Rdest ptasi - właściwości i zastosowanie ziela rdestu ptasiego

Rdest ptasi regeneruje tkankę łączną, wspomaga pracę żołądka i wątroby oraz leczy trudno gojące się rany, takie jak oparzenia, odmrożenia czy odleżyny. Ponadto ziele rdestu ptasiego ma działanie moczopędne i przeciwzapalne.
Uprawa rdestu ptasiego
Źródło: 123RF

Spis treści

Rdest ptasi to pospolity chwast, kwitnący od czerwca aż do października. Jego nazwa wywodzi się z zamiłowania do spożywania rośliny przez ptactwo.

Rdest ptasi - właściwości

Rdest zawiera flawonoidy, fenolokwasy, krzemionkę, garbniki, śluzy, a także sole mineralne i cukry. Te pierwsze związki chemiczne mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające, a więc zwalczają wolne rodniki, których nadmiar może prowadzić do wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Flawonoidy opóźniają także procesy starzenia komórek oraz działają przeciwnowotworowo - w przypadku nowotworu płuc hamują jego dalszy rozwój, a także zmniejszają ryzyko zachorowania na raka okrężnicy i piersi.

Ptasi rdest wzmacnia organizm

Także fenolokwasy (kwasy fenolowe) mają działanie prozdrowotne - przeciwutleniające i blokujące komórki nowotworowe, a także odkażające i przeciwzapalne. Równie cenne właściwości mają znajdujące się w rdeście garbniki, które mają właściwości bakteriobójcze, ściągające i wzmacniające układ immunologiczny. Natomiast krzemionka działa na komórki odmładzająco, dlatego może być stosowana przez chorych na miażdżycę.

Rdest - zastosowanie

Rdest stosować można w takich schorzeniach jak reumatyzm, skaza moczanowa, choroby płuc, przewodu pokarmowego, a nawet przy przeroście prostaty. Rdest ptasi ma też działanie moczopędne i pomaga usuwać z organizmu mocznik, sole potasu i sodu.

Rdestu ptasiego nie powinny używać osoby po zawałach, ze skłonnością do tycia, z zapaleniem żył oraz pacjenci uczuleni na słońce. Z uwagi na zawartość cukrów nie powinny go spożywać osoby chore na cukrzycę.

Rdest ptasi - zastosowanie w formie naparu

Ziele rdestu ptasiego bez problemu kupimy w aptece, a kosztuje on dosłownie kilka złotych. Z takiego gotowego produktu szybko przyrządzimy wywar, którego możemy użyć na przykład do płukania w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej lub gardła. Aby uzyskać napar należy zalać ziele wodą, następnie gotować przez 5-10 minut. Wywar jest gotowy do użycia po przecedzeniu i wystudzeniu. 

Rdest ptasi - inne właściwości lecznicze

Płukanka z rdestu może być stosowana do irygacji słabo gojących się, a nawet krwawiących ran. Można nią też nasączyć gazę i przykładać do uszkodzonych miejsc na ciele.

Rdest może być też używany wewnętrznie. Można go pić przy leczeniu:

  • chorób pęcherza moczowego,
  • przeroście gruczołu krokowego (prostata),
  • kamicy nerkowej,
  • bólach reumatycznych,
  • zaburzeniach pracy żołądka.

Dobrze wpływa też na wątrobę - rdest może wspomóc farmakologiczne leczenie wirusowego zapalenia tego organu.  

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 43)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!