Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Odciski na dłoniach – dlaczego powstają i jak można się ich pozbyć?

Odciski na dłoniach zwykle dotykają osób pracujących fizycznie, sportowców oraz muzyków. Potrafią być bardzo bolesne przez co utrudniają pracę lub treningi. Sprawdź, dlaczego powstają odciski na dłoniach, a także jak można się ich pozbyć.
Mężczyzna z odciskami na dłoniach
źródło:123RF
W skrócie
  • Odciski na dłoniach to zgrubienie naskórka, tworzące się na skutek naturalnej reakcji obronnej skóry na nadmierne tarcie lub ucisk.
  • Odciski na dłoniach mogą przybrać formę modzeli, czyli dużych powierzchni zrogowaciałego naskórka lub nagniotków – niewielkich, stożkowatych zmian z charakterystycznym rdzeniem na środku.
  • W walce z odciskami stosuje się preparaty złuszczające i zmiękczające naskórek. Niezbędne jest także unikanie czynnika mechanicznego, który prowadzi do ich powstania.
SPRAWDŹ TEŻ: Nagniotki - jak usunąć? Na stopach, palcach, pięcie
Spis treści

Reklama

Przyczyny odcisków na dłoniach

Odciski na dłoniach są naturalną reakcją obronną skóry w postaci zgrubienia naskórka. Niezależnie od tego, w którym miejscu się pojawiają, przyczyny odcisków na dłoniach są takie same – tworzą się w wyniku nadmiernego ucisku lub tarcia. Wówczas skóra, próbując zrekompensować sobie negatywne skutki działania czynnika mechanicznego, wytwarza w warstwie podstawnej więcej keratynocytów, co skutkuje pogrubieniem warstwy rogowej naskórka. 

Potocznie każde zgrubienie naskórka powstałe na skutek przewlekłego działania czynników mechanicznych nazywane jest odciskiem, jednakże w terminologii medycznej wyróżnia się dwa rodzaje takich zgrubień:

  • modzel (callus) - płaskie powierzchnie zrogowaciałego naskórka;
  • nagniotek (clavus) - odciski w kształcie stożka.  

Na odciski dłoni najbardziej narażone są osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną oraz sportowcy i muzycy. 

Reklama

Objawy odcisków na dłoniach

Odcisk na dłoni najczęściej przybiera postać modzeli, czyli płaskiej powierzchni zgrubiałego naskórka. Modzele na dłoniach zwykle tworzą się po wewnętrznej stronie. Zazwyczaj na poduszce na skutek długotrwałego trzymania narzędzi czy na przykład rakiety tenisowej. Z kolei odcisk na palcach dłoni jest częstą dolegliwością gitarzystów. 

Na dłoniach mogą też tworzyć się nagniotki, czyli stożkowate odciski o żółtawym zabarwieniu, z charakterystycznym czopem w centralnym miejscu. Nagniotki zwykle mają wielkość od 1 mm do 2 cm. Mogą być twarde lub miękkie. Tworzą się pomiędzy palcami, jednakże zdecydowanie częściej występują na stopach aniżeli dłoniach. W przeciwieństwie do modzeli mogą powodować silne dolegliwości bólowe. 

Reklama

Czy przebijać odciski na dłoniach?

Wiele osób zastanawia się, czy przebijać odciski na dłoniach w postaci miękkich nagniotków. Zdecydowanie lepiej nie robić tego samodzielnie. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność obcięcia nagniotka, jednakże zabieg powinien być wykonany przez dermatologa lub wykwalifikowaną kosmetyczkę z użyciem specjalistycznych narzędzi – dłuta lub skalpela. 

Przeprowadzenie zabiegu w specjalistycznym gabinecie daje gwarancję, że zmiana zostanie usunięta w całości, a następnie odpowiednio zabezpieczona. 

Również w leczeniu modzeli niekiedy zachodzi konieczność ich mechanicznego usunięcia poprzez ścieranie lub ścinanie, co ma zapobiec m.in. samoistnemu zerwaniu. Zerwany odcisk na dłoni potrafi być bowiem bardzo bolesny. 

Reklama

Jak pozbyć się odcisków na dłoniach?

W walce z odciskami stosuje się zazwyczaj mniej inwazyjne metody niż opisane wyżej. Jak usunąć odciski na dłoniach bez użycia skalpela lub dłuta? Zwykle w pierwszej kolejności powinno się stosować preparaty miejscowe o działaniu keratolitycznym, czyli rozpuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka. W składzie żelu lub maści na odciski na dłoniach najczęściej znajduje się kwas salicylowy lub mlekowy. Preparaty keratolityczne stosuje się zarówno na nagniotki na dłoniach, jak i modzele. 

Po kilkudniowym stosowaniu maści lub żelu, zrogowaciała warstwa naskórka powinna być na tyle rozmiękczona, że odcisk będzie można łatwo usunąć z użyciem pilnika. Preparat należy nakładać tylko na odcisk, gdyż aplikowanie go na zdrową skórę może doprowadzić do podrażnienia. U niektórych osób może pojawić się reakcja uczuleniowa. Co warto podkreślić, osoby z chorobami układu krążenia lub cierpiące na cukrzycę powinny zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego typów wyrobów medycznych.

Nie należy zapominać, że bardzo dużą rolę w leczeniu odcisków odgrywa unikanie czynnika mechanicznego, który doprowadził do ich powstania. Jednakże z uwagi na wykonywaną pracę, nie zawsze da się to zrobić. W takiej sytuacji należy wyposażyć się w specjalistyczne rękawiczki ochronne, które zabezpieczą skórę przez uciskiem lub otarciem, a co za tym idzie zminimalizują ryzyko tworzenia się odcisków. 

Reklama

Sposób na odciski na dłoniach

Co jeszcze na odciski na dłoniach można zastosować? Istnieje wiele sposobów na odciski, w aptece można kupić między innymi specjalistyczne plastry, która są nasączone substancjami o działaniu keratolitycznym. Takie plastry nie tylko pomogą zmiękczyć twarde odciski na dłoniach, ale dodatkowo będą pełniły funkcję ochronną – zabezpieczą zgrubiały naskórek przed tarciem lub uciskiem. W przypadku miękkich nagniotków warto kupić plastry hydrokoloidowe, które będą dodatkowo absorbować wysięk. 

Warto zaznaczyć, że plastry na odciski na dłoniach można stosować zapobiegawczo w miejscach szczególnie narażonych na ucisk lub tarcie. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Klaudia Rubas, Piotr Nockowski, Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, Kosmetologia Estetyczna 1 / 2018 / vol. 7, s. 43-49.
  • Anna Korzon-Burakowska, Zespół stopy cukrzycowej - patogeneza i praktyczne aspekty postępowania, Choroby Serca i Naczyń 2007; 4 (2): 93–98.
  • Koselak M., Forczak K., Gójska J., Harupa M., Jankowska J., Kondrakowicz M., Lendzioszek M., Noskiewicz M., Wyszomierska M., Żylak M., Podstawy podologii kosmetycznej, Warszawa 2010.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja dłoni
Sine paznokcie u nóg i rąk. Przyczyny, choroba i leczenie
Stopa z sinymi paznokciami
Pękająca skóra na palcach - przyczyny i objawy. Jak zadbać o warstwę ochronną skóry?
Mężczyzna pokazuje pękającą skórę na palcach
Parafina na dłonie - jak zrobić regenerujący zabieg parafinowy?
Zabieg parafinowy na dłonie
Podobne artykuły
Mężczyzna z czerwonymi dłońmi
Czerwone dłonie - od wewnątrz i na zewnątrz. Jak leczyć?
Sposoby na swędzące stopy
Swędzące stopy i dłonie. Przyczyny, zapobieganie. Jak się chronić?
Badanie opuchniętych dłoni
Puchnięcie dłoni - po nocy, w ciąży i po wysiłku. Jak zapobiegać obrzękowi?
Kobieta wyciera pot z dłoni
Pocące się dłonie - przyczyny, leczenie i sposoby. Co zrobić?
Mężczyzna z odciskami na dłoniach
Odciski na dłoniach – dlaczego powstają i jak można się ich pozbyć?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!