obrzęk dłoni może również towarzyszyć innym objawom, takim jak:
- zmęczenie,
- brak siły w dłoniach,
- sztywność stawów,
- wysypka wokół dłoni.
Uraz dłoni
Znacznie poważniejszy jest obrzęk podczas urazu. To normalna reakcja obronna na:
- stłuczenie,
- zwichnięcie,
- naciągnięcie ścięgien,
- złamanie.
Towarzyszy mu ból i zaczerwienienie uszkodzonego miejsca.
Nadmiar wody w organizmie
Najczęstszą przyczyną obrzęków dłoni oraz innych części ciała jest nadmiar wody w organizmie. Może wystąpić u kobiet przez miesiączką, w czasie ciąży, ale także stanowić objaw poważniejszej choroby – serca lub wątroby.
Z nadmiarem wody w organizmie mogą mieć do czynienia także osoby starsze, które miewają problemy z sercem. Na obrzęk dłoni należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli towarzyszy wysokiemu ciśnieniu oraz dusznościom. Może również sugerować problemy z wątrobą, zwłaszcza u osób nadużywających alkoholu.
Zwykle nie występuje jedynie puchnięcie dłoni, ale również pojawia się opuchnięta twarz, a także może być obecna opuchlizna nóg. W takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistą, który po wykonaniu niezbędnych badań określi przyczynę takiego stanu i zaproponuje właściwe formy leczenia.
Zakrzepica kończyn górnych
Zakrzepica żylna kończyn górnych jest nieco rzadsza niż kończyn dolnych. Warto wiedzieć, iż puchnięcie dłoni może świadczyć o zatorze w żyle pachowej lub podobojczykowej.
Zakrzepicy towarzyszą wówczas takie objawy jak:
- ból kończyn,
- zaczerwienienie skóry,
- nadmierna potliwość ciała.
W takim przypadku opuchlizna może dotyczyć całej ręki. Jeśli pojawiają się uzasadnione obawy co do wystąpienia zakrzepicy, należy udać się do lekarza.
Przyczyny zwyrodnieniowe, infekcyjne, zapalne i autoimmunologiczne
- zapalenie kości i stawów,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- septyczne zapalenie stawów,
- toczeń rumieniowaty
Niektóre leki:
- lśrodki przeciwdepresyjne,
- hipotensyjne,
- terapie hormonalne,
- steroidy
Inne przyczyny:
- hipotermia,
- niedoczynność tarczycy,
- niedrożność limfatyczna
Jak zlikwidować obrzęk dłoni?
Jeśli jednak opuchlizna nie idzie w parze z poważnym stanem chorobowym, wystarczy poradzić sobie profilaktyką.
Jak redukować obrzęki? Przede wszystkim należy pić duże ilości wody mineralnej. Z diety należy wyeliminować nadmiar sodu, czyli soli. Powoduje ona zatrzymywanie wody w organizmie. Uzupełniony z kolei powinien być potas (zawarty jest w ziemniakach i pomidorach). Warto również stosować preparaty z rutyną, która zmniejsza przepuszczalność naczyń, co zapobiega przenikaniu wody do tkanek.
Opuchlizna może być również redukowana poprzez spożywanie naparów z ziół moczopędnych, na przykład:
- z korzenia pietruszki,
- ze skrzypu polnego,
- z liści brzozy,
- herbat z pokrzywy.
By zapobiec obrzękom dłoni, należy wykonywać codzienne, proste ćwiczenia, dzięki którym dłonie będą w ruchu. Gdy zdążą spuchnąć, pomocny okaże się masaż dłoni. Można im również podarować nieco odpoczynku – siedząc na kanapie ułóż dłonie na poduszkach tak, by znajdowały się nieco wyżej.